Справа № 2-4294\10
20 серпня 2010 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої-судді Сагайдак І.М.
при секретарі Загоруйко О.В.
з участю: представника управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Драчука С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, Кабінету Міністрів України про стягнення разової грошової допомоги, як учаснику війни,
В червні 2010 року ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, Кабінету Міністрів України про стягнення разової грошової допомоги, як учаснику війни за 2007-2009 роки в сумі 4358 грн.
В обґрунтування заявленого позову вказувала, що її визнано учасником війни. Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня передбачена виплата разової грошової допомоги учасникам війни в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Згідно положень вищезазначеного Закону за 2007- 2009 роки їй мали виплатити 4358 грн. цієї допомоги, однак фактично виплатили у 2007 році - 55 грн., у 2008 році - 65 грн., у 2009 році - 70 грн. Тому просила стягнути зазначену грошову допомогу з відповідачів в примусовому порядку.
Позивачка до суду не з»явилась, просить розгляд справи проводити у її відсутності у зв»язку із похилим віком та труднощами у пересуванні.
Представник Кабінету Міністрів України, який належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, до суду не з»явився, направив письмові заперечення проти позову, в яких посилається на те, що Кабінет Міністрів України є неналежним відповідачем по даній справі.
Представник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради проти позову заперечив та пояснив, що при виплаті позивачці одноразової грошової допомоги до 5 травня управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради діяло в межах та на підставі норм Конституції України, Бюджетного кодексу України, Законів України про Державний бюджет на відповідні роки, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 має статус учасника війни. У 2007, 2008 та 2009 роках їй було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику війни у розмірі відповідно: 55грн., 65 грн. та 70 грн.
Зазначені обставини підтверджуються посвідченням серії В-IV № 386318 та довідкою управління праці та соціального захисту населення виконкому Старокостянтинівської міської ради від 20.08.2010 року щодо розміру виплаченої у 2007-2009 роках допомоги.
Відповідно до положень ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) щорічно до 5 травня учасникам війни повинна виплачуватись разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Критерієм обрахунку разової грошової допомоги ветеранам війни є мінімальна пенсія за віком. Розмір цієї величини визначено статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Однак, Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено виплату разової грошової допомоги учасникам війни в розмірі 55 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 вищезазначені положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Отже, норми Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», які встановлювали виплату разової грошової допомоги учасникам війни в розмірі 55 гривень діяли з 01 січня 2007 року до 09 липня 2007 року і у відповідності до ст. 152 ч. 2 Конституції України втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Після цього відновили дію положення частини 5 статті 14 Закону № 3551-ХІІ.
Законом України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було викладено в новій редакції: „Щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України”.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 № 183 року встановлено у 2008 році виплату разової грошової допомоги учасникам війни у розмірі 65 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 р. вищевказані зміни до Закону № 3551-ХІІ визнані неконституційними, а тому положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін в ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які діяли з 01 січня 2008 року до 22 травня 2008 року, втратили чинність.
З 22 травня 2008 року знову відновили дію положення частини 5 статті 14 Закону № 3551-ХІІ
Згідно наданої представником управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради довідки від 20.08.2010 року одноразова щорічна допомога до 5 травня ОСОБА_3 була виплачена: 13 квітня 2007 року у розмірі 55 грн. та 16 квітня 2008 року у розмірі 65 грн.
На момент виникнення спірних відносин, а саме: на дату нарахування і виплати позивачці органом праці та соціального захисту населення відповідних коштів, положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів” були діючими, а відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведене свідчить, що дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради щодо виплати щорічної одноразової допомоги до 5 травня у 2007-2008 роках у зменшеному розмірі, ніж встановлений законом розмір виплат учасникам війни, є правомірними, оскільки управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому у позивачки відсутні правові підстави для отримання такої виплати за 2007 та 2008 роки відповідно до Закону від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Вказаний Закон не визначив розмірів разової грошової допомоги до 5 травня, яка мала виплачуватись ветеранам війни у 2009 році. Ці розміри встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 18 березня 2009 року № 211 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
ОСОБА_3 у 2009 році виплачено допомогу як учаснику війни в розмірі 70 грн. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2009 року № 211 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Однак, у 2009 році були чинними положення ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які визначали більший розмір цієї допомоги.
Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями щодо зміни діючих законів України, а тому виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, до спірних правовідносин підлягали застосуванню норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ.
Таким чином, у 2009 році позивачці мала бути виплачена разова грошова допомога до 5 травня в розмірі, встановленому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Оскільки така допомога виплачена в меншому розмірі, то в цій частині позов ОСОБА_3 є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Разом з тим, відповідно до ст.4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Згідно з ч.2 ст.1 ЦК України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Враховуючи наведене та виходячи з положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд вважає за можливе здійснити захист порушених прав позивачки шляхом зобов»язання виплатити їй разову грошову допомогу відповідно до частини 5 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не шляхом стягнення конкретної суми.
При визначенні органу з якого підлягає стягненню вищезазначена разова грошова допомога, суд виходить із положень частин 1 та 5 статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якими встановлено, що виплату цієї допомоги здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
За таких обставин в задоволенні позову ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст.1 ч.2, ст.4 ЦК України, ч.5 ст.14, ч.1,5 ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд
Позовні вимоги ОСОБА_3 задоволити частково.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3, як учаснику війни, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік відповідно до частини п'ятої статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, врахувавши виплачену суму.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області на користь ОСОБА_3 08 грн. 50 коп. судового збору та 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Старокостянтинівський районний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: /підпис/
Копія відповідає оригіналу: суддя І.М. Сагайдак