Справа № 204/2683/23
Провадження № 1-кс/204/791/23
28 лютого 2023 року слідчий суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання Т.в.о. слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження №12022050000000718 від 25.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, -
встановив:
До суду надійшло клопотання Т.в.о. слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження №12022050000000718 від 25.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що у провадженні слідчого управління ГУНП в Донецькій області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022050000000718 від 25.08.2022, за фактом добровільного зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з лютого 2008 року проходив службу в Головному управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області. З 29.12.2018 обіймав посаду начальника караулу 59 державної пожежно-рятувальної частини 25 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області. 10.06.2022 ОСОБА_5 виключено з кадрів ДСНС України на підставі наказу ГУ ДСНС України у Донецькій області №275 о/с від 10.06.2022.У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Згідно ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.Відповідно до положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженої постановою Кабінетів Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.Відповідно до посадової інструкції начальника караулу державної пожежно-рятувальної частини державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, завданням та обов'язком ОСОБА_5 є наступне: 2.1. здійснювати керівництво діяльністю караулу; 2.2. забезпечувати підтримання постійної готовності караулу до дій за призначенням та дотримання розпорядку дня; 2.4. керувати особовим складом караулу на всіх етапах дій щодо ліквідації наслідків надзвичайної ситуації; 2.8. у разі відсутності старшого начальника виконувати його функції під час ліквідації надзвичайної ситуації; 2.15. забезпечувати утримання та належну експлуатацію спеціальної техніки, обладнання, засобів зв'язку і сигналізації, їх облік, ремонт та випробування; 2.20. нести персональну відповідальність за безпосередньо підлеглий особовий склад караулу; 2.24. проводити роботу по своєчасному комплектуванню вакантних посад караулу, створенню резерву нового прийому і відбору кандидатів на навчання в учбові заклади ДСНС України з числа співробітників і цивільних осіб; 2.28. особисто керувати роботою особового складу ГДЗС під час ліквідації пожеж, наслідків аварій, катастроф абостихійного лиха, очолювати ланку ГДЗС або входити до складу ланки ГДЗС, якщо її очолює старший за посадою (начальник).Водночас ОСОБА_5 в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1, 2, 17 Конституції України, зрадив українській державі та всьому Українському народові, добровільно зайняв посаду «начальника караула 59 пожарно-спасательной части государственного пожарно-спасательного отряда пгт. Ялта Министерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» створених на тимчасово окупованій території, тобто злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин.Так, приблизно на початку березня 2022 року (більш точний час невстановлений), ОСОБА_5 пройшов співбесіду з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, на предмет його переходу на сторону окупанта. У ході співбесіди ОСОБА_5 , діючи умисно надав згоду представникам рф та добровільно зайняв керівну посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме: «начальника караула 59 пожарно - спасательной части государственного пожарно - спасательного отряда пгт.Ялта Министерства по делам гражданской оборони, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, а саме самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого «мчсднр».Продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, спрямований на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, 12.03.2022 ОСОБА_5 , згідно відеозапису, розміщеному в месенджері «Telegram» на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в публікації з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », перебуваючи в адміністративному приміщенні 59 державної пожежно-рятувальної частини НОМЕР_1 державного пожежного загону ГУ ДСНС України в Донецькій області, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , знаходячись в строю, будучи одягнутим у формений одяг, на якому мається напис на передній правій частині: «Рятувальник», разом із іншими особами проходять особисту співбесіду з представником органів влади так званої «днр», а саме з так званим «министром мчс донецкой народной республики ОСОБА_6 », щодо добровільного зайняття посади в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора на території Маріупольского району Донецької області, в структурному підрозділі так званого «мчсднр». В ході вказаної співбесіди ОСОБА_5 , діючи умисно надав згоду представникам рф та добровільно зайняв керівну посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме: «начальника караула 59 пожарно - спасательной части государственного пожарно - спасательного отряда пгт. Ялта Министерства по делам гражданской оборони, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого МЧС «днр», що знаходиться в смт. Ялта, Мангушського району, Донецької області на тимчасово окупованій території в адміністративних межах Донецької області.
Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
07.02.2023 за результатами досудового розслідування, при наявності достатніх доказів складено та у спосіб, передбачений КПК України, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ч. 2 ст. 135 КПК України повідомлено про ОСОБА_7
10.02.2023 повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та 13.02.2023 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному проваджені наступними доказами:протоколом огляду відеоролику під назвою «Мангуш_Наш_Спецреп_о_ спасателях_на_ стороне_ДНР» у месенджері «Telegram» від 19.08.2022 на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за ІНФОРМАЦІЯ_2 , який в ході огляду заархівовано та відеоролик було скопійовано та записано на диск для лазерних систем зчитування, який додається до протоколу огляду;протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , який під час допиту пояснив що з 2010 року він перебував на посаді заступника начальника 44 ДПРЧ 25 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Донецькій області. Свідку відомо що на посаді начальника караулу 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області перебував ОСОБА_5 , у званні лейтенант служби цивільного населення. У березні 2022 року свідок, в месенджері«Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 побачив публікацію відеоматеріалу, на якому голова МНС ДНР ОСОБА_9 підрозділи ДСНС України у смт. Мангуш, де серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу впізнав ОСОБА_5 ;протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_8 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_5 як особу, яка працювала на посаді начальника караулу 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області та перебувала на відеозаписі на якому голова МНС ДНР ОСОБА_9 відвідав підрозділи ДСНС України у смт. Мангуш, де останній знаходився серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу;протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_8 , який в ході відтворення та перегляду відеоролику у месенджері«Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 впізнав на відео ОСОБА_5 ,який знаходиться у строю, у форменому одязі перед головою МНС ДНР ОСОБА_10 , серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу;протоколом допиту свідка ОСОБА_11 , який під час допиту пояснив що в липні 2020 року він був призначений на посаду заступника начальника 25 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Донецькій області. В цей час у зазначеній частині, на посаді начальника караулу 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області пепребував ОСОБА_5 , у званні лейтенант служби цивільного населення. У березні 2022 року свідок, в месенджері«Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 побачив публікацію відеоматеріалу, на якому голова МНС ДНР ОСОБА_9 відвідав підрозділи ДСНС України у смт. Мангуш, де серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу впізнав ОСОБА_5 ;протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_11 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_5 , як особу, яка працювала на посаді начальника караулу 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області та перебувала на відеозаписі, на якому голова МНС ДНР ОСОБА_9 відвідав підрозділи ДСНС України у смт. Мангуш, де останній знаходився серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу;протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_11 , який в ході відтворення та перегляду відеоролику у месенджері«Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 впізнав на оглянутому відео ОСОБА_5 , який знаходиться у строю, у форменому одязі перед голова МНС ДНР ОСОБА_10 , серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу;а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Допитати підозрюваного ОСОБА_5 у даному кримінальному провадженні не виявилося можливим, оскільки останній переховується від органів досудового розслідування та суду, перебуває на тимчасово окупованій території України в смт. Ялта, Донецької області.
У зв'язку з чим 17.02.2023 постановою слідчого СУ ГУНП в Донецькій області підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук.
Злочин у якому обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 згідно ст. 12 КК України відноситься до тяжких, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Згідно Інформації № 316465 від 30.11.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, підозрюваному ОСОБА_5 на праві приватної власності належать:домоволодіння (житловий будинок) з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, об'єкт житлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_2 , форма власності приватна, розмір частки 1/1, на підставі свідоцтва про право на спадщину, за законом, серія та номер 284, виданого 25.07.2017 Мангушською державною нотаріальною конторою. З метою виконання завдань кримінального провадження, забезпечення можливої конфіскації майна, як виду покарання, слідчий за погодженням з прокурором звернувся з клопотаннямпро накладення арешту на майно, що на праві приватної власності належить ОСОБА_5 . З огляду на викладене, слідчий звернувся до суду з даним клопотанням і просив розглядати клопотання без повідомлення ОСОБА_5 , з метою забезпечення арешту майна.
Прокурор в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, клопотання підтримав, просив задовольнити
На підставі ч. 2 ст. 172 КПК України, вважаю за можливе розглянути клопотання без повідомлення власника майна, оскільки обізнаність власника майна із порушенням питання про арешт майна, може призвести до його втрати.
У зв'язку з неявкою учасників судового провадження у судове засідання, фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснювалося, що відповідає положенням ст. 107 КПК України.
Ознайомившись з матеріалами клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
За ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Відповідно до ч.10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, віртуальні активи, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів
Судом встановлено, що СУ ГУНП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022050000000718 від 25.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку з тим, що підрозділи збройних сил та інших формувань Російської Федерації розпочали та продовжують повномасштабне вторгнення на територію України з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. Санкція ч.5 ст. 111-1 КК України передбачає додатковий вид покарання у вигляді конфіскації майна.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, підозрюваному ОСОБА_5 на праві приватної власності належить нерухоме майно, а саме: домоволодіння (житловий будинок) з належними до нього господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1309431214239, загальною площею 89,3 кв.м.
Правовою підставою для арешту зазначеного майна є п.3 ч.2 ст.170 КПК України - конфіскація майна як виду покарання.
Таким чином, беручи до уваги викладене, а також те, що санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі з конфіскацію майна, а незастосування арешту на зазначене майно може призвести до його втрати чи відчуження, слідчий суддя доходить до висновку, що клопотання є обґрунтованими, у зв'язку з чим, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.98, 107, 110, 131, 132, 170-175, 309, 369-372, 376 КПК України, -
постановив:
Клопотання Т.в.о. слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження №12022050000000718 від 25.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України- задовольнити.
Накласти арешт на майно, а саме на домоволодіння (житловий будинок) з належними до нього господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 , форма власності приватна, розмір частки 1/1, на підставі свідоцтва про право на спадщину, за законом, серія та номер 284, виданого 25.07.2017 Мангушською державною нотаріальною конторою, яке зареєстровано на праві приватної власності за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом заборони розпорядження та відчуження вказаного майна.
Ухвала підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.
Копію ухвали негайно направити власнику майна.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення до Дніпровського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1