Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 квітня 2023 року Справа№200/150/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про:
- визнання протиправними дій щодо застосування січня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 09.10.2017 по 28.02.2018 включно;
- зобов'язання нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 09.10.2017 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.07.2021 включно у фіксованій величині відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
- зобов'язання нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині за період з 01.03.2018 по 17.07.2021 включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 з урахуванням раніше виплачених сум.
Також просить поновити, пропущений з поважних причин строк звернення до суду з даним позовом, оскільки позивач з 26.02.2022 року проходить військову службу, що підтверджується відповідною довідкою військової частини НОМЕР_2 від 07.11.2022 року.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України у період з 09.10.2017 року по 17.07.2021року.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (по стройовій частині) від 16.07.2021 року № 141 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 17.07.2021 року.
Позивачем зазначено, що базовим місяцем в період з 09.10.2017 по 28.02.2018 включно є січень 2008 року, відповідно до пунктів 5, 10-2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Зокрема, зазначає, що відповідачем за період з 09.10.2017 по 28.02.2018 не виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення на загальну суму 19564,19 грн.
Також зазначає, що внаслідок невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за лютий 2018 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року відповідачем в порушення абзаців 3, 4, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» не виплачено на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.07.2021 у фіксованій величині 4463,15 грн. в місяць на загальну суму 180973,53 грн.
Наголошує, що відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась у законний спосіб індексація грошового забезпечення у спірному періоді з 09.10.2017 року по 17.07.2021 року, тому 10.01.2023 року ним до відповідача надіслано відповідне звернення про розмір нарахованої та виплаченої йому індексації грошового забезпечення за зазначений період, на які відповідачем відповідь у термін, передбачений згідно вимог діючого законодавства не надано.
З зазначених підстав позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 січня 2023 року позовну заяву повернуто позивачеві разом з усіма доданими до неї документами, оскільки, у ОСОБА_2 , як представника позивача, відсутні повноваження на вчинення будь-яких процесуальних дій від імені позивача у розумінні приписів статті 59 КАС України.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 18 січня 2023 року скасовано, а справу №200/150/23 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
02 березня 2023 року справа надійшла до суду та передана для продовження розгляду справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 березня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмового провадження).
Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідач 23.03.2023 року надав письмовий відзив. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач помилково вважає, що для нарахування індексації за період з 09 жовтня 2017 року по лютий 2018 року «базовим місяцем», за яким починається обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення є січень 2008 року.
Згідно чинного законодавства «базовим місяцем», за яким починається обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення в зазначений період є грудень 2015 року, тобто, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення починається з січня 2016 року.
Наголошує, що в позовній заяві вказано, що обчислення індексу споживчих цін (визначення «базового місяця») для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року
здійснюється з моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник, при цьому посилається на пункт 10-2 Порядку проведення індексації, тобто норму, яка не підлягає застосуванню в даному випадку, оскільки не розповсюджується на випадки індексації грошового забезпечення військовослужбовців, яка проведена шляхом підвищення грошових доходів населення з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом (вказане передбачено частиною п'ятою статті 4 Закону про індексацію) на підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Також зазначає, що чинне законодавство, на відміну від позивача, ширше тлумачить зміст індексації грошових доходів як механізму підвищення грошових доходів та об'єкти індексації грошових доходів. Так, в частині 1 статті 2 Закону про індексацію приписується про індексацію грошових доходів громадян, в яких тарифна ставка (оклад) є тільки частиною такого доходу. Стаття 2 Закону про індексацію чітко вказує про такий вид грошового доходу громадян, одержуваний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру та є об'єктом індексації, як грошове забезпечення. Згідно частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Вказує, що позивач має на увазі перше речення п'ятого абзацу пункту 5 Порядку проведення індексації «У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.», оскільки він вважає, що якщо не було підвищення його окладу у грудні 2015 року, то й не було індексації (підвищення) грошового забезпечення, та йому повинні нараховувати суми індексації грошового забезпечення з урахуванням «базового місяця» для проведення індексації січня 2008 року - останнього підвищення посадових окладів.
Вважає таке бачення позивача помилковим, оскільки воно не враховує випадків, коли грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, а сама норма п'ятого абзацу пункту 5 Порядку проведення індексації не стосується випадків підняття доходів випереджаючим шляхом. Тому, що у випадку підняття доходів випереджаючим шляхом, мова йде про підвищення виключно інших складових грошового доходу (крім тарифних ставок/окладів), які не мають разового характеру, та, які нараховується незмінно в подальшому до наступного перевищення порогу індексації.
Так, відповідно до абзаців восьмого-дев'ятого пункту 5 Порядку проведення індексації у разі підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям випереджаючим шляхом під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення незалежно від того, чи
змінювалися посадові оклади чи ні. Такий місяць є «базовим», а нарахування (виплата) сум індексації здійснюється з місяця, коли сума індексації перевищить розмір підвищення грошового забезпечення випереджаючим шляхом.
На виконання вимог пункту 3 Постанови № 1013 від 09.12.2015 року та відповідно до розпорядження командувача Національної гвардії України від 04.02.20Н №Р-5 «Про підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України» в січні 2016 року військовослужбовцям Національної гвардії України, в тому числі військовослужбовцям Східного територіального управління Національної гвардії України, здійснено нарахування та виплату додаткових видів грошового забезпечення за грудень 2015 року у підвищеному розмірі. Січень 2016 року був базовим місяцем для нарахування індексації в 2016 році.
Водночас, відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року по 26.07.2021 року індекс споживчих цін не перевищував 103%. Разом з цим, у контексті спірних правовідносин необхідно звернути увагу на те, що питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку № 1078.Так, відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Тобто, право на отримання індексації настало у грудні 2018 року.
Зазначає, що індексація грошового забезпечення позивача за період з березня 2018 року по листопад 2018 року проведена згідно норм Закону про індексацію шляхом підняття посадових окладів та додавання суми індексації, обчисленої множенням грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100 відсотків, і відповідно, сума індексації грошового забезпечення позивача обчислена згідно норм, правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів, визначених Порядком проведення індексації та Постановою про особливості проведення індексації за період з березня 2018 року по листопад 2018 року становить 0,00 грн. щомісячно з різницею між сумою індексації і розміром підвищення доходу («фіксованою сумою індексації») 0,00 грн.
З зазначених причин просить відмовити у позовних вимогах ОСОБА_1 .
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_3 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України у період з 09.10.2017 року по 17.07.2021року.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії (по стройовій частині) від 09.10.2017року №213 позивача призначено на посаду помічника гранатометника 1 відділення 3 спеціального патрульного взводу спеціальної патрульної роти патрульного батальйону з 09.10.2017 року.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (по стройовій частині) від 16.07.2021 року № 141 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 17.07.2021 року.
10.01.2023 року представником позивача надіслано на адресу відповідача запит про розмір нарахованої та виплаченої йому індексації грошового забезпечення за спірний період проходження військової служби з 09.10.2017 року по 17.07.2021року.
Листом від 16.02.2023 року відповідач надав довідку № 0221 від 09.02.2023 року та копію особової картки позивача.
Довідкою від 09.02.2023 року відповідача повідомив позивача про те, що інформація про нарахування індексації грошового забезпечення з 2017 року по 2021 року відсутня, оскільки особисті картки про грошове забезпечення за вказаний період відправлені в архівний відділ НГУ.
Також зазначив, що індексація грошового забезпечення з 2018 року виплачувалася у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення з базовим місяцем - березень 2018 року, тому індексація сплачувалася згідно вимог діючого законодавства.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 09.10.2017 року по 17.07.2021 року, суд виходить з наступного.
Відповідно до приписів частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі - Закон № 1282-ХІІ), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ч. 1 № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.
Стаття 3 Закону України № 1282-ХІІ передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі Порядок № 1078).
Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка, а з 2016 року - 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
За змістом п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (вказана норма застосовується з 01.12.2015 року).
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці.
Суд зазначає, що відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
При цьому, нормами Закону № 1282-ХІІ та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Пунктом 6 Порядку №1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов'язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів всіх рівнів.
У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07.08.2019 року по справі №825/694/17, від 10 вересня 2020 року у справі №200/9297/19-а, яка враховується відповідно до положень частини 5 статті 242 КАС України.
За спірний період служби нарахування індексації, оклади військовослужбовцям підвищувалися двічі: в січні 2008 року відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 та в березні 2018 року згідно постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704.
На офіційному публічному веб - ресурсі Державної служби статистики України розміщено індекси споживчих цін у 1991-2022 роках за електронним посиланням: http://ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2006/ct/cn_rik/isc/isc_u/isc_m_u.htm.
Згідно зазначених даних, величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації в розмірі 101 відсоток (поріг до законодавчих змін, які набрали законної сили 01.01.2016 року) в лютому 2008 року.
Отже, з лютого 2008 року по дату наступного підвищення окладу - 01.03.2018 року за посадою позивача закріпилось право на індексацію, базовим місяцем для розрахунку якої є січень 2008 року.
Однак, як зазначено вище, позивача прийнято на службу до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України з 09.10.2017 року, тому саме з цієї дати він мав право на індексацію грошового забезпечення.
Таким чином, у період служби позивача з 09.10.2017 року по 28.02.2018 року відповідач зобов'язаний нарахувати індексацію з застосуванням місяця для обчислення базового місяця для обчислення споживчих цін - січень 2008 року, а з 01.03.2018 року по 17.07.2021 року відповідач був зобов'язаний нарахувати індексацію з застосуванням місяця для обчислення базового місяця для обчислення споживчих цін - березень 2018 року.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно була проведена індексація грошового забезпечення позивача у період з 09 жовтня 2017 року по 28 лютого 2018 року без застосування в якості базового місяця січня 2008 року.
Відповідно п. 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1952 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Подібна правова позиція раніше була висловлена Верховним Судом у постанові від 04.04.2018 року у справі № 822/1110/16, у постанові від 20.12.2019 року у справі №822/1731/16, у постанові від 13.03.2020 року у справі № 803/1565/17.
Щодо вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.07.2021 включно у фіксованій величині відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та зобов'язання нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині за період з 01.03.2018 по 17.07.2021 включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 з урахуванням раніше виплачених сум суд зазначає наступне.
Згідно з відзивом відповідача та згідно з довідкою від 20.03.2023 № 0360 за вказаний період індексація нараховувалась із врахуванням в якості базового місяця березня 2018 року та із застосуванням індексу, на який було перевищено поріг індексації.
За приписами ст. 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Обчислення індексу споживчих цін для визначення порогу індексації величини приросту індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком шляхом множення місячних індексів споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли за результатами такого обчислення величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації, який встановлено в розмірі 103 відсотка.
Після перевищення такого порогу індексації для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається знову, з місяця наступного за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив цей поріг індексації.
При цьому величина приросту індексу споживчих цін для проведення кінцевої індексації (коефіцієнт індексації), розрахована між цими проміжками, розраховується як добуток сум проміжних індексів споживчих цін перевищення порогу індексації помножений на коефіцієнт 100.
Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2006/ct/cn_rik/isc/isc_u/isc_m_u.htm), індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг у 103% у жовтні 2018 року (1,008 х 1,000 х 1,000 х 0,993 х 1,000 х1,019 х 1,017 * 100 = 103,7).
Оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано в листопаді, то вперше грошове забезпечення позивача виходячи із базового місяця березень 2018 року повинно індексуватися у грудні 2018 року.
Відповідно до Порядку № 1078 індексації підлягає заробітна плата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина заробітної плати, яка перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає), розмір якого щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України.
Розмір індексації розраховується за формулою:
І = Д x Кі / 100, де
І сума індексації;
Д індексований дохід (в межах прожиткового мінімуму);
Кі коефіцієнт індексації (величина приросту індексу споживчих цін).
Величина приросту індексу споживчих цін у грудні 2018 року склала 3,7% (у жовтні 2018 року індекс споживчих цін перевищив установлений поріг індексації 103,0% і склав 103,7%, при цьому величина приросту індексу споживчих цін для проведення індексації у квітні (наступний місяць після базового) 2018 року жовтні 2018 року складатиме 3,7% (103,7 100).
Згідно абз. 2 п. 5 Порядку № 1078 з листопада 2018 року обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком для визначення наступного перевищення порогу індексації для проведення подальшої індексації заробітної плати починається знову.
З 1 грудня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб було затверджено у розмірі 1 921,00 грн.
Таким чином, індексація позивача за грудень 2018 року склала:
1 921,00 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб у грудні 2018 року) х 3,7% (коефіцієнт індексації у грудні 2018 року) / 100 = 71,08 грн.
В такому ж порядку розраховується індексація з січня 2019 року:
- січень 2019 року: 1921,00 грн. х 3,7% / 100 = 71,08 грн.;
- лютий 2019 року: 1921,00 грн. х 3,7% / 100 = 71,08 грн.;
- березень 2019 року: 1921,00 грн. х 7% / 100 = 134,47 грн.;
- квітень 2019 року: 1921,00 грн. х 7% / 100 = 134,47 грн.;
- травень 2019 року: 1921,00 грн. х 7% / 100 = 134,47 грн.;
- червень 2019 року: 1921,00 грн. х 7% / 100 = 134,47 грн.;
- липень 2019 року: 2007,00 грн. х 10,3% / 100 = 206,72 грн.;
- серпень 2019 року: 2007,00 грн. х 10,3% / 100 = 206,72 грн.;
- вересень 2019 року: 2007,00 грн. х 10,3% / 100 = 206,72 грн.;
- жовтень 2019 року: 2007,00 грн. х 10,3% / 100 = 206,72 грн.;
- листопад 2019 року: 2007,00 грн. х 10,3% / 100 = 206,72 грн.;
- грудень 2019 року: 2102,00 грн. х 10,3% / 100 = 216,51 грн.;
- січень 2020 року: 2102,00 грн. х 10,3% / 100 = 216,51 грн.;
- лютий 2020 року: 2102,00 грн. х 10,3% / 100 = 216,51 грн.;
- березень 2020 року: 2102,00 грн. х 10,3% / 100 = 216,51 грн.;
- квітень 2020 року: 2102,00 грн. х 10,3% / 100 = 216,51 грн.;
- травень 2020 року: 2102,00 грн. х 10,3% / 100 = 216,51 грн.;
- червень 2020 року: 2102,00 грн. х 10,3% / 100 = 216,51 грн.;
- липень 2020 року: 2197,00 грн. х 10,3% / 100 = 226,29 грн.;
- серпень 2020 року: 2197,00 грн. х 10,3% / 100 = 226,29 грн.;
- вересень 2020 року: 2197,00 грн. х 10,3% / 100 = 226,29 грн.;
- жовтень 2020 року: 2197,00 грн. х 10,3% / 100 = 226,29 грн.;
- листопад 2020 року: 2197,00 грн. х 10,3% / 100 = 226,29 грн.;
- грудень 2020 року: 2270,00 грн. х 10,3% / 100 = 233,81 грн.;
- січень 2021 року: 2270,00 грн. х 14,6 % / 100 = 331,42 грн.;
- лютий 2021 року: 2270,00 грн. х 14,6 % / 100 = 331,42 грн. (виплачено 2196,05 грн.);
- березень 2021 року: 2270,00 грн. х 14,6 % / 100 = 331,42 грн.;
- квітень 2021 року: 2270,00 грн. х 18,3 % / 100 = 415,41 грн.;
- травень 2021 року:2270,00 грн. х 18,3 % / 100 = 415,41 грн.;
- червень 2021 року: 2270,00 грн. х 18,3 % / 100 = 415,41 грн.;
- липень 2021 року: 2379,00 грн. х 22,7 % / 100 = 296,15 грн.(з урахуванням відпрацьованих днів).
Відтак, розрахунок індексації грошового забезпечення позивача у період з грудня 2018 року по липень 2021 року відповідачем проведений відповідно до приписів Порядку № 1078, а тому суд відхиляє доводи позивача про те, що щомісячна індексація у цей період має складати фіксований розмір у сумі 4 463,15 грн.
На підставі вищевикладеного, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Стосовно клопотання позивача щодо поновлення, пропущеного з поважних причин строку звернення до суду суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Конституційний Суд України у 2013 році прийняв рішення у справах № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, у яких дійшов висновку про те, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум несвоєчасно отриманої заробітної плати, індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати, без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника, як зазначив Конституційний Суд, відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.
Приймаючи таке рішення, Конституційний Суд України виходив з того, що винагорода за виконану працівником роботу є джерелом його існування та має забезпечувати для нього достатній, гідний життєвий рівень. Це визначає обов'язок держави створювати належні умови для реалізації громадянами права на працю, оптимізації балансу інтересів сторін трудових відносин, зокрема, шляхом державного регулювання оплати праці.
Отже, особа має право звернутися до суду із позовними вимогами щодо нарахування та виплати індексації грошових доходів населення без обмеження будь-яким строком.
Суд не бере до уваги зміни, внесені законодавством у 2022 році до статті 233 КЗпП України щодо обмежень строку звернення до суду, оскільки позивач проходив військову службу до внесення цих змін та в силу статті 58 Конституції України.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до п. 13 ч. 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях на підставі пункту 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.
Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
На підставі положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (юридична адреса: АДРЕСА_3 ; адреса для листування: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправними дій та протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо застосування січня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 09.10.2017 року по 28.02.2018 року включно.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 09.10.2017 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 03 квітня 2023 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова