233 № 233/6252/21
07 березня 2023 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінов О. С.
при секретарі судового засідання Штреккер В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі дистанційного провадження цивільну справу за позовом Костянтинівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (місцезнаходження: пл.Перемоги,8, м.Костянтинівка, Донецька область) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) про відшкодування незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
Позивач Костянтинівський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі Костянтинівський міський центр зайнятості) 31.12.2021 звернувся до суду з позовом, вказуючи, що 23.12.2020 відповідачу ОСОБА_1 надано статус безробітного відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення». Наказом КМЦЗ від 25.07.2017 № НТ 170725 відповідачу ОСОБА_1 було призначено виплату допомоги по безробіттю з 23.12.2020, відповідно до ч.1, 3, 4, ст. 22 та ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», яку він отримував по 24.05.2021 року.
Згідно з актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 38 від 25.05.2021 встановлено, що відповідачем ОСОБА_1 надано лист від Костянтинівського - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.04.2021, в якому йому повідомлено про призначення йому пенсії за віком з 30.07.2020 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року по справі № 200/8213/20-а та виплата пенсії запланована на виплатний період з червня 2021 року.
За період з 23.12.2020 року по 24.05.2021 року відповідачем ОСОБА_1 була отримана допомога по безробіттю у розмірі 26 575, 71 грн., що свідчить про те, що позивачу заподіяно матеріальну шкоду, яка підлягає поверненню. Позивачем 03.06.2021 за вихідним № 07/1084/01-24-21 була направлена претензія відповідачу для добровільної сплати отриманих коштів по безробіттю, з якою він був ознайомлений, про свідчить дата та його особистий підпис. До теперішнього часу сума заборгованості не сплачена. Просить стягнути з відповідача на користь Костянтинівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття 26575, 71 грн., у якості відшкодування незаконно отриманої допомоги по безробіттю, та судовий збір у розмірі 2189,00 грн..
Представник позивача Костянтинівського міського центру зайнятості, позовні вимоги підтримала цілком, наполягала на їх задоволенні, та надала суду письмову заяву про розгляд справи без участі представника, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала.
Відповідач, представник відповідача у судове засідання не з'явилися, надали заяву про розгляд справи у їх відсутність, просили у задоволені позову відмовити у повному обсязі. Згідно наданого відзиву на позов свою позицію обгрунтовували тим, що відповідач ОСОБА_1 дійсно звертався до суду з адміністративним позовом до Костянтинівського - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з приводу відмови у призначенні йому пенсії і цей позов був задоволений рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року по справі № 200/8213/20-а та виплата пенсії запланована на виплатний період з червня 2021 року. Але, не зважаючи на це рішення, яке набуло законної сили на час звернення відповідача до Костянтинівського міського центру зайнятості, Костянтинівсько - Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області це рішення суду не виконувало, пенсію йому не виплачувало. З цього приводу відповідач неодноразово звертався як до Пенсійного фонду, так і до виконавчої служби та правоохоронних органів. Тому вважають, що виплата ОСОБА_1 допомоги по безробіттю є законною, оскільки відповідач був позбавлений на той час будь- яких доходів та джерел існування.
Суд, вивчивши та оцінивши докази по справі у їх сукупності, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 23 грудня 2020 року звернувся до Костянтинівського міського центру зайнятості із заявою про надання йому статусу безробітного, в якій, окрім іншого, зазначив, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, не є суб'єктом підприємницької діяльності.
На підставі заяви відповідача ОСОБА_1 про надання статусу безробітного, наказами Костянтинівського міського центру зайнятості відповідачу:
- надано статус безробітного з 23.12.2020 (наказ № НТ 201223 від 23.12.2020);
- призначено допомогу по безробіттю з 23.12.2020 по 23.12.2022 (наказ № НТ 201228 від 28.12.2020);
- розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 23.12.2020 (наказ № НТ 201228 від 28.12.2020);
- припинено виплату допомоги по безробіттю з 25.05.2021 (наказ № НТ210526 від 26.05.2021);
- припинено реєстрацію безробітного з 25.05.2021 у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів (наказ № НТ 210526 від 26.05.2021).
Згідно з актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 38 від 25.05.2021 встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 призначено пенсію за віком з 30.07.2020 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року по справі № 200/8213/20-а та виплата пенсії запланована на виплатний період з червня 2021 року.
Отже, за період з 23.12.2020 по 24.05.2021 відповідач отримав допомогу по безробіттю у сумі 26 575,71 грн..
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 вказаного Закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Безробіття це соціально-економічне явище, за якого частина осібне має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування. Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи (п.п.1,2 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»).
Зайнятість це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно (п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»).
Відповідно до п. 13 ч.1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» , реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі досягнення особою встановлення ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років.
Таким чином судом встановлено та визнається сторонами, що на час звернення відповідача ОСОБА_1 до Костянтинівського міського центру зайнятості 23 грудня 2020 року, він мав право на призначення пенсії за вислугу років з 30 липня 2020 року, згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року по справі № 200/8213/20-а.
Відповідно до ч.4 ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тому суд не враховує вищенаведні заперечення відповідача. Невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року по справі № 200/8213/20-а не є предметом розгляду у цій справі.
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою (ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Відповідач ОСОБА_1 на час звернення до Костянтинівського центру зайнятості були надані недостовірні відомості щодо відсутності джерел існування. Цей факт встановлений судом.
Відповідно до п. п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За таких обставин суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття в розмірі 26575,71 грн.
Також, у відповідності із ст.141 ЦПК України, враховуючи, що позовні вимоги задоволені у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір, сплачений останнім в сумі 2189,00 грн.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», ст.ст.4, 12, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги Костянтинівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (місцезнаходження: пл.Перемоги,8, м.Костянтинівка, Донецька область) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) про відшкодування незаконно отриманої допомоги по безробіттю, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Костянтинівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (місцезнаходження: пл.Перемоги,8, м. Костянтинівка, Донецька область):
- суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 26 575 (двадцять шість тисяч п'ятсот сімдесят п'ять) грн. 71 коп.;
- судовий збір в сумі 2189 грн. (дві тисячі сто вісімдесят дев'ять) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 15 березня 2023 року.
Суддя