27 березня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/3089/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Казанчук Г.П, за участі секретаря судового засідання Сосновської В.В. розглянув заяву про відстрочення виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Благовіщенської міської ради про визнання протиправним і скасування пункту рішення, а також зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Науменка І.Ф., зверталась до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним і скасувати пп.5 п.1 рішення Благовіщенської міської ради від 21.05.2021 №181 в частині відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства згідно заяви від 29.12.2020 протиправною та зобов'язати Благовіщенську міську раду повторно розглянути на найближчому засіданні сесії ради заяву ОСОБА_1 від 29.12.2020 і прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, згідно з поданими графічними матеріалами з урахуванням висновків суду.
Рішенням від 16.08.2021 р. у справі №340/3089/21 визнано протиправним та скасовано підпункт 5 пункту 1 рішення Благовіщенської міської ради Кіровоградської області №181 від 21.05.2021 року "Про розгляд звернень громадян"; зобов'язано Благовіщенську міську раду Кіровоградської області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за її заявою від 29 грудня 2020 року (а.с.85-89).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.12.2021 року апеляційну скаргу Благовіщенської міської ради Кіровоградської області - залишено без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року у справі № 340/3089/21 - залишено без змін (а.с.123-125).
Міським головою Благовіщенської міської ради, на стадії виконання судового рішення, до суду подано заяву, що зареєстрована канцелярією суду 17.03.2023 року, у якій просить суд відстрочити виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року у справі №340/3089/21 за позовом ОСОБА_1 до Благовіщенської міської ради про визнання протиправним і скасування пункту рішення, а також зобов'язання вчинити певні дії, на період дії воєнного стану на території України.
Заява мотивована тим, що п.п.5 п.27 Розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України встановлено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей - безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Ухвалою судді від 20.03.2023 р. заяву призначено до розгляду у судовому у судовому засіданні на 27.03.2023 року (а.с.133).
23.03.2023 р. представник позивача надіслав суду заперечення на заяву про відстрочення виконання судового рішення та просив відмовити у її задоволенні, оскільки рішення суду станом на 20.03.2023 року залишається невиконаним (а.с.138-142).
Учасники справи в судове засідання не з'явились.
Згідно частини 4 статті 229 КАС України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності сторін та без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено частиною 4 статті 229 КАС України.
Розглянувши заяву представника відповідача про відстрочення виконання судового рішення, суд дійшов до таких висновків.
Стаття 124 Конституції України і стаття 370 КАС України встановлюють, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частинами 4 статті 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Таким чином, вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд зобов'язаний встановити та перевірити наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або обставин, що роблять його виконання неможливим, врахувати ступінь вини відповідача (у даному випадку - заявника), стихійне лихо, інші надзвичайні події.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами, як це встановлено статями 72, 77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №341/2022 від 17.05.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України №573/2022 від 12.08.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України №757/2022 від 07.11.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 06.02.2023 року №58/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, у зв'язку з російським вторгненням в Україну, з міркувань безпеки було тимчасово призупинене функціонування більшості державних електронних реєстрів, в тому числі - Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав. А без їх функціонування неможливо набувати у власність та постійне користування земельні ділянки за процедурою, яка передбачена чинним земельним законодавством України. Крім того, в умовах воєнного стану, мають місце і інші фактори, які обумовлюють необхідність запровадження на період воєнного стану особливого, спрощеного порядку доступу до земель для сталого функціонування економіки держави та виробництва сільськогосподарської продукції.
Введення воєнного стану за своєю суттю є обставиною, яка передбачає певні ускладнення у процедурі виконання судового рішення.
Водночас, 06.04.2022 року опубліковано Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" №2145-IX від 24 березня 2022 року, який набув чинності 07 квітня 2022 року.
Вказаним Законом України № 2145-IX від 24.03.2022 року Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктами 27 і 28, які урегульовують більшість питань щодо використання земель для виробництва сільськогосподарської продукції та розміщення відповідної виробничої інфраструктури.
Відтак, Земельний кодекс України містить, зокрема, наступні доповнення на час дії воєнного стану:
- земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності можуть надаватися у користування лише для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пп.4 п.27 Розділ X "Перехідні положення");
- безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (пп.5 п.27 Розділ X "Перехідні положення");
- формування земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" підпункту 1 цього пункту, крім тих, що передаються в оренду відповідно до підпункту 2 цього пункту, забороняється (пп.6 п.27 Розділ X "Перехідні положення").
Тобто, Закон України № 2145-IX від 24.03.2022 року встановлює беззаперечну заборону під час дії воєнного стану на вчиненні дій стосовно безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки.
Позивач знаходиться на завершальному етапі визначеної процедури безоплатного отримання земельної ділянки.
Суд акцентує увагу, що резолютивна частина рішення містить безальтернативний варіант поведінки відповідача щодо виконання даного судового рішення, а саме: зобов'язати Благовіщенську міську раду розглянути прийняти рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Однак, з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 №2145-IX виникли обставини, які, станом на сьогоднішній день унеможливлюють виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 у цій справі, з огляду на прийняття Закону про заборону надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Окрім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 "Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб" визначено зупинити строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні та поновити зупинені строки у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні або до внесення змін до земельного законодавства діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, незважаючи на наявність норм частини 5 статті 378 КАС України, про наявність підстав для часткового задоволення заяви Благовіщенської міської ради про відстрочення виконання рішення.
Заборона на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації діє на весь час воєнного стану за приписами підпункту 5 пункту 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України.
Отже, заборона встановлена Законом № 2145-XI є тією обставиною, що унеможливлює наразі виконання відповідачем, як органом місцевого самоврядування, судового рішення у даній справі в зобов'язальній частині, а тому заяву відповідача слід задовольнити шляхом відстрочення виконання судового рішення до завершення (скасування) воєнного стану або до законодавчої зміни підпункту 5 пункту 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України.
Законом № 2145-XI прийнятий в часі пізніше, ніж норми КАС України, а тому при вирішенні поставлених у заяві питань, суд застосовує імперативні приписи саме Закону 2145-XI , оскільки неможливо протиставити нормам закону можливість виконання рішення суду. Так, рішення суду підлягає обов'язковому виконанню, але в цьому випадку, лише після події, яка матиме місце раніше або скасування/відміна воєнного стану або внесення змін в частині заборони надання органам місцевого самоврядування дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки..
Таким чином, суд дійшов висновку, що заява про відстрочення виконання рішення суду у цій справі є обґрунтованою та підлягає задоволенню, а виконання рішення суду - відстроченню.
Суд зважає на обмеження тривалості відстрочення, встановленого частиною 5 статті 378 КАС України, однак з огляду на встановлені вище обставини, оскільки у відповідача відсутня можливість прийняття рішення про надання їй дозволу на розробку документації у правовій площині через прийняття Закону України № 2145-XI, заява відповідача підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 293-297, 378 КАС України, суд, -
Заяву про відстрочення виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року у справі №340/3089/21 - задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року у справі №340/3089/21 до події яка настане раніше: до завершення дії воєнного стану в Україні або до законодавчої зміни підпункту 5 пункту 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (в частині заборони надання дозволу на розробку проекту землеустрою).
Копію ухвали суду невідкладно надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук