Рішення від 30.03.2023 по справі 160/21146/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2023 року Справа № 160/21146/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Горбалінського В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дніпровський районний відділ Державної міграційної служби України Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в м. Кам'янському про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.12.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Дніпровського районного відділу Державної міграційної служби України Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в м. Кам'янському, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області щодо протиправної відмови ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ неповнолітній ОСОБА_2 ;

- зобов'язати відділ Дніпровського району Державної міграційної служби України Головного управління в Дніпропетровській області в м. Кам'янському оформити та видати в перше неповнолітній ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, без передачі будь-яких даних про неї до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номера запису в Реєстрі та без використання будь-яких засобів Єдиного державного демографічного реєстру;

- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області у подальшому здійснити паспортний облік громадянки ОСОБА_2 згідно з Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ. а саме виключно за прізвищем, іменем та по батькові (ст. ст. 28. 294, 296 Цивільного кодексу України), роком народження та місцем реєстрації;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Дніпровського районного відділу Державної міграційної служби України Головного управління в Дніпропетровській області в м. Кам'янському та Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області подати у п'ятнадцятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

04.01.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду в задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду відмовлено та позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та запропоновано позивачу надати до суду уточнену позовну заяву, яка буде відповідати вимогам статті 160 КАС України та в якій вірно буде визначено суб'єктний склад сторін та зазначено законного представника позивача (для суду та для сторін, що будуть брати у участь у справі) та заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, вказавши інші підстави для поновлення строку.

02.02.2023 року ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із уточненою позовною заявою, поданою до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дніпровський районний відділ Державної міграційної служби України Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в м. Кам'янському, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ у зв'язку з досягненням шістнадцятирічного віку;

- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити та видати в перше неповнолітній ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, без передачі будь-яких даних про неї до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номера запису в Реєстрі та без використання будь-яких засобів Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з досягненням шістнадцятирічного віку;

- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області у подальшому здійснити паспортний облік громадянки ОСОБА_2 згідно з Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, а саме: виключно за прізвищем, іменем та по-батькові (ст.28, 294, 296 Цивільного кодексу України), роком народження та місцем реєстрації;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Дніпровського районного відділу Державної міграційної служби України подати у п'ятнадцятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач є законним представником неповнолітньої ОСОБА_2 . По досягненню дитиною 16-річного віку позивач та ОСОБА_2 звернулись до Дніпровського районного відділу Державної міграційної служби України Головного управління в Дніпропетровській області для отримання паспорта громадянина України виключно у формі книжечки. Вказаний відділ міграційної служби в усній формі відмовив в прийомі документів для отримання паспорта, посилаючись на відсутність бланків друкованих паспортів. Надалі позивач звернулась на гарячу лінію уряду із зверненням та на гарячу лінію Дніпропетровської обласної адміністрації. В свою чергу Дніпропетровська обласна адміністрація звернення позивача перенаправила до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області. Позивач зазначає, що відповідач листом від 06.05.2022 року розглянув звернення позивача та відмовив у видачі паспорта у формі книжечки. Позивач вважає таку відмову протиправною та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

07.02.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначену справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду задоволено.

Поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою.

21.02.2023 року Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відзивом на позовну заяву.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що звернення позивача на гарячу лінію уряду розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян». Також відповідач зауважив, що незважаючи на бажання особи оформити паспорт громадянина України у формі книжечки чи у формі картки, порядок оформлення паспорта та подачу документів являється єдиним, а саме: особа звертається до територіальних органів ДМС самостійно; подає заяву-анкету; надає необхідний пакет документів. Відповідач зауважує, що позивач не зверталася до територіальних органів ДМС із заявою щодо надання адміністративної послуги та необхідним переліком документів для отримання даної адміністративної послуги. Підсумовуючи відповідач зауважив, що розгляд звернення позивача на гарячу лінію не є порушенням прав позивача, яка діяла в інтересах ОСОБА_2 . Також відповідач зауважив про відсутність підстав для встановлення судового контролю. На підставі зазначеного відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

28.02.2023 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відповіддю на відзив.

В обґрунтування відповіді на відзив позивач зазначає, що копія заяви позивача, яку вона подавала 19.04.2022 року до Дніпровського районного відділу Державної міграційної служби України Головного управління в Дніпропетровській області міститься в додатках до позовної заяви. Також позивач повторно зауважила, що їй саме листом від 06.05.2022 року відповідач відмовив у видачі паспорта у формі книжечки для її підопічної. Підсумовуючи вищевикладене позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

18.04.2007 року рішенням виконавчого комітету Дніпровської районної ради Дніпропетровської області №147 встановлено малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус дитини-сироти та призначено ОСОБА_1 опікуном малолітньої племінниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

28.04.2022 року ОСОБА_1 звернулась на урядову гарячу лінію із зверненням, в якому зазначено, що 28.04.2022 року ОСОБА_1 зверталась до Дніпровського відділу ДМС України у м. Кам'янське з метою оформити паспорт у формі книжечки для її підопічної ОСОБА_2 . Проте Дніпровським відділом ДМС України у м. Кам'янське відмолено їй із посиланням на воєнний стан та відсутність бланків. У вказаному зверненні позивач просила посприяти у забезпеченні Дніпровського відділу ДМС України у м. Кам'янське необхідними бланками для оформлення паспортів у формі книжечки.

Вказане звернення було передано на розгляд до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.

06.05.2022 року Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області розглянуло звернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер № НОМЕР_1 ) та листом за №УКЦ-Ш-944-22/1201.4.1/3661-22 повідомило про порядок оформлення паспорта у формі книжечки.

Не погоджуючись із відмовою у видачі паспорта у формі книжечки підопічній, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку наведеному вище, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту «а» пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України від 20.11.2012 №5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон №5492-VI, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України.

Згідно ч.3 ст.13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 14 Закону №5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом.

Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.

Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

За приписами частин 1-4 статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років.

Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Разом з тим, постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-ХІІ, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 3, 5, 6, 8 Положення №2503-ХІІ бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту в накидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. У верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис Україна, нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис Паспорт. На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис Паспорт громадянина України. На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою. Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотокартки можуть бути заклеєні плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками не засвідчуються. Третя, четверта, п'ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних у паспорт, а сьома, восьма і дев'ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина. На прохання громадянина до паспорта може бути внесено (сьома, восьма і дев'ята сторінки) на підставі відповідних документів дані про дітей, групу крові і резус-фактор. На внутрішньому правому боці обкладинки надруковано витяг з цього Положення.

Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Отже, чинним Положенням №2503-ХІІ передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

Водночас, п.1 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 року «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України»(далі - постанова №302, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4. Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.

Відповідно до п.24-27, 35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт, який, за даними відомчої інформаційної системи ДМС, визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення в порядку, передбаченому пунктом 107 цього Порядку.

Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.

У разі виявлення помилок в заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта вносить до неї відповідні виправлення.

Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу. Якщо заявник через стійкі фізичні, психічні, інтелектуальні або сенсорні порушення не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу власним підписом.

Заявник для оформлення паспорта подає такі документи:

1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

Особа, яка звертається за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку за відсутності свідоцтва про народження, може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження;

2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, або для особи, яка набула громадянство України за кордоном);

3-1) заява про зняття з консульського обліку (для особи, яка досягла 14-річного віку, постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну) за встановленою формою (далі - заява про зняття з консульського обліку);

4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):

про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;

про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;

про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;

10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмову заяву в довільній формі, в якій зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про свідків, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи відповідно до абзацу третього пункту 43 цього Порядку;

11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби).

У разі оформлення паспорта особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, документи, зазначені в цьому пункті, подаються уповноваженою особою територіальному підрозділу ДМС із супровідним листом відповідної установи, місця попереднього ув'язнення або закладу.

До документів також долучається власноручно написана заява особи про необхідність оформлення паспорта, у якій за відсутності документів, зазначених в абзаці першому підпункту 2 цього пункту, зазначається відповідна інформація, та окремий аркуш з підписом особи (у разі відсутності фізичних вад) для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.

Під час підготовки документів уповноважена особа проводить перевірку тотожності особи, зображеної на фотокартці, з особою, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.

Разом з тим, судом встановлено, що позивач не зверталася до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області із заявою для видачі паспорта у формі книжечки, сформованою в установленій формі, та з доданим до неї обов'язковим переліком документів, що є передумовою для розгляду питання про оформлення та видачу паспорта громадянина України встановленого зразка.

Крім цього, суд звертає увагу, що доказів звернення до Дніпровського районного відділу Державної міграційної служби України Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в м. Кам'янському із заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України встановленого зразка ОСОБА_2 позивачем також не надано.

Як зазначає позивач, вона звернулась до вказаного відділу 19.04.2022 року та їй в усній формі повідомлено про відсутність бланків для видачі паспорта у формі книжечки, присилаючись на введений в Україні воєнний стан.

В свою чергу, доказів означеного звернення позивачем також до суду не надано, в той же час, відповідачем надано до суду лист Дніпровського районного відділу Державної міграційної служби України Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в м. Кам'янському №1221-462-23 від 15.02.2023 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2 в період з 01.01.2022 року по 07.02.2023 року до вказаного відділу із заявою щодо оформлення паспорта громадянина України не зверталась.

Також суд звертає увагу, що заява позивача від 19.04.2022 року, долучена до матеріалів справи, не відповідає встановленому зразку заяви щодо оформлення паспорта у формі книжечки та з вказаної заяви не вбачається надання позивачем необхідного переліку документів для оформлення паспорта у формі книжечки.

Звернення позивача на урядову гарячу лінію не є підставою для оформлення паспорта громадянина України, процедура якого визначена Положенням №2503-ХІІ, в свою чергу, до вказаного звернення не може бути та не було долучено окремо законодавчо встановлених документів, що є передумовою для розгляду питання щодо видачі паспорта у формі книжечки.

Вказане звернення позивача було розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» так само в порядку цього закону було надано відповідь з відповідними роз'ясненнями щодо оформлення паспорта громадянина України, яку позивача ототожнює з відмовою в оформленні паспорта у формі книжечки.

За таких обставин суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову у вказаній частині, оскільки при зверненні до відповідача заявником не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством. Розгляд поданої заяви відповідно до Закону України «Про звернення громадян» не є порушенням прав заявників з боку відповідача. Лист останнього, з якими висловила незгоду позивач, не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України.

Сама по собі незгода позивача зі змістом відповіді не спростовує факту розгляду вказаного звернення в установленому законом порядку та не може бути підставою для визнання протиправною відмову відповідача і задоволення позовних вимог щодо зобов'язання останнього видати паспорт у формі книжечки, навіть у разі наявності в неї такого права, оскільки заявниками не було дотримано процедури звернення за паспортом та не надано необхідних для цього документів.

Заявник не позбавлений права на звернення до суду за судовим захистом у разі, коли нею буде дотримано всіх необхідних процедур, проте за наслідками буде відмовлено у видачі паспорта у формі книжечки.

Щодо аргументів позивача про необхідність застосування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у зразковій справі №806/3265/17, суд вважає за необхідне зазначити, що застосування правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у вказаній постанові в зазначеній справі та, як наслідок, задоволення позову, було б можливо у тому випадку, якби позивач звернулася до відповідного територіального підрозділу Державної міграційної служби України із заявою про видачу паспорта у формі книжечки, сформованою в установленій формі, та з доданим до неї обов'язковим переліком документів і, у свою чергу, за наслідками вирішення такої заяви, поданої саме в установленому порядку, а не на підставі Закону України «Про звернення громадян», її було б відмовлено.

Аналогічна позиція була неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 26.06.2019 року в справі №0840/3992/18, від 19.07.2019 року в справі №2340/2876/18, від 25.07.2019 року в справі №807/85/18, від 27.11.2019 року в справі №589/4905/17, від 29.11.2019 року в справі №260/1414/18 та від 21.08.2020 року в справі №260/99/19.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, враховуючи висновку Верховного Суду, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дніпровський районний відділ Державної міграційної служби України Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в м. Кам'янському про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви, як наслідок відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Керуючись ст.2, 72-77, 243-246, 255, 262, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дніпровський районний відділ Державної міграційної служби України Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в м. Кам'янському про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський