10 квітня 2023 року Справа №804/2920/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Коренев А.О., розглянувши заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони у виконавчому листі №804/2920/17 та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 ; третя особа: Лівобережна об'єднана державна податкова інспекція м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, -
31 березня 2023 року до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій заявник просить: допустити заміну сторони в виконавчому листі по справі №804/2920/17 замість стягувача ГУ ДФС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 39394856) на належною стягувана Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ ВП 44118658; юридична адреса 49005, м. Дніпро. вул. Сімферопольська, 17а); поновити Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області строк пред'явлення до виконання виконавчого листа по адміністративній справі №804/2920/17 за позовом Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 .
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначає, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області як відокремлений підрозділ ДПС України (код ЄДРПОУ 44118658) є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015). Крім того, зазначили, що виконавчий лист по справі №804/2920/17 виданий Дніпропетровським окружним адміністративним судом 18.04.2019 року, в якому зазначено строк пред'явлення виконавчого листа до виконання 01.02.2018 року, тобто виконавчий лист видано після спливу строку встановленого для його пред'явлення.
Ухвалою суду від 04.04.2023 року заяву призначено до розгляду в судове засідання на 10.04.2023 року.
Сторони та заявник в судове засідання не з'явились, хоча про дату час та місце розгляду заяви повідомлялись відповідно до положень КАС України.
Згідно ч. 3 ст. 376 КАС України та ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає, суд розглядає заяву в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржникка. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду
За приписами ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони правонаступником у справі без участі заявника та осіб, які беруть участь у справі, за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи заявника, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог заяви та виходить з наступного.
Судом встановлено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 червня 2017 року у справі № 804/2920/17 позов Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ; третя особа: Лівобережна об'єднана державна податкова інспекція м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості - задоволено: стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь державного бюджету податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 1 342 529 (один мільйон триста сорок дві тисячі п'ятсот двадцять дев'ять) гривень 65 копійок. Постанова суду набрала законної сили 31 жовтня 2017 року.
18.04.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 804/2920/17.
Так, відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18 грудня 2018 року № 1200, Державну фіскальну службу України постановлено реорганізувати та утворити Державну податкову службу України.
Державна податкова служба є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
21 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 682-р «Питання Державної податкової служби», яким погодив пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Також, за поясненнями заявника, на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" від 25.09.2019 року № 846 було розподілено сервісну та правоохоронну функції ДПС та передбачено виключення у ДПС функцій з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Крім того, заявник зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" від 06.03.2019 року № 227 затверджено Положення про ДПС, відповідно до якого ДПС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, повноваження ДФС в частині прийняття рішень про застосування штрафних санкцій є виключно компетенцією ДПС та її територіальних органів.
Крім того, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДПС зареєстрована 17.05.2019 року, а ГУ ДФС України у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) з 02.08.2019 року перебуває у стані припинення.
Також наказом ДПС України «Про затвердження положення про територіальні органи ДПС» від 12.07.2019 року №14 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровської області, відповідно до п.1 якого ГУ ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розпочало свою діяльність 03.09.2019 року відповідно до наказу Головного управління ДПС «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Дніпропетровській області» від 03.09.2019 року № 17.
Отже, відбулося публічне правонаступництво (передання адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до іншого - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, останній з яких набув адміністративну компетенцію попереднього, ставши його правонаступником.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» за № 893 від 30.09.2020 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно визначеного Кабінетом Міністрів переліку. До переліку ліквідованих територіальних органів Державної податкової служби входить і Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
На базі ліквідованого Головного управління ДПС у Дніпропетровській області утворено територіальний орган на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, яке створено 30.09.2020, про що міститься відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1000741030008085321.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №227 від 06.03.2019, Державна податкова служба здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. Державна податкова служба та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Згідно з п.1 Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України №643 від 12.11.2020 (далі - Положення), Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Дніпропетровської області та ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015).
Суд зазначає, що заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29 січня 2020 року у справі № 815/1303/17.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Судом встановлено, що по справі судом видано виконавчий лист, а відтак необхідно замінити відповідача (боржника) у виконавчому листі.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України, стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Згідно положень частини першої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Частиною шостою цієї статті визначено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.
Судом установлено, що Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист 18.04.2019 року, в якому зазначено строк пред'явлення виконавчого листа до виконання 01.02.2018 року, тобто після спливу строку встановленого для його пред'явлення.
Таким чином, заявником (стягувачем) пропущено строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа у справі з причин, які не залежали від волі стягувача, а отже, суд приходить до висновку, що такі причини пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання є поважними, у зв'язку з чим пропущений стягувачем строк для пред'явлення до виконання вищевказаного виконавчого листа підлягає поновленню у відповідності до вимог ст.376 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони у виконавчому листі та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа в адміністративній справі № 804/2920/17 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 14, 52, 243, 246, 256, 295, 376, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони у виконавчому листі та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом 18 квітня 2019 року у справі № 804/2920/17 з Головного управління ДФС у дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а).
Поновити Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) строк пред'явлення до виконання виконавчого листа № 804/2920/17, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 18 квітня 2019 року, строком на три місяці з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев