27 березня 2023 року Справа № 480/522/23
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 вислуги календарних років на службі, зарахуванні до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999 та виплаті одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 1 (один) недорахований календарний рік служби;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 вислугу календарних років на службі, зарахувати до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999 та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 1 (один) недорахований календарний рік служби;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень п. «а» ст. 13 Закону №2262-ХІІ, у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення починаючи з 19.10.2021 на підставі застосування п. «а» ст. 12 Закону №2262-ХІІ для призначення пенсії за вислугу років та звільнення зі служби у відставку за станом здоров'я;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень п. «а» ст. 13 Закону №2262-ХІІ у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 19.10.2021 року, на підставі застосування п. «а» ст. 12 Закону №2262-ХІІ для призначення пенсії за вислугу років та звільнення зі служби у відставку за станом здоров'я.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, відповідач, як вважає позивач, не включивши до стажу роботи період служби з 29.05.1998 по 06.08.1999, позбавив позивача права на зарахування такого періоду до календарної вислуги років, що також вплинуло на вірний розрахунок одноразової допомоги в кількості один рік. Зазначає, що з 29.05.1998 по 06.08.1999 місце роботи та посада позивача була пожежний 24-ї самостійної державної пожежної частини м.Тростянець, яку позивач не змінював, і після 06.08.1999 продовжив працювати на посаді пожежного 24-ї самостійної державної пожежної частини м.Тростянець. Разом із тим, період роботи з 06.08.1999 ГУ ДСУНС в Сумській області під час звільнення зарахувало до календарної вислуги років, але відмовилося включити період служби з 29.05.1998 по 06.08.1999 і безпідставно зарахувало виключно до трудового стажу позивача. Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги до ГУ ДСУНС в Сумській області в повному обсязі.
Позовні вимоги до ГУ ПФУ в Сумській області позивач мотивує тим, що звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок та включення до календарної вислуги років період служби з 29.05.1998 по 06.08.1999, а також здійснити нарахування та виплату пенсії згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки неврахування періоду служби з 29.05.1998 по 06.08.1999 вплинуло на загальну кількість календарної вислуги років. Актим чином позивач вважає, що ГУ ПФУ в Сумській області неправомірно виплачується пенсія за п. «б» ст. 13 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У відзиві на адміністративний позов ГУ ДСУНС в Сумській області просить відмовити в задоволенні позовних вимоги, звертає увагу, що зазначений спірний період роботи може бути зараховано до загального страхового стажу, а не до календарної вислуги років позивача, що і було здійснено ГУ ДСУНС в Сумській області. Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідач до ГУ ПФУ в Сумській області відзиву на позов не надав, надано лише на вимогу суду копію пенсійної справи позивача.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб, витребувано докази у сторін. Судом повторно витребовувалися докази, а також встановлено ГУ ДСУНС в Сумській області додатковий строк для виконання вимог ухвали суду про витребування доказів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи, зокрема послужним списком ОСОБА_1 , підтверджується, що позивач проходів службу на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999.
Позивача відповідно до наказу УДПО УМВС України в Сумській області №19о/с від 30.07.1999 було звільнено по ст.36п.3 КЗпП України у зв'язку із вступом на військову службу з 06.08.1999.
З 06.08.1999 позивач продовжив проходити службу в 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області відповідно до наказу УДПО УМВС України в Сумській області №19о/с від 30.07.1999.
Відповідно до наказу ГУ ДСУНС в Сумській області №279 від 19.10.2021 позивача було звільнено з військової служби у відставку.
Також в наказі №279 від 19.10.2021 про звільнення позивача зі служби зазначено, що вислуга років позивача на службі станом на 19.10.2021 становить календарна 24р.01 міс.24 дні, трудовий стаж 06 років 05 міс. 14 днів, загальний трудовий стаж 30років 07 міс.08 днів.
Відповідно до наказу МВС України від 20.07.2018 №623 позивачу виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за 24 календарних років служби.
Позивач звернувся до ГУ ДСУНС в Сумській області із заявою від 28.11.2022 про здійснення перерахунку календарної вислуги років на службі, враховуючи те, що під час підрахунку календарної вислуги років ГУ ДСУНС в Сумській області не включило періоду служби на посаді 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999. У зв'язку із зазначеним позивач просив здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги за один календарний рік служби, який не було враховано відповідачем.
ГУ ДСУНС в Сумській області на заяву позивача від 28.11.2022 зазначило, що підстави для врахування періоду роботи на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999 відсутні, а відповідно до постанови КМУ від 17.07.1992 №393 зарахований до трудового стажу позивача. Із врахуванням зазначеного до календарної вислуги років позивача ГУ ДСУНС в Сумській області зараховано період служби в армії з 15.12.1989 по 27.11.1991, а також службу в ГУ ДСУНС в Сумській області з 06.08.1999 по 19.10.2021, що становить 24 р. 01 міс. 24 дні.
Позивач не погодився із належним розрахунком календарної вислуги років, який впливає на розрахунок одноразової допомоги при звільненні, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам між позивачем та ГУ ДСУНС в Сумській області, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначені Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ст.2 Кодексу цивільного захисту України пожежна охорона - вид діяльності, який полягає у запобіганні виникненню пожеж і захисті життя та здоров'я населення, матеріальних цінностей, навколишнього природного середовища від впливу небезпечних чинників пожежі; професійна аварійно-рятувальна служба - аварійно-рятувальна служба, працівники якої працюють за трудовим договором, а рятувальники, крім того, проходять професійну, спеціальну фізичну, медичну та психологічну підготовку; сили цивільного захисту - аварійно-рятувальні формування, спеціалізовані служби та інші формування цивільного захисту, призначені для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій.
Згідно ч. 1 ст. 22 Кодексу цивільного захисту України до сил цивільного захисту належать:
1) оперативно-рятувальна служба цивільного захисту;
2) аварійно-рятувальні служби;
3) формування цивільного захисту;
4) спеціалізовані служби цивільного захисту;
5) пожежно-рятувальні підрозділи (частини);
6) добровільні формування цивільного захисту.
Умови призначення пенсії за вислугою років визначені у статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до пп. «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Згідно пп. «б» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Відповідно до пп. «і» ч.1 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: час перебування на посадах службовців Державної кримінально-виконавчої служби України, у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які в подальшому були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом за переліком посад і на умовах, які визначаються центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.
Згідно до ст.17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач працював у 24-ій самостійній державній пожежної частини м.Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області на посаді пожежного з 29.05.1998 по 06.08.1999, що відображено у послужному списку позивача.
Згідно з вимогами Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 (із змінами), записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення або звільнення, а також про нагороди та заохочення, виправлення записів тощо вносяться (виконуються) власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження) і завіряються печаткою.
Пунктом 1 Указу Президента України від 27 січня 2003 року N 47/2003 передано Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Державний департамент пожежної безпеки як урядовий орган державного управління, вивівши його зі складу Міністерства внутрішніх справ України, та підпорядковані Департаменту органи управління, заклади, установи і підрозділи згідно з переліком (додається),до якого включено : Підрозділи, підпорядковані територіальним органам управління: штаб пожежогасіння; навчальний центр (пункт), спортивний комплекс, спортивна команда; центр оперативного зв'язку та інформації; випробувальна пожежна лабораторія, полігон; центр протипожежної пропаганди; загони, частини, окремі пости, судна та катери державної (професіональної) пожежної охорони, служби державного пожежного нагляду; відділи, відділення на закритих об'єктах; обліково-розрахункова частина; підрозділи з охорони складів та обслуговування матеріальних засобів непорушного запасу.
Згідно Наказу МНС України від 09.07.2007 року № 470 «Про затвердження Переліку посад службовців у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які в подальшому були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом МНС України, час перебування на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії» (чинний під час проходження служби позивача в ГУ ДСУНС в Сумській області), час роботи в професійній пожежній охороні підлягає зарахуванню до вислуги років. В перелік таких посад, зокрема, включено посада "пожежний" (п.34).
В подальшому наказом Міністерства внутрішніх справ України 10 вересня 2014 року N 928 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 вересня 2014 р. за N 1160/25937 затверджено Перелік посад службовців у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які надалі були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом служби цивільного захисту, час перебування на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії, до п.34 якого також включено «пожежний».
Термін "пожежна охорона" трактується як сукупність створених у встановленому порядку органів управління, підрозділів та організацій, призначених для організації профілактики пожеж, їх гасіння та здійснення покладених на них аварійно-рятувальних робіт.
Матеріалами справи, зокрема послужним списом позивача, підтверджується, що позивач з 25.05.1998 проходів службу на посаді пожежного 24-ї самостійної державної пожежної частини м.Тростянець підпорядкованої Управлінню державної пожежної охорони Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області.
Саме на підставі наказу Управління державної пожежної охорони Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області позивача було зараховано на військову службу, і позивач продовжив працювати на посаді пожежного в 24-ї самостійної державної пожежної частини м.Тростянець.
При цьому судом враховується, що позивач в спірний період проходів службу в органах МВС, оскільки накази про зарахування на службу позивача №15 від 19.05.1998 прийнято Управлінням державної пожежної охорони Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області.
Оскільки позивач працював на посаді пожежного з 29.05.1998 по 06.08.1999, що підтверджується матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність, а не дії, як помилково зазначає позивач, щодо нездійснення відповідного перерахунку календарної вислуги років під час звільнення та не включення до календарної вислуги років період служби з 29.05.1998 по 06.08.1999 правомірними та обґрунтованими.
Враховуючи те, що ГУ ДСУНС в Сумській області не було здійснено належного розрахунку календарної вислуги років, такий розрахунок вплинув і на належну до сплати суму одноразової допомоги, оскільки позивачу нараховано та виплачено було із розрахунку 24 календарні роки, тобто без врахування спірного періоду служби з 29.05.1998 по 06.08.1999 на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України.
Таким чином, із врахуванням зазначеного, позовні вимоги, заявлені до ГУ ДСУНС в Сумській області підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог у відповідності до ст. 9 КАС України та обрати належний спосіб захисту порушеного права позивача шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 вислуги календарних років на службі та зарахування до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999 та не здійснення перерахунку та виплаті одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення, із зарахуванням до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок вислуги календарних років службі, зарахувавши до календарної вислуги років позивача період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999. Зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, відповідно до п. 2 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із врахуванням до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999, з урахуванням виплаченої суми.
Стосовно позовних вимог, заявлених до до ГУ ПФУ в Сумській області, суд відмовляє в їх задоволенні, виходячи із наступного.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, згідно п. 1 якого заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Пунктом 7 цього Порядку визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за вислугу років.
За приписами пункту 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
В даному випадку, у ГУ ПФУ в Сумській області наявні документи, які були направлені ГУ ДСУНС в Сумській області та які стосувалися призначення пенсії позивачу відповідно до п.»б» ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, ГУ ДСУНС в Сумській області направило подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В матеріалах пенсійної справи наявний грошовий атестат позивача №1 відповідно до якого календарна вислуга років позивача станом на 19.10.2021 визначена в кількості 24 роки.
При цьому правильність даних, зазначений в атестаті підтвердив позивач особистим підписом, жодні зауваження відсутні.
У зв'язку із тим, що станом на 19.10.2021 календарна вислуга років позивача становить 24 роки, яку позивачем не оспорювало ся та не заперечувалося, ГУ ДСУНС в Сумській області було направлено відповідне подання про призначення пенсії позивачу за п. «б» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Із змістом подання позивач також був обізнаний, підписано особисто позивачем, про що свідчить підпис на поданні, жодні зауваження відсутні.
Суд зазначає, що в даному випадку, позивачем не оспорюється рішення до ГУ ПФУ в Сумській області щодо призначення пенсії. При цьому позивач погодився станом на день такого призначення, що календарна вислуга років позивача становить 24 р., ознайомлений із даними подання ГУ ДСУНС в Сумській області, яке було направлено до ГУ ПФУ в Сумській області
В даному випадку, у ГУ ПФУ в Сумській області відсутні правові підстави для здійснення перерахунку вислуги років позивача, в т.ч. і зараховувати до вислуги років будь-який періодів служби позивача, і здійснювати перерахунок пенсії позивача з дня призначення, оскільки такі дії не відносяться до компетенції ГУ ПФУ в Сумській області, а належать до виключної компетенції ГУ ДСУНС в Сумській області.
Незгода позивача в подальшому із розрахунком календарної вислуги років, здійсненою ГУ ДСУНС в Сумській області під час звільнення, призначення та отримання тривалого часу пенсійних виплат, не покладає на ГУ ПФУ в Сумській області автоматичного перерахунку пенсії з дня її призначення.
Такий обов'язок виникає у відповідача ГУ ПФУ в Сумській області виключно з дня отримання документів, що впливають на розмір та підстави пенсійних виплат.
В даному випадку, матеріалами справи не підтверджується, що до ГУ ПФУ в Сумській області від ГУ ДСУНС в Сумській області надійшли документи, які впливають на зміну розміру пенсійних виплат позивача.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Особам, які є особами з інвалідністю внаслідок війни, пенсія на визначених у цьому пункті умовах призначається незалежно від віку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердж. Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1, за реєстр. в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402 ( далі - Порядок).
Цей Порядок регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цим особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи Державної прикордонної служби України.
Матеріали справи не містять доказів того, що ГУ ДСУНС в Сумській області було направлено подання для призначення позивачу пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону.
Матеріалами справи не підтверджується, що позивач звертався до ГУ ДСУНС в Сумській області із відповідною заявою про направлення подання для призначення позивачу пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону.
Слід зазначити, що матеріалами справи підтверджується, про що зазначено вище, що уповноваженим органом, а саме ГУ ДСУНС в Сумській області було направлено подання для призначення позивачу пенсії відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону., із чим погодився позивач станом на час призначення пенсії.
Позивач про зазначені обставини обізнаний, як із прийнятим рішенням про призначення позивачу пенсії відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону.
На час розгляду даної справи відсутні докази того, що позивачем було оскаржено дії чи бездіяльність ГУ ДСУНС в Сумській області щодо направлення до ГУ ПФУ в Сумській області подання про призначення пенсії відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону.
В даному випадку, в мажах даної справи позивачем оспорюється виключно не зарахування періоду проходження служби та виплата одноразової грошової допомоги. Також відсутні докази того, що позивач звернувся до ГУ ДСУНС в Сумській області для направлення відповідного подання про призначення пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону, оскільки заява від 28.11.2022 не містить такої інформації.
Разом із тим, діючим Порядком передбачено, що підготовка і подання документів визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Порядку встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Законодавством саме на ГУ ДСУНС в Сумській області, а не на до ГУ ПФУ в Сумській області, покладено обов'язок підготувати і направити документи для призначення пенсії та вирахувати належним чином кількість років в календарному обчисленні.
Окрім того, пенсійний орган самостійно не визначає стаж служби військовослужбовців для перерахунку пенсії. Такі документи мають надійти з органу, де проходив службу позивач, за встановленою законодавством формою.
Доказів того, що позивач звернувся до ГУ ДСУНС в Сумській області із заявою про оформлення належним чином подання, в якому обчислено календарна вислуга років щодо призначення пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону, матеріали справи не містять.
В наданому поданні ГУ ДСУНС в Сумській області, як орган, який здійснює підрахунок календарної вислуги років для призначення пенсії, зазначило, що календарна вислуга років позивача становить 24 роки.
На даний час позивачем не було дотримано порядок подання документів, що передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Про необхідність звернення через уповноважені структурні підрозділи ГУ ДСУНС в Сумській області, як то передбачено Порядком, відповідачем було роз'яснено позивачу, про що і зазначено в листі від 16.12.2022 №4129-7908/Н-02/8-1800/22.
Таким чином позивач не позбавлений права звернення до ГУ ДСУНС в Сумській області із відповідною заявою щодо оформлення документів для призначення пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону. Саме за результатом отриманих документів ГУ ПФУ в Сумській області і повинно розглянуто питання щодо призначення пенсії позивачу відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону. Враховуючи те, що позивач із також заявою не звертався до ГУ ДСУНС в Сумській області і ГУ ДСУНС в Сумській області не було відмовлено у направленні такого подання, у суду відсутні підстави в межах розгляду даної справи досліджувати питання щодо направлення ГУ ДСУНС в Сумській області нових матеріалів до ГУ ПФУ в Сумській області, такі питання не є предметом позовних вимог.
Із врахуванням вищевикладеного, вимоги позивача, заявлені до ГУ ПФУ в Сумській області визнаються судом передчасно заявленими, оскільки в даному випадку, подання ГУ ДСУНС в Сумській області щодо призначення позивачу пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону, до ГУ ПФУ в Сумській області не надходили.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 вислуги календарних років на службі та не зарахування до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999, а також не здійснення перерахунку та виплаті одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення, із зарахуванням до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області (м.Суми, вул..С.Табали,70,і.к. 38602403) здійснити перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,і.к. НОМЕР_1 ) вислуги календарних років службі, зарахувавши до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області (м.Суми, вул..С.Табали,70,і.к. 38602403) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,і.к. НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, відповідно до п. 2 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із врахуванням до календарної вислуги років період служби на посаді пожежного 24-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тростянець УДПО УМВС України в Сумській області з 29.05.1998 по 06.08.1999, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні інших вимог ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області - відмовити.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень п. «а» ст. 13 Закону №2262-ХІІ, у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення починаючи з 19.10.2021 на підставі застосування п. «а» ст. 12 Закону №2262-ХІІ для призначення пенсії за вислугу років та звільнення зі служби у відставку за станом здоров'я та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень п. «а» ст. 13 Закону №2262-ХІІ у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 19.10.2021 року, на підставі застосування п. «а» ст. 12 Закону №2262-ХІІ для призначення пенсії за вислугу років та звільнення зі служби у відставку за станом здоров'я - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета