"28" березня 2023 р. Справа №914/1896/21
м. Львів
Західний апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:
Гриців В.М. (головуюча), Зварич О.В., Малех І.Б.
розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на рішення Господарського суду Львівської області (суддя Трускавецький В.П.) від 13 жовтня 2021 року у справі №914/1896/21 за позовом Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Приватного підприємства «ГРД»; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, про стягнення 12 252,70 грн заборгованості
У червні 2021 року до Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Приватного підприємства «ГРД» про стягнення 12 252,70 грн орендної плати на підставі акту обстеження комісії №79 від 11 серпня 2020 року за період з 24 червня 2020 року по 17 липня 2020 року.
Відповідач проти позову заперечив вказуючи на те, що орендна плата не нараховувалась та не сплачувалась за користування окремими конструктивними елементами благоустрою за об'єкти, які використовуються суб'єктами підприємницької діяльності на період дії карантину, відповідно до пункту 1.2 ухвали Львівської міської ради № 6464 «Про заходи підтримки суб'єктів підприємницької діяльності на період дії карантину». А відтак, дії посадових осіб Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради з донарахувань орендної плати є неправомірними.
Господарський суд Львівської області рішенням від 13 жовтня 2021 року у справі №914/1896/21 у задоволенні позовних вимог відмовив повністю; судові витрати залишив за позивачем.
Суд першої інстанції вказав, що акти обстеження підписані в односторонньому порядку, а тому визнав ці докази такими, що не дають можливість з достовірністю встановити обставину, яка б підтверджувала факт того, що відповідач як користувач об'єктом благоустрою, був обізнаний про виявлені контролюючими органами порушення правил користування цим об'єктом благоустрою для усунення таких порушень. Водночас, керуючись пунктом 4.5 договору, суд погодився з твердженням відповідача, що залучення та підпис на акті обстеження є обов'язковим для суб'єкта підприємницької діяльності, оскільки має місце стягнення орендної плати, а не штрафних санкцій, що викладено у пункті 4.5 договору.
З аналізу ухвали № 6464 «Про заходи підтримки суб'єктів підприємницької діяльності на період дії карантину», приписів статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 5, 30 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», керуючись Податковим кодексом України, беручи до уваги Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» (у частині наданих пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю, які надходять до міського бюджету м. Львова), постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», приписів частини 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» суд першої інстанції дійшов висновку про те, що наведене правове регулювання відносин є підставою для звільнення від сплати орендної плати за користування окремими конструктивними елементами благоустрою за об'єкти, які використовуються суб'єктами підприємницької діяльності договірних зобов'язань (що є предметом розгляду у даній справі).
Суд наголосив, що позивач не урахував приписів частини першої статті 230 Господарського кодексу України та змісту пункту 4.5 договору, а тому, сума, яку позивач заявив до стягнення не є штрафною санкцією, а нарахованою орендною платою, що підтверджуються змістом позовної заяви та актом комісії з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень територіальної громади м. Львова №79 від 11 серпня 2020 року.
Суд критично оцінив зазначені в позовній заяві доводи позивача про те, що 29 травня 2019 року представник орендаря ознайомився із первинним актом обстеження, який складений 24 червня 2020 року, тобто до моменту його складення.
Окрім того, позивач не довів належними та допустимими доказами направлення відповідачу актів обстеження відкритого літнього майданчика від 24 червня 2020 року, від 10 липня 2020 року та від 17 липня 2020 року. Позивач не надав належних доказів надіслання (чи вручення) (касового чека чи розрахункової квитанції) відповідачу приписів (вимог) Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про усунення порушень, зазначених в акті обстеження відкритого літнього майданчика від 24 червня 2020 року, у відповідності до положень Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, як і не надано доказів на підтвердження надіслання (чи вручення) відповідачу самих Актів обстеження від 24 червня 2020 року, від 10 липня 2020 року та від 17 липня 2020 року. Тому суд оцінив такі докази як неналежні та недопустимі. докази на підтвердження позиції позивача.
Суд першої інстанції встановив, що у матеріалах справи відсутні докази та позивач не послався на докази щодо підтвердження того, чи наділив орендодавець комісію з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень територіальної громади м. Львова повноваженнями щодо проведення донарахувань орендної плати за договорами на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на розміщення відкритих літніх майданчиків, які за своєю правовою природою не відносяться до нежитлових приміщень.
Суд дійшов висновку, що позивач не довів належними та допустимими доказами належного повідомлення відповідача як орендаря про виявлені порушення та встановлення терміну для їх усунення, відтак не довів правомірності здійснення нарахувань орендної плати у збільшеному у 10 разів розмірі на суму 12'252,70 грн відповідно до пункту 4.5 договору від 08.05.3020 №Г-84-2020(П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою. Відтак, в задоволенні позовних вимог суд відмовив.
В апеляційній скарзі Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 13 жовтня 2021 року у справі №914/1896/21 і прийняти нове рішення, яким позов задоволити повністю; судові витрати покласти на відповідача.
Вважає, що суд неповно з'ясував обставини справи, не дослідив всіх необхідних для розгляду справи докази, не правильно застосував норми матеріального права, а висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи а саме:
Відповідач жодним чином не спростував факту, що відкритий літній майданчик Приватного підприємства ГРД функціонував з порушенням, які проявилися у його невідповідності погодженому проекту, що є підставою для задоволення позову. А викладення у рішенні лише обставин вигідних для сторони, на користь якої приймається рішення, є порушенням вимог ст. 7 ГПК України щодо рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Обов'язок скерування Приватному підприємству «ГРД» листа-попередження №31-вих-48074 від 26 червня 2020 року покладається не на позивача, а на Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради. Виконання цього обов'язку підтверджується фіскальним чеком від 26 червня 2020 року.
Акт обстеження був надісланий листом №2302-вих-73633 від 22 вересня 2020 року.
Суд необґрунтовано вважає неправомірними донарахування орендної плати в десятикратному розмірі комісією з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень територіальної громади м. Львова, оскільки, такі створюються згідно з наказами по управлінню, тому їх повноваження в частині донарахування орендної плати із збільшеною орендною ставкою у десять разів по договорах оренди ОКЕБ є абсолютно правомірними та були здійснені на підставі актів комісії з обстеження відкритих літніх майданчиків, скерованих Галицькою районною адміністрацією відповідними листами в управління комунальної власності. Акти є основною доказовою базою, передумовою до здійснення нарахувань.
Звільнення орендарів від сплати орендної плати передбачалося за правомірне користування об'єктом оренди у відповідності до умов договору. Нарахування орендної плати в десятикратному розмірі є формою відповідальності за порушення умов договору, що жодним чином не звільняє орендарів зобов'язань, які вони взяли на себе при його укладенні.
У відзиві на апеляційну скаргу Приватне підприємство «ГРД» (відповідач) просить оскаржене рішення суду залишити без змін, судові витрати покласти на скаржника. У спростування доводів апеляційної скарги зазначає таке:
Акти обстеження не є належними та допустимими доказами у цій справі та є такими, що складені в односторонньому порядку. Ні позивач, ні третя особа не надали належних доказів надсилання відповідачу цих актів та вимоги про усунення порушень у відповідності до положень Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності.
У долученому фіскальному чеку про направлення рекомендованої кореспонденції не вказано хто є відправником поштового відправлення, та яке саме поштове відправлення надіслано адресату.
Позивач зазначає, що представник Орендаря (відповідача) ознайомився з актом 29 травня 2020 року, тобто до моменту його складення і виявлення порушення, про що не надав жодного доказу, який би це підтверджував.
Ухвалою Львівської міської ради № 2452 від 05 березня 2009 року не передбачено залучення орендарів до проведення обстеження відкритих літніх майданчиків, що є неприпустимим, оскільки відповідач, як користувач об'єктом благоустрою, повинен бути обізнаним про виявлені контролюючими органами порушення правил користування об'єктами благоустрою для своєчасного усунення таких порушень.
Не нараховується та не сплачується орендна плата за користування окремими конструктивними елементами благоустрою об'єктів, які використовуються суб'єктами підприємницької діяльності, крім договорів, укладених для встановлення активних телекомунікаційних розподільчих шаф "Укртелеком".
У судовому засіданні представник позивача вказав, що нарахована сума 12 252,70 грн є нарахованою орендною платою, а не пенею чи штрафом в розумінні ст. 230 ГК.
Твердження про те, що в рішенні суду викладені виключно вигідні обставини на користь відповідача вважає неприпустимими та такими, що є завуальованими звинуваченнями в бік суду щодо упередженості та непрофесійності суду.
13 грудня 2021 року Західний апеляційний господарський суд ухвалив відкрити провадження за апеляційною скаргою Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на рішення Господарського суду Львівської області від 13 жовтня 2021 року у справі №914/1896/21; апеляційну скаргу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на рішення Господарського суду Львівської області від 13 жовтня 2021 року у справі №914/1896/21 розглядати без повідомлення учасників справи; витребував матеріали справи.
Відповідно до пункту 10 статті 270 ГПК України апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Згідно з статтею 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Західний апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу, матеріали справи і вважає, що у задоволенні апеляційної скарги Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на рішення Господарського суду Львівської області від 13 жовтня 2021 року у справі №914/1896/21 належить відмовити з таких підстав.
Обставини справи:
08 травня 2020 року Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (орендодавець) та Приватне підприємство «ГРД» ( орендар) уклали договір № Г-84-2020(П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика (договір).
За умовами договору, предметом такого є надання орендодавцем орендареві права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення відкритого літнього майданчика (об'єкт) на умовах оренди на терміни відповідно до паспорта відкритого літнього майданчика від 18.03.2020 № 84-2020-Г. Сторони домовилися, що цей договір не потребує підписання акту приймання-передачі між орендодавцем та орендарем.
Відповідно до пункту 2.1 договору орендодавець зобов'язався надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності площею 34,50 кв.м. (тротуар, газон, тощо) для розміщення відкритого літнього майданчика за адресою: м. Львів, вул. М. Кривоноса, 19.
Згідно з підпунктом 2.2.2 пункту 2.2 договору орендар зобов'язався своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними згідно з Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.
Відповідно до пункту 3.1 договору орендар сплачує орендодавцеві плату за користування об'єктом площею 34,50 кв. м. щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі: (75,72*34,50*0,5)*1,2 = 1'567,40 грн за місяць, у тому числі ПДВ 261,23 грн.
Пунктом 4.5 договору встановлено, що при невідповідності встановленого літнього майданчика погодженому проекту ставка орендної плати збільшується у десять разів на період до усунення відхилень від проекту, до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення. Нарахування орендної плати у десятикратному розмірі здійснює Управління комунальної власності з дати складання районною адміністрацією, на території якої розташований відкритий літній майданчик та комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління» спільного акта про порушення до дати складання акта про усунення порушень чи дати акта про демонтаж. При цьому відсутність підпису Орендаря чи його представника на зазначених актах не є підставою для незастосування штрафних санкцій.
У пункті 5.4 договору сторони домовились, що договір припиняється в односторонньому порядку орендодавцем у разі скасування паспорта відкритого літнього майданчика з дати прийняття рішення про його скасування.
У розділі 6 визначено термін дії договору: з 01.04.2020 до 31.10.2020, з 01.04.2021 до 31.10.2021, з 01.04.2022 до 31.10.2022.
Управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради виготовлено Приватному підприємству «ГРД» паспорт № 84-2020-Г від 18.03.2020 відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства з терміном дії 01.04.2020 31.10.2020, 01.04.2021 31.10.2021, 01.04.2022 31.10.2022.
Згідно з пунктом 2.3.1 «Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності», затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009, Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради надає архітектурно-художні вимоги щодо естетичного оформлення майданчика для виготовлення проекту літнього майданчика ліцензованою проектною організацією.
Пунктом 5 «Об'ємно-планувальні вимоги» Архітектурно-художніх вимог № 36 на розробку проекту влаштування літніх майданчиків та благоустрою прилеглої території за адресою; м. Львів, вул. М. Кривоноса, 19, передбачено в об'ємно-планувальному рішенні врахувати вимоги до розташування літніх майданчиків в межах території історичної забудови внесеної до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а саме: сонцезахисні елементи навісна маркіза в межах будинку та парасолі з тентовим накриттям без використання фірмових брендів. Термін дії архітектурно-художніх вимог на час проектування.
Провідним спеціалістом відділу соціально-економічного розвитку Галицької районної адміністрації Львівської міської ради М. Бучинською, головним спеціалістом районним архітектором Ю. Верхолою, інженером з об'єктивного нагляду Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» О. Матківською за результатами обстеження на відповідність погодженому проекту літнього майданчика складено акт обстеження відкритого літнього майданчика від 24.06.2020, в якому встановлено невідповідність відкритого літнього майданчика на вул. М. Кривоноса, 19. Виявлено, що площа відкритого літнього майданчика відповідає погодженій. Однак, замість передбачених в архітектурно-художніх вимогах парасоль, змонтовано металеву конструкцію з тентовим накриттям згори і з трьох боків.
Листом № 31-вих-48074 26.06.2020 Галицька районна адміністрація Львівської міської ради повідомила відповідача про невідповідність влаштування літнього майданчика на вул. М. Кривоноса, 19 у м. Львові погодженому проекту та просила у термін до 06.07.2020 усунути виявлені порушення, надсилання листа підтверджено фіскальним чеком та повідомленням про вручення поштового відправлення, в якому зазначено: найменування адресата: Приватне підприємство «ГРД», поштова адреса м. Львів, вул. Любінська, 6, поштове направлення «вручено» та «згідно з договором вкладено до абонентської скриньки» із зазначенням дати 30.06.2020.
Провідним спеціалістом відділу соціально-економічного розвитку Галицької районної адміністрації Львівської міської ради М. Бучинською, головним спеціалістом районним архітектором М. Вуйцик, інженером з об'єктивного нагляду Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» О. Матківською 10.07.2020 проведено повторне обстеження даного об'єкта. Складений акт, в якому комісія зазначає, що відкритий літній майданчик не відповідає погодженому проекту. На літньому майданчику зафіксовані ті ж порушення, що в акті від 24.06.2020. Зауваження не усунені.
Головним спеціалістом відділу соціально-економічного розвитку Галицької районної адміністрації Львівської міської ради О. Ковальською, головним спеціалістом районним архітектором І. Огорілко, начальником відділу нагляду за станом благоустрою Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» М. Кустовою в результаті проведення обстеження даного відкритого літнього майданчика 17.07.2020 встановлено, що порушення вказані в акті від 10.07.2020 не усунені. В акті зазначено наступне: «Площа ВЛМ не перевищує погоджену, але замість погоджених парасоль змонтовано металеву конструкцію з тентовим накриттям з 3-х боків, що не передбачено архітектурно-художніми вимогами та проектом, встановлено холодильник».
21 липня 2020 року Галицька районна адміністрація Львівської міської ради скерувала лист начальнику Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради та суб'єкту підприємницької діяльності ПП «ГРД» з вимогою про скасування паспорта відкритого літнього майданчика Приватного підприємства «ГРД» за адресою: вул.Кривоноса,19, м. Львів. У додатках до листа перелічені: лист-попередження від 26.06.2020 № 31-вих-48074, квитанція про надсилання попередження № 7900824817150, акт першого та повторних обстежень відкритого літнього майданчика, фотофіксація даного літнього майданчика.
Рішенням Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради №4-2401-6043 від 30.07.2020 скасовано термін дії паспорта № 84-2020-Г від 18.03.2020 відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства. (а.с.22).
Комісією з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень територіальної громади м. Львова складено Акт № 79 від 11.08.2020. Комісія вирішила: «Провести донарахування орендної плати в десятикратному розмірі по договору оренди ОКЕБ Г-84-2020 (П) від 08.05.2020 з ПП «ГРД» за період з 24.06.2020 по 17.07.2020 у розмірі 12'252,70 грн (в т.ч. ПДВ - 2'042,12 грн)».
Згідно з довідкою позивача за № 4-2302-5430 від 16.06.2021, відповідачу донараховано 12'252,70 грн орендної плати в десятикратному розмірі за невідповідність встановленого відкритого літнього майданчика проекту.
Управлінням комунальної власності надіслало Приватному підприємству «ГРД», лист від 22.09.2020 за №2302-вих-73633, у якому повідомило про донарахування відповідно до пункту 4.5 Договору орендної плати в сумі 12 252,70 грн за період з 24.06.2020 по 17.07.2020 відповідно до акту обстеження і просило погасити заборгованість шляхом перерахування коштів на вказаний Управлінням рахунок. У додатках до листа вказано про надіслання рахунку фактури, акта виконаних робіт, акта звірки взаєморозрахунків та копій актів обстеження від 24.06.2020, 10.07.2020 та 17.07.2020.
Суд апеляційної інстанції переглядає рішення Господарського суду Львівської області від 13 жовтня 2021 року у справі №914/1896/21, яким суд відмовив у задоволенні позовних вимог про стягнення 12 252,70 грн заборгованості зі сплати орендної плати.
Відповідно до статті 11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобов'язань, є, зокрема, договори та інші правочини.
Згідно зі статтею 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
За визначенням частини першої статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно з статтею 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів благоустрою населених пунктів, забезпечення їх виконання; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Частинами 1, 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами. Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом проведення перевірок території.
Відносини щодо розміщення відкритих літніх майданчиків регулюються Законом України «Про місцеве самоврядування» в частині повноважень місцевих рад та обов'язковості рішень органів місцевого самоврядування, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про благоустрій населених пунктів», Порядком отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженим ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009 (надалі Порядок), Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, затвердженим ухвалою Львівської міської ради №1273 від 01.12.20216.
Проведення обстежень відкритих літніх майданчиків у місті Львові на предмет їх відповідності погодженому проекту (паспорту) регулюється Порядком отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженим ухвалою Львівської міської ради № 2452 від 05.03.2009.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009, паспорти відкритих літніх майданчиків видає управління архітектури департаменту містобудування на підставі позитивних висновків комісії з видачі паспортів відкритих літніх майданчиків, склад якої затверджується ухвалою міської ради.
Пунктом 4.1 Порядку визначено, що контроль за дотриманням цього порядку здійснюють районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика.
Відповідно до пунктів 4.2.1, 4.2.2, 4.2.4 Порядку районні адміністрації здійснюють контроль відповідності фактично встановлених літніх майданчиків погодженим проектам, звертаються до суб'єктів підприємницької діяльності з вимогою щодо усунення порушень у визначений термін, а у разі невиконання цієї вимоги - вносять подання управлінню архітектури департаменту містобудування про скасування дозволу. Усі приписи і повідомлення про усунення порушень цього Порядку направляються суб'єктам підприємницької діяльності у письмовій формі поштою або подаються уповноваженим представникам особисто і реєструються у відповідному журналі.
Пунктом 4.2.8 Порядку встановлено, що щороку після встановлення відкритого літнього майданчика представник управління архітектури департаменту містобудування та відповідної районної адміністрації (член комісії) здійснюють його перевірку за місцем встановлення літнього майданчика на відповідність об'єкта погодженому проекту, про що складається відповідний акт.
Відповідно до пункту 4.2.9, 4.2.10 Порядку, у разі встановлення невідповідності об'єкта погодженому проекту (про що складається відповідний акт з переліком всіх відхилень) дія дозволу на встановлення відкритого літнього майданчика призупиняється на термін до 1 місяця. Протягом цього терміну суб'єкт господарювання зобов'язаний усунути всі відхилення від погодженого проекту. У разі не приведення об'єкта у відповідність до погодженого проекту впродовж терміну призупинення дозволу він анулюється. Про призупинення або анулювання дозволу орган, що його видає, повідомляє заявника, управління комунальної власності департаменту економічної політики та районну адміністрацію.
Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, затвердженим ухвалою Львівської міської ради № 1273 від 01.12.2016, передбачено, що орендну плату за користування окремими конструктивними елементами благоустрою (надалі орендна плата) нараховує управління комунальної власності і сплачує суб'єкт підприємницької діяльності (орендар згідно з договором) незалежно від факту здійснення підприємницької, господарської чи іншої діяльності на орендованій площі конструктивного елементу благоустрою. Орендна плата встановлюється у грошовій формі та здійснюється через безготівковий перерахунок. Орендна плата є доходом загального фонду міського бюджету м. Львова, зараховується на відповідні рахунки і використовується у порядку, визначеному міською радою. Порядок, термін та розмір внесення орендної плати визначається у договорі оренди (п. п. 1.9 1.10 Положення).
З обставин справи видно, що згідно з наданими позивачем актами обстеження відкритого літнього майданчика на відповідність погодженому проекту від 24.06.2020, від 10.07.2020, від 17.07.2020 встановлено невідповідність належного відповідачу відкритого літнього майданчика за адресою: м. Львів, вул. М. Кривоноса, 19 погодженому проекту та архітектурно-художнім вимогам. За твердженням позивача, про вказані порушення позивач повідомляв відповідача, однак відповідач цих порушень не усунув.
Відповідач не заперечив і не спростував наявність порушень, вказаних в актах обстеження відкритого літнього майданчика на відповідність погодженому проекту від 24.06.2020, від 10.07.2020, від 17.07.2020.
Відповідно до пункту 4.5 Договору №Г-84-2020(П), при невідповідності встановленого літнього майданчика погодженому проекту ставка орендної плати збільшується у десять разів на період до усунення відхилень від проекту, до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення. Нарахування орендної плати у десятикратному розмірі здійснюється орендодавцем з дати складання районною адміністрацією, на території якої розташований об'єкт соціально-культурного, торговельного та іншого призначення та КП «Адміністративно-технічне управління» спільного акта про порушення до дати складання акта про усунення порушень чи дати акта про демонтаж.
Отож, цим пунктом договору встановлено підстави саме збільшення ставки орендної плати у десять разів, а не нарахування штрафних санкцій.
Ураховуючи виявлені порушення, наявність яких відповідач не заперечив, відповідачу донараховано орендну плату в десятикратному розмірі по договору оренди ОКЕБ Г-84-2020 (П) від 08.05.2020 за період з 24.06.2020 по 17.07.2020 у розмірі 12'252,70 грн (в т.ч. ПДВ - 2'042,12 грн) за невідповідність встановленого за адресою: м. Львів, вул. М. Кривоноса, 19 відкритого літнього майданчика погодженому проекту.
Поряд з цим, ухвалою Львівської міської ради №6464 «Про заходи підтримки суб'єктів підприємницької діяльності на період дії карантину» від 28.04.2020 встановлено, зокрема, що на період з 17.03.2020 і до завершення карантину, передбаченого відповідними постановами Кабінету Міністрів України, рішеннями Львівської міської ради та її виконавчих органів, на території м. Львова: не нараховується та не сплачується орендна плата за користування окремими конструктивними елементами благоустрою за об'єкти, які використовуються суб'єктами підприємницької діяльності, крім договорів, укладених для встановлення активних телекомунікаційних розподільчих шаф «Укртелеком» (п.1.2. ухвали).
У період, за який відповідачу донараховано орендну плату в десятикратному розмірі діяв карантин відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з наступними змінами і доповненнями.
Отже, на період дії карантину відповідач був звільнений від сплати орендної плати за користування окремими конструктивними елементами благоустрою - відкритим літнім майданчиком за адресою: м. Львів, вул. М. Кривоноса, 19.
При цьому зважаючи на зміст п. 4.5 Договору №Г-84-2020(П) суд наголошує, що за наявності підстав для збільшення ставки орендної плати, орендна плата залишається саме орендною платою і не набуває іншого значення, ніж первинне.
Ураховуючи наведене, у Приватного підприємства «ГРД» не виникло заборгованості зі сплати орендної плати у розмірі 12'252,70 грн (в т.ч. ПДВ - 2'042,12 грн) за період з 24.06.2020 по 17.07.2020, а тому відсутні підстави для задоволення позову Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради. Тому рішення суду першої інстанції належить залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Доводи скаржника цих висновків не спростовують.
Відповідно до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За приписами частин 4 і 5 статті 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. 129, 236, 254, 269, 270, 275, 276, 281, 282, 284 ГПК України,суд
Рішення Господарського суду Львівської області від 13 жовтня 2021 року у справі №914/1896/21 залишити без змін, апеляційну скаргу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради без задоволення.
Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Повний текст постанови складено 28 березня 2023 року.
Суддя В.М.Гриців
Суддя О.В. Зварич
Суддя І.Б. Малех