29 березня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/766/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області (28000, Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, ЄДРПОУ 03197641)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо відмови їй у нарахуванні та наданні щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі за період часу з 01.11.2022 по 31.01.2023 року, а саме: листопад 2022 - 2000 грн., грудень 2022 - 2000 грн. та січень 2023 - 2000 грн. в загальній сумі 6000 грн.;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області нарахувати та виплатити їй щомісячну грошову допомогу внутрішньо переміщеній особі за період часу з 01.11.2022 по 31.01.2023 року, а саме: листопад 2022 - 2000 грн., грудень 2022 - 2000 грн. та січень 2023 - 2000 грн. в загальній сумі 6000 грн.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.02.2023 р. відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.57).
Позов мотивовано тим, що вона є внутрішньо переміщеною особою, що перемістилась в вересні 2014 року з м. Первомайська Луганської області до м. Попасна Луганської області, потім з 27.01.2015 року до 24.02.2022 року до м. Харкова (Слобідський район), з 31.03.2022 року до м. Тернівка Павлоградського району Дніпропетровської області, з 27.07.2022 року до м. Олександрії Кіровоградської області.
27.07.2022 року вона звернулась до відповідача із заявою про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу. Відповідно до довідки №3505-5001922315 її взято на облік як внутрішньо переміщену особу. Під час взяття її на облік внутрішньо переміщеної особи, було з'ясовано, що попереднім місцем її перебування було м. Тернівка Павлоградського району Дніпропетровської області. На підставі п.3 постанови Кабінету Міністрів України їй було призначено щомісячну грошову допомогу в сумі 2000 грн. З серпня 2022 року по жовтень 2022 року вона отримувала від Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області призначену їй грошову допомогу в сумі 2000 грн. Однак, з листопада 2022 по січень 2023 року відповідачем грошова допомога їй як внутрішньо переміщеній особі, призначена на підставі п.3 постанови КМУ №332 від 20.03.2022 р. не нараховувалась. Позивач вважає, що не виплата щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі, тобто невиконання приписів законодавства щодо внутрішньо переміщених осіб, є протиправною бездіяльністю відповідача.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Відповідач зазначає, що в результаті несвоєчасного внесення Управлінням СЗН Слобідського району м. Харкова до АСОПД інформації про зняття ОСОБА_1 з обліку, Управління не мало технічної можливості своєчасно здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі за період з 01.11.2022 р. по 31.01.2023 р. Неможливість своєчасної виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги пов'язано також із тим, що станом на 02.03.2023 року державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України" повною мірою не виконало покладені на нього функції, а саме - не забезпечило впровадження, адміністрування, експлуатацію, підтримку, супровід і технічне обслуговування системи. Відповідач вказує, що 16.02.2023 р. задля забезпечення виплати недоплаченої допомоги ОСОБА_1 . Управління звернулось до державного підприємства "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України" з запитом в якому повідомило про неодноразові невдалі спроби активувати виплату допомоги та про відсутність технічної можливості провести її виплату. Станом на 07.03.2023 року державним підприємством "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України" проблеми у програмному забезпеченні усунуто та Управлінням в ЄІССС проведено нарахування ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі за період з 01.11.2022 р. по 31.01.2023 р., відповідно до якого буде проведена її виплата. Відповідач стверджує, що Управління не вчиняло дій, що свідчать про відмову у нарахуванні та надані ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги за період з 01.11.2022 р. по 31.01.2023 р., не допускало бездіяльності, а вживало усі необхідні заходи щодо забезпечення виплати недоплаченої допомоги. З цих підстав просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 27.07.2022 р. №3505-5001922315 (а.с.22).
Позивач в позовній заяві вказує, що з листопада 2022 року по січень 2023 року їй не нараховувалась призначена на п.3 Постанови КМУ №332 від 20.03.2022 р. грошова допомога як внутрішньо переміщеній особі, в зв'язку з чим вона звернулась на урядову "гарячу лінію".
У відповідь на її звернення Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області листом від 17.02.2023 р. повідомило, що їй призначена допомога з серпня 2022 року в розмірі 2000 грн. З технічних причин, які виникли внаслідок переходу призначення та виплати даного виду допомоги з одного програмного комплексу на інший, допомога за листопад 2022 року, грудень 2022 року та січень 2023 року їй не нарахована. В лютому 2023 року її включено до реєстру на виплату допомоги в сумі 2000 грн. за лютий, а також після усунення розробником технічних проблем у програмному забезпеченні системи ЄІСС, вказано, що їй буде проведено доплату невиплачених коштів за листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року (а.с.24).
Позивач, не погоджуючись з такою відповіддю, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 2ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 24 Конституції України гарантується рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України встановлює Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. №1706-VII (далі за текстом Закон №1706).
Частиною 1 статті 1 Закону №1706 визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Частиною 1 статті 5 Закону №1706 визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Згідно із ч.ч.2. 3 ст.7 Закону №1706 Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
За приписами абз.7 ч.1 ст.9 Закону №1706 внутрішньо переміщена особа має право на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.
До 20.03.2022 р. механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 (далі за текстом Порядок №505).
Пунктом 2 Порядку №505 визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі за текстом Порядок №332), яким визначено механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Пунктом 2 Порядку №332, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. №204.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до п.3 Порядку №332, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей 3000 гривень; для інших осіб 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Суд враховує, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, яка з 27.07.2022 року перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області як внутрішньо переміщена особа, що визнає відповідач.
Окрім того, відповідач не заперечує право ОСОБА_1 на отримання щомісячної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі за період з 01.11.2022 р. по 31.01.2023 р., єдиною причиною не нарахування та не виплати допомоги є несвоєчасне внесення до АСОПД інформації про зняття ОСОБА_2 з обліку.
Суд вважає що Управління не мало технічної можливості своєчасно здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі за період з 01.11.2022 р. по 31.01.2023 р. через те, що Управлінням СЗН Слобідського району м. Харкова до АСОПД інформацію про зняття ОСОБА_1 з обліку внесено не своєчасно, що виключає протиправну поведінку відповідача у даних правовідносинах, а тому в задоволені позовних вимог про визнання протиправними дій належить відмовити.
Окрім цього, судом встановлено, що відповідачем 07.03.2023 року проведено нарахування ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі за період з 01.11.2022 року по 31.01.2023 року та 22.03.2023 року виплачено грошову допомогу у розмірі 6000,00 грн., про що позивач подала відповідну заяву в підтвердження виплати - виписку з банку, а тому на разі спір між сторонами в цій частині відсутній, що виключає підстави для задоволення позову (а.с.86-89).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова