Ухвала від 05.04.2023 по справі 320/9067/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви

05 квітня 2023 року м. Київ № 320/9067/22

Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства оборони України про зобов'язання Міністерства оборони України здійснити виплату за травму в розмірі 100000,00 грн. на рахунок ОСОБА_2 № НОМЕР_1 .

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 адміністративну справу передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

10.11.2022 матеріали справи надійшли на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2022 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк з дня отримання копії ухвали суду, протягом якого позивачу необхідно було усунути недоліки позовної заяви.

07.12.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва через систему "Електронний суд" надійшла заява про уточнення позовних вимог, у якій позивач просить суд (орфографія та пунктуація автора збережені):

"1. Визнати дії командування частини протиправними ст.5 ч.1 п.4 (а саме бездіяльність командира та ігнорування Права позивача про виплату компенсації).

2. Зобов'язання міністерства оборони України (як розпорядника коштів та вище військово політичне командування) Провести службове розслідування, виплатити передбачені законом кошти та провести Дисциплінарні розслідування за ігнорування рапорту та ненадання інформації військовослужбовцю.

3. Довести до відома Міністерства Оборони про відсутність зимової одежі. харчування та переслідування Позивача командуванням за мої рапорти. Я отримав стягнення за те що написав рапорт на КОмандира. Отримав погрози від підлеглих командира. Не доотримував грошове забезпечення.

4.Прошу зобов'язати МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ ГАДАТИ ІНФОРМАЦІЮ про стаж служби Позивача, довідку про виплати від 01.06.22 по 07.12.2022 року.

5. Накази про направлення в м.Курахово в 07 місяці 2022 року (мета та функції). Чому без зброї та засобів захисту перебуває особовий склад зараз? Всі ці пункти зазначеін в рапорті копія якого додається.

6. Прошу Зобов'язати міністерство оборони України провести розслідування та направити на ВЛК як непридатного до служби! БЕЗ ХАРЧІВ, З ПРОБЛЕМАМИ ШЛУНКУ, з АСТМОЮ.МЕНІ НІЧОГО РОБИТИ В ЗСУ! Моя психіка не витримує. Я ХВОРА ЛЮДИНА! ЕМОЦІЙНО НЕСТІЙКА. НЕ ХОЧУ МАТИ НІЧОГО СПІЛЬНОГО з ЗСУ БІЛЬШЕ! за 8 років жодного підвищення, ні квартири, ні гарантій при травмі ігнорування. НАВІЩО МЕНІ ЦЕ ПОТРІБНО? ПІДГОТУВАТИСЬ ДО СЕСІЇ НЕМОЖЛИВО! ВСЕ ЖИТТЯ З ВАОРМІЄЮ ЙДЕ НАСМАРКУ. НЕ ТРЕБА МЕНІ ГОВОРИТИ ЩО Я ПОМИЛЯЮСЯ! В ЦЕЙ РАЗ МОЄ ЗДОРОВЬЯ, МОЄ ЖИТТЯ І ВОНО ЄДИНЕ!"

13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.

28.03.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали даної адміністративної справи, які за результатами автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Дудіну С.О.

Відповідно до частини другої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Суд зазначає, що в уточненій позовній заяві позивач просить суд, зокрема, визнати дії командування частини протиправними ст.5 ч.1 п.4 (а саме бездіяльність командира та ігнорування Права позивача про виплату компенсації).

Так, в позовній заяві та в уточненій позовній заяві позивач зазначив, що він проходив службу у Військовій частині НОМЕР_2 .

Проте, Військова частина НОМЕР_2 не вказана у позовній заяві в якості відповідача по справі.

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно уточнити склад учасників справи, з урахуванням вказаних судом зауважень.

Частиною п'ятою статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються, серед іншого, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Верховний Суд в пункті 24 постанови від 26.01.2021 у справі №560/3102/20 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 94458232) зазначив, що наведену у частині п'ятій статті 160 КАС України правову категорію “зміст позовних вимог” слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає постановити судове рішення, що спрямоване на задоволення певної матеріально-правової вимоги позивача. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Дослідивши матеріали позовної заяви та уточнену позовну заяву, судом встановлено, що вказані у заяві вимоги не містять їх нормативного обґрунтування та посилань на докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги. Позивачем не вказано, коли саме були вчинені оскаржувані дії, зокрема, щодо непроведення службового розслідування, невидачі зимової одежі та харчування, здійснення переслідування позивача тощо, з метою дослідження обставин дотримання строку звернення до суду.

Крім того, подаючи заяву про уточнення позовних вимог, позивач не зазначає, чи є це доповненням до первісно заявлених вимог (щодо зобов'язання виплатити кошти у сумі 100 000 грн.) ат яких зв'язок між цими вимогами (пов'язаність обставинами справи та доказами), чи уточнені вимоги замінюють первинні.

Не надано також позивачем жодні докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги.

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати уточнену позовну заяву з нормативним обґрунтуванням заявлених позовних вимог, чітким переліком вимог та посиланням на докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги. Крім того, усі заявлені вимоги мають бути викладені в одному процесуальному документі.

Також позивачу необхідно надати докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги.

Згідно з частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Суд зазначає, що позивач звернувся до суду з позовною заявою 08.12.2022.

Таким чином, під час визначення розміру судового збору, який підлягає сплаті за звернення до суду з позовною заявою, мають бути застосовані норми законодавства, які були чинні станом на 08.12.2022.

Так, частиною першою статті 4 Закону України “Про судовий збір” №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2022 рік" установлено у 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня - 2481 гривні.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

При цьому, суд звертає увагу на те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Аналогічний правовий висновок висловлений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.11.2020 у справі № 9901/67/20 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 93218001) та Верховним Судом у постанові від 09.09.2020 у справі №540/2321/18 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 91414456).

Враховуючи, що перелік заявлених позивачем вимог є нечітким та абстрактним, суд позбавлений можливості визначити суду судового збору, яка підлягає сплаті за звернення до суду з позовною заявою.

Позивачем до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору, натомість долучено до матеріалів справи копію посвідчення учасника бойових дій, з приводу чого суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Статтею 4 цього Закону визначено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

У статті 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій, для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” суд має враховувати предмет та підстави позову, перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Вказана правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19), від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 (провадження №14-730цс19).

З огляду на зміст позовної заяви, яка не стосується порушення прав позивача як учасника бойових дій, правові підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання цієї позовної заяви відсутні.

Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду оригінал платіжного доручення (квитанції) про сплату судового збору, який слід сплатити за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101;

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;

Банк отримувача:Казначейство України (ел.адм.подат.);

Код банку отримувача (МФО): 899998;

Рахунок отримувача:UA718999980313151206084010001;

Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

У рядку “призначення платежу” платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова “судовий збір за позовом”, ПІБ чи назва установи, організації позивача, “Київський окружний адміністративний суд”, код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду: 35919304).

Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України” за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до частини другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви.

Керуючись статтями 121, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, на 10 календарних днів з дня вручення копії даної ухвали суду, протягом якого позивачці необхідно:

- надати суду оригінал платіжного документа про сплату судового збору;

- надати уточнену позовну заяву (два примірника), з урахуванням вказаних судом зауважень;

- надати докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги.

2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) позивачу, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя Дудін С.О.