Рішення від 06.04.2023 по справі 260/1314/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2023 рокум. Ужгород№ 260/1314/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якому просить: визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у прийнятті до виконання довідки № 11/6360, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , оформлене відповідачем листом № 971-1068/М-02/8-0700/23 від 27.02.2023 року та зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняти видану Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідку № 11/6360, ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та здійснити обчислення та перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також стягнути з ГУ ПФУ в Закарпатській області перераховану пенсію із врахуванням раніше виплачених сум. Також, просить стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати в загальній сумі 2373,60 грн., які складаються із судового збору в сумі 1073,60 грн. та витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1300,00 грн.

Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин в зв'язку з протиправною відмовою відповідача у проведенні з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру призначеної йому пенсії на підставі довідки № 11/6360 від 29.09.2021 року виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ухвалою судді від 20.03.2023 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та відповідно до ст. 263 КАС України, призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

31.03.2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Закарпатській області не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає їх необґрунтованими та зазначає, що довідка, видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України та подана позивачем до ГУ ПФУ в Закарпатській області, самостійно не породжує право ОСОБА_1 на перерахунок його пенсії, оскільки підставою для здійснення останнього є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України.

Одночасно відповідач просить залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 за період, що виходить за межі шестимісячного терміну звернення до суду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

На підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 Адміністрацією Державної прикордонної служби України складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 11/6360 від 29.09.2021 року станом на 05.03.2019 року, яку направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. Також копію вказаної довідки направлено на адресу позивача.

У подальшому, позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/6360 від 29.09.2021 року.

На звернення позивача, відповідач листом від 27.02.2023 року, зокрема, повідомив, що після визнання протиправними та скасування п. п. 1, 2 Постанови №103, інших рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій Урядом не ухвалювалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управління не надходило. Отже, підстави для проведення перерахунку пенсії, згідно з довідкою № 11/6360 від 29.09.2021 року, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України, відсутні.

Не погоджуючи із відмовою відповідача у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі оновленої довідки, останній звернувся до суду із даним позовом за захистом своїх соціальних прав.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом № 2262-ХІІ, частиною 3 статті 43 якого передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Тобто, зміни, що внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року (дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

З 05.03.2019 року, дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином у позивача з'явилося право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яка гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

При цьому алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема головні управління Пенсійного фонду та уповноважені органи, які видають довідки, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При цьому, обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.

Наведені висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року по зразковій справі № 160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року залишено без змін.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, враховуючи те, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України була складена довідка, у Головного управління, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку № 45, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 згідно грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.

Відтак, ГУ ПФУ в Закарпатській області протиправно відмовило у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29.09.2021 року № 11/6360.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача, які полягають у не проведенні позивачу перерахунку пенсії та її виплати з 01.04.2019 року, на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/6360 від 29.09.2021 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу з 01.04.2019 року, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 11/6360 від 29.09.2021 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням раніше проведених виплат.

Такий спосіб захисту порушених прав позивача є належним, ефективним та достатнім у спірних правовідносинах.

При цьому, вимоги позову щодо визнання дій щодо відмови у прийнятті довідки протиправними та зобов'язання прийняти видану Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідку № 11/6360 від 29.09.2021 року - є такими, що фактично дублюють позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії позивача на підставі довідки виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/6360 від 29.09.2021 року, а отже, зобов'язання судом прийняти довідку саме по собі не призведе до більш повного відновлення порушених прав позивача, відповідно, така вимога не підлягає задоволенню судом, відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо строку звернення до суду, необхідно зазначити, що ч.3ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином право позивача на перерахунок пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч.3 ст.51 зазначеного вище Закону №2262-ХІІ.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.03.2019 року у справі №806/1952/18 та в п.41 постанови Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 31.03.2021 року у справі № 240/12017/19.

Що стосується відшкодування позивачу витрат на професійну правничу допомогу, судом встановлено, що між ОСОБА_1 та адвокатом Глагола Г.П. укладено договір про надання правової допомоги № 08/02/23 від 08.02.2023 року, згідно п. 1.1 якого адвокат бере на себе зобов'язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених договором, а замовних зобов'язаний оплатити замовлення у порядку та строки обумовлені сторонами, а саме: звернення до Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії Замовника відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року.

Відповідно до змісту Додатку № 1 до договору про надання правової допомоги № 08/02/23 від 08.02.2023 року, вартість наданих послуг адвокатом з правового супроводу справи щодо визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії, обчислюється в розмірі 10 % від заборгованості по перерахунку пенсії за минулий період (з 01.04.2019 року по місяць перерахунку), але не менше 5000,00 грн. і не більше 15000,00 грн.

Крім того, вказано перелік послуг: консультація щодо правового підгрунтя спору, звернення до ОТЦК за отриманням довідки про грошове забезпечення, звернення до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою щодо перерахунку пенсії, складання позовної заяви, відповіді на відзив, звернення до виконавчих органів щодо виконання судового рішення.

Так, в день підписання договору Замовник сплачує Адвокату аванс в розмірі 1000,00 грн. та 300,00 грн. витрати на поштову кореспонденцію. Остаточний розрахунок проводиться впродовж 10 днів після отримання першої пенсії перерахованої на підставі рішення суду.

На підтвердження оплати витрат на правову допомогу надано квитанцію на розрахунок готівкою № 12 на суму 1300,00 грн.

Вирішуючи питання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу у даній адміністративній справі, судом враховано, що дана справа не викликає складності у правовому розумінні та є справою незначної складності, а також на наявність усталеної практики з вирішення цієї категорії спорів.

Справа розглянута у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), є нескладною. У судових засіданнях адвокат не брав участі, відповіді на відзив у справах, що розглядаються в порядку ст. 263 КАС України, не передбачено.

Також, з опису наданих послуг адвокатом в рамках договору слідує, що до цього переліку включено надання консультацій. Однак, консультування не входить до складових надання правничої допомоги, безпосередньо пов'язаною з розглядом справи в суді, а є правничої допомогою, наданою під час досудового врегулювання спору.

Більше того, серед переліку наданих послуг адвокатом вказано звернення до ОТЦК за отриманням довідки про грошове забезпечення, при цьому, у даній справі довідка видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України на особистий запит ОСОБА_1 , а не адвоката Глаголи Г.П.

Крім того, суд звертає увагу, що на підтвердження здійсненної правової допомоги, необхідно долучати й розрахунок погодинної вартості правової допомоги, наданої у справі, який має бути передбачений договором про надання правової допомоги, та може міститися у акті приймання-передачі послуг за договором. Розрахунок платної правової допомоги повинен відображати вартість години за певний вид правової послуги та витрачений час.

Аналогічний висновок висловив Верховний Суд в постанові від 01.10.2018 року у справі № 569/17904/17.

Однак, розрахунку про вартість години роботи адвоката за певний вид правової послуги, наданої у справі, позивачем не надано.

При визначенні суми відшкодування, суд має виходити з критеріїв реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Такі самі критерії використовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Так, у рішенні ЄСПЛу справі «East/West Alliance Limited» проти України», оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10% від суми справедливої сатисфакції, суд виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «Ботацці проти Італії» (Bottazzi v.Italy), №34884/97).

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позивачем не надано належного документального підтвердження понесення ним в рамках цієї справи витрат на професійну правничу допомогу, які просить стягнути, тому заява позивача про стягнення витрат на правничу допомогу є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі та слід стягнути з ГУ ПФУ в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/6360 від 29.09.2021 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 11/6360 від 29.09.2021 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням раніше проведених виплат.

4. В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

6. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

СуддяС.І. Рейті