Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
Від "05" листопада 2007 р.
Справа № 16/84-Д
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Гансецького В.П.
за участю представників сторін
від позивача: Шуляк Н.А.- директор, наказ № 3 від 03.11.06р., Анопрієнко В.М., дов.від
25.10.07р.
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: Семенець Г.В., дов. від 23.10.07р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Блок" (м.Житомир)
до Васьковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області (с.Васьковичі Коростенського району)
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Аква-Вітта" (м.Київ)
про визнання конкурсу на укладення договору недійсним та скасування результатів конкурсу
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 29.10.07р. до 05.11.07р.
Позивач звернувся з позовом про визнання недійсним конкурсу на укладення договору оренди гідротехнічної споруди в с.Васьковичі Коростенського району по вул.Лещенки,100 та скасування його результатів.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали з викладених в ньому підстав. Зокрема зазначили, що відповідач провів конкурс з порушенням "Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна", затвердженого Наказом Фонду державного майна України від 13.10.04р. № 2149.
Відповідач у відзиві б/н та дати, поданому в судовому засіданні 29.10.07р. та його представник в тому ж судовому засіданні проти позову заперечили, просили у його задоволенні відмовити та зазначили, що відповідач провів оспорюваний конкурс без порушень чинного законодавства, у тому числі і вищевказаного Порядку.
Ухвалою від 11.10.07р. суд залучив до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТОВ "Енергетична компанія "Аква-Вітта" (а.с.32).
Третя особа відзиву на позов не подала, її представник в судовому засіданні проти заявлених вимог заперечила, просила в позові відмовити, зазначивши, що оспорюваний конкурс проведено без порушень вказаного Порядку і ТОВ "Енергетична компанія "Аква-Вітта" правомірно визначена переможцем даного конкурсу.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
10 липня 2007 року у приміщенні Васьковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області було проведено конкурс про надання в оренду на конкурсних засадах строком на три роки гідроспоруди, що знаходиться на р.Уж на території с.Васьковичі.
Проведення даного конкурсу відображено у протоколі № 1 від 10.07.07р. (а.с.14,15)
З вказаного протоколу вбачається, що участь у конкурсі прийняли чотири юридичні особи, у тому числі позивач -ТОВ "Блок" та третя особа -ТОВ "Енергетична компанія "Аква-Вітта".
За результатами таємного голосування переможцем конкурсу, який запропонував найбільш вигідні для Васьковицької сільської ради умови, визначено ТОВ "Енергетична компанія "Аква-Вітта".
Позивач, не погоджуючись з результатами проведеного конкурсу, звернувся до господарського суду з вищезазначеними вимогами, які обгрунтував тим, що відповідачем при проведенні вказаного конкурсу не дотримані вимоги "Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна", затвердженого Наказом Фонду державного майна України від 13.10.04р. № 2149 (далі Порядок).
Позивач вважає, що виключно даним Порядком регулюється порядок проведення таких конкурсів, про що, на думку позивача, зазначає також Закон України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.92р. № 2269-ХІІ.
Господарський суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до ст.142 Конституції України та ч.3 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97р. № 280/97-ВР (далі Закон), матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ст.60 Закону, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження (ч.1).
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (ч.2).
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (ч.5).
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку (ч.6).
Відповідно до ст.327 ЦК України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Належність спірного майна - гідроспоруди до комунальної власності територіальної громади Васьковицької сільської ради підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно та витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с.43-45).
Таким чином, вищенаведеними нормами законодавства визначені та гарантовані права органів місцевого самоврядування стосовно володіння майном та його розпорядженням.
Подані відповідачем докази підтверджують права комунальної власності Васьковицької сільської ради на спірну гідроспоруду, а зазначене законодавство однозначно визначає її права щодо розпорядження цим майном.
Посилання позивача на порушення відповідачем "Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна", затвердженого Наказом Фонду державного майна України від 13.10.04р. № 2149 є безпідставними у зв'язку з наступним.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Порядку, цей Порядок розроблено відповідно до частини першої статті 7 та частини сьомої статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", з метою визначення порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна у випадках, передбачених чинним законодавством України.
Цей Порядок поширюється на такі об'єкти оренди: цілісні майнові комплекси державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць) та нерухоме майно - будівлі, споруди, приміщення, що належить до державної власності.
Тобто, Порядок однозначно визначає, що його положення поширюються на орендні правовідносини щодо майна виключно державної власності.
Це ж саме підтверджується також ч.7 ст.9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.92р. № 2269-ХІІ, яка визначає, що за наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу... від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах.
Порядок проведення конкурсу визначається: Фондом державного майна України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Отже, порядок проведення конкурсу був визначений органом місцевого самоврядування - Васьковицькою сільською радою самостійно і таким чином, як вона вважала за потрібне, оскільки не повинна була проводити оспорюваний конкурс відповідно до вимог вищезазначеного Порядку.
З вищевказаного протоколу № 1 від 10.07.07р. засідання конкурсної комісії вбачається, що відповідачем було дотримано основної умови, визначеної Законом "Про оренду державного та комунального майна" - це передача майна на конкурсних засадах.
При цьому, позивачу були надані рівні права поряд з іншими учасниками конкурсу.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач діяв саме так, як визначено Конституцією України та Законом "Про оренду державного та комунального майна".
На підставі викладеного, господарський суд вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на позивача.
На підставі ст.ст.7,19,142 Конституції України, ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97р. № 280/97-ВР, ст.ст.7,9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.92р. № 2269-ХІІ, ст.327 ЦК України, п.1 та п.2 "Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна", затвердженого Наказом Фонду державного майна України від 13.10.04р. № 2149, керуючись ст.ст.49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законноїсили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Суддя
Гансецький В.П.
Дата підписання рішення 05.11.07р.
Друк: 4 прим.
1 - у справу,
2,3 - сторонам,
4 - третій особі.