Справа № 278/1822/23
Номер провадження 3/278/1390/23
Іменем України
19 квітня 2023 року м. Житомир
Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Мокрецький В.І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення організації охорони, патрульно-постової служби, розшуку та діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Карнівка, Могилів-Подільського району Вінницької області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
За змістом протоколу, 15 квітня 2023 року близько 08 години ОСОБА_1 в умовах особливого періоду та воєнного стану, виконував обов'язки військової служби на території підрозділу військової частини НОМЕР_1 , який дислокується у АДРЕСА_2 , у стані алкогольного сп'яніння.
Факт перебування правопорушника за вказаних у протоколі обставин у стані алкогольного сп'яніння автор протоколу доводить роздруківкою приладу «Алконт-М».
Водночас ст. 266-1 КУпАП визначений порядок проходження освідування військовослужбовцями на визначення стану алкогольного сп'яніння.
За приписами ч. 1, 2 згаданої статті військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння підлягають огляду на стан такого сп'яніння. Огляд таких військовослужбовців проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Також згаданою статтею визначено, що під час проведення освідування з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, які долучаються до протоколу, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Водночас автором протоколу не надано відеозапис чи пояснення двох свідків.
Окрім того, у справі відсутній наказ чи розпорядження начальника органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командира (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення на проведення уповноваженою посадовою особою освідування з використанням спеціальних технічних засобів або тестів.
З огляду на викладене вбачається, що огляд на стан алкогольного сп'яніння було проведено з порушенням вказаного порядку.
За приписами ч. 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовослужбовців на стан алкогольного сп'яніння проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про закриття провадження у даній адміністративній справі у відповідності до ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
постановив:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Житомирський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Копію даної постанови протягом трьох днів направити особі, щодо якої її винесено.
Суддя: