Постанова від 19.04.2023 по справі 278/1821/23

Справа № 278/1821/23

Номер провадження 3/278/1389/23

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 квітня 2023 року м. Житомир

Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Мокрецький В.І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення організації охорони, патрульно-постової служби, розшуку та діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

За змістом протоколу, 14 квітня 2023 року близько 17 години ОСОБА_1 в умовах особливого періоду та воєнного стану, виконував обов'язки військової служби на території підрозділу військової частини НОМЕР_1 , який дислокується у АДРЕСА_2 , у стані алкогольного сп'яніння.

Факт перебування правопорушника за вказаних у протоколі обставин у стані алкогольного сп'яніння автор протоколу доводить медичним висновком.

Водночас ст. 266-1 КУпАП визначений порядок проходження освідування військовослужбовцями на визначення стану алкогольного сп'яніння.

За приписами ч. 1, 2 згаданої статті військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння підлягають огляду на стан такого сп'яніння. Огляд таких військовослужбовців проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Також згаданою статтею визначено, що під час проведення освідування з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, які долучаються до протоколу, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.

У разі незгоди військовослужбовця на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Водночас автором протоколу не надано будь-яких доказів того, що уповноваженими особами правопорушнику пропонувалось пройти освідування за допомогою спеціальних технічних засобів та тестів, як то відеозапис чи пояснення двох свідків, а також відмову останнього на його проведення та направлення на огляд у медичний заклад.

Окрім того, у справі відсутній наказ чи розпорядження начальника органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командира (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення на проведення уповноваженою посадовою особою освідування з використанням спеціальних технічних засобів або тестів.

Разом з тим, порядок направлення військовослужбовців для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З огляду на викладене вбачається, що огляд на стан алкогольного сп'яніння було проведено з порушенням вказаного порядку.

За приписами ч. 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовослужбовців на стан алкогольного сп'яніння проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про закриття провадження у даній адміністративній справі у відповідності до ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 7, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,

постановив:

Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Житомирський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Копію даної постанови протягом трьох днів направити особі, щодо якої її винесено.

Суддя: