Єдиний унікальний номер судової справи 712/3437/23
Провадження № 2/712/1637/23
про відмову у відкритті провадження
по справі в частині позовних вимог
12 квітня 2023 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Мірошниченко Л.Є., розглянувши матеріали справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про скасування відмови у реєстрації, втрату права користування житлом та набуття права користування іншим жилим приміщенням
07.04.2023 до Соснівського районного суду м. Черкаси звернулася ОСОБА_1 з вказаною вище позовною заявою, сформованою нею у підсистемі «Електронний суд», до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , у якій позивачка, грунтуючись на норми цивільного процесуального законодавства, просить суд:
- скасувати відмову Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради у реєстрації місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) від 15.11.2022;
- визнати ОСОБА_1 такою, що втратила право користування жилим приміщенням, а саме: будинком АДРЕСА_1 ;
- визнати позивачку такою, що набула право користування жилим приміщенням, а саме: квартирою АДРЕСА_2 .
Отримуючи справу, суддя зобов'язаний з'ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність/відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення/захисту в обраний спосіб (висновки у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 912/1856/16, від 14.05.2019 у справі № 910/11511/18, у справі №910/7164/19).
Право на доступ до суду реалізується на підставах і в порядку, встановлених законом. Кожний із процесуальних кодексів встановлює обмеження щодо кола питань, які можна вирішити у межах відповідних судових процедур. Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу.
Згідно з вимогами частини першої статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Звертаючись до суду з даним позовом ОСОБА_1 заявлено три вимоги, першою з яких є вимога про скасування відмови відповідача - Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради від 15.11.2022, інші дві з приводу втрати/набуття нею особистого права.
Перевіривши матеріали справи, вирішуючи питання до юрисдикції якого суду належить поданий ОСОБА_1 позов, суддя з приводу вимоги про скасування рішення Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради від 15.11.2022 вважає необхідним вказати наступне.
Відповідно до положень статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають, із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (пункт 1 частини 1 статті 4 КАС України).
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України публічно-правовий спір, у якому:
-хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 КАС України).
Отже, об'єктом судового захисту в адміністративному судочинстві є не будь-який законний інтерес, а порушений суб'єктом владних повноважень.
Відтак, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.
Згідно п.п. 1.1., 1.2 Положення «Про Департамент «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради», затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 14.07.2022 за № 27-1, цей Департамент є виконавчим органом Черкаської міської ради, утворений з метою забезпечення надання адміністративних послуг мешканцям Черкаської міської територіальної громади. Департамент підконтрольний та підзвітний Черкаській міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету та Черкаському міському голові.
З вищезазначеного слідує, що вимоги ОСОБА_1 в частині скасування відмови відповідача - Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради у реєстрації місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) від 15.11.2022, тобто оскарження рішення посадової особи суб'єкта власних повноважень, здійснене ним при реалізації владних повноважень, підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства у відповідності до положень Кодексу адміністративного судочинства України, а тому предметно підсудний окружному адміністративному суду.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Черкаського апеляційного суду від 07.03.2023 у справі № 707/1298/22, провадження № 22-ц/821/138/23.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Проаналізувавши вказане вище, так як Соснівський районний суд м. Черкаси, як місцевий суд загальної юрисдикції, не правомочний розглядати вимогу про оскарження рішення посадової особи суб'єкта власних повноважень, що призведе до порушення прав учасників на справедливий судовий розгляд, суддя вважає необхідним в частині позовної вимоги ОСОБА_1 про скасування відмови Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради у реєстрації місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) від 15.11.2022, відмовити у відкритті провадження на підставі пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 186, 260, 353 ЦПК України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження по справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради про скасування відмови у реєстрації місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) від 15.11.2022.
Роз'яснити позивачці, що з даною вимогою вона має право звернутися до окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Веб-адреса для перегляду документу в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси Л. Є. Мірошниченко