Справа № 361/773/23
Провадження № 3/361/903/23
05.04.23 суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Гридасова А. М., розглянувши матеріали, що надійшли від Броварського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КУпАП,-
12.06.2022 року о 20:30 год., за адресою: Київська обл., Броварський р-н., смт. Калита, гр. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом FORD TRANSIT д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись в Броварському р-н, смт. Калита, по вул. Миру, 30, в напрямку села під час зустрічного розїзду не дотримався безпечного інтервалу здійснив зіткнення з автомобілем марки MAZDA 5 д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням гр.. ОСОБА_2 , який рухався в зустрічному напрямку, що призвело до дорожньо-транспортної пригоди. В результаті дорожньо-транспортної пригоди вище вказані автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 13.1, 13.3, 11.3 Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність, згідно зі ст. 124 КУпАП.
Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, додані до нього матеріали прийшов до наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата та місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Також, у ч. 2 ст. 251 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Досліджуючи матеріали справи , суддею встановлено, що поліцейським, яким складено протокол, не долучено до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №232157 від 30.12.2022 р. належно складеної схеми ДТП з обов"язковим описом місця пригоди, пошкоджень транспортного засобу, також поліцейським не заповнено графу «свідки чи потерпілі», хоча з огляду на викладену поліцейським суть правопорушення вбачається наявність потерпілого.
Згідно п.1 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 року, № 1408/27853 у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський; пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); показання технічних приладів (у разі їх наявності); показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
За відсутності схеми ДТП , пояснень водія та можливих очевидців подій, неможливо встановити обставини, викладені в протоколі, що є підставою для встановлення наявності або відсутності вини особи, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення.
За змістом ст.278 КУпАП, повернення судом матеріалів для належного оформлення не перешкоджає органу, якому повернуто такі матеріали, повторно направити їх на розгляд до суду, після належного оформлення.
З огляду на те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки не можуть бути усунуті в суді, невідповідність матеріалів справи про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законне й обґрунтованого судове рішення, тому суд вважає за необхідне направити дану справу для дооформлення .
Керуючись ст. ст. ст.245,251,256,278, КУпАП, суддя -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ч.1 ст. 51 КУпАП повернути до Броварського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Гридасова