Рішення від 21.03.2023 по справі 712/3671/22

Провадження № 2/712/320/23

Справа № 712/3671/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2023 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі -КАПЛЯ А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Черкаської міської ради (адреса: м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького 36) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до відповідача про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що 20.01.2022 року він звернувся до Виконавчого комітету Черкаської міської ради з заявою про взяття на квартирний облік за місцем проживання.

Виконавчий комітет Черкаської міської ради відмовив йому у взятті на квартирний облік, у зв'язку із наявністю права користування будинком житловою площею 18,0 кв.м по АДРЕСА_2 .

Підстава: п. З Постанови Черкаського облвиконкому та президії Черкаської обласної ради від 29 грудня 1984 року № 396 «Про Правила обліку громадян, які потребують покращення житлових умов, і надання їм жилих приміщень» (рівень житлової площі, що визначає потребу, 7 і менше кв.м); довідки виконавчого комітету Медведівської сільської ради № 594 від 03.03.2021 року, № 70 від 24.05.2021 року.

Вважає зазначене рішення безпідставним та таким, що не відповідає обставинам справи, виходячи з того, що в нього відсутнє право користування будинком по АДРЕСА_2 , а сам будинок знаходиться в непридатному для проживання стані, тож йому безпідставно відмовили в взятті на квартирний облік за місцем проживання.

Зокрема, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в нього є право власності на земельну ділянку площею 1,1637 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та на земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Обидві земельні ділянки він отримав як учасник АТО. Більше жодної земельної ділянки чи будинку, а також іншого нерухомого майна він не має. Отже право власності на будинок по АДРЕСА_2 відсутнє.

Окрім того, сам стан будинку такий, що непридатний до експлуатації. Відповідно до довідки від КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» від 09.12.2021 року, № 1022/0, конструктивні елементи будівлі, а саме: покрівля, перекриття, підлога, вікна, двері, фундамент та стіни в частково зруйнованому стані (дерев'яні елементи будівлі прогнили та побиті шашелем, мають тріщини та інші дефекти), що становить фізичний знос будівлі - 81%, та його технічний стан відповідно до Стандарту Міністерства з питань житлово-комунального господарства України СОУ ЖКГ 75.11-35077234.0015:2009 затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 03.02.2009р. У« 21, характеризується як непридатний до експлуатації.

Відповідно до довідки № 594 від 03.03.2021 року, за ним «числиться житловий будинок: АДРЕСА_2 . Документів, що підтверджують право власності на житловий будинок в наявності немає. Тож відповідно до довідки не зрозуміло, який саме правовий режим між будинком та ним.

Згідно до Довідки № 70 від 244.05.2021 року зазначено, що будинок належить йому на підставі запису в погосподарський книзі № 8 за 2016-2020 роки, особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Проте відповідно до копії Облікової картки об'єкта погосподарського обліку на 2016- 2020 роки він значиться як власник будинку по АДРЕСА_2 , але в записі відсутнє жодне посилання на документ на підтвердження права власності. В цьому документі він не розписувався, наявність у нього права власності не підтверджував.

Крім того, відповідно до отриманої довідки від Мельниківського старостинського округа з особистого рахунку № 384 від 16.05.2022 року № 197/02-22, за ним числиться житловий будинок з надвірними спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Отже, знову вказується, що за ним «числиться» будинок, хоча такого правового стану володіння будинку не існує.

Вказує, що він зареєстрований в квартирі АДРЕСА_3 на підставі договору оренди від 02.12.2020, власником якої є ОСОБА_2 . Він мешкає в цій квартирі, проте не має жодних прав на неї.

На даний час у нього відсутнє право власності на будь-яку квартиру, будинок, частину будинку або кімнату в гуртожитку. Він живе в квартирі, яку орендує на підставі договору оренди, тому вважає, що має право на постановку його на квартирний облік.

У зв'язку з цим, просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06.04.2022 року № 279 про відмову ОСОБА_3 у взятті на квартирний облік; зобов'язати Виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняти нове рішення, відповідно до якого взяти ОСОБА_3 на квартирний облік.

26 травня 2022 року ухвалою суду було відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено до судового розгляду.

14 жовтня 2022 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.

10 листопада 2022 року позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву.

Адвокат позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільного та житлового законодавства.

Судом встановлено, що 20.01.2022 ОСОБА_3 звернувся до Виконавчого комітету Черкаської міської ради із заявою про взяття на квартирний облік за місцем проживання при Виконавчому комітеті Черкаської міської ради.

Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06.04.2022 №279, ОСОБА_3 було відмовлено у взятті на квартирний облік у зв'язку із наявністю права користування будинком жилою площею 18,0 кв.м.по АДРЕСА_2 .

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Порядок обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, підстави взяття таких осіб на облік та зняття з обліку, надання особам жилих приміщень регулюються статтями 31-60 Житлового кодексу та Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.84 р. N 470, діючих на підставі Постанови Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12.09.91 р. N 1545-ХІІ.

Відповідно до норм ст. 31 ЖК, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті.

Відповідно до ст. ст. 43,45,46 ЖК, п. п. 44-47 Порядку обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, громадяни, що перебувають на обліку, одержують житло відповідно до черги, у першу чергу та позачергово. Облік таких громадян ведеться у спосіб та за формами, встановленими додатками №№ 4,5,6 до Правил обліку.

У ст. 34 ЖК міститься перелік громадян, які визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов: 1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Кабінетом Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок; 2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; 3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок; 4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; 5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; 6) які проживають у гуртожитках. Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством.

Статтею 39 ЖК УРСР передбачено, що громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної у місті, селищної, сільської ради народних депутатів за участі громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.

Так, підставою для відмови у взятті на квартирний облік позивача є п. 3 Постанови Черкаського облвиконкому та президії Черкаської обласної ради профспілок від 29.12.1984 № 396 «Про правила обліку громадян, які потребують покращення житлових умов, і надання їм жилих приміщень» рівень жилої площі, що визначає потребу складає, 7 і менше кв.м. та довідка Виконавчого комітету Медведівської сільської ради №594 від 03.03.2021, №70 від 24.05.2021.

Відповідно до довідки Виконавчого комітету Медведівської сільської ради №70 від 24.05.2021 року ОСОБА_3 належить домоволодіння, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно довідки Виконавчого комітету Медведівської сільської ради №594 від 03.03.2021 року за ОСОБА_3 числиться житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 27 кв.м., житлова площа - 18 кв.м. Будинок дерев'яний та потребує капітального ремонту.

Вищевказані відомості також підтверджуються випискою Виконавчого комітету Медведівської сільської ради від 16.05.2022 №197/02-22.

Відповідно до облікової картки об'єкта по господарського обліку на 2016-2020 року на будинок за адресою: АДРЕСА_2 , власником вказаного будинку зазначено ОСОБА_3 .

Відповідно загальна площа вищевказаного будинку складає 27 кв.м., з яких житлова площа - 18 кв.м., що відповідає зафіксованим нормам на одного члена сім'ї відповідно до Житлового кодексу та Постанови Черкаського облвиконкому та президії Черкаської обласної ради профспілок від 29.12.1984 № 396 «Про правила обліку громадян, які потребують покращення житлових умов, і надання їм жилих приміщень».

У відповідності до ст.. 47 ЖК України, норма жилої площі встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.

Відповідно до паспорта ОСОБА_3 , він з 04.10.2016 року зареєстрований в будинку за адресою: АДРЕСА_2 (загальною площею 27 кв.м., житлова площа - 18 кв.м.). Знятий з реєстрації 02.12.2020 року.

Згідно паспорта Позивача, з 02.12.2020 року позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Жила площа, вказаної квартири, як вказано в позовній заяві становить 16,6 кв.м.

У своєму позові позивач вказує на те, що у зазначеній квартирі він зареєстрований на підставі договору оренди від 02.12.2020, власником якої є ОСОБА_2 . Він мешкає в цій квартирі, проте не має жодних прав на неї.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в нього є право власності на земельну ділянку площею 1,1637 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та на земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Обидві земельні ділянки він отримав як учасник АТО. Більше жодної земельної ділянки чи будинку, а також іншого нерухомого майна він не має. Отже право власності на будинок по АДРЕСА_2 відсутнє.

Окрім того, сам стан будинку такий, що непридатний до експлуатації. Відповідно до довідки від КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» від 09.12.2021 року, № 1022/0, конструктивні елементи будівлі, а саме: покрівля, перекриття, підлога, вікна, двері, фундамент та стіни в частково зруйнованому стані (дерев'яні елементи будівлі прогнили та побиті шашелем, мають тріщини та інші дефекти), що становить фізичний знос будівлі - 81%, та його технічний стан відповідно до Стандарту Міністерства з питань житлово-комунального господарства України СОУ ЖКГ 75.11-35077234.0015:2009 затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 03.02.2009р. №21, характеризується як непридатний до експлуатації.

Таким чином, позивач вважає, що оскільки у нього відсутнє право власності на будь-яку квартиру, будинок, частину будинку або кімнату в гуртожитку, він проживає в квартирі, яку орендує на підставі договору оренди, тому має право на постановку його на квартирний облік, у зв'язку з чим відмова Виконавчого комітету Черкаської міської ради з даного приводу є протиправною.

Оцінюючи надані сторонами докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 151 ЖК України, громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов'язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію. Безгосподарне утримання громадянином належного йому будинку (квартири) тягне за собою наслідки, передбачені Цивільним кодексом України.

Слід зазначити, що для встановлення факту непридатності нерухомого майна (житлового будинку) для проживання (експлуатації) передує певна процедура, кінцевим результатом якої є прийняття рішення відповідним органом місцевого самоврядування про визнання непридатним для проживання в об'єкті нерухомо майна.

Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що питання обліку житлового фонду, об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, здійснення контролю за його використанням, а також питання визначення технічного стану житлових будинків належать до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування», виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.

Положенням про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженим постановою Ради Міністрів УРСР від 26 квітня 1984 року № 189 врегульовано питання щодо визнання житлового будинку непридатним для проживання.

Так, згідно з п. 3 Положення обстеження житлових будинків (приміщень) проводиться інженерно-технічними працівниками житлово-експлуатаційних організацій за участю представників громадськості. У разі необхідності до обстеження залучаються фахівці проектних і науково-дослідних організацій та органів і закладів санітарно-епідеміологічної служби.

На підставі матеріалів обстеження стану жилих будинків житлово-експлуатаційна організація визначає будинки, що відповідають санітарним і технічним вимогам, і складає про це відповідний акт, який затверджується керівником вказаної організації (п. 4 Положення).

В разі неможливості або недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить до виконкому районної, міської, районної у місті Ради народних депутатів пропозицію про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає вказаним вимогам і є непридатним для проживання (п. 5 Положення).

Згідно з п. 11 Положення, якщо жилий будинок (жиле приміщення) визнано виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання, виконком відповідної місцевої Ради вносить до виконавчого комітету обласної, міської Ради народних депутатів пропозицію про використання цього будинку (приміщення) в інших цілях або про знесення будинку.

Наявна в матеріалах справи Довідка №1022/0 від 09.12.2021 КП «ЧООБТІ» не може бути доказом того, що будинок за адресою: АДРЕСА_2 є непридатним до проживання.

Отже, позивачем не надано доказів прийняття рішень органами місцевого самоврядування відповідно до вимог ст.ст. 30, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови Ради міністрів УРСР «Про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним та технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання» від 26.04.1984р. № 189 - про визнання будинку за адресою: АДРЕСА_2 непридатним до проживання.

Згідно з частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачено статтею 16 ЦК України.

Верховний Суд України у постанові від 03 вересня 2014 року у справі № 6-84цс14 виклав правову позицію, що правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Відповідно до положень статті 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Отже, враховуючи те, що за позивачем рахується у власності (користуванні) житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , а також, що позивачем не було надано рішення органу місцевого самоврядування про те, що вказаний будинок не є придатним до проживання, суд вважає, що Виконавчим комітетом Черкаської міської ради 06.04.2022 на законних підставах було прийнято рішення № 279 про відмову у взятті на квартирний облік позивача.

Таким чином, суд вважає, що відповідач відмовляючи у взятті на квартирний облік позивачу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що є підставою для відмови у скасуванні оскаржуваного рішення.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача прийняти нове рішення, відповідно до якого взяти позивача на квартирний облік, то зазначена вимога є похідною, і оскільки рішення відповідача не скасоване, то підстав для зобов'язання відповідача прийняти нове рішення з даного приводу немає. При цьому, дана позовна вимога в будь-якому випадку не могла б бути задоволена, оскільки, прийняття відповідного рішення є виключно дискреційними повноваженнями відповідача.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

Вирішуючи питання про судові витрати судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору за подачу позову. Відповідачем судові витрати по справі не понесені. Таким чином, та на підставі ч. 6 ст.141 ЦПК, витрати по сплаті судового збору компенсуються за рахунок держави.

Керуючись ст.ст.12,13,259,263-265,268 ЦПК, ст.ст. 16 ЦК України, 34, 39, 151 ЖК України, суд -

ВИРІШИВ:

ОСОБА_4 у задоволенні позову - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ:

Повний текст судового рішення складено 31 березня 2023 року.