Ухвала від 04.04.2023 по справі 160/6295/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 квітня 2023 року Справа 160/6295/23

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Калугіна Н.Є., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (адреса: 50000 Дніпропетровська область м.Кривий Ріг вул. Глинки 15) щодо не зняття з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Міністерство оборони України (Код ЄДРПОУ: 07880837, АДРЕСА_1 ) щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , про звільнення з військової служби;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Міністерство оборони України (Код ЄДРПОУ: 07880837, 50046, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Мкр. Всебратське-2, Військове містечко 35) розглянути рапорт ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , та звільнити з військової служби;

- зобов'язати Криворізький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (адреса: 50000 Дніпропетровська область м. Кривий Ріг вул. Глинки 15) зняти з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України.

Разом з позовними вимогами позивач просить суд поновити йому строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Суд, розглянувши вказане клопотання, виходить з наступного.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України, публічною службою є, зокрема, діяльність військовослужбовців.

Таким чином, за характером спірних правовідносин і їх суб'єктним складом цей спір є публічно-правовим спором з приводу проходження публічної служби, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.

Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною 5 статті 122 КАС України.

Також, в постанові від 22 липня 2020 року у провадженні № К/9901/13509/20 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду звернув увагу, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Інститут строків у адміністративному процесі стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року № 17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Предметом спору у даній справі є бездіяльність Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо незняття з військового обліку ОСОБА_1 у зв'язку з його засудженням за тяжкий злочин, а також бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо нерозгляду рапорту ОСОБА_1 про звільнення з військової служби.

Згідно відомостей, що містяться у військовому квітку позивача, доданому до позову, позивач був призваний на строкову військову службу 15.04.2005 та 04.04.2006 був звільнений у запас. Тобто позивач знаходився на обліку військовозобов'язаних з 2005 року.

Позовна заява надійшла до суду 30.03.2023.

Так, позивача засуджено: 18.08.2011 Софіївським районним судом Дніпропетровської області за ч.2 ст.189, ч.1 ст.263, ч.1 ст.70 КК України до 3 років позбавлення волі;

19.04.2012 Софіївським районним судом Дніпропетровської області за ч.3 ст.185, ч.3 ст.187, ст.71 КК України до 8 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09.03.2016 на підставі ч.5 ст.72 КК України у строк покарання зараховано строк тримання під вартою з 13.05.2011 по 18.08.2011 і з 06.03.2012 по 05.05.2012.

Звільнено 27.12.2019 по відбуттю покарання.

Суд наголошує, що позивачем пропущено місячний строк звернення до суду в частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо незняття його з військового обліку.

Разом з цим, посилання позивача на те, що він дізнався про порушене право 20.03.2023 при отриманні консультації з правових питань суд вважає неповажною причиною пропуску строку звернення до суду з даною вимогою.

Суд наголошує, що позивачем у позовній заяві не наведено жодних обставин, які перешкоджали дізнатись про порушене право щодо зняття з обліку військовозобов'язаних з 27.12.2019 (дати відбуття покарання за останнім вироком).

Крім того, жодних доказів на підтвердження неможливості звернутись за правничою допомогою, перебування на військовій службі, виконання бойових завдань тощо у період воєнного стану позивачем, також, не наведено та до суду не надано.

Таким чином, позивачем пропущено місячний строк звернення до суду у вказаній частині позовних вимог.

Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивачем вказаної заяви до суду не надано.

З огляду на викладене, позивачу слід надати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску в частині визнання протиправною бездіяльності Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо незняття його з військового обліку.

Статтею 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до п. 4, 5, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень у позовній заяві зазначається обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджуване порушення було обґрунтованим.

Згідно змісту позовних вимог позивач просить визнати протиправною бездіяльність Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо незняття з військового обліку.

Однак, подана позивачем позовна заява не містить доводів та обґрунтувань заявлених позовних вимог саме щодо дати/моменту з якою/яким позивач пов'язує порушення свого права бездіяльністю відповідача щодо незняття з військового обліку.

Таким чином, позивачу слід надати до суду позовну заяву, яка містить обґрунтування змісту позовних вимог та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо дати/моменту порушення його права бездіяльністю Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Частиною 4 статті 161 КАС України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Пунктом 5 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно змісту ч. 1 ст. 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Однією з позовних вимог позивача є визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо нерозгляду рапорту ОСОБА_1 про звільнення з військової служби.

Разом з цим, до позовної заяви копію вказаного рапорту, а також доказів його направлення до військової частини НОМЕР_1 не надано.

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного та керуючись ст. 169, ст. 248, ст.256, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву - залишити без руху.

Надати позивачеві термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання:

- заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску в частині визнання протиправною бездіяльності Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо незняття позивача з військового обліку;

- позовної заяви, яка містить обґрунтування змісту позовних вимог та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо дати/моменту порушення його права бездіяльністю Криворізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо незняття з військового обліку;

- належним чином засвідчену копію рапорту ОСОБА_1 про звільнення з військової служби та докази його направлення військовій частині НОМЕР_1 .

Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.

Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.

Суддя Н.Є. Калугіна