23 березня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/8300/22 пров. № А/857/15156/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р. Й.,
суддів Гуляка В. В.,
Ільчишин Н. В.,
розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року (ухвалене за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у м. Львові суддею Коморним О. І.) в справі № 380/8300/22 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оскар-Захід» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування розпоряджень, зобов'язання вчинити дії,
У червні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Оскар-Захід» (далі також - ТОВ «Оскар-Захід», Товариство, позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та, з урахуванням збільшення вимог, просило:
- визнати протиправним і скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області «Про анулювання ліцензій» № 309-РЛ від 20.05.2022, в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «Оскар-Захід» реєстраційний номер № 990211202100017, з терміном дії з 11.08.2021 по 11.08.2026;
- визнати протиправним і скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області «Про анулювання ліцензій» № 501-РЛ від 27.07.2022, в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «Оскар-Захід» реєстраційний номер № 990211202100017, з терміном дії з 11.08.2021 по 11.08.2026;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області видалити відповідні записи про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «Оскар-Захід» реєстраційний номер № 990211202100017 з відповідного Ліцензійного реєстру.
Позовні вимоги обґрунтовувало тим, що Головне управління ДПС у Львівській області анулювало ліцензію ТОВ «Оскар-Захід» на право оптової торгівлі тютюновими виробами з реєстраційним номером № 990211202100017, у зв'язку із встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням, яке зазначені у виданій ліцензії.
Вважає, що підстава для анулювання ліцензії не відповідає дійсності, оскільки ТОВ «Оскар-Захід» фактично знаходиться за адресою, яка вказана в ліцензії. Посилання відповідача в оскаржуваних розпорядженнях на встановлення факту відсутності ТОВ «Оскар-Захід» за місцезнаходженням ґрунтуються на припущеннях та не мають під собою будь-якої доказової бази.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року позов задоволено.
Не погодившись із зазначеним рішенням, його оскаржило Головне управління ДПС у Львівській області, яке вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права; висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи; а обставини справи досліджені судом неповно та необ'єктивно. Тому просило скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що посадовими особами Головного управління ДПС у Львівській області з метою посилення контролю за виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, запобігання порушень у сфері оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснено виїзди 17.05.2022, 18.05.2022, 19.05.2022 для проведення фактичної перевірки ТОВ «Оскар-Захід» за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5, в результаті яких встановлено факт відсутності суб'єкта господарювання за адресою, а згодом повторно здійснено виїзди 26 та 27 липня 2022 року, в результаті яких також встановлено факт відсутності суб'єкта господарювання за адресою.
Встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання - ТОВ «Оскар-Захід» за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5 зафіксовано актами «Про неможливість проведення перевірки» № 320/13-01-09-01/44173242 від 19.05.2022, № 586/13-01-09-01/44173242, № 595/13-01-09-01/44173242 від 27 липня 2022 року та підтверджено фото- і відеоматеріалами.
Додатково звертає увагу на те, що позивач при обґрунтуванні свої вимоги не наводить аргументів щодо відсутності підстав для проведення перевірки та її незаконності.
Щодо доводів суду про належне повідомлення директора ТОВ «Оскар-Захід» про проведення фактичної перевірки, звертає увагу на те, що відповідно до вимог пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК) фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Тому вважає, що Головне управління ДПС у Львівській області правомірно анулювало ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «Оскар-Захід», реєстраційний номер № 990211202100017, у зв'язку з встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України регламентовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР).
За правилами статті 15 Закону № 481/95-ВР оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п'ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади оптової торгівлі, а за відсутності місць оптової торгівлі - за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на всі види діяльності, передбачені цією статтею, видаються за умови обов'язкової реєстрації об'єкта оподаткування відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 ПК України.
Пунктом 63.3 статті 63 ПК України встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Відповідно до частин 52 статті 15 Закону № 481/95ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного рішення про анулювання у формі розпорядження про таке анулювання на підставі, зокрема, акта про встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню.
Як встановлено судом, ТОВ «Оскар-Захід» є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 44173242, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами економічної діяльності ТОВ «Оскар-Захід» є: 46.35 Оптова торгівля тютюновими виробами (основний); 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.10 Складське господарство; 52.24 Транспортне оброблення вантажів.
11.08.2021 Головним управлінням ДПС у Львівській області видано ТОВ «Оскар-Захід» (код ЄДРПОУ 44173242) ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами (реєстраційний номер 990211202100017) з терміном дії з 11.08.2021 по 11.08.2026 за місцезнаходженням: 79024, м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5. Ліцензія надає власнику ліценції право здійснювати оптову торгівлю тютюновими виробами, вітчизняного та імпортного виробництва.
Місце зберігання тютюнових виробів ТОВ «Оскар-Захід» зареєстровано за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Таїровська с/р, вул. Стара Люстдорфська дорога, буд. 7 (пов.1) за приміщенням площею 550 кв. м, що підтверджується довідкою про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру серії АП № 198323.
Згідно свідоцтва про право власності на будівлі та споруди майнового комплексу за № 2367-НЖ-Л від 23.10.2012 управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради посвідчує, що будівлі та споруди майнового комплексу в цілому, які знаходяться за адресою: 79024, м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5 дійсно належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Галсервіспак» на праві приватної власності.
08.04.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Галсервіспак» як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Рент оф спейс» як орендарем укладено договір оренди приміщення № 1, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове платне користування об'єкт нерухомого майна у вигляді офісного приміщення, загальною площею 16 кв. м орендодавця, за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5 (поверх другий).
13.07.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Рент оф спейс» як орендодавцем та ТОВ «Оскар-Захід» як орендарем укладено договір суборенди № 15/БН, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування нежитлове приміщення, загальною площею 16 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5.
Наказом Головного управління ДПС у Львівській області № 745-ПП від 16.05.2022 «Про проведення фактичної перевірки» з метою посилення контролю за виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, запобігання порушень у сфері оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, на підставі статей 20, 61, 62, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 та підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, статті 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» призначено провести фактичну перевірку з 16.05.2022 по 25.05.2022 ТОВ «Оскар-Захід» (код ЄДРПОУ 44173242) за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5, щодо дотримання вимог ПК України, Закону України № 481/95-ВР, Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законодавчих актів, що регулюють виробництво, зберігання та обіг алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального.
На підставі наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 16.05.2022 за № 745-ПП «Про проведення фактичної перевірки» видано направлення на перевірку ТОВ «Оскар-Захід» від 16.05.2022 № 2253 та № 2254.
19.05.2022 Головним управлінням ДПС у Львівській області складено акт про неможливість проведення перевірки № 320/13-01-09-01/44173242, в якому зазначено, що відповідно до наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 16.05.2022 № 745-ПП та направлень на перевірку від 16.05.2022 №№ 2253, 2254 здійснено виїзди 17.05.2022, 18.05.2022 та 19.05.2022 для проведення фактичної перевірки ТОВ «Оскар-Захід» за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5, однак, в результаті виїздів встановлено факт відсутності суб'єкта господарювання за адресою. В акті зазначено, що до нього додаються фото- та відеоматеріали.
Начальником відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах 19.05.2022 складено доповідну записку № 84/13-01-09-01 та скеровано начальнику управління контролю за підакцизними товарами. В доповідній записці зазначено про факт відсутності ТОВ «Оскар-Захід» за місцем знаходження та викладено прохання про розгляд питання про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «Оскар-Захід» (код ЄДРПОУ 44173242).
Розпорядженням Головного управління ДПС у Львівській області № 309-РЛ від 20.05.2022 «Про анулювання ліцензій» зобов'язано анулювати ліцензії на право оптової торгівлі згідно додатку. Відповідно додатку до розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області № 309-РЛ від 20.05.2022, ТОВ «Оскар-Захід» (код ЄДРПОУ 44173242) анульовано ліцензію на право оптової торгівлі № 990211202100017, у зв'язку з встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.
Вважаючи розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області № 309-РЛ від 20.05.2022 «Про анулювання ліцензій» протиправним, ТОВ «Оскар-Захід» звернулося до суду з позовом з одночасним зверненням із заявою про забезпечення позову, шляхом зупинення дії розпорядження № 309-РЛ від 20.05.2022 «Про анулювання ліцензій» та зобов'язання видалити запис про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами з Ліцензійного реєстру.
Ухвалою суду від 30 червня 2022 року заяву про забезпечення позову задоволено частково.
Застосовано заходи забезпечення позову до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 380/8300/22 шляхом зупинення дії розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області «Про анулювання ліцензій» № 309-РЛ від 20.05.2022 в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «Оскар-Захід» реєстраційний номер № 990211202100017.
Проте, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2022 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області було задоволено.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2022 року про забезпечення позову в адміністративній справі № 380/8300/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оскар-Захід» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії було скасовано.
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Оскар-Захід» про забезпечення позову в адміністративній справі № 380/8300/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оскар-Захід» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Після цього Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято наказ № 1305-ПП від 26.07.2022 з метою посилення контролю за виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, запобігання порушень у сфері оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами про проведення фактичної перевірки ТОВ «Оскар-Захід» (код ЄДРПОУ 44173242) за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5.
На підставі наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 26.07.2022 за № 1305-ПП видано направлення на перевірку ТОВ «Оскар-Захід» від 26.07.2022 № 4517 та № 4522.
27.07.2022 Головне управління ДПС у Львівській області склало акти про неможливість проведення перевірки за №№ 586/13-01-09-01/44173242 та 595/13-01-09-01/44173242, в яких зазначило, що відповідно до наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 26.07.2022 № 1305-ПП та направлень на перевірку від 26.07.2022 №№ 4517, 4522 здійснено виїзди 26.07.2022 та 27.07.2022 для проведення фактичної перевірки ТОВ «Оскар-Захід» за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5, однак, в результаті виїздів встановлено факт відсутності суб'єкта господарювання за адресою. В актах зазначено, що до них додається фото та відео матеріали.
Розпорядженням Головного управління ДПС у Львівській області №501-РЛ від 27.07.2022 «Про анулювання ліцензій» ТОВ «Оскар-Захід» (код ЄДРПОУ 44173242) анульовано ліцензію на право оптової торгівлі №990211202100017, у зв'язку з встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.
Не погоджуючись із розпорядженнями Головного управління ДПС у Львівській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюнових виробів, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що Головним управлінням ДПС у Львівській області не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту відсутності ТОВ «Оскар-Захід» за місцезнаходженням, тому спірні розпорядження прийнято протиправно, без з'ясування всіх обставин, які впливають на прийняття рішення та без належного повідомлення ТОВ «Оскар-Захід» про їх прийняття, тому такі є протиправними та підлягають скасуванню.
Крім того суд першої інстанції вважав, що з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно також задовольнити вимогу позивача щодо зобов'язання Головного управління ДПС у Львівській області видалити запис про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «Оскар-Захід» за реєстраційним № 990211202100017 з терміном дії з 11.08.2021 до 11.08.2026 з Ліцензійного реєстру діючих ліцензій на оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідин, що використовується в електронних сигаретах.
Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими, виходячи з таких підстав.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, яка визначає права контролюючих органів, контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп. 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Підстави проведення фактичної перевірки регламентовано статтею 80 ПК України, відповідно до пункту 80.2 якої фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з визначених цим пунктом підстав.
Так, підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачено, що фактична перевірка може проводитися у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи-платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи-платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Як видно з матеріалів справи податковим органом розпочато процедуру проведення перевірки на підставі здійснення своїх функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального. А позивач при обґрунтуванні своїх вимоги не наводить аргументів щодо відсутності підстав для проведення перевірки та її незаконності.
З матеріалів справи також видно, що позиції сторін зводиться до перевірки доводів контролюючого органу про встановлення факту відсутності ТОВ «Оскар-Захід» за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню.
Згідно абзацу 24 статті 3 Закону № 481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного рішення про анулювання у формі розпорядження про таке анулювання, зокрема, на підставі акта про встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню. До такого акта долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису.
Суд зазначає, що встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання - ТОВ «Оскар-Захід» за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5 зафіксовано актами «Про неможливість проведення перевірки» № 320/13-01-09-01/44173242 від 19.05.2022, № 586/13-01-09-01/44173242, № 595/13-01-09-01/44173242 від 27 липня 2022 року та підтверджено фото- і відеоматеріалами, які досліджено судом.
Суд звертає також увагу на те, що з наданих доказів видно, що за вказаною позивачем адресою місцезнаходження відсутні докази діяльності ТОВ «Оскар-Захід» чи перебування його працівників, чи інших доказів які б давали уявлення про його реальне місцезнаходження за цією адресою.
Крім того суд зазначає, що позивач як на підставу відсутності за адресою місцезнаходження: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5, посилається на наказ директора ТОВ «Оскар-Захід» № 023-З/Н від 01.05.2022 «Про переведення на дистанційну роботу» з 10.05.2022 до 01.11.2022, яким встановлено дистанційний режим роботи.
Пунктом 2 наказу встановлено, що робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, працівник розподіляє робочий час на власний розсуд, на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, при цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених стаття 50 і 51 КЗпП України.
Вказане, на думку позивача свідчить про відсутність працівників ТОВ «Оскар-Захід» на робочому місці за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що цим наказом встановлено дистанційний режим роботи для 9 працівників, а згідно штатного розпису ТОВ «Оскар-Захід» у нього працює 16 працівників.
Доводи позивача про те, що факт місцезнаходження ТОВ «Оскар-Захід» за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5, підтверджується договором суборенди № 15/БН від 13.07.2021, відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Рент оф спейс» як орендодавець передає, а ТОВ «Оскар-Захід» як орендар приймає у тимчасове платне користування нежитлове приміщення, загальною площею 16 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Зубрицького, буд. 5, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки цей договір оренди, підтверджує лише намір здійснення господарської операції з оренди приміщення.
Також колегія суддів зазначає, що під час другого виїзду на місцезнаходження позивача 26.07.2022, 27.07.2022 термін дії цього договору оренди закінчився, оскільки він діяв з 13.07.2021 до 13.07.2022.
Щодо допустимості та належності цих доказів колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 72, частини першої статті 73, частини першої статті 74, частини першої статті 75, частин першої та другої статті 76 та частин першої та другої статті 77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що наявні в матеріалах справи фото та відеодокази є належними, допустимими, достовірними та достатніми і у своїй сукупності дають можливість суду встановити всі обставини цієї справи; позивачем не доведено і судом не встановлено, що такі докази можуть бути здобуті з порушенням порядку, встановленого законом, тому такі судом приймаються до уваги і враховуються під час розгляду справи.
Разом з тим, колегія суддів зазначає. що всупереч зазначеним приписам, позивач не надав до суду достатніх та належних доказів, які б підтверджували його доводи та спростовували доводи відповідача та встановлені обставини.
При цьому, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень надав достатніх доказів та навів достатніх доводів на спростування тверджень позивача.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що висновки Головного управління ДПС у Львівській області про встановлення факту відсутності ТОВ «Оскар-Захід» за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню, є обґрунтованими, тому позовні вимоги Товариства є необґрунтованим і не підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, та невідповідність висновків суду обставинам справи, через що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 229, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року в адміністративній справі № 380/8300/22 скасувати.
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Оскар-Захід» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування розпоряджень, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
Н. В. Ільчишин