Справа № 569/7067/22
1-кс/569/97/23
про продовження строку досудового розслідування
10 січня 2023 року м. Рівне
Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , з участю слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , підозрюваних - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , захисників - ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУ НП в Рівненській області капітана поліції ОСОБА_3 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021180000000130 від 20.07.2021 року, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 369-2, ч. 2 ст. 332 КК України, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 332 КК України, -
До Рівненського міського суду Рівненської області надійшло клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУ НП в Рівненській області капітана поліції ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_11 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021180000000130 від 20.07.2021 року, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 369-2, ч. 2 ст. 332 КК України, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 332 КК України, до шести місяців, тобто до 12 лютого 2023 року.
В обґрунтування клопотання зазначено, що наказом ректора Національного університету водного господарства та природокористування (далі - НУВГП) від 08 жовтня 2020 року К №-2497 ОСОБА_7 прийнято з 12 жовтня 2020 року на посаду начальника відділу організації міжнародної освіти та міграційних питань Центру міжнародного співробітництва та освіти НУВГП за сумісництвом.
-Згідно посадової інструкції, яка затверджена ректором НУВГП від 29.12.2017, із якою ознайомлено ОСОБА_7 , на начальника відділу організації міжнародної освіти та міграційних питань Центру міжнародного співробітництва та освіти НУВГП покладаються такі організаційно-розпорядчі обов'язки:
-систематизувати та планувати роботу відділу;
-здійснювати координацію роботи працівників Відділу щодо організації, планування та контролю навчального процесу іноземних студентів та її контроль;
-здійснювати контроль за розробкою графіка навчального процесу, складанням розкладу занять та підсумкового контролю іноземних студентів;
-здійснювати підбір професорсько-викладацького складу для викладання дисциплін іноземним студентам відповідно до їх робочого плану та контроль за виконанням ними навчального навантаження;
-здійснювати організацію процесу проведення підсумкового контролю (державна атестація, захист випускних кваліфікаційних магістерських (дипломних) робіт) іноземними студентами;
-здійснювати безпосередній зв'язок з навчально - науковими інститутами, на освітніх програмах (спеціальностях) яких навчаються іноземні студенти.
Відповідно до посадової інструкції начальник Відділу несе особисту відповідальність за дотримання вимог Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», «Про запобігання корупції».
Відповідно до «Положення про організацію освітнього процесу» (надалі - Положення) у НУВГП, вказане положення є сукупністю основних нормативних документів, що регламентують організацію та проведення освітньої діяльності в НУВГП.
Відповідно до Положення, освітній процес у НУВГП здійснюється за такими формами: навчальні заняття; самостійна робота; практична підготовка; контрольні заходи.
Контрольні заходи включають поточний та підсумковий контроль.
Семестровий поточний та підсумковий контроль здійснюється відповідно до Положення про семестровий поточний та підсумковий контроль навчальних досягнень здобувачів вищої освіти (нова редакція) (протокол вченої ради НУВГП № 4 від 19.04.2019) та Системи оцінювання результатів навчання здобувачів вищої освіти (семестровий поточний та підсумковий контроль) зі змінами та доповненнями(протокол науково-методичної ради НУВГП № 1 від 19.02.2020).
Атестація здобувачів вищої освіти - це встановлення відповідності результатів навчання (наукової або творчої роботи) здобувачів вищої освіти вимогам освітньої (освітньо-наукової) програми та/або вимогам програми єдиного державного кваліфікаційного іспиту.
Атестація осіб, які здобувають ступінь молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра, здійснюється екзаменаційною комісією, до складу якої можуть долучатися представники роботодавців та їх об'єднань, відповідно до Положення про атестацію здобувачів вищої освіти та роботу екзаменаційної комісії (протокол вченої ради НУВГП № 10 від 27.12.2017).
Відповідно до Положення про семестровий поточний та підсумковий контроль навчальних досягнень здобувачів вищої освіти (нова редакція) (протокол вченої ради НУВГП № 4 від 19.04.2019), дане Положення регламентує порядок проведення семестрового поточного (модульного) та підсумкового контролю навчальних досягнень здобувачів вищої освіти за освітніми ступенями бакалавра і магістра денної та заочної форми навчання в НУВГП.
Згідно Положення про семестровий поточний та підсумковий контроль навчальних досягнень здобувачів вищої освіти, здобувачі вищої освіти допускаються до проходження семестрового підсумкового контролю за умови отримання не менше 35 балів за виконання усіх видів навчальних програм з навчальної дисципліни, семестровий підсумковий контроль успішно складений за умови, якщо сума балів, набраних студентом під час семестрового підсумкового та поточного контролю, дорівнює або перевищує 60. Максимальне число спроб контрольного тестування з кожної навчальної дисципліни не може перевищувати трьох, після трьох невдалих спроб семестрового підсумкового контролю з навчальної дисципліни студент вважається таким, що має академічну заборгованість. Рішення про повторне вивчення навчальної дисципліни або відрахування студента приймає ректор на підставі звернення директора відповідного інституту, як це передбачено порядком ліквідації академічних заборгованостей у НУВГП.
Відповідно до Положення про атестацію здобувачів вищої освіти та роботу екзаменаційної комісії у НУВГП атестація здобувачів вищої освіти здійснюється екзаменаційною комісією (ЕК) після завершення теоретичного та практичного навчання за відповідною програмою вищої освіти.
Згідно даного положення:
- здобувач вищої освіти допускається до захисту кваліфікаційної роботи, якщо він успішно завершив теоретичний курс навчання; його кваліфікаційна робота пройшла попередній захист на засіданні випускової кафедри та перевірку на плагіат; при наявності кваліфікаційної роботи, підписаної керівником та завідувачем кафедри, письмового відгуку керівника та письмової рецензії на кваліфікаційну роботу;
- захист кваліфікаційних робіт здійснюється державною мовою;
- при проведенні захисту кваліфікаційної роботи кожний член ЕК оцінює якість атестаційної роботи та якість її захисту за 100-бальною шкалою, згідно з критеріями оцінювання. Після закінчення захисту, на закритому засіданні комісії, підраховується середній бал оцінок членів ЕК, приймається рішення про оцінку відповідно до оцінок шкал: національної та ЄКТС та вносяться до протоколу;
- здобувача вищої освіти, який за результатами атестації отримав незадовільну оцінку або не атестований з інших причин, відраховують з університету;
- повторне проведення атестації здобувачів ВО з метою підвищення оцінки не допускається;
Таким чином, згідно ч. 3 ст. 18, примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_7 , є особою яка постійно обіймає в установі посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою.
Також, відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_7 , являється посадовою особою юридичної особи публічного права державної форми власності та суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
Статтею 24 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що службова особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняні до них особи у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: 1) відмовитися від пропозиції; 2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; 3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; 4) письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Разом із тим, ОСОБА_7 , в порушення вказаних вище вимог законодавства, організаційно-розпорядчих документів та своїх функціональних обов'язків, будучи службовою особою, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, використовуючи надане йому службове становище протягом лютого-грудня 2021 року приймав пропозиції та одержував неправомірну вигоду від іноземних студентів для себе за вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України «Про освіту» педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники, які відповідно до ст. 52 Закону України «Про освіту» є учасниками освітнього процесу зобов'язані: дотримуватися академічної доброчесності та забезпечувати її дотримання здобувачами освіти в освітньому процесі та науковій діяльності; формувати у здобувачів освіти усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України.
Академічна доброчесність, відповідно до ст. 42 Закону України «Про освіту», - це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Дотримання академічної доброчесності педагогічними, науково- педагогічними та науковими працівниками передбачає об'єктивне оцінювання результатів навчання.
Порушенням академічної доброчесності, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про освіту» хабарництво - надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі.
Згідно ч. 3 ст. 54 Закону України «Про освіту» педагогічні, науково- педагогічні та наукові працівники мають також інші права та обов'язки, передбачені законодавством, колективним договором, трудовим договором та/або установчими документами закладу освіти.
Таким чином, відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» професорсько-викладацький склад, голова та члени екзаменаційної комісії є особами, які для цілей цього Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави.
ОСОБА_7 ,у порушення своїх функціональних обов'язків та інших нормативно-правових актів (документів), усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, прийняв пропозицію ОСОБА_12 який діяв в інтересах студента навчально - наукового інституту економіки та менеджменту НУВГП, заочної форми навчання, 5 курсу, 1 групи, ОСОБА_13 , здійснити вплив на уповноважених осіб, які виконують функції держави, зокрема на професорсько-викладацький склад, голову та членів екзаменаційної комісії, до повноважень яких входить прийняття рішень, щодо успішної здачі семестрових поточних та підсумкових контролів та успішний захист дипломної (кваліфікаційної) роботи при наступних фактичних обставинах.
18 лютого 2021 року ОСОБА_7 використовуючи мессенджер «WhatsApp», розпочав переписку із ОСОБА_14 , в ході якої повідомив йому, що розпочинається другий семестр, у ОСОБА_13 в поточному році обидві сесії і захист дипломної роботи. Після чого, ОСОБА_15 висловив пропозицію надання неправомірної вигоди ОСОБА_7 за успішну здачу семестрових поточних та підсумкових контролів та успішний захист дипломної (кваліфікаційної) роботи, на що ОСОБА_7 , усвідомлюючи можливість впливу ним на осіб, уповноважених на виконання функцій держави, зокрема на професорсько-викладацький склад, голову та членів екзаменаційної комісії, повідомив, що успішна здача семестрових поточних та підсумкових контролів буде коштувати як минулий раз та зробив посилання на фото грошового переказу в сумі 200 доларів США, що станом на 18.02.2021 становить 5580 гривень, а за успішний захист дипломної (кваліфікаційної) роботи необхідно йому надати 400 доларів США що станом на 18.02.2021 становить 11 160 гривень та обумовили, що вказані кошти необхідно скинути на банківський рахунок ОСОБА_7
14 квітня 2021 року ОСОБА_15 користуючись послугами міжнародної платіжної системи «WesternUnion» здійснив грошовий переказ на суму 700 доларів США, що станом на 18.02.2021 становить 19 530 гривень на картковий рахунок № НОМЕР_1 відкритий на ім'я ОСОБА_7 . Після чого, використовуючи мессенджер ОСОБА_15 , повідомив, що із вказаної суми 100 доларів США призначені для внесення оплати за навчання на рахунки навчального закладу, 200 доларів США за успішну здачу семестрових поточних та підсумкових контролів, 400 доларів США за успішний захист дипломної (кваліфікаційної) роботи.
Крім того, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, у порушення своїх функціональних обов'язків та інших нормативно-правових актів (документів), усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, прийняв пропозицію студентки навчально - наукового інституту будівництва та архітектури НУВГП, заочної форми навчання, 5 курсу, ОСОБА_16 , здійснити вплив на уповноважених осіб, які виконують функції держави, зокрема на професорсько-викладацький склад, до повноважень яких входить прийняття рішень, щодо успішної здачі семестрових поточних та підсумкових контролів при наступних фактичних обставинах.
11 червня 2021 року в ході здійснення переписки у мессенджері «WhatsApp», між ОСОБА_7 та ОСОБА_16 , остання висловила пропозицію надання неправомірної вигоди за вплив на уповноважених осіб, які виконують функції держави, зокрема на професорсько-викладацький склад, до повноважень яких входить прийняття рішень, щодо успішної здачі семестрових поточних та підсумкових контролів, на що ОСОБА_7 , усвідомлюючи можливість впливу ним на осіб, уповноважених на виконання функцій держави, зокрема на професорсько-викладацький склад, голову та членів екзаменаційної комісії, повідомив, про необхідність перерахування грошових коштів в сумі 700 доларів США, що станом на 11.06.2021 становить 19970 гривень. 12.06.2021 в ході здійснення переписки у мессенджері «WhatsApp», між ОСОБА_7 та ОСОБА_16 , останні обумовили, що вказані грошові кошти необхідно скинути на банківський рахунок ОСОБА_7
15 червня 2021 року ОСОБА_16 , користуючись послугами міжнародної платіжної системи «WesternUnion» здійснила грошовий переказ на суму 700 доларів США, що станом на 15.06.2021 становить 19970 гривень в якості неправомірної вигоди на картковий рахунок № НОМЕР_1 відкритий на ім'я ОСОБА_7 .
Крім того, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, у порушення своїх функціональних обов'язків та інших нормативно-правових актів (документів), усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, прийняв пропозицію студента навчально - наукового інституту економіки та менеджменту НУВГП, денної форми навчання, 4 курсу, ОСОБА_17 , здійснити вплив на уповноважених осіб, які виконують функції держави, зокрема на професорсько-викладацький склад, голову та членів екзаменаційної комісії, до повноважень яких входить прийняття рішень, щодо успішної здачі семестрових поточних та підсумкових контролів та успішний захист дипломної (кваліфікаційної) роботи при наступних фактичних обставинах.
27 жовтня 2021 року в ході розмови, між ОСОБА_7 та
ОСОБА_17 , останній висловив пропозицію надання неправомірної вигоди за вплив на професорсько-викладацький склад, голову та членів екзаменаційної комісії, до повноважень яких входить прийняття рішень, щодо успішної здачі семестрових поточних та підсумкових контролів та успішний захист дипломної (кваліфікаційної) роботи, на що ОСОБА_7 , усвідомлюючи можливість впливу ним на осіб, уповноважених на виконання функцій держави, зокрема на професорсько-викладацький склад, голову та членів екзаменаційної комісії, повідомив, що для цього необхідно перерахувати грошові кошти в сумі 600 США, що станом на 27.10.2021 становить 15 660 гривень, а саме за успішну здачу заборгованостей по семестрових поточних та підсумкових контролях та грошові кошти в сумі 300 доларів США, що станом на 27.10.2021 становить 7830 гривень за успішний захист дипломної (кваліфікаційної) роботи.
В подальшому 02.11.2021 в ході здійснення переписки у мессенджері «WhatsApp», між ОСОБА_17 та ОСОБА_7 , останній повідомив номер банківського карткового рахунку на який необхідно переслати раніше обумовлені грошові кошти, а саме: НОМЕР_2 , який відкритий на ім'я ОСОБА_7 .
Після чого, 02.11.2021 ОСОБА_17 , перерахував частину раніше обумовлених грошових коштів в сумі 4700 гривень на зазначений рахунок, 04.11.2021 перерахував грошові кошти в сумі 3800 гривень, 05.11.2021 перерахував грошові кошти в сумі 5300 гривень, 10.11.2021 перерахував грошові кошти в сумі 5000 гривень, 02.12.2021 перерахував грошові кошти в сумі 356 гривень, 02.12.2021 перерахував грошові кошти в сумі 1000 гривень, 02.12.2021 перерахував грошові кошти в сумі 1459 гривень, загалом ОСОБА_17 перерахував для ОСОБА_7 , в якості неправомірної вигоди грошові кошти в сумі 21615 гривень.
Всього, протягом лютого-грудня 2021 року ОСОБА_7 прийняв пропозиції та одержав неправомірну вигоду від іноземних студентів для себе на загальну суму 2200 доларів США, що в еквіваленті становить 58 325 грн. за вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави.
Таким чином, ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюються у прийнятті пропозиції та одержанні неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, про що йому 12.08.2022 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що наказом ректора Національного університету водного господарства та природокористування (далі - НУВГП) від 08 жовтня 2020 року К №-2497 ОСОБА_7 прийнято з 12 жовтня 2020 року на посаду начальника відділу організації міжнародної освіти та міграційних питань Центру міжнародного співробітництва та освіти НУВГП за сумісництвом.
-Згідно посадової інструкції, яка затверджена ректором НУВГП від 29.12.2017, із якою ознайомлений ОСОБА_7 , на начальника відділу організації міжнародної освіти та міграційних питань Центру міжнародного співробітництва та освіти НУВГП покладаються такі організаційно-розпорядчі обов'язки:
-систематизувати та планувати роботу відділу;
-здійснювати координацію роботи працівників Відділу щодо організації, планування та контролю навчального процесу іноземних студентів та її контроль;
-здійснювати контроль за розробкою графіка навчального процесу, складанням розкладу занять та підсумкового контролю іноземних студентів;
-організовувати зустріч та супровід іноземних громадян та осіб без громадянства з пункту перетину кордону до Університету на навчання.
-Відповідно до посадової інструкції начальник Відділу несе особисту відповідальність за дотримання вимог Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», «Про запобігання корупції».
-Відповідно «Положення про відділ організації міжнародної освіти та міграційних питань Центру міжнародного співробітництва та освіти Національного університету водного господарства та природокористування» основне затвердженого наказом (далі Положення), призначення відділу полягає в організаційному забезпеченні навчального процесу іноземних студентів на базі НУВГП, міграційної підтримки іноземних студентів на території України, збільшені кількості іноземних студентів, які навчатимуться в Університеті. Згідно п. 2.2.2. Положення, завданнями відділу є організація міграційної підтримки іноземних громадян, а саме:
-контроль за документами, які пред'являють іноземні громадяни при вступі до Університету, відповідно до чинного законодавства та оформлення їхніх особових справ;
-співпраця з Управлінням державної міграційної служби в Рівненській області та Державною прикордонною службою України у питаннях проходження державного кордону іноземними абітурієнтами;
-організація своєчасного оформлення відповідних документів для отримання або проходження дії посвідки на тимчасове проживання в Україні на період навчання в Університеті;
-підтримка постійного контакту з іноземними студентами, забезпечення збору інформації та побажань щодо покращення освітнього процесу й умов перебування на території України.
Таким чином, згідно ч. 3 ст. 18, примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_7 , є особою яка постійно обіймає в установі посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою.
При цьому, ОСОБА_7 , в порушення вказаних вище вимог законодавства, організаційно-розпорядчих документів та своїх функціональних обов'язків, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, використовуючи надане йому службове становище, будучи службовою особою юридичної особи публічного права, перебуваючи на посаді начальника відділу організації міжнародної освіти та міграційних питань Центру міжнародного співробітництва та освіти НУВГП за сумісництвом, реалізовуючи свій злочинний умисел спрямований на сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України шляхом наданням засобів, залучив до протиправної діяльності підлеглого працівника - провідного фахівця із протокольно-візового забезпечення відділу міжнародних зв'язків Центру міжнародного співробітництва та освіти НУВГП ОСОБА_6 та іноземця із числа студентів НУВГП ОСОБА_18 .
З метою реалізації спільного злочинного умислу, направленого на сприяння незаконного переправлення осіб через державний кордон України наданням засобів, в порушення вимог ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» та ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_19 та ОСОБА_6 особисто контролював кількість виданих запрошень для іноземців від НУВГП та листів-підтверджень для посольств України в іноземних державах, отримавши від ОСОБА_5 перелік іноземців, які під приводом навчання у вказаному навчальному закладі, бажають перебувати на території України у власних цілях, не пов'язаних з навчанням та в подальшому надавав його для ОСОБА_6 для підготовки документів та видачі запрошень, ОСОБА_20 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , підшукував іноземців, які бажають в'їхати на територію України у власних справах під приводом навчання у вищому навчальному закладі та маючи особисті цілі не пов'язані з навчанням, отримати посвідку на тимчасове проживання на території України під приводом навчання у вищому навчальному закладі, та в подальшому забезпечити виготовлення таким особам запрошень для іноземців від НУВГП та листи-підтвердження для посольств України в іноземних державах з метою отримання візи типу «D» навчальної. В свою чергу ОСОБА_6 , на виконання єдиного злочинного плану та вказівок ОСОБА_7 , без фактичного проведення засідання приймальної комісії, готувала відповідні документи для видачі запрошень для іноземців, пересилала підготовлені запрошення для іноземців, з метою їх подальшого використання у дипломатичних установах.
ОСОБА_7 будучи обізнаним про іноземців, які бажають в'їхати на територію України у власних справах, маючи на меті особисті цілі на території України не пов'язані з навчанням, під приводом вступу на навчання до Національного університету водного господарства та природокористування, за сприянням підлеглого йому працівника провідного фахівця із протокольно-візового забезпечення відділу міжнародних зв'язків Центру міжнародного співробітництва та освіти НУВГП ОСОБА_6 та пособництва ОСОБА_21 , виготовили запрошення на навчання іноземців, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України,за наступних фактичних обставин.
Так, 19.07.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_23 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України, виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП № 0000352621 від 19.07.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000352621 від 19.07.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_23 , на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y02266627.
18.08.2021, близько 21 години 00 хвилин, ОСОБА_23 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_3 та візи № НОМЕР_4 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 19.07.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_25 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України, виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП № 0000352738 від 19.07.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000352738 від 19.07.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_25 , на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y04859734.
14.08.2021, близько 10 години 46 хвилин, ОСОБА_25 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_5 , та візи № НОМЕР_6 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 19.07.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_26 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України, виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП № 0000352784 від 20.07.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000352784 від 20.07.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_26 , на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y04859734.
18.08.2021, близько 20 години 36 хвилин, ОСОБА_26 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_7 , та візи № НОМЕР_8 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 19.07.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_27 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України, виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП № 0000352785 від 20.07.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000352785 від 20.07.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_27 , на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y04859924.
18.08.2021, близько 20 години 35 хвилин, ОСОБА_27 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_9 , та візи № НОМЕР_10 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 19.07.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_28 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України,виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП № 0000352786 від 20.07.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000352786 від 20.07.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_28 , на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y05601488.
19.10.2021, близько 19 години 28 хвилин, ОСОБА_28 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_11 , та візи № НОМЕР_12 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 20.07.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_29 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України,виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП№ 0000353197 від 21.07.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000353197 від 21.07.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_29 , на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y05605536.
19.11.2021, близько 01 години 11 хвилин, ОСОБА_29 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_13 , та візи № НОМЕР_14 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 20.07.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_30 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту, та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України, виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП № 0000353198 від 21.07.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000353198 від 21.07.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_30 , на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y04859926.
18.08.2021, близько 20 години 48 хвилин, ОСОБА_30 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_15 , та візи № НОМЕР_16 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 21.07.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_31 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України,виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП № 0000353481 від 23.07.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000353481 від 23.07.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_31 на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y05608929.
18.09.2021, близько 22 години 26 хвилин, ОСОБА_31 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_17 , та візи № НОМЕР_18 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 03.08.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_32 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України,виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП№ 0000356641 від 04.08.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000356641 від 04.08.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_32 на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y05609116.
06.10.2021, близько 03 години 31 хвилин, ОСОБА_32 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_19 , та візи № НОМЕР_20 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 03.08.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_33 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України,виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП№ 0000356646 від 04.08.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000356646 від 04.08.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_33 на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y05605184.
15.11.2021, близько 23 години 09 хвилин, ОСОБА_33 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_21 , та візи № НОМЕР_22 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 03.08.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_34 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України,виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП№ 0000356643 від 04.08.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000356643 від 04.08.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_34 на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y05608802.
05.09.2021, близько 04 години 27 хвилин, ОСОБА_34 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_23 , та візи № НОМЕР_24 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Також, 03.08.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_35 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України,виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП № 0000356810 від 04.08.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000356810 від 04.08.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_35 на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y05608810.
03.09.2021, близько 20 години 27 хвилин, ОСОБА_35 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_25 , та візи № НОМЕР_26 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Крім того, 04.08.2021 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 в ході спілкування у мессенджері «WhatsApp» з ОСОБА_22 , останній надіслав документи іноземця ОСОБА_36 , а саме фотографії закордонного паспорту та документа про освіту та вподальшому ОСОБА_6 , свідомо допускаючи можливість незаконного переправлення через державний кордон України,виготовила засоби для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а саме запрошення на навчання до НУВГП№ 0000356831 від 04.08.2021.
В подальшому ОСОБА_6 , за вказівкою та сприянням ОСОБА_7 , в невстановлений час, в невстановленому місці, передала ОСОБА_24 запрошення на навчання до НУВГП № 0000356831 від 04.08.2021, після чого останній надіслав до посольства України в Туреччині, де ОСОБА_36 на підставі вказаного запрошення на навчання отримав офіційний документ для перетину державного кордону України - візу № Y04859979.
23.08.2021, близько 02 години 51 хвилин, ОСОБА_36 , на підставі закордонного паспорту № НОМЕР_27 , та візи № НОМЕР_28 , перетнув державний кордон України з метою навчання, проте до Національного університету водного господарства та природокористування не прибув та навчання не проходив, а на території України перебував у власних цілях, не пов'язаних з навчанням.
Виготовивши та передавши таким чином запрошення на навчання до Національного університету водного господарства та природокористування, достовірно знаючи, що вищевказані іноземці перетнуть державний кордон України у власних цілях, не пов'язаних з навчанням, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_20 сприяли у незаконному переправленню осіб через державний кордон України шляхом наданням засобів.
Таким чином, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_20 обґрунтовано підозрюються у сприянні у незаконному переправленню осіб через державний кордон України шляхом наданням засобів, про що їм 10.11.2022 та 11.11.2022 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень.
10.10.2022 року постановою першого заступника керівника Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_37 продовжено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до трьох місяців, а саме до 12.11.2022 року.
10.11.2022 року ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_38 продовжено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до п'яти місяців, а саме до 12.01.2023 року.
Покликаючись на наведене, прокурора та слідчий просили продовжити строк досудового розслідування до шести місяців.
Підозрюваний ОСОБА_7 та його захисник не заперечували проти продовження строку досудового розслідування.
Підозрюваний ОСОБА_20 та його захисник не заперечували проти продовження строку досудового розслідування.
Підозрюваний ОСОБА_6 та його захисник заперечували проти продовження строку досудового розслідування.
Дослідивши клопотання та додані матеріали, заслухавши учасників кримінального провадження, слідча суддя приходить до наступного висновку.
СУ ГУНП в Рівненській області здійснюється досудове розслідування вищевказаного кримінального провадження, у якому ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_20 обґрунтовано підозрюються у сприянні у незаконному переправленню осіб через державний кордон України шляхом наданням засобів, про що їм 10.11.2022 та 11.11.2022 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень.
10.10.2022 року постановою першого заступника керівника Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_37 продовжено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до трьох місяців, а саме до 12.11.2022 року.
10.11.2022 року ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_38 продовжено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до п'яти місяців, а саме до 12.01.2023 року.
Відповідно до положення ч.1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня звернення до суду з обвинувальним актом, або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Згідно ч.3 ст. 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Згідно ч.3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора .
Беручи до уваги обґрунтованість клопотання та відповідність його ч.2 ст. 295-1 КПК України та вищевикладені обставини, слідчий суддя приходить до переконання, що продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження є необхідним, внаслідок складності провадження, тривалістю проведення необхідних слідчих (розшукових) дій, отримання доказів, а також необхідністю проведення інших необхідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, зокрема отримання висновку фоноскопічної експертизи, яка на даний час не завершена, допиту свідків, які встановлені в ході досудового розслідування, з метою з'ясування всіх фактичних даних, без яких неможливо завершити досудове розслідування, і досудове розслідування до встановленого строку не можливо було завершити з об'єктивних причин, а строк досудового розслідування спливає.
Керуючись ст. ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задоволити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021180000000130 від 20.07.2021 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 369-2, ч. 2 ст. 332 КК України, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 332 КК України до 6 (шести) місяців, тобто до 12 лютого 2023 року.
Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_39