Справа № 500/4691/22
04 квітня 2023 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Хоміцької С.О., представника позивача - Майки Н.В., представника відповідача - Друзюка Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради про визнання протиправною і скасування відмови та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову у наданні будівельного паспорта від 14.09.2022 реєстраційний номер ВР01:7092-0636-5464-3385;
- зобов'язати Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради вчинити дії щодо видачі будівельного паспорта.
В обґрунтування позову зазначено про те, що оскаржувана відмова у видачі будівельного паспорта на забудову належної позивачу на праві власності земельної ділянки є протиправною, адже позивачем були подані відповідачу усі необхідні документи для отримання будівельного паспорту. Вказано, що така відмова порушує права позивача як власника земельної ділянки на здійснення забудови - садового будинку, відповідно до цільового призначення земельної ділянки - для індивідуального садівництва. На думку позивача, відповідач всупереч вимогам Закону України Про регулювання містобудівної діяльності не врахував, що наміри позивача у спірних правовідносинах відповідали цільовому призначенню земельної ділянки.
Ухвалою суду від 28 грудня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, встановлено строки для подання заяв по суті справи.
Відповідач у строк встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі відзиву на позов не подав.
Ухвалами суду від 02.02.2023 та 28.02.2023 розгляд справи відкладався та продовжувався строк розгляду справи, а також строк для подання відзиву відповідачем.
Відповідачем 27.03.2023 подано до суду відзив, у якому вказано про законність оскаржуваного позивачем рішення. Вказано, що відмовою у видачі будівельного паспорту на будівництво садового будинку слугувало невідповідність намірів забудови вимогам затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні, а також те, що в екскізних намірах забудови "Будівництво індивідуального садового будинку з господарською будівлею" на схемі генерального плану зазначено будівництво індивідуального житлового будинку, що не відповідає вимогам, які стосуються визначення "Будинок садовий" п.3.11.ДБН Б.2.2-12:2019.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши осіб, які з'явилися в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається та визнається її сторонами те, що позивач є власником земельної ділянки, площею 0,1198 га, кадастровий номер 6110100000:17:002:0909, цільове призначення земельної ділянки: 01.05 для індивідуального садівництва.
09 вересня 2022 року позивач звернувся до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорту та додатками до неї на забудову вказаної земельної ділянки.
14 вересня 2022 року Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради відмовило позивачу у видачі будівельного паспорту на забудову земельної ділянки. Відмова оформлена повідомлення про відмову від 14.09.2022 реєстраційний номер ВР01:7092-0636-5464-3385 (а.с.6).
Підставами для відмови є:
- п.1 Відмова обґрунтована пунктом 2.4. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05 липня 2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за № 902/19640, а саме: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств державним будівельним нормам, стандартам і правилам;
- п.2 в екскізних намірах забудови "Будівництво індивідуального садового будинку з господарською будівлею" на схемі генерального плану зазначено будівництво індивідуального житлового будинку, що не відповідає вимогам, які стосуються визначення "Будинок садовий" п.3.11.ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій" будинок садовий - будівля для літнього (сезонного) використання, яка в частині нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам встановленим для житлових будинків.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до адміністративного суду із даним позовом.
Вирішуючи спір, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів визначає Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI у редакції на час виникнення спірних відносин).
Згідно частини другої статті 8 Закону № 3038-VI планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 3038-VI режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у комплексних планах, генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.
Статтею 27 Закону № 3038-VI передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05 липня 2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за № 902/19640 (далі - Порядок №103 у редакції на час виникнення спірних відносин).
Згідно пункту 1.2 Порядку №103 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Пунктом 1.4. Порядку №103 визначено, що розроблення будівельного паспорта здійснюється відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до приписів пункту 2.1 Порядку №103 будівельний паспорт видається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви на видачу будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку, до якої додаються:
копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію, або заповіту, у разі якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, у разі якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту);
згода співвласника (співвласників) об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту) (за умови перебування у спільній власності);
схема намірів забудови земельної ділянки (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо), за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку;
проектна документація (за наявності);
згода співвласника (співвласників) земельної ділянки на забудову (у разі розміщення нових об'єктів) (за умови перебування у спільній власності);
інформація про наявність у межах земельної ділянки режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини та обмеження у використанні земельної ділянки у разі здійснення нового будівництва об'єкта (за наявності).
Копії документів, що подаються для отримання будівельного паспорта, засвідчуються замовником (його представником).
Відповідно до пункту 2.3 Порядку №103 уповноважений орган з питань містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам.
Пунктом 2.4 Порядку №103 передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам;
подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного паспорта.
Отже, з наведеного вбачається, зокрема, що однією з підстав для відмови у наданні будівельного паспорта є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам.
Щодо даної підстави яка зазначена в оскаржуваному повідомленні про відмову у видачі будівельного паспорта, суд вважає за необхідне зазначити наступне:
Детальний план території, на якій знаходиться земельна ділянка позивачки, затверджений розпорядженням Голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 22 серпня 2018 №636-од, яке на на даний час є чинним, в судовому порядку не скасоване.
Крім того, правова позиція, щодо відповідності намірів забудови інших земельних ділянок із наведеного масиву земель, встановлена Верховним Судом у постанові від 25 травня 2022 року у справі №500/3543/20.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова у видачі будівельного паспорта з мотивів невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств державним будівельним нормам, стандартам і правилам є протиправною, а відповідно повідомлення відмову у наданні будівельного паспорта від 14.09.2022 реєстраційний номер ВР01:7092-0636-5464-3385, як акт індивідуальної дії в цій частині підлягає скасуванню.
Щодо пункту 2 відмови у видачі будівельного паспорта.
З обґрунтувань наведених у оскаржуваному повідомленні, видно, що підставою для відмови було те, що в екскізних намірах забудови "Будівництво індивідуального садового будинку з господарською будівлею" на схемі генерального плану зазначено будівництво індивідуального житлового будинку, що не відповідає вимогам, які стосуються визначення "Будинок садовий" п.3.11.ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій" будинок садовий - будівля для літнього (сезонного) використання, яка в частині нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам встановленим для житлових будинків.
Позивач вважає, що це технічна помилка та вона буде усунута.
Суд не погоджується з такою позицією позивача виходячи з наступного.
Як зазначено вище, відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, позивач є власником земельної ділянки, площею 0,1198 га, кадастровий номер 6110100000:17:002:0909, цільове призначення земельної ділянки: 01.05 для індивідуального садівництва, яка відноситься до земель сільськогосподарського призначення.
Згідно п.3.11.ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій" будинок садовий - будівля для літнього (сезонного) використання, яка в частині нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам встановленим для житлових будинків.
Відповідно до Наказу Державного комітету будівництва. архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 №127 "Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна" садовий будинок для літнього (сезонного) використання, в якому відсутня житлова площа, а є основна та допоміжна.
З поданих позивачем до заяви про отримання будівельного паспорта, екскізних намірів забудови "Будівництво індивідуального садового будинку з господарською будівлею", які розроблені ФОП ОСОБА_2 видно, що як на схемі так і в описі зазначено "будівництво індивідуального житлового будинку".
Вищенаведені обставини, дозволяють суду прийти висновку, що в даному випадку, схема намірів забудови земельної ділянки, як один із обов'язкових документів, який додається до заяви про отримання будівельного паспорта, не відповідає вимогам будівельних норм.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що повідомлення про відмову у видання будівельного паспорта в цій частині є правомірним.
Крім того, суд зазначає, що це є окремою підставою для відмови, а тому відповідно і похідна вимога позивач про зобов'язання видати будівельний паспорт не може бути задоволена.
Оскільки в основній частині суд відмовив у задоволенні позову, то понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним повідомлення про відмову в наданні будівельного паспорта від 14.09.2022 реєстраційний номер ВР01: НОМЕР_1 в частині невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 05 квітня 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради (місцезнаходження/місце проживання: вул. Коперника, 1,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 34334305);
Головуючий суддя Осташ А.В.