ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" квітня 2023 р. справа № 300/229/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гомельчука С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Городенківського відділу УДМС України в Івано-Франківській області (вул. Героїв Євромайдану, 5, м. Городенка, Івано-Франківська область, 78013) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 (далі - законний представник), діючи в інтересах ОСОБА_2 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Городенківського відділу УДМС України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у видачі паспорта громадянина України ОСОБА_2 . Законний представник переконаний, що ОСОБА_2 має право на отримання паспорта, оскільки рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 26.10.2022 у справі № 342/895/22 встановлено факт постійного проживання останньої на території України станом на 24.08.1991, що, зокрема, підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 05.03.1966.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача у відмові ОСОБА_2 у видачі паспорта громадянина України;
- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Городенківського відділу УДМС України в Івано-Франківській області оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.02.2023 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України та витребувано у відповідача необхідні для розгляду справи докази.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 16.02.2023. Разом із відзивом надав витребувані в ухвалі від 06.02.2023 докази. У відзиві відповідач зазначив, що заперечує проти позову. Вказав, що заявнику не було відмовлено у оформленні та видачі паспорта громадянина, оскільки на час подання відзиву розгляд провадження за даною справою не припинено. Зазначив, що для проходження ОСОБА_2 процедури отримання паспорта громадянина України відповідно до Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 25.03.2015 № 302, потрібно пройти процедуру встановлення належності до громадянства України згідно із Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215. Також зауважив, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів було здійснено перевірку відомостей про народження ОСОБА_2 , за результатами якої в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян не виявлено відомостей про народження особи з таким прізвищем та ім'ям, а містяться дані про актовий запис № 20 від 22.01.1949 на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, дослідивши позовну заяву, відзив на позов та в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив таке.
ОСОБА_2 відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Чортовець, Городенківського району, Івано-Франківської області.
Рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 26.10.2022 у справі № 342/895/22 встановлено факт постійного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Чортовець Коломийського (раніше Городенківського) району Івано-Франківської області на території України станом на 24.08.1991 рік.
Рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 09.09.2020 у справі № 342/237/20 визнано ОСОБА_2 недієздатною та призначено їй опікуна ОСОБА_1 .
На час подання адміністративного позову ОСОБА_1 є опікуном ОСОБА_2 .
16.12.2022 ОСОБА_1 звернувся до начальника Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області Сергія Саїва із заявою про встановлення ОСОБА_2 належності до громадянства України.
Начальником Городенківського відділу Управління ДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення про встановлення належності до громадянства України ОСОБА_2 .
27.12.2022 відповідачем надано відповідь законному представнику, в якій зазначено, що основним документом, за яким оформлюється громадянство, є свідоцтво про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 , видане 05.03.1966, проте, при перевірці відомостей про народження, виявлено розбіжність в "прізвищі та імені", а саме в Державному реєстрі актів цивільного стану зазначено інформацію про народження на прізвище " ОСОБА_3 ", відтак документи повернуто ОСОБА_1 для усунення недоліків.
ОСОБА_1 , вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі паспорта ОСОБА_2 , звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» від 08 січня 2001 року № 2235-ІІІ (далі - Закон № 2235-ІІІ)
Згідно з приписами статті 3 Закону № 2235-ІІІ громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; 3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; 4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 Закону № 2235-ІІІ повноваження щодо встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.
За змістом пункту 1 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок № 215), для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку. У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.
Згідно з вимогами пунктів 2, 3 Порядку № 215 заяви з питань громадянства оформлюються: про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи. Заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.
При цьому, відповідно до підпункту "а" пункту 7 Порядку № 215, встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року.
Так, пункт 8 Порядку № 215, визначає, що для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає: а) заяву про встановлення належності до громадянства України; б) копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального підрозділу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт); в) судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.
Судом встановлено, що законним представником було подано всі необхідні документи для встановлення належності до громадянства України ОСОБА_2 та начальником Городенківського відділу Управління ДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення про встановлення належності до громадянства України ОСОБА_2 .
06.12.2012 набув чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та докумети, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI).
На підставі частини 1 статті 21 вказаного Закону паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Частиною 2 статті 21 Закону № 5492-VI встановлено, що оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок № 302)
Згідно із пунктом 10 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів".
На підставі пункту 7, 8 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників.
Відтак, відповідь, надана 27.12.2022 Городенківським відділом УДМС України в Івано-Франківській області щодо повернення документів ОСОБА_1 для усунення недоліків при вже наявному рішенні, що винесене начальником Городенківського відділу Управління ДМС в Івано-Франківській області про встановлення належності до громадянства України ОСОБА_2 , унеможливила подальше подання заяви щодо видачі паспорта ОСОБА_2 при наявності усіх необхідних документів для такої видачі.
На переконання суду, доводи відповідача, що заявнику не було відмовлено у оформленні і видачі паспорта громадянина України є обгрунтованими. Оскільки Городенківським відділом УДМС України в Івано-Франківській області не надано відмову щодо видачі паспорта громадянина України ОСОБА_2 , адже на етапі встановлення належності до громадянства повернуто документи законному представнику.
Відтак, протиправність у діях відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у видачі паспорта громадянина України відсутня.
Згідно з частинами 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
ОСОБА_1 не доведено протиправність у діях відповідача, тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Городенківського відділу УДМС України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_2 у видачі паспорта громадянина України слід відмовити.
Однак, щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_2 , суд зазначає таке.
У законного представника ОСОБА_2 наявні всі необхідні документи, які передбачені пунктом 35 Порядку №302 для оформлення паспорта громадянина України.
Однак, реалізувати право на отримання ОСОБА_2 паспорта громадянина України перешкоджає надана відповідачем відповідь, що основним документом, за яким оформлюється громадянство, є свідоцтво про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 , видане 05.03.1966, проте при перевірці відомостей про народження виявлено розбіжність в "прізвищі та імені", а саме в Державному реєстрі актів цивільного стану зазначено інформацію про народження на прізвище " ОСОБА_3 ", відтак документи повернуто ОСОБА_1 для усунення недоліків.
Зі змісту ст. 5 Закону України «Про громадянство України» випливає, що документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.
Відповідно до абз. 3 п. 90 Порядку №215 якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
Як вже зазначалось вище начальником Городенківського відділу Управління ДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення про встановлення належності до громадянства України ОСОБА_2 .
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» (пункт 75) від 05.04.2005 вказано, що засіб захисту, що вимагається статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави. Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
На переконання суду, задля забезпечення належного виконання відповідачем законодавчих норм щодо подальшої видачі паспорта громадянина України, потрібно зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Городенківського відділу УДМС України в Івано-Франківській області оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_2 .
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд робить висновок про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Розподіляючи між сторонами судові витрати, суд відзначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).
Згідно з п. 9 ч. 1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" судовий збір не справлявся за подання цього адміністративного позову. Від ОСОБА_1 не надійшло доказів щодо понесення судових витрат, тому такі витрати у цій справі не належать до розподілу між сторонами.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Городенківського відділу (вул. Героїв Євромайдану, 5, м. Городенка, Івано-Франківська область, 78013) оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішеня суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Гомельчук С.В.