Дата документу 14.03.2023
Справа № 334/3409/22
Провадження № 2/334/272/23
09 березня 2023 року
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Гнатюка О.М.,
при секретарі Алєйніковій О.В.,
представника позивача Грамчук М.О.,
представника відповідача Сандак І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу,
До Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшов позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу.
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу, що постачається до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , на ім'я якої відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , де значиться три зареєстрованих особи.
Підпунктами 1 та 6 пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі вразі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Пунктом 2 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
30 січня 2020 року представник відповідача допустив уповноважених осіб АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» до газового лічильника «Elster» G-4 (2016 року виготовлення, заводський №10722964) номінальною максимально можливою витратою газу 6,0 м3/год та усіх газових приладів, що знаходяться в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право у числі іншого оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Згідно підпункту 7 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
В силу вимог підпункту 5 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
30 січня 2020 року за результатами перевірки режиму газопостачання на об'єкті споживача, а саме: житловий будинок АДРЕСА_1 , АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: Несанкціоноване підключення газових приладів внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку). Детальний опис порушення в акті інвентаризації № 0600233472 від 30.01.2020 р.
Як і було вище зазначено, за результатами вказаної перевірки працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення № 0600233472 від 30.01.2020 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та представником відповідача із зауваженнями.
Крім того, 30.01.2020 року на об'єкті споживача, а саме: житловий будинок АДРЕСА_1 ; працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» складено акт інвентаризації № 0600233472, який підписано представником споживача ОСОБА_2 без застережень та зауважень. Зазначеним актом зафіксовано фактично наявне газове обладнання в домоволодінні Відповідача станом на 30.01.2020 р., а саме: двоконтурний котел газовий «Buderus» 50 кВт - 1 одиниця; газова поверхня трьох камфорна «Ariston» 5 кВт -1 одиниця.
Відповідно до пп. 5 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
Згідно п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Пунктами 2, 3, 5 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії 14.02.2020 року, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 0600233472 від 30.01.2020 року, що відображено у протоколі № 322 від 14 02 2020 року.
Відповідно до п. 12. Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправлення разом із супровідним листом, що оформлюється в довільній формі.
На підставі вказаної правової норми, АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок не облікованого об'єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об'єму природного газу у сумі 43815,57 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, який був отриманий Відповідачем 16.04.2020 року.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Пунктом 4 частини 1 статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.
Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 43815 (сорок три тисячі вісімсот п'ятнадцять) грн. 57 коп. за окремим рахунком АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Позивач просив стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_2 ), що проживає за адресою: АДРЕСА_2 , вартість донарахованого необлікованого об'єму природного газу на користь АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в сумі 43 815 грн. 57 коп. (перерахувати на рахунок № НОМЕР_3 в Філії - Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, пославшись на факти та доводи, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, пославшись на факти та норми права, викладені у відзиві на позов.
Згідно акту перевірки від 30.01.2020 встановлено несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення вузла обліку. Детальний опис порушення в акті інвентаризації від 30.01.2020. Зазначена перевірка проводилась за відсутності споживача. Акт про порушення не підписаний споживачем (або його представником). В Акті про порушення у графі «3 Актом про порушення ознайомлений споживач (його представник) підпис відсутній. Наприкінці акту містяться зауваження ОСОБА_2 , який не є представником споживача.
У своїх зауваженнях ОСОБА_2 зазначає: «На момент складання «Акту про порушення» немає інформації від метрологічної служби щодо перевищення діапазону лічильника».
Згідно Акту інвентаризації від 30.01.2020 встановлено наявність наступних газових приладів: лічильник газу ВК-G4/ Фірма Elster s.r.o., Словаччина, Німеччина, дата встановлення 15.11.2016; фактично встановлено наявність газових приладів: ПГ-3 поверхня «Ariston», двоконтурний нагрівач «Buderus» 50кВт (самовільна заміна), колонка газова відключена. Згідно виконавчої технічної документації повинні бути газові прилади: плита газова «Днепр», колонка газова, котел газовий КЧМ. Технічні паспорти не надані.
До позову наданий приймально-здавальний акт (виконавча технічна документація) від 12.10.1998, яка виконана на ім'я іншого власника будинку та на інший прилад обліку (лічильник Ne003556639), наразі в будинку встановлений інший прилад обліку, який опломбований та прийнятий на облік газовиками.
Також до позову долучена службова записка управління метрології наступного змісту:
«фактично встановлені газові прилади наданої потужності мають витрату природного газу: двоконтурний котел «Buderus» 50 кВт(10д) - 5,84м /год; Пг-3 поверхня - 5 кВт(10Д) - 0,9 м /год.
Загальна витрата природного газу становить 6,73 м3/год. Побутовий лічильник газу має максимально можливу витрату 6,0 м3 /год... Для більш детального розрахунку необхідно надати паспорти з технічними характеристиками газоспоживаючого обладнання.»
Відносини між суб'єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, в редакції, що діяла станом на день виникнення спірних правовідносин (далі - Кодекс).
У відповідності до п.1 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживана порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведено в додатку 16 до цього Кодексу. Вказана форма акту про порушення передбачає обов'язок особи, яка його складає, детально вказати вид, обставини і суть порушення. За необхідності в акті може бути зазначене схематичне відображення порушення.
Згідно п.5 Глави 5 Розділу Х Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) та представник Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акту про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
В той же час, в акті про порушення від 30.01.2020 особа, яка його складала, обмежилась лише цитуванням положень Кодексу, що описують вид порушень. Жодних відомостей про обставини порушення і суть порушення (вид, тип та потужність несанкціоновано підключених газових приладів, сумарну номінальну потужність газових приладів споживача та діапазон встановленого у споживача вузла обліку) в акті про порушення не зазначено. Будь-якої схеми працівником «Запоріжгаз» не складалось, відповідних фото до акту не надано. Акт інвентаризації, який поданий до позову та, на який посилається позивач як на доказ, не містить жодних реквізитів «Запоріжгаз», не складений на спеціальному бланку з назвою установи на відміну від акту про порушення від 30.01.2020 і також не містить детального зазначення виду та типу підключених газових приладів та діапазон встановленого у споживача вузла обліку. Службова записка від 05.02.2020 подана управлінням метрології також не містить обґрунтування та посилання на технічну документацію газових приладів (на підставі яких даних метрологом були зроблені відповідні висновки про витрату природного газу у зазначеному об'ємі підключеними приладами), більш того містить посилання на необхідність надання паспорта з технічними характеристиками газоспоживаючого обладнання для проведення детального розрахунку. Отже, позивачем не наведено на підставі яких належних доказів зроблено висновок про перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу, встановленими газовими приладами у відповідача. Позивачем не доведено встановлені у акті про порушення від 30.01.2020 перевищення діапазону обчислення вузла обліку, а тому позов не підлягає задоволенню.
Окрім того, вказала, що зазначені прилади були встановлені попереднім власником приміщення.
Працівники позивача раніше вже приходили з перевірками до відповідача і мали би зафіксувати вказане порушення, натомість вони не звертали на це уваги.
Представник відповідача з урахуванням наведеного також просила застосувати строк позовної давності та відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши позовну заяву, письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1,2 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч.2 ст.16 ЦК України, відповідно до п.8 якої, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
У відповідності до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).
Статтями 77-80 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Згідно з ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до частини першої статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Частиною першою ст. 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Функціонування ринку природного газу в Україні урегульовано положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
За правилами ч.2,3 ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.п.17, 23, 33, 35, 37, 39 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; ринок природного газу це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG; розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини; суб'єкт ринку природного газу це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу» правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.
Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за N 1379/27824 (далі - Кодекс газорозподільних систем) розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу». Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до п.3 гл.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов'язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу»).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу, що постачається до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , на ім'я якої відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , де значиться три зареєстрованих особи.
Підпунктами 1 та 6 пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі вразі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
30.01.2020 року представником відповідачем було допущено уповноважених осіб АТ «Запоріжгаз» до газового лічильника «Elster» G-4 (2016 року виготовлення, заводський №10722964) номінальною максимально можливою витратою газу 6,0 м куб/год та усіх газових приладів, що знаходяться в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу X Кодексу ГРС оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право у числі іншого оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Згідно підпункту 7 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
В силу вимог підпункту 5 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
30 січня 2020 року за результатами перевірки режиму газопостачання на об'єкті споживача, а саме: житловий будинок АДРЕСА_1 , АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: Несанкціоноване підключення газових приладів внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку). Детальний опис порушення в акті інвентаризації № 0600233472 від 30.01.2020 р.
Представник споживача підписав акт із зауваженнями про те, що на момент складання Акту про порушення немає інформації від метрологічної служби щодо перевищення діапазону лічильника.
30.01.2020 року на об'єкті споживача, а саме: житловий будинок АДРЕСА_1 ; працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» складено акт інвентаризації № 0600233472, який підписано представником споживача ОСОБА_2 без застережень та зауважень. Зазначеним актом зафіксовано фактично наявне газове обладнання в домоволодінні Відповідача станом на 30.01.2020 р., а саме: двоконтурний котел газовий «Buderus» 50 кВт - 1 одиниця; газова поверхня трьох камфорна «Ariston» 5 кВт -1 одиниця.
Відповідно до пп. 5 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
Згідно п.1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Пунктами 2, 3, 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Відповідно до п. 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Актом про порушення споживачу запропоновано звернутись 14.02.2020 до АТ «Запоріжгаз», Південне шосе, 52, каб. 202 де відбудеться засідання комісії оператора ГРМ з розгляду Акту про порушення, що відповідає вимогам пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу, а саме: при складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу XI Кодексу споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії 14.02.2020 року, без присутності споживача, було прийнято рішення про його задоволення, оформлене протоколом від 14.02.2020 року № 322.
Суд встановив, що вказаний вище акт про порушення відповідає усім вимогам, передбаченим главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРС щодо порядку оформлення таких актів, відтак, є належним доказом, який підтверджує вчинення порушень, зафіксованих у ньому.
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване підключення газових приладів - самовільне під'єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об'єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під'єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
Відповідно до виконавчо-технічної документації (приймально-передавального акту від 12.10.1998 року) за адресою споживача: АДРЕСА_1 АТ «Запоріжгаз» пуск газу проводився на наступні газові прилади: плита газова ПГ-4 «Днепр», плита ВПГ-23 «Львів».
Фактично на момент перевірки за адресою споживача були встановлені та підключені до діючої системи газопостачання наступні газові прилади: двоконтурний котел газовий «Buderus» 50 кВт - 1 одиниця; газова поверхня трьох камфорна «Ariston» 5 кВт -1 одиниця.
Факт встановлення зазначених газових приладів визнавалося споживачем та не було спростовано у судовому засіданні.
Фактично встановлені споживачем газові прилади за адресою: АДРЕСА_1 наданої потужності мають витрати природного газу: котел газовий «Buderus» 5,84 м куб/год; ПГ-3 поверхня - 0,9 м куб/год. Загальна витрата природного газу 6,73 м куб/г. Побутовий лічильник газу G4- Elster має максимально можливу витрату 6,0 м куб/г. Таким чином, має перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу.
Відповідно до підпункту 5.5. пункту 5 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 року № 285, заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб'єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації.
Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації.
Документи щодо заміни газового обладнання передаються до архіву газорозподільного підприємства.
Згідно з Правилами безпеки систем газопостачання, затвердженими Наказом Держнаглядохоронпраці 01.10.97 № 254, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 р. за № 318/2758 (які діяли до 2015 року) п. 4.5.7. Переміщення і заміна газових приладів і апаратів провадяться СПГГ або газовими службами підприємств з урахуванням вимог нормативних документів і внесенням змін в технічну документацію.
Таким чином, законодавством на оператора ГРМ покладено обов'язок щодо приймання в експлуатацію об'єкту систем газопостачання та підключення газових приладів споживача виключно за умови наявності виконавче-технічної документації та проекту будівництва об'єкту системи газопостачання, або внесенням змін до технічної документації.
Заміна газового обладнання до 2015 року, згідно Правил також передбачала проведення її СПГГ або газовими службами підприємств з урахуванням вимог нормативних документів і внесенням змін в технічну документацію.
Відповідно до п. 7 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС зміна кількості або потужності газоспоживчого обладнання споживача здійснюється за погодженням з Оператором ГРМ. Споживачем забезпечується відповідність встановленого газоспоживчого обладнання проекту системи газопостачання, погодженого Оператором ГРМ.
Відповідно до п.5.5 пункту 5 «Вимоги безпечної експлуатації внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків» глави V Правил безпеки систем газопостачання, затвердженими Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації.
Разом з тим виявлені газові прилади, мають більшу від погодженої у встановленому законом порядку за планом газифікації будинку загальну сумарну витрату газу, таким чином має місце перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу.
У виконавчу-технічну документацію за адресою: АДРЕСА_1 з моменту пуску газу зміни у встановленому законом порядку не вносились. Доказів наявності іншої кількості, або іншої потужності газових приладів за вказаною адресою відповідачем не надано та в судовому засіданні обставини наявності інших погоджених технічних умов чи плану газифікації будинку не встановлена.
З приводу доводів представника відповідача про те, що існуюча під час перевірки кількість газових приладів була встановлена набагато раніше, ще попереднім власником будинку, і тому відповідач не несе відповідальності за порушення норм Кодексу ГРМ у разі відсутності у цьому його вини, суд зазначає наступне.
Пунктом 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної системи для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до газорозподільної системи якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору в порядку, визначеному цим розділом.
Згідно з пунктом 4 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору.
Водночас відповідно до пункту 7 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
В судовому засіданні представником відповідача визнається факт володіння відповідачкою житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1 та факт споживання природного газу.
У відповідності до вищезазначеного, відповідачем, як власником здійснюється фактичне споживання природного газу та оплата його вартості діючому постачальнику, а отже договір є укладеним. Таким чином, між сторонами склалися відносини договору розподілу природного газу в порядку та на умовах, передбачених Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2494 (надалі Кодекс ГРМ), та Типовим договору розподілу природного газу.
А відтак, згідно розділу VIII Типового договору розподілу природного газу відповідач зобов'язаний виконувати його умови та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов'язків.
Відповідач не надав жодних належних і допустимих доказів щодо року заміни газового обладнання, дотримання порядку та процедури заміни газового обладнання, виконавчо-технічної документації та технічних паспортів на замінене газове обладнання, хоча саме він має обов'язок повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку про відповідність дій працівників позивача вимогам нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини за нормативним документами про постачання газу.
Відповідно до п.10 глави 5 розділу ХІ Кодексу споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Комісією Оператора ГРМ, було розглянуто обставини порушення, та задоволено Акт про порушення та оформлено Протоколом № 322 від 14.02.2020.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів на об'єкті споживача (за наявності лічильника), внаслідок якого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильника газу), розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника газу (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку для його усунення.
При задоволенні комісією акту про порушення складається розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, у зв'язку з чим у відповідності до п.3 гл.3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, на підставі акту про порушення № 0600233472 від 30.01.2020 АТ «Запоріжгаз» було здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населення у сумі 43815,57 гривень.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Частиною 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що правопорушенням на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до підпункту 5 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку.
Положеннями ч.1 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Враховуючи наведене, дії AT «Запоріжгаз» щодо нарахування вартості необлікованого об'єму природного газу у сумі 43815,57 гривень, у зв'язку з виявленням несанкціонованого підключення відповідачем газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку відповідають вимогам Закону «Про ринок природного газу» та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, доведеними та вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу.
Стосовно заяви представника відповідача про застосування наслідків пропуску строку позовної давності, суд зазначає, що за змістом ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ст. 267 ЦК України).
Отже, у разі, якщо позовні вимоги визнано обґрунтованими, а стороною у справі заявлено про сплив позовної давності, суд зобов'язаний застосувати до спірних правовідносин положення ст. 267 ЦК та вирішити питання про наслідки такого спливу (тобто або відмовити в позові у зв'язку зі спливом позовної давності, або за наявності поважних причин її пропущення - захистити порушене право, але в будь-якому разі вирішити спір з посиланням на зазначену норму).
Позивач дізнався про порушення свого права, та про особу, яка його порушила під час перевірки, а саме 30.01.2020 року, що підтверджується складеним працівниками позивача актом про порушення.
Тобто, позивач дізнався про порушення свого права та про особу, яка його порушила в день складення акту про порушення, що відповідає положенням ч. 1 ст. 267 ЦПК України.
За таких обставин, перебіг трирічного строку позовної давності розпочався з моменту виявлення триваючого порушення, позовну заяву у справі подано до Ленінського районного суду м. Запоріжжя, тобто, в межах строку позовної давності. Тому підстави для задоволення заяви представника відповідача відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 2481,00 гривня.
Керуючись ст. ст.10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-283, 354 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про ринок природного газу», суд -
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу про стягнення вартості необлікованого природного газу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_2 ) на користь на користь АТ «Запоріжгаз» (рахунок № НОМЕР_3 в Філії - Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716) вартість донарахованого (необлікованого) природного газу у розмірі 43815 грн. 57 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_2 ), на користь на користь АТ «Запоріжгаз» (рахунок НОМЕР_4 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716) судовий збір у сумі 2481,00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення складено 14 березня 2023 року.
Суддя: О.М. Гнатюк