Справа № 602/546/21Головуючий у 1-й інстанції Холява Л.І.
Провадження № 22-ц/817/199/23 Суддя - доповідач - Храпак Н.М.
Категорія - 302020100
27 березня 2023 року м. Тернопіль
Тернопільський апеляційний суд в складі:
головуючого - Храпак Н.М.
суддів - Дикун С. І., Парандюк Т. С.,
за участю секретаря - Сович Н.А.
та сторін: позивача ОСОБА_1 , її представника адвоката Манчука С.Г., представника відповідача Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області - Басок Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу №602/546/21 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 та її представника адвоката Манчука Сергія Григоровича на рішення Лановецького районного суду Тернопільської області від 30 листопада 2022 року, ухвалене суддею Холявою Л.І., повний текст якого складений 08 грудня 2022 року, у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання незаконним пункту 2 Рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області №24 від 21 грудня 2020 року, -
у травні 2021 року ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про: 1) визнання незаконним та скасування пункту 2 рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради №24 від 21 грудня 2020 року в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_2 ; 2) зобов'язання Лановецьку міську раду поновити ОСОБА_2 на квартирному обліку у виконавчому комітеті Лановецької міської ради із збереженням часу перебування на обліку з моменту первинної реєстрації (а.с. 1-9).
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що рішенням №9 виконавчого комітету Лановецької селищної ради народних депутатів від 13 лютого 1985 року було вирішено взяти на квартирний облік громадян, серед яких її, ОСОБА_2 , як багатодітну сім'ю.
В подальшому, рішенням №7 виконавчого комітету Лановецької селищної ради народних депутатів від 14 січня 1987 року її було включено у списки першочергової черги на одержання квартири. Рішенням виконавчого комітету Лановецької міської ради №132 від 25 червня 2005 року відновлено на квартирному обліку при виконкомі міської ради. Відповідно до п.2 рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Тернопільської області №46 від 04 березня 2008 року було вирішено залишити її на квартирному обліку згідно записів заяв на квартирний облік і вважати терміном її перебування на квартирному обліку, при виконкомі Лановецької міської ради, з 13 лютого 1985 року, загальна черга порядковий №45, першочергова черга №2.
Рішенням виконавчого комітету Лановецької міської ради Тернопільської області №154 від 03 грудня 2013 року було вирішено перереєструвати на квартирному обліку при виконкомі Лановецької міської ради жителів м. Ланівці, в тому числі ОСОБА_1 - у зв'язку з відсутністю норми житлової площі на кожного члена сім'ї.
Рішенням виконавчого комітету Лановецької міської ради Тернопільської області №186 від 29 грудня 2016 року вирішено перереєструвати на квартирному обліку при виконавчому комітеті Лановецької міської ради ОСОБА_2 , жительку АДРЕСА_1 . Першочергова черга, загальна черга.
На виконання вказівки Лановецької міської ради та з метою перереєстрації на квартирному обліку, 17 грудня 2020 року позивач звернулася до міської ради із відповідною заявою про перереєстрацію та долучила належні підтверджуючі документи.
21 грудня 2020 року виконавчим комітетом Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області прийнято рішення, згідно з пунктом 2 якого вирішено: зняти з квартирного обліку при виконавчому комітеті Лановецької міської ради жительку АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 у зв'язку із самостійним покращенням житлових умов, внаслідок якого відпали підстави перебування на квартирному обліку. Вказані дії виконавчого комітету Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області вважає неправомірними, оскільки вони порушують її конституційне право на житло.
Жодних фактів покращення нею її житлових умов їй не відомо. На адвокатський запит Лановецька міська рада надала інформацію №505/03-11 від 02 квітня 2021 року у якій також не роз'яснено у який спосіб та яким чином нею покращено житлові умови. Будучи ветераном війни та праці, членом багатодітної сім'ї, “Дитиною війни”, особою похилого віку та потребуючою покращення житлових умов, вважає неправомірним оскаржуване рішення.
Рішенням Лановецького районного суду Тернопільської області від 30 листопада 2022 року в задоволенні позову ОСОБА_1 (мешканки АДРЕСА_1 ), представник позивача ОСОБА_3 (місце знаходження: АДРЕСА_2 ) до Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області (місце знаходження: м. Ланівці, вул. Незалежності, 34, Кременецького району, Тернопільської області) про визнання незаконним пункту 2 Рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області №24 від 21 грудня 2020 року - відмовлено.
Стягнуто з ОСОБА_1 (мешканки АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) в користь держави 908 гривень судового збору (а.с. 149-154).
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 та її представник адвокат Манчук Сергій Григорович просять скасувати рішення Лановецького районного суду Тернопільської області від 30 листопада 2022 року та ухвалити нове рішення, яким визнати незаконним та скасувати пункт 2 рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради №24 від 21 грудня 2020 року в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_2 ; зобов'язати Лановецьку міську раду поновити ОСОБА_2 на квартирному обліку у виконавчому комітеті Лановецької міської ради із збереженням часу перебування на обліку з моменту первинної реєстрації, посилаючись на те, що воно є необґрунтованим, судом неправильно застосовано норми матеріального права та з порушенням норм процесуального права, без фактичного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (а.с. 160-165, 169-174).
В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_1 та її представник адвокат Манчук С.Г. зазначили, що відповідачем не надано жодних доказів про покращення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави перебування на квартирному обліку ОСОБА_2 . Навпаки, останньою надано суду належні докази та наведено переконливі аргументи, які свідчать про потребу ОСОБА_2 покращити свої житлові умови. Вказує, що позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Довідкою №4615/03-16/1 від 14 грудня 2020 року, яка належить на праві приватної власності: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , на підставі свідоцтва на право власності на житло від 26 грудня 1997 року. Відповідно до технічної характеристики квартири, житлова площа даної квартири становить 39 кв.м., що на одну особу становить 9,75 кв.м. (39:4=9,75). Відповідно до п.2 Рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради “Про квартирний облік при виконкомі Лановецької міської ради” затверджено норми житлової площі на одного члена сім'ї на рівні 13,65 кв.м. Отже, ОСОБА_1 надано належні докази, які судом досліджені та оцінені, проте, користується житловою площею, набагато меншою від встановленої, а відтак, потребує покращення житлових умов, що дає підстави для залишення її перебувати на квартирному обліку.
Від Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін, посилаючись на те, що вони не погоджуються із законодавчо не обґрунтованими висновками позивача щодо помилкових, незаконних висновків суду першої інстанції, неповного з'ясування обставин справи та невідповідність висновків суду вказаним обставинам справи, оскільки рішення суду є законним, обґрунтованим, з дотриманням основних принципів адміністративного судочинства, всебічним дослідженням наявних доказів, повним з'ясуванням обставин справи. Вказують, що в ході перевірки облікових даних виявлено, що відповідно до поданої позивачем довідки виконавчого комітету Лановецької міської ради від 14 грудня 2020 року №4615/03-16/1 є суттєві зміни у складі сім'ї. В період з 2016 року по 2020 рік склад сім'ї ОСОБА_2 суттєво зменшився (було 5 чоловік - стало 2 чоловіки). Таким чином, із зменшенням кількості проживаючих автоматично збільшились норми їх житлової площі - на одну особу припадає 19,5 кв.м., що перевищує норму, встановлену ст.47 Житлового кодексу України та Рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради від 09 грудня 2015 року №132.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник адвокат Манчук С.Г. апеляційну скаргу підтримали, зіславшись на доводи викладені в ній.
Представник Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області - Басок Н.В. апеляційної скарги не визнала, вважаючи її безпідставною, а рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.
Заслухавши пояснення сторін, ознайомившись з матеріалами справи, доводами апеляційної скарги в її межах, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з таких мотивів.
Відповідно до статті 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Згідно з ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вказано в частині третій статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Частина друга статті 129 Конституції України визначає основні засади судочинства, однією з яких згідно з пунктом 3 цієї частини є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і в доведенні перед судом їх переконливості.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив із того, що перевіривши наявні в справі матеріали, заслухавши покази сторін, судом встановлено, що стороною позивачки не надано суду доказів в підтвердження позовних вимог та в судовому засіданні не доведено, що при прийнятті оскаржуваного рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області порушено її права та законні інтереси. Підставою для зняття з квартирного обліку ОСОБА_2 було покращення житлових умов останньої, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення, а тому у задоволені позову слід відмовити.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, у разі відмови в позові судовий збір покладається на позивача. Таким чином, згідно ч.1 ст.141 ЦПК України, враховуючи, що на підставі ч.1 ст.136 ЦПК України, ухвалою суду було відстрочено сплату судового збору позивачкою до ухвалення судового рішення у справі, а тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 908 гривень 00 копійок судового збору в користь держави.
Колегія суддів, з висновком суду першої інстанції не погоджується, оскільки суд не в повній мірі врахував обставини справи та неправильно застосував норми матеріального права.
Відповідно до частини другої статті 2 ЦПК України суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з частинами першою, другою та п'ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону оскаржуване судове рішення не відповідає.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).
Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. При цьому згідно з частиною третьою цієї статті при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Громадянин не може бути обмежений або привілейований у своїх конституційних правах та свободах за ознакою місця проживання або іншими ознаками відповідно до статті 24 Конституції України.
Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону (частина друга статті 47 Конституції України).
Відповідно до статті 34 ЖК України визначено підстави для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов, а саме: визначено підстави для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: 1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок; 2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; 3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок; 4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; 5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; 6) які проживають у гуртожитках.
Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Відповідно до статті 36 ЖК України облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Згідно з частиною першою статті 39 ЖК України громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.
Статтею 43 ЖК України визначено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
У статті 45 ЖК України зазначено, що у першу чергу жилі приміщення надаються потребуючим поліпшення житлових умов, зокрема, матерям, яким присвоєно звання “Мати-героїня”, багатодітним сім'ям, сім'ям, що виховують дітей з інвалідністю, і одиноким матерям (батькам).
Згідно з пунктом 11 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470 (далі - Правила), кожна сім'я може перебувати на квартирному обліку за місцем роботи одного з членів сім'ї (за їх вибором) та у виконавчому комітеті ради народних депутатів за місцем проживання.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 40 ЖК України, у редакції, яка діяла на час винесення відповідачем оскаржуваного рішення, громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті.
Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законом;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
Аналогічні за своїм змістом підстави для зняття з квартирного обліку закріплено у пункті 26 Правил, у якому додатково зазначено підстави для зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 була зарахована, як багатодітна сім'я, на квартирний облік для першочергового забезпечення житловою площею за місцем проживання при виконавчому комітеті Лановецької селищної ради народних депутатів на підставі рішення № 9 виконавчого комітету Лановецької селищної ради народних депутатів від 13 лютого 1985 року (а.с. 37).
Відповідно до копії рішення №7 виконавчого комітету Лановецької селищної ради народних депутатів від 14 січня 1987 року, було вирішено взяти на квартирний облік із збереженням попереднього часу. Включити у списки першочергової черги на одержання квартири (а.с. 38).
Згідно з копії рішення №23 виконавчого комітету Лановецької селищної ради народних депутатів від 19 січня 1989 року “Про розподіл квартир в новозбудованому 40 квартирному житловому будинку по АДРЕСА_3 ”, в зв'язку із здачею в експлуатацію житлового будинку по АДРЕСА_3 замовником якого є Лановецька селищна Рада, виконком селищної Ради народних депутатів вирішив виділити квартири і виписати ордера громадянам, серед яких: ОСОБА_7 , 3-х кімнатну квартиру по АДРЕСА_1 , житловою площею 39,24 кв.м., склад сім'ї 4 чоловік, черга першочергова №1 (а.с. 106-107).
Як вказано у копії рішення №75 виконавчого комітету Лановецької селищної ради народних депутатів від 14 квітня 1989 року, було вирішено виділити квартири та виписати ордера громадянам, серед яких: ОСОБА_7 - для її старшого сина ОСОБА_8 - 3-х кімнатну квартиру по АДРЕСА_4 (бувша квартира гр. ОСОБА_9 ) житловою площею 30,98 кв.м., склад сім'ї 3 чол., черга першочергова №1. Залишити ОСОБА_7 для її молодшого сина ОСОБА_10 стару квартиру по АДРЕСА_5 , житловою площею 27,8 кв.м., склад сім'ї 2 чол (а.с. 104-105).
Відповідно до копії свідоцтва на право власності на житло, виданого 26 грудня 1997 року начальником Лановецького районного бюро технічної інвентаризації, квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , дійсно належить на праві приватної, спільної (сумісної або часткової) власності: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , загальна площа квартири 67,00 кв.м., записано в реєстрову книгу за №494 (а.с. 17, 29).
Як вбачається з копії рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Тернопільської області №132 від 25 червня 2005 року гр. ОСОБА_1 відновлено на квартирному обліку при виконкомі міської ради (а.с. 31).
Згідно з п.2 копії рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Тернопільської області №46 від 04 березня 2008 року вирішено залишити на квартирному обліку гр. ОСОБА_1 згідно записів заяв на квартирний облік і вважати терміном її перебування на квартирному обліку, при виконкомі Лановецької міської ради, з 13 лютого 1985 року, загальна черга порядковий №45, першочергова черга №2 (а.с. 32).
Як вбачається з копії рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Тернопільської області №154 від 03 грудня 2013 року, було вирішено перереєструвати на квартирному обліку при виконкомі Лановецької міської ради жителів м. Ланівці, серед них: ОСОБА_1 - у зв'язку з відсутністю норми житлової площі на кожного члена сім'ї (а.с. 33).
Згідно з п.2 копії рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Тернопільської області №132 від 09 грудня 2015 року, було вирішено затвердити рівень норми житлової площі на одного члена сім'ї по Лановецькій міській раді - 13,65 кв.м. (а.с. 34, 80).
Згідно з копії довідки №841, виданої 22 березня 2016 року виконавчим комітетом Лановецької міської ради Тернопільської області, ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на квартирному обліку з 13 лютого 1985 року, склад сім'ї 5 чоловік: ОСОБА_4 - 1966 р.н., ОСОБА_6 - 1992 р.н., ОСОБА_11 - 1988 р.н., ОСОБА_12 - 2013 р.н. Підстава прийняття на квартирний облік: рішення виконавчого комітету №9 від 13 лютого 1985 року. Вид черговості: черга загальна, номер черги - 1, черга першочергова - 1 (а.с. 39).
Відповідно до копії рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради №186 від 29 грудня 2016 року вирішено: перереєструвати на квартирному обліку при виконавчому комітеті Лановецької міської ради ОСОБА_2 , жительку АДРЕСА_1 . Першочергова черга, загальна черга (а.с. 36).
Згідно копії довідки №553/04-07/1, виданої виконавчим комітетом Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області 07 грудня 2020 року, ОСОБА_2 земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку не виділялася (а.с. 14, 28).
Відповідно до копії заяви ОСОБА_2 , від 14 грудня 2020 року позивачка зверталася до Лановецького міського голови з проханням перереєструвати на квартирний облік при виконавчому комітеті Лановецької міської ради для поліпшення житлових умов (а.с. 12, 22).
Як вбачається із пункту 2 копії рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради №24 від 21 грудня 2020 року вирішено: “зняти з квартирного обліку при виконавчому комітеті Лановецької міської ради жительку АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 у зв'язку із самостійним покращенням житлових умов, внаслідок яких відпали підстави перебування на квартирному обліку” (а.с. 11).
З копії відповіді Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області №505/03-11 від 02 квітня 2021 року на адвокатський запит представника позивачки - ОСОБА_3 , вбачається, що відповідно до статті 47 Житлового кодексу Української УPCP норма жилої площі в Українській PCP встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу. Згідно з пунктом 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених Постановою Радою Міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1981 року №170 (далі - Правила) на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Підпунктом 1 пункту 13 Правил встановлено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами. Згідно з підпунктом 1 пункту 26 Правил громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення. Рішенням виконавчого комітету Лановецької міської ради від 09 грудня 2015 року №132 “Про квартирний облік при виконкомі Лановецької міської ради” були затвердженні норми житлової площі на одного члена сім'ї на рівні 13,65 квадратного метру. Відповідно до технічної характеристики квартири, поданої громадянкою ОСОБА_2 до виконавчого комітету Лановецької міської ради, житлова площа квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , становить 39 квадратних метри. У зазначеній квартирі зареєстровані двоє осіб: ОСОБА_2 та ОСОБА_4 . Таким чином, на одну особу припадає 19,5 квадратних метри жилої площі, що перевищує норму жилої площі, встановленої статтею 47 Житлового кодексу Української УРСР та Рішенням виконавчого комітету Лановецької міської ради від 09 грудня 2015 року №132 “Про квартирний облік при виконкомі Лановецької міської ради”. Отже, підставою для зняття з квартирного обліку ОСОБА_2 було поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення (а.с. 20-21).
Представником відповідача не надано суду докази з приводу самостійного покращення житлових умов позивачем ОСОБА_1 .
Матеріалами справи підтверджується, що позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що вбачається з довідки №4615/03-16/1 від 14 грудня 2020 року.
Дана квартира належить на праві приватної власності: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , на підставі свідоцтва на право власності на житло від 26 грудня 1997 року.
Відповідно до технічної характеристики квартири, житлова площа даної квартири становить 39 кв.м., що на одну особу становить 9,75 кв.м. (39:4=9,75). Згідно з пунктом 2 рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради “Про квартирний облік при виконкомі Лановецької міської ради” затверджено норми житлової площі на одного члена сім'ї на рівні 13,65 кв.м.
Отже, колегія суддів вважає, що ОСОБА_1 станом на час прийняття виконавчим комітетом рішення про зняття з квартирного обліку була забезпечена жилою площею нижче за норму, встановлену законом, а відтак, потребує покращення житлових умов, що дає підстави для залишення її перебувати на квартирному обліку.
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 та її представника адвоката Манчука Сергія Григоровича слід задовольнити, а рішення Лановецького районного суду Тернопільської області від 30 листопада 2022 року - скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання незаконним пункту 2 Рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області №24 від 21 грудня 2020 року - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати пункту 2 рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради №24 від 21 грудня 2020 року в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_2 .
Зобов'язати Лановецьку міську раду поновити ОСОБА_2 на квартирному обліку у виконавчому комітеті Лановецької міської ради із збереженням часу перебування на обліку з моменту первинної реєстрації.
Згідно з ч.1 та п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 при подачі апеляційної скарги було сплачено судовий збір у сумі 1 362 (одна тисяча триста шістдесят дві) гривні, тому колегія суддів вважає за необхідне стягнути із Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області (місце знаходження - вулиця Незалежності, 34, місто Ланівці, Кременецький район, Тернопільської області, поштовий індекс: 47402, код ЄДРПОУ - 04396288, телефони: 03549-2-11-18, 097-471-19-30, електронна адреса: mrada@lanmisto.gov.ua) в користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , паспорт Серія НОМЕР_2 , виданий Лановецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 25 лютого 2004 року, телефон: НОМЕР_3 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 1 362 (одна тисяча триста шістдесят дві) гривні.
Керуючись ст.ст.35, 259, 374, 376, 381, 382, 383, 384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 та її представника адвоката Манчука Сергія Григоровича - задовольнити.
Рішення Лановецького районного суду Тернопільської області від 30 листопада 2022 року - скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання незаконним пункту 2 Рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області №24 від 21 грудня 2020 року - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати пункту 2 рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради №24 від 21 грудня 2020 року в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_2 .
Зобов'язати Лановецьку міську раду поновити ОСОБА_2 на квартирному обліку у виконавчому комітеті Лановецької міської ради із збереженням часу перебування на обліку з моменту первинної реєстрації.
Стягнути із Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області (місце знаходження - вулиця Незалежності, 34, місто Ланівці, Кременецький район, Тернопільської області, поштовий індекс: 47402, код ЄДРПОУ - 04396288, телефони: 03549-2-11-18, 097-471-19-30, електронна адреса: mrada@lanmisto.gov.ua) в користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , паспорт Серія НОМЕР_2 , виданий Лановецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 25 лютого 2004 року, телефон: НОМЕР_3 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 1 362 (одна тисяча триста шістдесят дві) гривні.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлений 30 березня 2023 року.
Головуючий
Судді