Постанова від 13.03.2023 по справі 932/274/23

Справа №932/274/23

Провадження №3/932/191/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2023 року м. Дніпро

Суддя Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Овчиннікова О.С., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , посада: стрілець - зенітник відділення охорони взводу охорони військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

02 січня 2023 року до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Як встановлено з протоколу про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 № 22 від 26.12.2022 року, що 26.12.2022 року з матеріалів службового розслідування, яке проводилось за фактом вживання спиртних напоїв солдатом ОСОБА_1 , встановлено, що 18 грудня 2022 року о 23 год. 30 хв. військовослужбовець військової служби за мобілізацією стрілець - зенітник відділення охорони взводу охорони військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 , перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 та виконуючи обов'язки військової служби, в умовах особливого періоду, будучи виявленими з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, що підтверджується матеріалами службового розслідування та Актом про відмову проходження медичного огляду на виявлення стану алкогольного сп'яніння від 18.12.2022 року.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про місце, час та дату судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Розглянувши адміністративний матеріал, дослідивши наявні у справі докази, суд зазначає таке.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.

Відповідно до Указу Президента України № 64/2022від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 15.08.2022 року № 50/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2022 року строком на 90 діб.

Виходячи з вищезазначеного, на даний час на території України діє воєнний стан.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Положеннями ч. 2 ст. 7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Диспозиція частини першої статті 172-20 КУпАП передбачає наступні склади адміністративного правопорушення:

1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів;

2) поява військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;

3) виконання військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;

4) відмова військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП встановлена відповідальність за дії, передбачені ч. 1 та ч. 2 цієї статті, вчинені особою яку, протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2022 року №260, командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 вирішено провести службове розслідування стосовно стрільця - зенітника відділення охорони взводу охорони солдата ОСОБА_3 , з метою уточнення причин і умов, що сприяли порушенню військової дисципліни, а саме перебування військовослужбовців на території військової частини з ознаками алкогольного сп'яніння, а також встановлення ступеня вини солдата.

Відповідно до Акту про відмову проходження медичного огляду на виявлення стану алкогольного сп'яніння від 18.12.2022 року складеного заступником командира військової частини з морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , засвідчено факт відмови від проходження медичного огляду на виявлення стану алкогольного сп'яніння з боку стрільця-зенітника відділення охорони взводу охорони військової частини НОМЕР_1 солдата військової служби за мобілізацією ОСОБА_1 , мотивами відмови зазначено: не вважав за потрібне проходити медичний огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння так як усно підтверджує факт вживання спритних напоїв.

Відповідно до Акту службового розслідування №176 від 26.12.2022 року за порушення вимог статей 13, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 6, абзацу 7 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України оголошено сувору догану та складено протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_3 .

Відповідно до протоколу про адміністративні правопорушення серії НОМЕР_1 № 22 від 26.12.2022 року було складено протокол відносно ОСОБА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

З урахуванням досліджених матеріалів, суд приходить до висновку, ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а його вина доведена повністю та підтверджується наявними у справі доказами.

Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Вирішуючи питання про накладення стягнення на особу, яка вчинила правопорушення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та вважає за можливе застосувати до ОСОБА_5 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 215 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 9, 23, 172-20, 268, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) гривень, який стягнути в дохід держави (призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції, номер рахунку (IBAN) UA948999980313000106000004569, отримувач: ГУК у Дн-кій обл/Дніпр.р-н/21081100, код отримувача ЄДРПОУ 37988155, банк отримувача Казначейство України (ЕПА), код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська особою, відносно якої її винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Суддя О.С. Овчиннікова