ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"06" квітня 2023 р. Справа №300/1615/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Бобров Ю.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання відповідей на звернення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
03.04.2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання відповідей на звернення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Як вбачається із змісту позовної заяви позивач свої вимоги обґрунтовує протиправністю наданих відповідей на його звернення від 22.02.2023 та від 28.02.2023, та у прохальній частині даної заяви він просить суд: визнати відповідь за підписом директора Департаменту освіти і науку Івано-Франківської обласної державної адміністрації на звернення від 22.03.2023, зареєстроване за №РИ-15271058 протиправною; визнати відповідь за підписом заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Богдана Футерка на скаргу від 28.02.2023, що зареєстрована за №РИ-15296035 протиправною; зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію надіслати додане до заяви від 22.02.2023, що зареєстрована за №РИ-15271058 звернення із додатком до усіх начальних закладів; зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію притягнути до дисциплінарної відповідальності директора Департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації; зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію сплатити позивачу компенсацію в розмірі 7 000 грн.
Відповідно до пунктів 4, 5 та 9 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення суб'єктом звернення способу захисту свого права, свободи чи інтересу у відповідності до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Статтею 46 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За визначенням, наведеним у пункті 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як слідує зі змісту позовної заяви, в якості відповідача позивачем визначено Івано-Франківську обласну державну адміністрацію. Однак, з матеріалів справи вбачається, що відповідь на звернення позивача від 22.02.2023 року була надана Департаментом освіти і науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації як окремою юридичною особою публічного права органу державної влади. Ця відповідь, на думку позивача є протиправною, однак вказаний Департамент позивачем не визначено як відповідача.
Суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку утворено, зокрема, Івано-Франківську обласну військову адміністрацію, у зв?язку з чим відповідна обласна державна адміністрація набула статусу військової адміністрація.
Окрім цього, в позовній заяві позивачем не обґрунтовано в чому саме полягає протиправність наданої відповіді директора Департаменту освіти і науку Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 28.02.2023 року за №2 та відповіді за підписом заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Богдана Футерка на скаргу від 28.02.2023, а також, які саме порушення норм чинного законодавства ними були допущені при наданні відповіді на звернення та скаргу позивача.
Не зазначено позивачем також обґрунтування, з посиланням на норми законодавства, обов'язку та відповідних повноважень Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо надсилання звернень (листів) громадян до усіх навчальних закладів.
Більше того, відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно частини 2 статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
В свою чергу, докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги повинні містити вичерпну та достовірну інформацію на підтвердження вимог заявлених в позовній заяві.
Так, в позовній заяві позивач зазначає про подання скарги від 28.02.2023 на ім'я голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації, на яку надано відповідь листом від 28.02.2023 №2, та яка на думку позивача є протиправно.
Проте, зазначену скаргу та відповідь на неї до позовної заяви позивачем не додано.
Відповідно до пункту 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Втім, всупереч зазначеної норми законодавства, позивачем в позовній заяві не наведене також і обґрунтування порушення прав, свобод, інтересів останнього внаслідок прийняття рішення, вчинення дій чи допущення бездіяльності суб'єктом владних повноважень.
Також, однією з позовних вимог є зобов'язання Івано-Франківської обласної державної адміністрації сплатити позивачу компенсацію в розмірі 7 000 грн.
У відповідності до частини 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Так, приписами частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначені правові способи захисту адміністративним судом порушеного права, свобод або законного інтересу особи, яка звернулася до суду з позовом про оскарження рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Такими способами є: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Як наслідок, суд зазначає, що позовні вимоги особи, яка звертається до адміністративного суду повинні відповідати вищевказаним способам судового захисту, відтак таку вимогу слід також викласти у відповідності до вимог КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, позивачу необхідно привести зміст заявлених позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги відповідно до вимог КАС України; визначити належних відповідачів та зміст позовних вимог до кожного них; надати докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги; зазначити обґрунтування порушення прав, свобод, інтересів внаслідок протиправності дій чи допущення бездіяльності суб'єкта владних повноважень; надати обґрунтований розрахунок суми, що підлягає стягненню та обґрунтування заподіяної протиправними діями суб'єкта владних повноважень шкоди, її вид та якими доказами вона підтверджується.
Окрім цього, пунктом 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Перевіряючи на відповідність позовну заяву вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив, що позивач не зазначив:
- відомі номери засобів зв'язку, офіційну електронна адреса або адреса електронної пошти третіх осіб - Прем'єр міністра України Шмигаля Д.А., Кабінету Міністрів України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, народного депутата України Зінкевич Я.В.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позовна заява не відповідає приписам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України дану позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність позовної заяви до вимог процесуального закону.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання відповідей на звернення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом:
- приведення змісту заявлених позовних вимог, відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України;
- викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зокрема, обґрунтування в чому саме полягає протиправність наданої відповіді директора Департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 28.02.2023 року за №2 та відповіді за підписом заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Богдана Футерка на скаргу від 28.02.2023, а також які саме порушення норм чинного законодавства ними були допущені при наданні відповіді на звернення та скаргу позивача;
- надання доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема, скаргу від 28.02.2023 на ім'я голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації, лист відповідь заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Богдана Футерка від 28.02.2023 №2.
- визначення належних відповідачів та зміст позовних вимог щодо кожного з них;
- зазначення обґрунтування порушення прав, свобод, інтересів внаслідок протиправності дій чи допущення бездіяльності суб'єктом владних повноважень;
- надання обґрунтованого розрахунку суми, що підлягає стягненню та обґрунтування заподіяної протиправними діями суб'єкта владних повноважень шкоди, її вид та якими доказами вона підтверджується;
- зазначення відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреса електронної пошти третіх осіб - Прем'єр міністра України Шмигаля Д.А., Кабінету Міністрів України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, народного депутата України Зінкевич Я.В.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Копію цієї ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Бобров Ю.О.