Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 квітня 2023 року Справа№200/590/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК СХІДЕНЕРГО” (ЄДРПОУ 31831942, м. Курахове, в. Енергетиків, 34) в особі Відокремленого підрозділу “Курахівська теплова електрична станція” Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК СХІДЕНЕРГО” (ЄДРПОУ 26160824, м. Курахове, в. Енергетиків, 34) до Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області (м. Маріуполь, в. Гризодубової, 3, ЄДРПОУ 40317209) про скасування постанови, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК СХІДЕНЕРГО” в особі Відокремленого підрозділу “Курахівська теплова електрична станція” Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК СХІДЕНЕРГО” звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області про скасування постанови, в якому просило суд:
визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області від 20 грудня 2021 року № 26 про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» на ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», за невиконання або несвоєчасне виконання припису посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, про усунення порушень прав споживачів у розмірі 340,00 (триста сорок) грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем винесено постанову №26, про накладення стягень у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн., передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» на ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», за невиконання або несвоєчасне виконання припису посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, про усунення порущень прав споживачів. Підставою для прийняття постанови став Акт від 25.10.2021 № 000025, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо перевірки виконання Припису Держпродспоживслужби від 12.07.2021 № 1. Приписом Держпродспоживслужби було зобов'язано ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС привести у відповідність договір № 5441 від 04.02.2014р, укладений між ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС та ОСОБА_1 про надання послуги з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води. Позивач зазначає, що, в інтересах ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС, для здійснення діяльності з централізованого водопостачання у м.Курахове орендує у Курахівської міської ради водопровідні мережі на підставі договору оренди №210205-1к23/20 від 21.02.2005р. Умовами договору оренди чітко визначений перелік мереж переданих в оренду ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС. Згідно п.2 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07 2019 №690, виконавець забезпечує надання послуг у межах його майнової належності. Відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу №190 від 27.06.2008 - вуличні, квартальні, дворові, будинкові мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються та реконструюються тим підприємством, у якому ці об'єкти перебувають на балансі. Мережа питної води, яка проходить вздовж приватних будинків 2,4,6,8 по вул. Мечнікова не є об'єктом оренди, та зазначене майно не знаходиться на балансовому обліку ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС. Трубопровід холодного водопостачання що знаходиться на території 4х земельних ділянок приватних домогосподарств Мечнікова 2,4,6,8, які надані власникам для будівництва, обслуговування житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами імовірно є іх приватною власністю. Саме цей трубопровід є єднальною комунікацією між трубопровідом, що знаходиться на балансовому обліку ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС та будинком гр. Суханових, точкою з'єднання яких є колодязь, який розташований біля будівлі вул.Мечнікова 10. Саме тому замір тиску проводиться у колодязі, який розташований біля будівлі вул.Мечнікова 10 та не може бути проведений в іншому місці, бо інша система водопостачання не знаходиться на балансі ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС. Позивач не згоден з прийнятою постановою, вважає її противоправною, такою що не відповідає дійсності та такою що підлягає скасуванню, оскільки викладені в акті перевірки висновки є необґрунтованими.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.01.2022 позовну заяву було залишено без руху.
Представником Позивача було надано платіжне доручення №2398290 від 25.01.2022 року про сплату судового збору.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.02.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач правом передбаченим статтею 162 КАС України не скористався, у встановлений судом строк відзив не надав.
Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Разом з цим, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Станом на час розгляду справи воєнний стан триває. Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24.02.2022 №9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Згідно п. 4 Рекомендацій Ради суддів України, опублікованих 02.03.2022, щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.
У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26.02.2022 прийнято наказ №14/І-г Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі. Позивач з відповідним рапортом не звертався.
З огляду на викладене, у встановлений КАС України строк рішення по справі з об'єктивних причин не було прийнято, справу розглянуто у розумний строк після виникнення можливості для цього.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Донецькій області був складений акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів від 29.06.2021 року №000006. Позапланова перевірка була проведена на підставі звернення гр. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 23.05.2021 року стосовно неякісного надання послуг з постачання холодної води в квартиру заявників за адресою: АДРЕСА_1 . В ході проведення перевірки, встановлено, що згідно договору від 04.02.2014 №5441 про надання послуг з централізованого опалення, централізованого водозабезпечення холодною та гарячою водою ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» споживачу ОСОБА_1 , ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є виконавцем комунальної послуги з надання послуги централізованого водопостачання споживачу за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до п. 1.1 Договору адреса розташування об'єкту надання комунальних послуг - АДРЕСА_1 . Відповідно до п. 1.2 Договору точкою розподілу надання послуг є зона балансової належності балансоутримувача. В п. 1.3 Договору зазначено, що у заявників встановлено 2 (два) засоби обліку холодної води (будинок, колодязь). Також було встановлено, що показники вимірюваного тиску централізованого водопостачання за адресою АДРЕСА_2 відповідають параметрам встановлених норм п. 6.6 р. 6 ДБНВ.2.5-64:2012 та затвердженого режиму податі питної води населенню за 2021 рік у м. Курахове, що забезпечує якісне надання послуг з центрального водопостачання, а встановити якість з надання послуг з водопостачання безпосредньо в квартиру заявників за адресою АДРЕСА_1 не уявляється можливим. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Донецькій області зобов'язано «ВП Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», задля забезпечення проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг, та своєчасної та належної якості надання послуг споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 у термін до 13.09.2021, привести у відповідність до вимог чинного законодавства договір від 04.02.2014 №5441. Вказаний акт було отримано керівником юридичного департаменту ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» О.І. Міхненко, 12.07.2021 року о 16 год. 41 хв. ОСОБА_4 з Актом не згодний, зауваження до Акту будуть надані додатково.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Донецькій області внесений припис від 12 липня 2021 року №1 до акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів від 29.06.2021 року №000006, відповідно до якого Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області вимагає привести у відповідність до вимог чинного законодавства договір від 04.02.2014 №5441 про надання послуг з централізованого опалення, централізованого водозабезпечення холодною та гарячою водою ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» споживачу ОСОБА_1 , про виконання припису письмово повідомити
Головне управління, з документальним підтвердженням, у строк до 13.09.2021 року.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Донецькій області у період з 25.10.2021 року по 26.10.2021 року на підставі розпорядчого документу на виконання якого проводився захід державного нагляду (контролю) від 23.10.2021 №1681 та посвідчення (направлення) від 23.10.2021 №679 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів стосовно ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», за результатами якого 25.10.2021 року складено акт №000025.
В акті зафіксовано наявність порушень вимог абзацу 3 пункту 1 статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V, а саме: позапланову перевірку проведено на підставі припису Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області від 12 липня 2021 року №1 «Про приведення у відповідність договору від 04.02.2014 №5441 вимогам чинного законодавства» до акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів від 29.06.2021 року №000006. Приписом було зобов'язано ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» задля забезпечення проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, та своєчасності та належної якості надання послуг споживачу ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 у термін до 13.09.2021, привести у відповідність до вимог чинного законодавства договір від 04.02.2014 №5441. За результатом перевірки встановлено не виконання ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» припису Головного управління від 12 липня 2021 року №1 «Про приведення у відповідність договору від 04.02.2014 №5441 вимогам чинного законодавства» виданого за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів.
05.11.2021 року №22-2821 ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» надано до Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області зауваження до Акту позапланової перевірки від 25.10.2021 №000025, в якому зазначила, що 02.11.2021 ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС отримано Акт Держпродспоживслужби від 25.10.2021 № 000025, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо перевірки виконання Припису Держпродспоживслужби від 12.07.2021 № 1 (далі - Акт перевірки).
12.08.2021, в межах планової договірної компанії, обумовленої законодавчими змінами, ДТЕК Курахівська ТЕС направлено на адресу ОСОБА_1 рекомендований лист (вих. № 19-1802) з проектами договорів на надання комунальних послуг, у тому числі оформлений належних чином договір про надання комунальної послуги централізованого водопостачання.
Доказом отримання поштового відправлення слугує рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 19-1802 АТ «УКРПОШТА», яке надавалося у ході проведення перевірки, та відповідно до якого поштове відправлення отримано адресатом 13.08.2021.
Так, фіскальний чек № 00250520018710 від 12.08.2021, який був наданий в якості доказу відправлення, містить штрихове кодування 8561201533920, таке ж кодування зазначене на рекомендованому повідомленні № 19-1802 АТ «УКРПОШТА» про вручення поштового відправлення гр. ОСОБА_1 .
Інформація, що розміщена на офіційному сайті АТ «Укрпошта» в розділі «Відстеження відправлень», за результатами пошуку даних по штриховому кодовому ідентифікатору «8561201533920» також підтверджує вручення відправлення адресату 13.08.2021.
Отже, твердження гр. ОСОБА_1 про те, що вона нібито не отримувала відправлення від ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС, не відповідає дійсності.
У ході перевірки, з метою підтвердження факту направлення ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС проекту договору ОСОБА_1 представникам Держпродспоживслужби було надані наступні документи: копія листа (вих.№ 19-1802) з копіями проектів договорів, що були надіслані ОСОБА_1 ; копія рекомендованого повідомлення № 19-1802 АТ «УКРПОШТА» про .вручення поштового відправлення; фіскальний чек № 00250520018710 від 12.08.2021, що є доказом відправлення ОСОБА_1 рекомендованого листа, маса якого становить 0,162 кг; копія витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС за 12.08.2021.
З огляду на зазначене ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС наполягає на тому, що обраний спосіб скерування проекту договору споживачу відповідає вимогам законодавства та є достатнім, оскільки направлення поштової кореспонденції рекомендованим повідомленням передбачає фіксацію факту його отримання адресатом. Положення чинного законодавства не передбачають обов'язкову виконавця комунальної послуги скеровувати документи споживачам виключно із описом вкладеного.
Відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги з постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення надаються споживачам на підставі типових договорів, укладених з надавачами вказаних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 затверджені Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та Типові форми договорів, зокрема типовий договір з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, проект якого і був надісланий 12.08.2021 рекомендованим листом № 19-18022 з повідомленням гр. ОСОБА_1 для підписання.
Положеннями ст. 179 Господарського кодексу України визначені правила застосування типовихта примірник договорів. Так, сторони не вправі відступати від змісту типових договорів. Маючи лише право конкретизувати його умови. При цьому слід враховувати, що під конкретизацією розуміється уточнення, деталізація або доповнення існуючих (визначених) умов типового договору, а не їх фактична зміна, чи зміна правового регулювання, визначеного іншими законодавчими актами у сфері житлово-комунальних послуг.
Типова форма договору, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 не визначає жодних умов розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, що унеможливлює їх конкретизацію.
Отже, ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС не мала жодних правових підстав для внесення даних умов до типового договору, тим самим змінюючи, а не конкретизуючи, умови типового договору.
Враховуючи вищенаведене, ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС здійснені всі належні дії щодо забезпечення відповідності договірних відносин із гр. ОСОБА_1 вимога чинного законодавства, у зв'язку із чим Акт перевірки вважаємо необґрунтованим, а відомості, які у ньому зазначені - недоведеними.
На підставі вказаного вище Акта №000025 від 25.10.2021р., відповідачем прийнято постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» від 20 грудня 2021 року №26, якою постановлено: за невиконання або несвоєчасне виконання припису посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів про усунення порушень прав споживачів - у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, застосувати штраф до ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у розмірі 340,00 грн.
Спірним питанням в цій справі є правомірність винесення Відповідачем постанови про накладення штрафу.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» /далі Закон № 877-V/.
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 2 Закону № 877-V передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, під час рейдових перевірок (перевірок на дорозі), що проводяться з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії, державного нагляду (контролю) у сфері безпеки торговельного мореплавства і судноплавства на внутрішніх водних шляхах (у частині нагляду (контролю) за суднами).
Дія цього Закону також не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення податковими органами податкового контролю за дотриманням вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що здійснюються ними у період дії воєнного, надзвичайного стану.
Відповідно до частин першої та другої статті 8 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), серед іншого, зобов'язані: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.
Згідно із частинами сьомою та восьмою статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Частиною одинадцятою вказаної статті встановлено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Відповідно до частини дев'ятої статті 4 Закону №877-V невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Також частиною першою статті 12 Закону №877-V встановлено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, права споживачів, а також механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів визначає Закон України «Про захист прав споживачів» № 1023-XII від 12 травня 1991 року /далі Закон № 1023-XII/.
Підпунктами 1 та 2 частини першої статті 26 Закону № 1023-XII встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право: давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; перевіряти додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог нормативно-правових актів щодо безпеки продукції, а також правил торгівлі та надання послуг шляхом безперешкодного відвідування та обстеження відповідно до законодавства будь-яких виробничих, торговельних та складських приміщень таких суб'єктів.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 1023-XII у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання припису посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, про усунення порушень прав споживачів - у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 13 частини першої статті 26 Закону № 1023-XII встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, за невиконання вимог припису про усунення порушень прав споживачів до суб'єкта господарювання застосовується штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Процедуру накладення стягнень уповноваженими особами Держпродспоживслужби та її територіальних органів з суб'єктів господарювання - підприємств, установ, організацій (їх філій, представництв, відділень) незалежно від форми власності, іноземних юридичних осіб (їх філій, представництв, відділень) і фізичних осіб - підприємців, що провадять господарську діяльність на території України, за порушення законодавства про захист прав споживачів визначає Порядок накладення стягнень за порушення законодавства про захист прав споживачів, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року №1177 /далі Порядок №1177/.
В силу пункту 4 Порядку №1177 рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарювання та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Порядку, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Мінекономіки.
Питання про накладення штрафу розглядається за участю представника суб'єкта господарювання. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, коли незважаючи на своєчасне повідомлення суб'єкта господарювання про місце і час розгляду справи від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Судом встановлено, що в акті перевірки зафіксовано наявність порушень вимог абзацу 3 пункту 1 статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V, внаслідок невиконання припису Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області від 12 липня 2021 року №1 «Про приведення у відповідність договору від 04.02.2014 №5441 вимогам чинного законодавства» до акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів від 29.06.2021 року №000006, термін виконання якого був встановлений до 13.09.2021.
Доказів оскарження припису Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області від 12 липня 2021 року №1 позивачем до суду не надано, на момент розгляду даної справи та винесення рішення припис від 12 липня 2021 року №1 є чинним.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про порушенням позивачем вимог законодавства, в частині невиконання або несвоєчасного виконання припису посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку, що дії та постанова відповідача вчинені (прийняті) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК СХІДЕНЕРГО” є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючисьнормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК СХІДЕНЕРГО” (ЄДРПОУ 31831942, м. Курахове, в. Енергетиків, 34) в особі Відокремленого підрозділу “Курахівська теплова електрична станція” Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК СХІДЕНЕРГО” (ЄДРПОУ 26160824, м. Курахове, в. Енергетиків, 34) до Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області (м. Маріуполь, в. Гризодубової, 3, ЄДРПОУ 40317209) про скасування постанови, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Стойка