Рішення від 17.04.2023 по справі 908/3816/21

номер провадження справи 5/200/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.04.2023 Справа № 908/3816/21

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі Соколові А.А., розглянувши матеріали справи

За позовом: Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (юридична адреса: вул. Сталеварів, 14, м. Запоріжжя, 69035; поштова адреса: вул. Волгоградська, 25, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 00130926)

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (вул. Перемоги, 131-В, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 41279924)

про стягнення 49 307,24грн.,

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

28.12.2021 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж № 818/82 від 28.12.2021 (вх. № 4092/08-07/21 від 28.12.2021) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” про стягнення 49307,24 грн.

28.12.2021 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Проскурякову К.В.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 29.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/3816/21 в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) учасників справи. Розгляд справи по суті розпочато з 27.01.2022, запропоновано сторонам здійснити відповідні процесуальні дії та подати усі наявні в них докази, які стосуються предмету спору.

24.01.2022 від ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” до суду надійшов відзив на позовну заяву № 22/37 від 19.01.2022 (вх. № 1648/08-08/22 від 24.01.2022), згідно якого відповідач заперечив проти позовних вимог у повному обсязі та просить суд в задоволенні позову відмовити. Також, у відзиві на позовну заяву ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” просить суд витребувати у позивача для огляду оригінали наступних документів: акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії від 29.04.2021; акт про порушення № 10005427 від 29.04.2021; акт про пломбування № 2576 від 25.06.2018. В обґрунтування клопотання про витребування відповідач посилається на невідповідності, зазначені у вищевказаних актах.

16.02.2022 від ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж до суду надійшла відповідь на відзив № 53/82 від 10.02.2022 (вх. № 4092/08-08/22 від 16.02.2022), згідно якої позивач заперечив проти пояснень відповідача та підтримав доводи викладені у позовній заяві.

24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

Ухвалою суду від 18.03.2022 № 908/3816/21 продовжено процесуальні строки розгляду справи по суті до закінчення воєнного стану в Україні.

14.02.2023 набув чинності Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 19.02.2023 строком на 90 діб (тобто до 20.05.2023 року).

13.03.2023 від Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж до суду надійшла заява № 62/82 від 01.03.2023 (вх. № 5105/08-08/23 від 13.03.2023), в якій позивач просить суд продовжити розгляд справи № 908/3816/21 по суті.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 16.03.2023 № 908/3816/21 розгляд справи по суті призначено на 04.04.2023 без проведення судового засідання, запропоновано позивачу надати суду для огляду оригінали наступних документів: акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії від 29.04.2021; акт про порушення № 10005427 від 29.04.2021 та акт про пломбування № 2576 від 25.06.2018.

04.04.2023, на виконання вимог ухвали суду від 16.03.2023 представник позивача - Лєлєкова В.В. надала суду для огляду оригінали акту технічної перевірки засобів обліку електричної енергії від 29.04.2021; акту про порушення № 10005427 від 29.04.2021 та акту про пломбування № 2576 від 25.06.2018.

04.04.2023 судом досліджено надані позивачем оригінали вищевказаних документів.

Згідно з ч. 13 ст. 8 ГПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється. Хід судового процесу фіксувався шляхом складання протоколу судового засідання, який долучений до матеріалів справи.

Статтею 248 ГПК України визначено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, 01.11.2017 між ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж та ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” укладено договір про постачання електричної енергії № 14425. З 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії на умовах договору від 01.11.2017 № 14425 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо. 29.04.2021 представниками позивача у присутності головного енергетика відповідача - Юткіна Д.В. було складено акт про порушення ПРРЕЕ № 10005427, в якому зафіксовано порушення п. 5.5.5 ПРРЕЕ. Особа, яка допустила представників позивача на об'єкт, відмовилася від підписання акту, що зафіксовано відеозйомкою. Представник відповідача - Юткін Д.В. отримав копію акта про порушення в якому зазначено, що комісія з розгляду даного акта відбудеться 20.05.2021. У відповідності до п. 8.2.6. ПРРЕЕ, 20.05.2021 відбулось засідання комісії з розгляду Акту у присутності представника відповідача - Юткіна Д.В., на якому прийнято рішення про перенесення комісії на 27.05.2021. 27.05.2021 відбулось засідання комісією з розгляду актів про порушення, на яке представник відповідача не з'явився, на якому прийнято рішення про нарахування споживачу вартості необлікованої електричної енергії, а саме, затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту про порушення ПРЕЕ № 10005427 від 29.04.2021 у розмірі 15 202 кВт.год. на суму 49 307,24 грн., оформленого відповідним протоколом № 597 від 27.05.2021. Протокол та рахунок були надіслані відповідачу поштою на адресу відповідача: м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 53, яка зазначена як адреса для листування, в інформаційному листі генерального директора відповідача за вх. № 6484 від 27.05.2019. Акт про порушення відповідачем не оскаржувався. Нарахування по акту проведено за 182 дні за період з 29.10.2020 по 29.04.2021, тобто за 6 календарних місяців згідно з вимогами Правил. Відповідач свої правом на оскарження рішення комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ не скористався та суму в розмірі 49 307,24 грн. не сплатив. На підставі викладеного, посилаючись на ст. ст. 174, 175, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 15, 16, 526, 530, 599, 610, 611, 612, 625, 629 Цивільного кодексу України, п.п. 1.1.1, 5.1.1, 5.5.5, 8.2.6, 8.2.7, 8.4.2 ПРРЕЕ, позивач просить суд позов задовольнити.

У відзиві на позовну заяву ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” зазначено, що з позовними вимогами відповідач не погоджується в повному обсязі, оскільки ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” не є балансоутримувачем будинків у м. Запоріжжя, а лише є управителем багатоквартирних будинків, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирному будинками, та не мають у своїй власності, або господарському віданні електроустановки, дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, як спільне майно співвласників. Акт про опломбування був підписаний Деменко Е.М., який не є матеріально відповідальною особою, отже не мав будь-яких прав щодо приймання на збереження пломб. В даному випадку повноваження гр. Деменко Е.М. перевірені не були. Крім цього, Акт про пломбування № 2576 від 25.06.2018 складений з виправленнями, деякі графи акту взагалі не заповнені. Крім цього, акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії від 29.04.2021, зазначений як додаток до акту № 10005427 також не відповідає правилам ПРРЕЕ, адже на звороті важко встановити в графі «так/ні», що саме мали на увазі представники позивача. Акт про порушення має на звороті дописки на полях, особу представника споживача дописано поза межами строк Акту. Строки в ч. 1, 2, 5, 6 Акту заповнені частково. Також, позивачем здійснено розрахунок за 182 дні, а не за 127 робочих, що суперечить положенням п. 8.4.8. ПРРЕЕ, чим спростовуються відповідні доводи позивача щодо дотримання вказаних вимог при розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії. Акт про порушення ПРРЕЕ є лише фіксацією порушення, яке було виявлено під час проведення перевірки, а оскарження самого лише факту складання такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов'язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав. На підставі викладеного, відповідач просить в задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив позивач підтримав свою позицію зазначивши, що відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (зокрема демонтажу, транспортування, монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту електричну енергію), що є спільною сумісною власністю співвласників багатоквартирного будинку, несе управитель багатоквартирного будинку відповідно до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Крім цього, на зворотній сторона акта про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії № 2576 від 25.06.2018, який підписаний енергетиком Деменко Е.М. без зауважень зазначено, що споживач - саме ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» приймає на відповідальне зберігання всі встановлені пломби з лічильниками. З доводами відповідача не погодився у повному обсязі та просить суд позов задовольнити.

Станом на 17.04.2023 заперечень на відповідь на відзив від ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” до суду не надійшло.

Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Згідно ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.

У судовому засіданні 17.04.2023 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2017 між Публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” (постачальник електричної енергії, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (споживач, відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії № 14425.

Згідно з Розділом 1 договору “Предмет договору”, позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною в додатку № 1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу”, а відповідач оплачує вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Договором передбачено, що під час виконання його умов, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (п. 2.1).

Згідно додатку № 5 до даного договору “Перелік точок розрахункового обліку споживача”, одним з об'єктів є об'єкт за адресою: вул. Ольги Кобилянської, 1, комунальне навантаження.

Між Публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” (оператор системи, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір укладено шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання від 21.12.2018.

Згідно пункту 1.1, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам як послуги оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з “Заявою-приєднання”, що є додатком № 1 до цього договору.

За умовами договору, оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії за об'єктом споживача, який є додатком № 2 до цього договору та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи (п. 2.1).

Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії та з урахуванням вимог цього договору (п. 3.1).

Відповідно до п. 6.2, споживач зобов'язався: 1) виконувати умови цього договору, в тому числі, своєчасно проводити розрахунки відповідно до умов договору; 2) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; 4) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

Згідно п. 7.1, оператор системи має право: 5) вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями допущеними споживачем під час користування електричною енергією; 6) контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ.

У пункті 8.6 договору сторони визначили, що у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

Згідно п. 8.9, у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту.

29.04.2021 двома представниками Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі ЗМЕМ (позивача в справі): інженерами з технічного аудиту, за участю особи, яка допустила в електрощитову до електроустановки: електромонтер Кожушаного Р.С. (посвідчення № 021, виданого ТОВ “Єврокомунсервіс” 01.02.2018) та головного енергетика ТОВ «Місто для людей» - Юткіна Дмитра Володимировича проведено технічну перевірку електроустановки відповідача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ольги Кобилянської, буд. 1 (Нагіна, буд. 1) у м. Запоріжжі (договір № 14425).

За результатами проведеної перевірки складено Акт про порушення № 10005427 від 29.04.2021, відповідно до якого перевіркою виявлено порушення п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі за текстом скорочено ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме: відсутність пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» на ввідному комутаційному пристрої (до обліку) РБ № 17516844 - до облікові кола, яка вказана в акті про пломбування елементів розрахункового засобу електричної енергії від 25.06.2018. Порушення виявлено під час проведення технічної перевірки та продемонстровано представнику споживача.

Акт про порушення № 10005427 від 29.04.2021 підписаний уповноваженими представниками позивача та ТОВ «Місто для людей» - Юткіним Д.В. В акті також зазначено, що Кожушаний Р.С. від підпису відмовився, зафіксовано відеозйомкою.

В пункті 11 Акту про порушення зазначено про дату, час та місце проведення засідання комісії оператора системи розподілу з розгляду складеного акту про порушення, а саме: 20.05.2021 за адресою: вул. Волгоградська, 25, каб. 312А з 13-00 години.

Додатком до вказаного Акту, що додано до позову, є схема електроживлення споживача.

29.04.2021 складено акт про пломбування елементів комерційного засобу обліку електричної енергії до 1000 В та встановлення індикаторів по об'єкту по вул. Ольги Кобилянської, 1 (Ногіна, 1), який підписано двома представниками позивача та представником споживача Юткіним Д.В.

29.04.2021 складено акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В по об'єкту по вул. Ольги Кобилянської, 1 (Ногіна, 1), який підписано двома представниками позивача та представником споживача Юткіним Д.В.

Примірник акту № 10005427 від 29.04.2021 отриманий представником споживача Юткіним Д.В., про що зазначено у самому акті.

Згідно з Протоколом № 594 засідання Комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 20.05.2021, за участю присутнього головного енергетика ТОВ «Місто для людей» - Юткіна Д.В., прийнято рішення про перенесення комісії на 27.05.2021.

Відповідно до Протоколу № 597 засідання Комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 27.05.2021, складеним за відсутністю представника споживача, який на засідання комісії не з'явився, розглянувши Акт про порушення № 10005427 від 29.04.2021, комісією прийнято рішення про виконання розрахунку необлікованої електроенергії по Акту, згідно п. 2 п.п. 8.4.2, 8.4.7, 8.4.9, 8.4.10 ПРЕЕ за період з 29.10.2020 по 29.04.2021, час роботи 24 годин, визначено обсяг необлікованої електричної енергії у розмірі 15 202 кВт/год. на суму 49 307,24 грн.

На підставі розрахунку відповідачу виписаний рахунок № 14425/АН від 27.05.2021 на оплату вартості необлікованої електричної енергії на суму 49 307,24 грн.

Вказані протокол, розрахунок по акту, рахунок на оплату надіслано позивачем відповідачу рекомендованим листом 04.06.2021.

Відповідачем не сплачено рахунок, виставлений на підставі Акту про порушення, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з ТОВ «Місто для людей» заборгованості за не обліковану електроенергію за період з 29.10.2020 по 29.04.2021 на суму 49 307,24 грн.

Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи, додаткові пояснення, проаналізувавши норми чинного законодавства суд при прийнятті рішення враховує наступне.

З 11.06.2017 набрав чинності Закон України від 13.04.2017 № 2019-VIII “Про ринок електричної енергії”, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії.

Відповідно ч. 1 ст. 8 Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII “Про ринок електричної енергії”, господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 1415 від 13.11.2018 (пункти 1, 2) постановлено: - видати Публічному акціонерному товариству “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством); - анулювати Публічному акціонерному товариству “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) з 01.01.2019 ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 73, та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 74, на підставі пункту 13 розділу XVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про ринок електричної енергії”.

Згідно пп. 3 п. 3 вказаної постанови, зобов'язано Публічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” до 01.01.2019 укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01.01.2019.

Відповідно положень п. 13 розділу XVІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про ринок електричної енергії”, під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання.

У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема, пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

14.03.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнята постанова № 312 “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії”, відповідно до пунктів 1, 2 якої затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії, а також визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно п. 1.2.15 вказаних Правил, для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

Відповідно до п. 1 ст. 9 ЗУ № 417-VІІІ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (Закон № 417-VІІІ) - управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (ч. 1 ст. 11 Закону).

Статтею 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

Згідно ст. 1 ЗУ № 417- VІІІ: співвласник багатоквартирного будинку (співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку та спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Відповідно до п. 1.3. ЗУ № 417- VІІІ, управління будинком передбачає виконання таких функцій: планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об'єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил.

Особою, що здійснює управління будинком, є: у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об'єкта або за їх дорученням із балансоутримувачем (далі - замовник) -управитель; управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил (п. 1.4. ЗУ № 417- VІІІ).

Відповідно до п. 1.7. ЗУ № 417- VІІІ, для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта та організації забезпечення потреб мешканців об'єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об'єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 520 від 01.09.2017 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя»: призначено управителями ББ: TOB «КК «Мрія», КП «Запоріжремсервіс», ТОВ «КК «Місто для людей Запоріжжя»; уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління ББ м. Запоріжжя від імені власників ББ з переможцями конкурсу; зобов'язано КП «Наше місто» до 31.2017 вчинити всі необхідні дії щодо передачі ББ в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 13 від 02.02.2009.

Таким чином, відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (зокрема демонтажу, транспортування, монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту електричну енергію для потреб освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку), що є спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, несе управитель багатоквартирного будинку відповідно до договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

Відтак, з 01.01.2019 відповідач, шляхом підписання 21.12.2018 заяви-приєднання, приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Приєднання відбулося на умовах договору про постачання електричної енергії № 14425 від 01.11.2017 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо.

Згідно ч. 4 ст. 179 ГК України, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.

Доказів двосторонньої зміни договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що є публічним договором приєднання, сторонами не подано.

У даному випадку, спір стосується правомірності стягнення з відповідача заборгованості за необліковану електричну енергію.

Згідно ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання не допускається. Зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічний припис містить ст. 193 ГК України.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставою виникнення цивільних прав і обов'язків є договір.

За приписами ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Відповідно п. 5.5.5 ПРРЕЕ (у редакції станом на 29.04.2021), споживач зобов'язаний: - користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); - здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; - забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; - узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; - не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; - утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.

Отже, з укладанням договору про постачання електричної енергії №14425 від 01.11.2017, та в подальшому з приєднанням до публічного Договору з розподілу ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», яке у розумінні Правил є «споживачем електричної енергії», взяло на себе зобов'язання: утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань (п. 6.2 Договору з розподілу).

Таким чином, за умовами укладеного договору відповідач зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення ПРРЕЕ та нести повну відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань.

Стосовно заперечень відповідача щодо неприйняття на зберігання пломби з лічильниками та непідписання акта про пломбування суд зазначає наступне.

В акті про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії № 2576 від 25.06.2018 (на зворотній стороні) зазначено, що саме споживач - ТОВ «Місто для людей» приймає на відповідальне зберігання всі встановлені пломби з лічильниками. Зазначений акт підписано зі сторони споживача - енергетиком Деменко Е.М. без зауважень.

Згідно з п. 5.16.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.

Пунктом 2.3.4 ПРРЕЕ встановлено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Враховуючи викладене, при приєднанні до публічного договору з розподілу, ТОВ «Місто для людей», як учасник ринку електричної енергії, прийняв на себе договірне зобов'язання щодо належного технічного стану вузла обліку та збереження приладів обліку з всіма встановленими пломбами, за показами яких здійснюється розрахунок за фактично спожиту електричну енергію, та відповідно до ст. 526 ЦК України повинен нести відповідальність за неналежне виконання взятих зобов'язань.

Таким чином, заперечення відповідача стосовно прийняття на зберігання відсутньої пломби лічильника № 17516844 та підписання ТОВ «Місто для людей» відповідного акта про пломбування спростовується вищевикладеним.

Згідно з п. 8.7 Договору з розподілу, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Зазначені норми також містяться в п. 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (зі змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2002 від 21.12.2018 та № 1525 від 18.07.2019).

Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення Акту про порушення - 29.04.2021), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Акт про порушення № 10005427 від 29.04.2021 підписано двома представниками оператора системи, відмова від його підписання Кожушаним Р.С., який допустив до перевірки, зафіксована відеозйомкою.

Диск з відеозйомкою, згідно якої особа, що допустила до перевірки на об'єкт по вул. Ольги Кобилянської, 1 (Ногіна, 1), відмовилася від підписання акту № 10005427, оглядався судом у судовому засіданні 17.04.2023.

При цьому, другий представник - головний енергетик ТОВ «Місто для людей» - Юткін Д.В. отримав копію акта про порушення.

Згідно з абз. 3 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ, акт про порушення - це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

У абз. 1 п. 8.2.6 ПРРЕЕ визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).

Згідно з підпунктами 2 та 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ (в редакції станом на момент звернення з позовною заявою - 28.12.2021), визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).

Розрахунок необлікованої електроенергії по акту виконано згідно з п. 8.4.10 ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави.

Величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб., кВт/тод), розраховується за формулою: Wдоб. = Р*tдоб*Kв, де:

Р - потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

У пункті 5 Акту про порушення зазначено, що споживачем не надано паспортних даних на всі наявні струмоприймачі та не надано можливості провести заміри при максимальному навантаженні, у зв'язку з чим при розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії потужність було визначено відповідно до додатку № 5 до договору про постачання електричної енергії (який відповідно до п. 12.9 «Перехідні положення» договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є додатком № 3 до даного договору), яка для точки обліку (комунальне навантаження) складає 5,8 кВт.год.

Нарахування по Акту про порушення проведено за 182 дні за період з 29.10.2020 по 29.04.2021, тобто за 6 місяців.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що розрахунок позивача за 182 дні, а не 127 робочих суперечить положенням п. 8.4.8. ПРРЕЕ.

Згідно пп. 1 п. 8.4.8. Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Так, відповідно до додатку № 5 до договору - кількість годин роботи на добу споживача складає 24 години, кількість робочих днів у тижні складає 7 днів.

Отже, нарахування по Акту проведено виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача відповідно до Договору з розподілу, що складає 7 днів на тиждень, а саме за 182 дні за період з 29.10.2020 по 29.04.2021, тобто за 6 місяців у відповідності до п.п. 1 п. 8.4.8. ПРРЕЕ.

Таким чином, акт про порушення складено з дотриманням вимог ПРРЕЕ, розрахунок обсягу необлікованої електричної енергії здійснено з урахування усіх вихідних даних та у відповідності до встановленої ПРРЕЕ формули, при цьому, відповідачем не спростовано факт відсутності пломби та не надано належних та допустимих доказів щодо відсутності вини Споживача та неправомірності здійсненого розрахунку на суму 49 307,24грн.

Заперечення відповідача спростовуються наведеними вище приписами законодавства.

Відповідач виставлений позивачем на підставі Акта про порушення рахунок не оплатив, що є порушенням умов договору про постачання та договору про розподіл, а також норм законодавства України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” 49 307,24 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію є такою, що ґрунтується на законі, та заявлена до стягнення правомірно.

Відповідачем контррозрахунку суми необлікованої електричної енергії до суду не надано.

Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до стаття 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).

Також у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини в вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).

З огляду на викладене, враховуючи предмет та визначені позивачем підстави позову, з огляду на принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 76-79, 86, 129, 233, 236 - 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (вул. Перемоги, 131-В, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 41279924) на користь Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (юридична адреса: вул. Сталеварів, 14, м. Запоріжжя, 69035; поштова адреса: вул. Волгоградська, 25, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 00130926) заборгованість за необліковану електроенергію в розмірі 49 307 (сорок дев'ять тисяч триста сім) грн. 24 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням чинності.

Повний текст рішення складено та підписано 21.04.2023.

Суддя К.В. Проскуряков

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.