Іменем України
31 березня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/69/23
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 30 січня 2023 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими вимогами:
визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Луганській області щодо нездійснення позивачу розрахунку її пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він отримував на день смерті;
зобов'язати ГУПФУ в Луганській області здійснити позивачу перерахунок та виплату її пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він отримував на день смерті, з дня призначення цієї пенсії, а саме з 28 жовтня 2019 року, з врахуванням виплачених сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_2 , який на момент смерті отримував пенсію у розмірі приблизно 15000,00 грн.
У зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача обрахований в мінімальному розмірі, то 25 березня 2020 року вона звернулася до відповідача із заявою про переведення її на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Позивача переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 28 жовтня 2019 року, тобто з наступного дня після смерті годувальника, так як звернення про перехід на цей вид пенсії було здійснено в межах одного року після смерті годувальника.
У грудні 2022 року позивач дізналася, що відповідач провадить виплату пенсії по втраті годувальника у набагато меншому розмірі ніж встановлено законом, зокрема розмір пенсії має бути не менше половини пенсії, яку отримував годувальник на день смерті.
Позивач 26 грудня 2022 року засобами електронного зв'язку з використанням функціоналу веб порталу ПФУ звернулася до відповідача з клопотанням про перерахунок її пенсії згідно із нормами законодавства, тобто в розмірі не менше 50 % від розміру пенсії, яку отримував померлий годувальник, також просила надати інформацію про розмір пенсії чоловіка на день його смерті.
На своє клопотання позивач отримала лист відповідача від 25 січня 2023 року № 296-5289/В-02/8-1200/23, в якому йшлося, що нібито розмір пенсії розраховано згідно з нормами діючого законодавства. Водночас інформацію про розмір пенсію померлого годувальника на день його смерті не надано. Крім того, з вказаного листа слідує, що при розгляді заяви про перехід на пенсію по втраті годувальника відповідачем здійснено новий розрахунок пенсії померлого годувальника, тобто відповідач розмір вже призначеної годувальнику пенсії, яку він отримував на день смерті, взагалі не брав до уваги.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо нездійснення розрахунку її пенсії у разі втраті годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, яку він отримував на день смерті, протиправною. Така бездіяльність є триваючою, адже відповідач до цього часу не виправив помилку та не здійснив розрахунок пенсії згідно з чинним законодавством.
Від ГУПФУ в Луганській області 14 лютого 2023 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.
ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області з 17 липня 2014 року. Первинно ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на умовах статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі поданої заяви з 21 листопада 2019 року ОСОБА_1 переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, розмір якої обчислено згідно із статтею 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Розмір пенсії обчислено при страховому стажі годувальника 58 років 01 місяць 25 днів (страховий стаж враховано по 31 жовтня 2012 року), у тому числі стаж роботи за Списком № 1 - шахтарі 21 рік 05 місяців 07 днів та за Списком № 1 - 06 місяців, коефіцієнт страхового стажу складає 0,58083 ((37 р.+ 21 р.) х 12 міс. + 1 міс.) / 1200. Для розрахунку пенсії застосовано заробітну плату годувальника за даними персоніфікованого обліку за період з 01 липня 2000 року по 31 жовтня 2012 року, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,11690. Середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії визначений відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 4919,22 грн (1,11690 х 4404,35). Розмір пенсії станом на 21 листопада 2019 року склав 2346,00 грн, у тому числі: 2857,23 грн - розмір пенсії за віком годувальника, обчислений за статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (4919,22 грн х 0,58083); 359,72 грн - доплата за понаднормовий стаж 23 роки (1564,00 х 23 %); 1475,05 грн - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; 4692,00 грн - мінімальна пенсія по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (3 х 1564 грн); 2346,00 грн - розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника (4692,00 грн х 50 %).
ОСОБА_1 25 березня 2020 року звернулась до відповідача із заявою щодо переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 за нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та довідкою про заробітну плату від 22 листопада 2019 року № 2, виданою Публічним акціонерним товариством «Мирнодолинський дослідно-експериментальний завод» в розмірі відшкодування фактичних збитків та довідкою про заробітну плату.
За розглядом заяви, наявних в пенсійній справі документів годувальника та Довідки № 2, відповідачем відмовлено в переведенні ОСОБА_1 на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки такий перехід є недоцільним.
На теперішній час ОСОБА_1 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, розмір якої обчислено при страховому стажі годувальника 58 років 01 місяць 25 днів (страховий стаж враховано по 31 жовтня 2012 року), у тому числі стаж роботи за Списком № 1- шахтарі 21 рік 05 місяців 07 днів та за Списком № 1 - 06 місяців, коефіцієнт страхового стажу складає 0,58083 ((37 р.+ 21 р.) х 12 міс. + 1 міс.) / 1200. Для розрахунку пенсії застосовано заробітну плату годувальника за період з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1994 року та за даними персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 31 жовтня 2012 року, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,35606. Після осучаснення з 01 березня 2022 року середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 8389,02 грн (6186,32 грн х 1,35606). Розмір пенсії з 01 січня 2023 року складає 3469,49 грн, а саме: 4872,59 грн - розмір пенсії за віком годувальника, обчислений за статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (8389,02 грн х 0,58083); 481,39 грн - доплата за понаднормовий стаж 23 роки (2093,00 грн х 23 %); 1357,24 грн - доплата шахтарям до мінімального розміру; 6711,22 грн - загальна сума пенсії годувальника з урахуванням доплати по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (8389,02 грн х 80 %); 3355,61 грн - розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника (8389,02 грн х 50 %); 113,88 грн - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3469,49 грн - призначена пенсія утриманцю (3355,61 грн + 113,88 грн).
Також відповідачем вказано, що за даними електронної пенсійної справи ОСОБА_2 (померлий годувальник) перебував на обліку в ГУПФУ в Луганській області та отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» по 31 жовтня 2019 року (дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Пенсія годувальника обчислена із заробітної плати за березень 1987 року 0,01019 грн. Середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії склала 24259,64 грн (4404,35 грн - середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії за три роки 2014, 2015, 2016 роки, збільшеної на коефіцієнт 1,17 х 5,50811 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення). Страховий стаж для обчислення розміру пенсії складає 58 років 01 місяць 25 днів, у тому числі за Списком № 1- шахтарі 21 рік 05 місяців 07 днів та за Списком № 1 - 06 місяців. Розмір пенсії ОСОБА_2 станом на 01 жовтня 2019 року складав 15640,00 грн, у тому числі: 15546,31 грн - розмір пенсії за віком, обчислений за статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (24259,64 грн х 0,64083); 609,96 грн - доплата за понаднормовий стаж 39 роки, обчислений за статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1564,00 грн х 39 %); 16156,27 грн - загальний розмір пенсії; 3251,44 грн - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; 19407,71 грн - сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 % х 24259,64 грн); 113,88 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії (ліквідатори) Пост.112 п.5; 19578,53 грн - розмір пенсії з надбавками; 15640,00 грн - максимальний розмір пенсії.
Звертає увагу суду, що в електронній пенсійній справі годувальника зарплата за березень 1987 року внесена 0,01019, а за Довідкою від 22 листопада 2019 року № 2, наданою позивачем до заяви від 25 березня 2020 року складає 0,00448. Сума заробітної плати, що зазначена в Довідці № 2, підтверджена Актом перевірки документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії, від 26 лютого 2021 року № 251 та за результатами перевірки встановлено, що суми, зазначені в довідці про заробітну плату від 22 листопада 2019 року № 2 відповідають первинним документам.
Враховуючи зазначене, провести розрахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_2 не можливо, оскільки зарплата, що внесена до електронної пенсійної справи годувальника не відповідає первинним документам.
Отже ГУПФУ в Луганській області у своїй діяльності діяло лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивачем 27 лютого 2023 року подано відповідь на відзив, в якій позивачем наведено мотиви незгоди з відзивом, зокрема, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає при призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника проведення нового обрахунку пенсії годувальника, а розмір пенсії позивачки повинен визначатися згідно із статтями 37, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто в залежності від того доходу (пенсії), який мав годувальник на час настання смерті у жовтні 2019 року.
Оскільки відповідачем невірно проведено розрахунок пенсії позивачці у зв'язку з втратою годувальника шляхом нового перевизначення розміру пенсії вже померлого годувальника, дії відповідача у нарахуванні пенсії у разі втраті годувальника у розмірі меншому ніж 50 % пенсії, яку отримував годувальник на день смерті, є протиправними.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
По справі сторонами заявлено такі клопотання та вчинено судом такі процесуальні дії:
- у позові заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору та про витребування доказів від відповідача;
- ухвалою від 03 лютого 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі; справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); частково задоволено клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та відстрочено позивачу сплату судового збору в розмірі 858,88 грн за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення в даній справі; задоволено клопотання позивача про витребування від відповідача доказів та витребувано від ГУПФУ в Луганській області докази, яких не вистачає для розгляду справи; запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву;
- разом з відзивом відповідачем 14 лютого 2023 року частково подано до суду витребувані ухвалою від 03 лютого 2023 року докази;
- за клопотанням позивача, яке надійшло до суду 27 лютого 2023 року, ухвалою від 06 березня 2023 року повторно витребувано від відповідача докази, яких не вистачає для розгляду справи;
- відповідачем 08 березня 2023 року подано до суду докази, витребувані ухвалою від 06 березня 2023 року.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.
ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями: паспорта громадянина України, картки фізичної особи - платника податків, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а також даними з пенсійної справи позивача.
Відповідно до свідоцтва про шлюб від 07 квітня 2008 року серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , який згідно із свідоцтвом про смерть від 29 жовтня 2019 року серії НОМЕР_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За матеріалами електронної пенсійної справи позивача, ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області із заявою від 21 листопада 2019 року про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
За рішенням УПФУ в Попаснянському районі Луганської області від 21 листопада 2019 року № 909230162935 позивача з 21 листопада 2019 року переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Розмір пенсії обчислено при страховому стажі годувальника 58 років 01 місяць 25 днів, у тому числі стаж роботи за Списком № 1 - шахтарі 21 рік 5 місяців 7 днів та за Списком № 1 - 6 місяців, коефіцієнт страхового стажу складає 0,58083 ((37 р.+ 21 р.) х 12 міс. + 1 міс.) / 1200). Для обчислення пенсії застосовано середньомісячний заробіток годувальника 4919,22 грн. Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника склав 2346,00 грн (50 % від 4692,00 грн). Цей розмір пенсії розрахований з: розмір пенсії за віком, обчисленого за статтею 27 Закону № 1058-ІV (4919,22 грн х 0,58083), - 2857,23 грн; доплата за понаднормовий стаж (за 23 року), обчислений за абзацом другим частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV, - 359,72 грн; загальний розмір пенсії - 3216,95 грн; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 1475,05 грн; мінімальна пенсія по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (3 х 1564 грн) - 4692,00 грн.
У подальшому ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника від 25 березня 2020 року (про перехід на пенсію за статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі фактичних збитків).
УПФУ в Попаснянському районі Луганської за заявою від 25 березня 2020 року відмовлено в переведенні ОСОБА_1 на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків, оскільки є недоцільним.
Однак рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2020 року по справі № 360/1808/20, УПФУ в Попаснянському районі Луганської області зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням довідки про заробітну плату від 22 листопада 2019 року № 2, виданої публічним акціонерним товариством «Мирнодолинський дослідно-експериментальний завод», на підставі поданої заяви від 25 березня 2020 року.
На виконання рішення суду УПФУ в Попаснянському районі Луганської області проведено обчислення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків за Довідкою № 2 з урахуванням заробітної плати за повний місяць березень 1987 року - 0,00448 грн та встановлено, що таке обчислення пенсії є недоцільним.
За заявою позивача про перерахунок пенсії від 26 травня 2020 року (у зв'язку зі зміною періоду 60 місяців до 01.07.2000) УПФУ в Попаснянському районі 26 травня 2020 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01 червня 2020 року, що підтверджено відповідним рішенням, наявним в матеріалах справи. Розмір пенсії обчислено при страховому стажі годувальника 58 років 01 місяць 25 днів, у тому числі стаж роботи за Списком № 1 - шахтарі 21 рік 5 місяців 7 днів та за Списком № 1 - 6 місяців, коефіцієнт страхового стажу складає 0,58083 ((37 р.+ 21 р.) х 12 міс. + 1 міс.) / 1200). Для обчислення пенсії застосовано середньомісячний заробіток годувальника 6629,55 грн. Розмір пенсії по втраті годувальника склав 2651,82 грн (50 % від 5303,64 грн). Цей розмір пенсії розрахований з: розмір пенсії за віком, обчисленого за статтею 27 Закону № 1058-ІV (6629,55 грн х 0,58083), - 3850,64 грн; доплата за понаднормовий стаж (за 23 року), обчислений за абзацом другим частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV, - 376,74 грн; загальний розмір пенсії - 4227,38 грн; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 1076,26 грн; пенсія по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 % від 6629,55 грн) - 5303,64 грн.
Позивач звернулася до ГУПФУ в Луганській області через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії від 26 грудня 2022 року, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії у зв'язку з втратою годувальника з дати переходу на цей вид пенсії, виходячи з розміру пенсії померлого годувальника, яку він отримував на день смерті.
Листом ГУПФУ в Луганській області від 25 січня 2023 року № 296-5289/В-02/8-1200/23 повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства.
Також в цьому листі вказано, що пенсію ОСОБА_1 обчислено при страховому стажі годувальника 58 років 01 місяць 25 днів (страховий стаж враховано по 31 жовтня 2012 року), у тому числі стаж роботи за Списком № 1- шахтарі 21 рік 5 місяців 7 днів та за Списком № 1 - 6 місяців, коефіцієнт страхового стажу складає 0,58083 ((37 р.+ 21 р.) х 12 міс. + 1 міс.) / 1200). Для розрахунку пенсії застосовано заробітну плату годувальника за період з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1994 року та за даними персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 31 жовтня 2012 року, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,35606. Після осучаснення з 01 березня 2022 року середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача складає 8389,02 грн (6186,32 грн х 1,35606). Розмір пенсії позивача з 01 січня 2023 року складає 3469,49 грн, а саме: 4872,59 грн - розмір пенсії за віком годувальника, обчислений за статтею 27 Закону (8389,02 грн х 0,58083); 481,39 грн - доплата за понаднормовий стаж 23 роки (2093,00 х 23 %); 1357,24 грн - доплата шахтарям до мінімального розміру; 6711,22 грн - загальна сума пенсії годувальника з урахуванням доплати по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (8389,02 грн х 80 %); 3355,61 грн - розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника (8389,02 грн х 50 %); 113,88 грн - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3469,49 грн - призначена пенсія утриманцю (3355,61 грн + 113,88 грн).
Також судом встановлено, що згідно із рішенням про перерахунок пенсії від 25 червня 2019 року № 909230163058 ОСОБА_2 отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1; пенсія обчислена із середньомісячного заробітку - 24259,64 грн, страховий стаж для обчислення розміру пенсії складає 58 років 01 місяць 25 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності стажу та з урахуванням кратності стажу - 0,640,83. Розмір пенсії ОСОБА_2 станом на 01 жовтня 2019 року складав 15640,00 грн, у тому числі: розмір пенсії за віком, обчислений за статтею 27 Закону № 1058-ІV (24259,64 грн х 0,64083), - 15546,31 грн; доплата за понаднормовий стаж (за 39 років), обчислений за абзацом другим частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV, - 609,96 грн; загальний розмір пенсії - 16156,27 грн; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3251,44 грн; сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 % від 24259,64 грн) - 19407,71 грн; додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії (ліквідатори) п. 5 Постанови № 112; розмір пенсії з надбавками - 19578,53 грн; максимальний розмір пенсії - 15640,00 грн.
В електронній пенсійній справі годувальника зарплата за березень 1987 року внесена 0,01019, а за довідкою від 22 листопада 2019 року № 2, наданою позивачем до заяви від 25 березня 2020 року складає 0,00448, що підтверджено наданими в матеріали справи копією довідки від 22 листопада 2019 року № 2 та витягом з ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати пенсій (ППВП)».
Згідно із актом ГУПФУ в Луганській області перевірки документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії від 26 лютого 2021 року № 251 за результатами перевірки встановлено, що при звірянні 1987 року довідка від 22 листопада 2019 року № 2 на ОСОБА_2 відповідає первинним документам.
Відповідно до акта ГУПФУ в Луганській області перевірки документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії від 26 лютого 2021 року № 251 за результатами перевірки встановлено, що при звірянні 1990-1994 років довідка від 22 травня 2020 року № 165 на ОСОБА_2 не відповідає первинним документам, допущено арифметичні помилки.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) (тут і надалі положення Закону наведені в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина перша статті 10 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 36 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (пункт 1 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу четвертого частини третьої статті 36 Закону № 1058-IV члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 37 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.
Частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Абзацами першим та другим частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно із абзацом першим пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 26.12.2018 № 29-1) (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Абзацом першим пункту 1.5 розділу І Порядку № 22-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Пунктом 2.3 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначений пакет документів, що подається разом із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до абзацу першого пункту 2.8 розділу ІІ Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Згідно із абзацом першим пункту 4.1 розділу IV Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
З вищеописаних доказів, наявних в матеріалах справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області з 17 липня 2014 року, отримувала пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Позивач є вдовою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На час смерті ОСОБА_2 отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1; пенсія обчислена із середньомісячного заробітку - 24259,64 грн, страховий стаж для обчислення розміру пенсії складає 58 років 01 місяць 25 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності стажу та з урахуванням кратності стажу - 0,640,83. Розмір пенсії ОСОБА_2 станом на 01 жовтня 2019 року складав 15640,00 грн.
Суд зауважує, що за життя годувальника у відповідача не виникало сумнівів щодо достовірності даних, відображених у довідках про його заробітну плату, на підставі яких ОСОБА_2 розраховано розмір пенсії.
Позивач звернулася до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області, правонаступником якого є відповідач, із заявою від 21 листопада 2019 року про перехід на інший вид пенсії - на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Рішенням УПФУ в Попаснянському районі Луганської області ОСОБА_1 з 21 листопада 2019 року переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Однак позивачу розраховано пенсію в розмірі меншому, ніж 50 відсотків пенсії померлого годувальника. Так, годувальник на день смерті отримував пенсію в розмірі 15640,00 грн, а позивачу призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 2346,00 грн.
Судом встановлено, що при переведенні позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника органом Пенсійного фонду України здійснено перевизначення розміру пенсії померлого годувальника у зв'язку із виявленими розбіжностями в розмірі зарплати позивача за березень 1987 року, що внесена до електронної пенсійної справи годувальника, та довідкою про його заробітну плату від 22 листопада 2019 року № 2, достовірність даних якої підтверджена актом ГУПФУ в Луганській області від 26 лютого 2021 року № 251.
З системного аналізу положень Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1 суд дійшов висновку, що при вирішенні питання стосовно наявності підстав для переходу на пенсію по втраті годувальника, перевірка обґрунтованості прийнятого рішення про призначення пенсії годувальнику та визначення її розміру здійснюватися не може. До того ж, за життя померлого годувальника у відповідача не викликало сумнівів щодо достовірності даних, відображених у довідках про його заробітну плату.
Суд вважає, що законодавством не передбачено перевизначення розміру пенсії померлого годувальника, натомість, ОСОБА_1 у відповідності до статті 10 Закону № 1058-IV, користуючись своїм правом на вибір пенсії у зв'язку з втратою годувальника, 21 листопада 2019 року подала заяву та необхідні документи, а тому вона має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника згідно із статтями 36 та 37 Закону № 1058-IV в розмірі 50 відсотків пенсії померлого чоловіка.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 02 квітня 2020 року в справі № 215/6254/15-а, який відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України є обов'язковим для врахування судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Зважаючи на вказаний правовий висновок Верховного Суду, суд відхиляє твердження відповідача про наявність в органу Пенсійного фонду України права здійснити перевизначення розміру пенсії померлого годувальника у разі виявлення помилки, допущеної при призначенні цієї пенсії та визначенні її розміру.
Підсумовуючи вищевикладене, за встановлених в цій справі обставин, суд погоджується з твердженнями позивача, що УПФУ в Попаснянському районі Луганської області, правонаступником якого є відповідач, розраховано пенсію позивача у зв'язку з втратою годувальника з порушенням вимог Закону № 1058-IV, а ГУПФУ в Луганській області безпідставно відмовляє в її перерахунку.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Щодо обраного позивачем способу захисту її порушених прав, суд зазначає, що згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Оскільки відповідач не здійснює перерахунку пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 відсотків пенсії померлого годувальника, суд погоджується з обраним позивачем способом захисту її порушених прав та вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Луганській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку її пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він отримував на день смерті, - 15640,00 грн.
Як наслідок задоволення цієї основної позовної вимоги, суд вважає за необхідне задовольнити й похідну вимогу про зобов'язання ГУПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він отримував на день смерті - 15640,00 грн, з урахуванням виплачених сум пенсії.
Щодо дати, з якої відповідачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає, що позивач помилково вимагає здійснення такого перерахунку з 28 жовтня 2019 року - дня, наступного за днем смерті годувальника, оскільки в даному випадку за заявою позивача від 21 листопада 2019 року органом Пенсійного фонду України приймалося рішення не про призначення пенсії, а про переведення позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, тому відповідачем відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV правомірно здійснено переведення позивача на інший вид пенсії з дня подання заяви - 21 листопада 2019 року.
Також суд вважає за необхідне зауважити, що оскільки позивач отримувала пенсію у зв'язку з втратою годувальника у меншому розмірі через її неправильний розрахунок органом Пенсійного фонду України, то перерахунок пенсії та її виплата відповідно до частини другої статті 46 Закону № 1058-IV мають бути здійснені відповідачем без обмеження будь-яким строком.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Ухвалою від 03 лютого 2023 року про відкриття провадження у справі частково задоволено клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та відстрочено позивачу сплату судового збору в розмірі 858,88 грн за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення в даній справі.
Зважаючи, що позов підлягає частковому задоволенню з визначенням належної дати, з якої відповідачу слід здійснити перерахунок пенсії позивача, а також, що даний спір виник внаслідок неправильних дій ГУПФУ в Луганській області, суд вважає за необхідне покласти на ГУПФУ в Луганській області судові витрати по сплаті судового збору повністю.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення ОСОБА_1 розрахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він отримував на день смерті, - 15640,00 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він отримував на день смерті, - 15640,00 грн, з 21 листопада 2019 року, з урахуванням виплачених сум пенсії.
У задоволенні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника з 28 жовтня 2019 року відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 858,88 грн (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова