Справа 362/4814/22
Провадження 3/362/140/23
30.03.2023 року м. Васильків
Суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Сухарева О.В., отримавши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
07.11.2022 о 14.10 год в м. Васильків, вул. Квітки-Основ'яненка, 87 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21061, д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився у присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом евакуації транспортного засобу.
До судового засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, будь-яких клопотань до суду не надіслав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом надіслання засобами поштового зв'язку судової повістки за адресою, вказаною в матеріалах справи, яку він отримав заздалегідь, що вбачається з повідомлення про вручення рекомендованого листа.
За правилами ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення справи. Частиною 2 цієї статті не передбачена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку про наявність належного повідомлення ОСОБА_1 про місце, дату та час розгляду справи, про неповажність причин неявки його до суду та про можливість, в силу ст. 268 КУпАП, розгляду справи за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст.ст. 245, 251 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень. Доказами є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини.
Судом досліджені письмові докази, наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 318007 від 07.11.2022, що містить суть адміністративного правопорушення, кваліфікацію дій ОСОБА_1 (а.с. 1);
- акт огляду на стан наркотичного сп'яніння, в якому зафіксовано ознаки сп'яніння ОСОБА_1 та, відповідно до якого, останній від огляду відмовився (а.с. 3);
- письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 07.11.2022, відповідно до яких в їх присутності ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі (а.с. 4);
- акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу ВАЗ 21061, д.н.з. НОМЕР_1 (а.с. 5);
- довідку про повторність, з якої вбачається, що на ОСОБА_1 постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області 22.12.2021 за ч. 2 ст. 130 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу з позбавленням водійських прав на 3 роки; постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області 11.08.2022 за ч. 2 ст. 130 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки (а.с. 6);
- відеозапис, доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, з якого вбачається особа чоловічої статі, яка представляється ОСОБА_1 , підтверджує, що керував транспортним засобом ВАЗ 21061, д.н.з. НОМЕР_1 , на запитання працівника поліції заперечує вживання наркотичних речовин, однак в медичний заклад до лікаря нарколога їхати відмовляється в присутності свідків. Працівники поліції вказують на наслідки такої відмови (а.с. 7).
Згідно пунктів 2,4,6 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного сп'яніння, відповідно до п. 3 цієї інструкції є порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Огляд на стан сп'яніння проводиться як поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, так і лікарем закладу охорони здоров'я.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що поліцейським дотримано норми вказаної Інструкції, в нього були наявні підстави вважати, що водій перебуває у стані наркотичного сп'яніння, у зв'язку з чим йому запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, але водій відмовився, що підтверджується поясненнями свідків.
Перевіркою матеріалів також не встановлено порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки дії особи, уповноваженої на складання адміністративного протоколу, відповідають вимогам ст. 266 КУпАП і п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (постанова КМУ від 17.12.2008).
Ч. 3 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, вчинених особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за ч.ч. 1, 2, 3 КУпАП.
Ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Судом встановлено, що постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 22.12.2021 ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки.
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 11.08.2022 ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки, приєднано до нього невідбуту частину стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 22.06.2021 та постановою Васильківського міськрайоннного суду Київської області від 22.12.2021.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_4 більше ніж двічі протягом 2022 року визнавався винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 КУпАП, з накладенням відповідних адміністративних стягнень.
Таким чином, оскільки адміністративне правопорушення, що є предметом цього судового розгляду, ОСОБА_1 скоїв 07.11.2022, тобто протягом року після того як був неодноразово підданий адміністративному стягненню за попередні адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 130 КУпАП, то в його діях наявна кваліфікуюча ознака ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи все вище зазначене, суд вважає, що в діях водія ОСОБА_1 вбачається порушення Правил дорожнього руху, які були зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме - п. 2.5 ПДР України, і наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Санкція ч. 3 ст. 130 КУпАП, передбачає альтернативні види як основних, так і додаткових стягнень.
Оскільки з протоколу про адміністративне правопорушення власником транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 , вбачається ОСОБА_5 , то відсутні підстави для застосування додаткового стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу.
У відповідності до ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, враховуючи обставини скоєного адміністративного правопорушення та особу, що його вчинила, а саме: те, що ОСОБА_1 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП, на нього накладено стягнення у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами востаннє постановою суду від 11.08.2022, він не є власником транспортного засобу, яким керував, враховуючи санкцію ч. 3 ст. 130 КУпАП та вимоги ст. 15, 30, КУпАП, суд приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 10 років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 27, 30, 33, 40-1, ч. 3 ст. 130, 221, 282, 283, 284 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одну тисячу) гривень в дохід держави (Отримувач: Київська обл../м. Київ/21081300. Рахунок №UA488999980313030149000010001. Банк: Казначейство України (ЕАП) ЄДРПОУ 37955989. Призначення платежу:Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху) з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 10 (десять) років.
Стягнути з ОСОБА_1 536,8 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок судового збору (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Відповідно до положень ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Васильківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Сухарева О.В.