Рішення від 24.03.2023 по справі 240/41811/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2023 року м. Житомир справа № 240/41811/21

категорія 108080000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство "Укрпалетсистем" (вул.Березюка, 15, с.Ушомир, Коростенський район, Житомирська область, 11571, код ЄДРПОУ 32285225) із позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79026, код ЄДРПОУ 44045187), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.06.2021 за №173/3300703 в розмірі 5100,00 грн штрафної санкції.

У позовній заяві ПП "Укрпалетсистем" стверджує, що відповідачем застосовано штрафну санкцію за продаж пального без зазначення у фіскальному чеку коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, незважаючи на те, що у чеку була зазначена інформація про код товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД. Вважає прийняте податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати (а.с. 1, 2).

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

28.07.2022 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №35808/22 надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. У відзиві зазначено про те, що штрафну санкцію застосовано за проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Передача даних РРО до серверу обробки інформації виконується у форматі XML-документів. УКТ ЗЕД є обов'язковим реквізитом розрахункових документів і його рекомендовано розміщувати в структурі тегів з атрибутом. Зазначення УКТ ЗЕД в структурі тегів необов'язкових реквізитів є порушенням вимог нормативних документів та може призвести до втрати інформації, що передається суб'єктом господарювання до серверу контролюючого органу та стати причиною проведення контрольно-перевірочних заходів (а.с. 37, 38).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон України №265/95-ВР), Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 21.01.2016 №13, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 р. за №220/28350 (далі - Положення про форму та зміст розрахункових документів №13), Порядком передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Державної податкової служби України, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 08.10.2012 №1057, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 жовтня 2012 р. за №1744/22056 (далі - Порядок передачі інформації №1057).

Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДПС у Харківській області проведено перевірку ПП "Укрпалетсистем" зарезультатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.06.2021 (далі - Акт перевірки) (а.с. 5-8).

В Акті перевірки зафіксовано проведення розрахункової операції через РРО без використання режиму програмування найменування підакцизних товарів із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. 15.07.2020 здійснено продаж 38,91 літрів бензину АИ-100-К5-Євро за ціною 25,70 грн за літр на загальну суму 999,99 грн без зазначення у фіскальному чеку коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (а.с. 7).

В Акті перевірки зроблено висновок про порушення ПП "Укрпалетсистем" п.11 ст.3 Закону України №265/95-ВР (а.с. 8).

Згідно з пунктом 11 статті 3 Закону України №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

Згідно Акта перевірки порушення ПП "Укрпалетсистем" полягало саме у незазначенні у фіскальному чеку коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

У матеріалах справи наявний чек, про який зазначили ревізори-інспектори в акті перевірки, а саме: фіскальний чек №5497 від 15.07.2020 про відпуск 38,91 літрів бензину АИ-100-К5-Евро за ціною 25,70 грн за літр, на загальну суму 999,99 грн (а.с. 14).

У наведеному чеку поряд з найменуванням товару "Бензин АИ-100-К5-Евро", зазначено також код 2710124912 (а.с. 14).

Згідно додатку до Закону України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX "Про Митний тариф України", що був чинним на час проведення перевірки, код 2710124912 відноситься до групи 27 Палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні та означає: нафта та нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас.% або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), причому ці нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; відпрацьовані нафтопродукти: нафта та нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих та продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас.% або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), причому ці нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів, за винятком тих, що містять біодизель та відпрацьовані нафтопродукти: легкі дистиляти та продукти: для специфічних процесів переробки: із вмістом сірки не більш як 0,001 мас.%.

Отже, у фіскальному чеку №5497 від 15.07.2020 зазначено код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що відповідає положенням пункту 11 статті 3 Закону України №265/95-ВР, а також абзацу восьмому пункту 2 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів №13, згідно з якими фіскальний чек має містити такі обов'язкові реквізити: код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 7).

У відзиві відповідач з посиланням на Порядок передачі інформації №1057 стверджує про те, що зазначення обов'язкових реквізитів розрахункових документів в структурі тегів необов'язкових реквізитів є порушенням вимог нормативних документів (а.с. 38).

Однак, під час перевірки не було встановлено факту зазначення ПП "Укрпалетсистем" обов'язкових реквізитів розрахункових документів в структурі тегів необов'язкових реквізитів.

Штрафна санкція застосована саме за порушення пункту 11 статті 3 Закону України №265/95-ВР, що виразилось у незазначенні у фіскальному чеку коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (а.с. 7, 9, 10).

Порушення ПП "Укрпалетсистем" Порядку передачі інформації №1057 в Акті перевірки не встановлено.

Окрім того, відповідач не посилається на те, яку саме норму Порядку передачі інформації №1057 було порушено ПП "Укрпалетсистем", зазначаючи загальні норми Порядку передачі інформації №1057.

Так, згідно абзацу четвертого пункту 1.2. розділу І Порядку передачі інформації №1057, на який посилається відповідач, система зберігання і збору даних РРО (далі - СЗЗД РРО) - загальнодержавна система, призначена для збору даних РРО та передачі цих даних до системи обліку даних РРО в ДПС за технологією зберігання і збору даних РРО для Державної податкової служби України.

Відповідно до пункту 1.5. розділу І Порядку передачі інформації №1057 суб'єкти господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі), повинні подавати до органів ДПС по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці у пам'яті РРО або пам'яті модемів, які до них приєднані.

Згідно з пунктом 2.2. розділу ІІ Порядку передачі інформації №1057 СЗЗД РРО забезпечує збір та внесення даних РРО у бази даних СОД РРО у такому вигляді, в якому дані сформовані в РРО, перевірку цілісності і незмінності даних та ідентифікацію РРО засобами НСМЕП.

Пунктом 9.1. Розділу ІХ Порядку передачі інформації №1057 визначено, що передача даних РРО до серверу обробки інформації виконується згідно з регламентом, заданим у конфігурації РРО у форматі XML-документів, визначеному у протоколі передачі інформації. Інформаційні еквайри забезпечують подальшу передачу захищених даних, що були отримані від РРО, з бази даних інформаційного еквайра до СОД РРО виходячи із вимог якнайшвидшої передачі даних до СОД РРО з урахуванням оптимізації навантажень на компоненти ЦКММ та СОД РРО. ЦКММ може встановлювати обмеження щодо обсягу передачі даних за одиницю часу від інформаційних еквайрів до СОД РРО у випадках перевищення навантажень на компоненти СОД РРО та/або при нештатних ситуаціях.

Під час перевірки не здійснювалось дослідження конфігурації РРО на предмет правильності зазначення обов'язкових реквізитів розрахункових документів в структурі тегів XML-документів.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Суд вважає недоведеним та таким, що спростовується матеріалами справи факт порушення ПП "Укрпалетсистем" пункту 11 статті 3 Закону України №265/95-ВР через незазначення у фіскальному чеку коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що був відображений в Акті перевірки; а також вважає недоведеним факт порушення ПП "Укрпалетсистем" структури тегів XML-документа заданого у конфігурації РРО шляхом зазначення обов'язкових реквізитів розрахункових документів в структурі тегів необов'язкових реквізитів, який не був виявлений під час перевірки, з приводу якого до суду не було надано доказів, але про який зазначено у відзиві на позовну заяву.

Враховуючи наведені обставини справи суд задовольняє адміністративний позов та у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягує з відповідача на користь позивача судовий збір.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 139, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити адміністративний позов Приватного підприємства "Укрпалетсистем" (вул.Березюка, 15, с.Ушомир, Коростенський район, Житомирська область, 11571, код ЄДРПОУ 32285225) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79026, код ЄДРПОУ 44045187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №173/3300703 від 23.06.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Приватного підприємства "Укрпалетсистем" 2270,00 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін