Рішення від 03.04.2023 по справі 240/19699/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2023 року м. Житомир справа № 240/19699/21

категорія 111031102

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимонович Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0033809-5233-0609 від 05.06.2020 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що автомобіль марки Land Rover модель Range Rover Velar, 2018 року випуску, який належить позивачу не є об'єктом оподаткування транспортним податком в 2020 році. Вважає, що податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0033809-5233-0609 від 05.06.2020 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 грн. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 року відкрито спрощене позовне провадження. Призначено відкрите судове засідання у справі на 29.09.2021 року.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

29.09.2021 року розгляд справи не відбувся, у зв'язку з неприбуття в судове засідання учасника справи, щодо якого нема відомостей про вручення йому повідомлення. Наступне судове засідання призначено на 03.11.2021 року.

03.11.2021 року розгляд справи не відбувся, у зв'язку з неприбуття в судове засідання позивача. Наступне судове засідання призначено на 23.11.2021 року.

19.11.2021 року позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Протокольною ухвалою суду подальший розгляд справи вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.

Позивач є власником легкового автомобіля марки Land Rover модель Range Rover Velar, тип кузова- легковий Універсал-В, об'єм двигуна 1999, тип палива - дизельне пальне, 2018 року випуску.

Вказаний автомобіль позивач придбав за договором купівлі-продажу №6179/19/002675 від 29.12.2019 року.

Головним управлінням ДПС в Житомирській області було сформовано податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0033809-5233-0609 від 05.06.2020 року, яким визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 грн.

Позивач не погоджується із таким рішенням відповідача, вважає його протиправним, а тому звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією та Податковим кодексом України (далі - ПК України) в редакціях, що були чинними на момент їх виникнення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Порядок адміністрування транспортного податку врегульовано статтею 267 ПК України, якою передбачені платники податку, об'єкт та база оподаткування, податковий період.

Так, згідно з пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Відповідно до пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

За змістом пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 267.5.1 пункту 267.5)

Станом на 01 січня 2020 року мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 4723 грн. (стаття 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»). Отже, 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2020 року складали 1771125 грн.

Таким чином, об'єктом оподаткування у 2020 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1771125 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлено Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 (далі - Методика).

Відповідно до пункту 2 Методики середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Ц нх (Г/100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403.

Згідно з пункту 13 Методики Мінекономіки відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

За приписами абз.3 п. 58.3 ст. 58 ПК України, у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Сума визначеного транспортного податку, відповідно до п.п. 267.8.1 п. 267.8 ст. 267 ПК України, фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Визначаючись щодо податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №0033809-5233-0609 від 05.06.2020 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 грн., суд виходить з наступного.

Як вже зазначалося, що позивач є власником легкового автомобіля марки Land Rover модель Range Rover Velar, тип кузова- легковий Універсал-В, об'єм двигуна 1999, тип палива - дизельне пальне, 2018 року випуску.

Варто відмітити, що при вирішенні питання про нарахування позивачу податкового зобов'язання з транспортного податку, податковий орган мав керуватись Переліком легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років та середньоринкова вартість яких становить 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01 січея 2020 року.

Розглянувши зміст переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2020 році, суд дійшов висновку, що належний позивачу автомобіль марки Land Rover модель Range Rover Velar, тип кузова- легковий Універсал-В, об'єм двигуна 1999, тип палива - дизельне пальне, 2018 року випуску в зазначеному переліку відсутній.

Водночас, суд зазначає, що станом на 01 січня 2020 року мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 4723 грн. (стаття 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»).

Отже, 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2020 року складали 1771125 грн.

При цьому, вартість придбаного позивачем автомобіля становить 1450000 грн., що підтверджується договором купівлі-продажу №6179/19/002675 від 29.12.2019 року.

Тобто, наведене вище свідчить на користь висновку, що вказаний автомобіль не може бути об'єктом оподаткування транспортним податком у 2020 році.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що прийняте податковим органом повідомлення-рішення форми "Ф" №0033809-5233-0609 від 05.06.2020 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 грн. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Разом з тим, під час дослідження справи, суд дійшов висновку, що відповідачем суду належних доказів належності спірного легкового автомобіля позивача до об'єктів оподаткування транспортним податком не надано.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України наявні підстави для вирішення питання стосовно повернення судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду.

Керуючись статтями 6-9, 32,77,90,139,242-246,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 39459195) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0033809-5233-0609 від 05.06.2020 року, яким визначено ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 25000 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 908 грн. за рахунок бюджетних Головного управління ДПС у Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.М.Шимонович