Справа № 158/1199/23
Провадження № 2-о/0158/34/23
Рядок статзвіту № 9
про відмову у відкритті провадження
11 квітня 2023 року м. Ківерці
Суддя Ківерцівського районного суду Волинської області Корецька В.В. вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , заінтересовані особи - Комунальне підприємство «Волинське обласне територіальне медичне об'єднання захисту материнства і дитинства», Волинська обласна рада, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 звернулися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, у порядку окремого провадження.
Вивчивши заяву та додані до неї документи, суддя зазначає наступне.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а згідно зі ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно вимог ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Так, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз'яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.
З наведеного вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Заявники, визначаючи мету встановлення вищезазначеного факту реєстрації місця проживання вказують на бажання в подальшому приватизувати житлове приміщення.
Згідно ч. 4 ст. 315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.
Таким чином, враховуючи те, що з поданої заявниками заяви про встановлення факту вбачається спір про право, який в подальшому необхідний заявнику для передачі приватизації житлового приміщення, заявлені вимоги не підлягають судовому розгляду в порядку окремого провадження, а спір належить вирішувати у порядку позовного провадження, а тому суддя приходить до висновку про відмову у відкритті провадження на підставі ч. 4 ст. 315 ЦПК України.
Варто також зазначити, що статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Реєстр територіальної громади - база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
Отже реєстрація місця проживання фізичної особи є інформацією, яка вноситься до відповідних реєстрів, у встановленому законодавством порядку, а також до певних документів (до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи) особи. Відповідно факт реєстрації місця проживання фізичною особи підтверджується виключно наявністю чи відсутністю такої інформації у відповідних реєстрах.
За наведених обставин вважаю, що у відкритті провадження у даній справі слід відмовити.
Разом з тим, суд вважає необхідним роз'яснити заявнику, що він має право звернутися до суду із позовом у порядку позовного провадження.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 186, 258-261, 293, 315, 354, 355 ЦПК України, суддя, -
У відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , заінтересовані особи - Комунальне підприємство «Волинське обласне територіальне медичне обєднання захисту материнства і дитинства», Волинська обласна рада, про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовити.
Роз'яснити заявникам їх право на звернення до суду шляхом подання позову у порядку загального або спрощеного позовного провадження.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її отримання.
Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька