Справа №295/10454/22
Категорія 54
2/295/752/23
01.03.2023 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду міста Житомира Семенцова Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг,-
У жовтні 2022 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на свою користь суму надміру перераховані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 1000,00 грн. та сплачений судовий збір. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі поданих відповідачем документів їй була призначена субсидія на період з листопада 2019 року по квітень 2020 року. У квітні 2020 року спеціалістами управління була проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої на призначення житлової субсидії. В результаті проведеної перевірки та на підставі довідки від регіонального сервісного центру МВС України в Житомирській області від 23.04.2020 року було виявлено про надання відповідачу неповної інформації про майновий стан, а саме перебування у власності чоловіка ОСОБА_2 автомобіля марки Toyota Rav-4, державний номер НОМЕР_1 , 2019 року випуску, зареєстрованого 17.10.2019 року. В декларації про доходи і витрати відповідач вказала, що транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше 5 років, немає. У зв'язку з тим, що відповідачна момент звернення до управління у заяві та декларації про доходи і витрати осіб вказала недостовірну інформацію про матеріальний стан сім'ї, вона не мала права на житлову субсидію в період з листопада 2019 року по квітень 2020 року. 06.05.2020 року рішенням міської комісії по призначенню субсидій припинено відповідачу надання житлової субсидії з 01.05.2020 року. Внаслідок завідомо поданих неправдивих відомостей виникла переплата житлової субсидії у сумі 4921,84 грн. за період з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року. Суму в розмірі 3921,84 грн. відповідачем було повернуто на рахунок управління, залишок заборгованості складає 1000,00 грн. Позивачем неодноразово направлялись повідомлення про вирішення питання переплати та з проханням з'явитись до управління, однак станом на 13.10.2022 відповідачем сума переплати в розмірі 1000,00 грн. не сплачена.
Ухвалою судді Богунського районного суду міста Житомира від 07.11.2022 року в справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача відзив на позовну заяву у визначений строк на адресу суду не надійшов.
За змістом ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05.11.2019 року відповідач звернулася до управління соціального захисту населення із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , та подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, вказавши в ній про відсутність у власності членів сім'ї, які перебувають у складі домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання транспортних засобів.
Рішенням управління від 05.11.2019 року була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з листопада 2019 року по квітень 2020 року.
Як вбачається з акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, від 23.04.2020 року, позивачем проведена перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги та встановлено, що відповідач надала неповну (невірну) інформацію про купілю 17.10.2019 року автомобіля Toyota Rav-4, 2019 року випуску, підтвердженням чому є довідка МВС України.
06.05.2020 року на засідання міської комісії по призначенню субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям вирішено припинити ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , житлову субсидію з 01.05.2020 року згідно п. 119 постанови КМУ від 14.08.2019 року № 807.
Зі змісту розрахунку внесеної переплати від 16.01.2021 року слідує, що сума повернення боргу становить 1000,00 грн.
Повідомленнями управління від 10.06.2020 року, 26.10.2020 року та 16.01.2021 року було повідомлено відповідача про припинення надання житлової субсидії.
Управлінням соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради 28.10.2021 року відповідачу направлено претензію з вимогою повернути надмірно переплачені кошти в розмірі 1000,00 грн. Проте кошти відповідачем повернуті не були.
Відповідно до Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 зі змінами і доповненнями (далі - Положення) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Пунктом 43 Положення визначено, що для призначена субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні.
Згідно із п. 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Перевірка достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного реєстру боржників, Державної фіскальної служби для отримання інформації про доходи осіб з Державного реєстру осіб-платників податків, Єдиного державного реєстру транспортних засобів Міністерства внутрішніх справ України.
Під час проведення перевірки правильності та повноти інформації наданої на призначення житлової субсидії ОСОБА_1 було виявлено, що нею приховано факт перебування у власності автомобіля марки Toyota Rav-4, державний номер НОМЕР_1 , 2019 року випуску, зареєстрованого 17.10.2019 року, вартістю 798382 грн. Відповідачу було відомо про її обов'язок повідомляти про дійсні доходи у декларації, свідченням чому є відповідна відмітка у заяві, яка власноруч підписана останньою.
Відповідно до п. 14 Положення, субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства має у володінні транспортний засіб, якому менше п'яти років, крім мопеда та причепа, при цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками вихователями дитячих будинків сімейного типу.
Згідно з п. 119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
З огляду на те, що відповідач не вказала у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, про перебування у власності її чоловіка ОСОБА_2 з 17.10.2019 року транспортного засобу, тому відповідач втратила право на отримання житлової субсидії, що є підставою для повернення надміру перерахованих коштів, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений за подання позову судовий збір у сумі 2481,00 грн., що підтверджено документально.
Керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, ст. ст. 12, 76-81, 141, 259, 263-268, 354 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради суму надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 1000,00 грн. та 2481,00 грн. судового збору, а всього 3481,00 грн. (три тисячі чотириста вісімдесят одна гривня).
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення в порядку, визначеному ЦПК України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (адреса: 10014, м.Житомир, вул. Перемоги, 55, код ЄДРПОУ 42103456).
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Суддя Л.М. Семенцова