Центральний районний суд м. Миколаєва
54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
490/2825/23
нп 1-кс/490/3148/2023 У Х В А Л А
17.03.2023р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Управління СБ України в Херсонській області ОСОБА_5 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Дудчани Бериславського району Херсонської області, документованої паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , раніше не судимої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
СВ Управління СБ України в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022230000000398 від 14.09.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У вказаному кримінальному провадженні 27.01.2023р. ОСОБА_6 заочно повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно цього повідомлення, ОСОБА_6 , являючись громадянкою України, фактично проживаючи на території с. Дудчани, Бериславського району Херсонської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення с. Дудчани та Херсонської області збройними силами РФ, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше початку травня 2022, реалізуючи прямий умисел, прийняла пропозицію представників окупаційної влади країни-агресора російської федерації та добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області , а саме - т.зв. «Главы Дудчанского сельского совета Военно-гражданской администрации Бериславского административного района Херсонской области» с. Дудчани Бериславського району Херсонської області.
Зазначене рішення окупаційної влади проголошено невстановленими досудовим розслідуванням представниками окупаційної влади на початку травня 2022 року під час здійснення російськими військовими примусової видачі т.зв. «гуманітарної допомоги» мешканцям с. Дудчани. В подальшому, рішення про призначення ОСОБА_6 на посаду т.зв. «Главы Дудчанского сельского совета Военно-гражданской администрации Бериславского административного района Херсонской области» було оформлено наказом представника окупаційної влади російської федерації № 23 від 19.07.2022 - т.зв. «Главы Военно-гражданской администрации ОСОБА_7 ».
Діючи з метою виконання покладених на неї представниками окупаційної влади організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду т.зв. «Главы Дудчанского сельского совета Военно-гражданской администрации Бериславского административного района Херсонской области», самовільно зайняла службові приміщення у адміністративній будівлі Дудчанської сільської ради (Херсонська область, Бериславський р-н, с. Дудчани, вул. Свободи, б.1) де і здійснювала свою протиправну діяльність.
Представниками окупаційної влади російської федерації на ОСОБА_6 були покладені наступні організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо формування системи органів влади на території с. Дудчани Бериславського району Херсонської області, підконтрольній на той час окупаційним військам російської федерації, а саме: формування апарату окупаційної адміністрації у
с. Дудчани Бериславського району Херсонської області; впровадження окупаційної політики, реалізації напрямів у сфері бюджетних відносин, в т.ч. перехід суб'єктів господарювання села на російську систему реєстрації та оподаткування, перехід на розрахунки російським рублем;збір інформації та формування списків осіб, які відносяться до незахищених верств населення; формування системи пенсійного забезпечення місцевого населення за стандартами та законодавством країни-агресора російської федерації; розселення військовослужбовців збройних формувань російської федерації у належні місцевим жителям с. Дудчани домоволодіння; збір та передача представникам окупаційних військ відомостей щодо мешканців с. Дудчани, які можуть чинити спротив окупаційній владі; збір відомостей для представників окупаційних військ щодо наявних у мешканців села транспортних засобів;налагодження та організація взаємодії із керівництвом окупаційної адміністрації Бериславського району.
Прокурор у судовому засіданні вимоги клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник вирішення питання про розгляд клопотання поклав на розсуд суду.
Вивчивши надані матеріали вважаю необхідним клопотання задовольнити виходячи з наступного.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. За підозрою у вчиненні вказаного злочину законодавством передбачена можливість здійснення спеціального досудового розслідування. Підозра на даній стадії, за відсутності пояснень підозрюваної, є обґрунтованою, підтверджується сукупністю доказів; ОСОБА_6 перебуває у розшуку, є достатні підстави вважати що остання перебуває на території держави-агресора з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Керуючись ст.ст. 297-4 ч. 2, 309 КПК України, -
Клопотання задовольнити, надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у кримінальному провадженні №22022230000000398.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1