Головуючий у суді першої інстанції Заставенко М.О.
Єдиний унікальний номер справи № 753/14049/22
Апеляційне провадження №22ц/824/5976/2023
11 квітня 2023 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Київського апеляційного суду у складі :
головуючого судді - Мережко М.В.,
суддів - Ігнатченко Н.В., Савченка С.І.,
секретар - Олешко Л.Ю.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Дарницького районного суду м. Києва від 26 січня 2023 року у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Дарницький відділ державно реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про вставлення неправильності запису в акті цивільного стану та внесення змін до актового запису про народження.
Заслухав доповідь судді апеляційного суду, дослідив матеріали справи, перевірив доводи апеляційної скарги, -
У листопаді 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Дарницького районного суду м. Києва із заявою в порядку окремого провадження.
У заяві зазначив , що він був змушений переїхати із м. Миколаїв до м. Київ у лютому 2022 року внаслідок російської агресії проти України.
Згодом він виявив ,що втратив оригінали документів. Печерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану йому були видані дублікати документів.
Разом з тим в документах зазначена неоднакова дата його народження.
Через зазначені невідповідності дати народження на даний момент у заявника виникають труднощі в оформленні документів, зокрема паспорту громадянина для виїзду за кордон.
У прохальній частині заяви просить
встановити неправильність актового запису про його народження № 29, складеного 31 жовтня 1949 року Виконавчим комітетом Безіменської сільської ради Козятинського району Вінницької області, в частині дати народження та внести зміни до цього актового запису, вказавши дату народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва від 02 грудня 2022 року відкрито провадження у справі в поряду окремого провадження, витребувано з Козятинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Хмельницький) актовий запис №29 по народження ОСОБА_1 , складений Виконавчим комітетом Безіменської сільської ради Козятинського району Вінницької області 31 жовтня 1949 року.
Заявник та заінтересована особа подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 26 січня 2023року провадження у справі закрито з підстав п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України (справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства).
Не погоджуючись з ухвалою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати ухвалу посилаючись на порушення норм процесуального права. Справу просить направити до суду першої інстанції для продовження розгляду. У скарзі зазначає, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, і суд першої інстанції помилково закрив провадження.
Відповідно до ст. 44 ЦПК України, особи , які беруть участь у справі зобов'язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до ст.ст 128-131 ЦПК України сторони були своєчасно повідомлені про день та час розгляду справи на 11 квітня 2023 року за адресами, які були зазначені в матеріалах справи. Заяв щодо зміни місця проживання або місцезнаходження від сторін не надходило. ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи за його відсутності .
Відповідно до ст. 372 ЦПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової повістки, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки буде визнано судом поважними.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість:
1) керує ходом судового процесу;
2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами;
3) роз'яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов'язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій;
4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом;
5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов'язків.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд першої інстанції, відмовляючи у відкритті провадження, правильно виходив із такого.
За положеннями статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частина перша статті 4 ЦПК України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Аналогічна норма міститься у статті 15 ЦК України.
Відповідно до статті 19 ЦПК України, яка визначає компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ, у порядку цивільного судочинства розглядаються справи що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства .
Статтею 16 ЦК України визначений перелік способів судового захисту та містить вказівку на те, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
З наведеного вбачається, що підставою для судового захисту цивільного права або інтересу є його порушення, невизнання або оспорювання, при цьому особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який не суперечить закону.
Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Порядок розгляду судом справ окремого провадження визначено нормами розділу IV ЦПК України.
Відповідно до положень частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності чи відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (частина третя статті 294 ЦПК України).
Згідно зі статтею 315 цього Кодексу суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За приписами статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Внесення змін до актових записів цивільного стану передбачене нормою статті 22 цього Закону, якою встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку зазначаються причини відмови та можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення будь-яких змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793.
Пунктом 1.1. цих Правил передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Слід зауважити , що внесення змін до актових записів цивільного стану здійснюється виключно за місцем зберігання першого примірника відповідного актового запису.
Повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюється виключно за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі введення воєнного стану внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюється відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану ,їх поновлення та анулювання,затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року « 96/5 з урахуванням особливостей , передбачених п. 14 розділу 11 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України ,затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 та в відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2023 року № 66 « Про забезпечення здійснення закордонними дипломатичними установами України повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану»
Для того ,що виправити помилку в актових записах цивільного стану , треба звернутися до відділу ДРАЦС за місцем проживання чи реєстрації із заявою. Звертатися з заявою можуть особи,щодо яких складено актовий запис , один із батьків, опікун . піклувальник дитини, опікун недієздатної особи , спадкоємці померлого , представники органу опіки та піклування при здійсненні повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подачу заяви.
За результатами перевірки зібраних документів, відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін або про від мову у цьому. В останньому випадку - чітко зазначаються причини відмови та зазначається можливість її оскарження у судовому порядку. Якщо актовий запис, в який треба внести зміни ,знаходиться в іншому відділі ДРАЦС, то справа надсилається до даного відділу ДРАЦС для виконання .
З матеріалів заяви вбачається, що заявник у визначеному законом порядку не звертався до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису про народження.
Отже, у даній ситуації заявник має звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про виправлення помилки.
Враховуючи, що у даному випадку захист цивільних прав заявника повинен здійснюватися у позасудовому порядку, дана заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 255 Цивільного процесуального кодексу України є підставою для закриття провадження у справі.
Такий висновок суду є цілком обґрунтованим і відповідає вимогам обставинам справи.
Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції .
Відповідно до ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду в порядку ст. 367 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги, та вимог заявлених у суді першої інстанції , колегія суддів не вбачає підстав для скасування ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 365, 367,369, 374,375, 381 - 384 ЦПК України , суд ,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Дарницького районного суду м. Києва від 26 січня 2023 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини судового рішення з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Повний текст постанови складено 17 квітня 2023 року.
Головуючий
Судді