21 березня 2023 року м. Дніпросправа № 280/10958/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпрі апеляційну скаргу представника ОСОБА_1
на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року (головуючий суддя: Прасов О.О.) по адміністративній справі № 280/10958/21, розглянутої в порядку письмового провадження
за заявою старшого державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Частюка В.О. про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.12.2021 року у справі №280/10958/21, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі ГУ ПФУ в Запорізькій області) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі оновленої Довідки ДУ "ТМО МВС України по Запорізький області" про розмір грошового забезпечення №33/28-1939 від 29.07.2021 року, виданої станом на 19.11.2019 року, здійснити виплату недоплаченої частини пенсії з 01.12.2019 року.
Згідно матеріалів справи 26.07.2022 року видано виконавчий лист, за яким 29.07.2022 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження №69520127.
На адресу суду надійшла заява старшого державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Частюка В.О. про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, в якій він просить змінити спосіб і порядок виконання рішення з зобов'язання вчинити дії на стягнення коштів у розмірі 177 738,05 грн., посилаючись на часткове виконання ГУ ПФУ в Запорізькій області рішення суду шляхом нарахування пенсії стягувачу, виплата якої не здійснена боржником.
Відзив на заяву сторони не надіслали.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.11.2022 року по адміністративній справі № 280/10958/21 в задоволенні заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в справі № 280/10958/21 -відмовлено.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, представником ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій він просить ухвалу скасувати, задовольнити заяву державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення в справі № 280/10958/21.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції вважає ,що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Із матеріалів справи вбачається, що судове рішення по справі № 280/10958/21 на-брало законної сили, по справі 26.07.2022 року виданий виконавчий лист, виконавче провадження за виконавчим листом відкрито 29.07.2022 року.
У виконання судового рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснило пере-рахунок пенсії ОСОБА_1 , обчисливши борг у розмірі 177 738,05 грн., починаючи з 01.12.2019 року по 31.08.2022 року, виплата позивачу розрахованої суми пенсії відповідачем не здійснена з посиланням на те, що питання виплати зазначеної суми відноситься до компетенції Пенсійного фонду України.
З метою усунення обставин, що ускладнюють виконання рішення суду, державний виконавець звернувся до суду з заявою, в якій просив змінити спосіб і порядок виконання рішення суду по справі № 280/10958/21 шляхом стягнення на користь ОСОБА_1 за період 01.12.2019 року по 31.08.2022 року коштів у розмірі 177 738,05 грн.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду з підстав необґрунтованості, з таким рішення суду суд апеляційної інстанції погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до ви-конання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом по-ряд-ку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 2-3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» закріплено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусово-му виконанню.
Приписами ч.1,3 ст. 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду; підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до постанови КМ України від 16.12.2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги», якою внесено зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках», затвердженого постановою КМ України від 30.08.1999 року №1596, встановлено, що фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано Пенсійним фондом України та органами соціального захисту населення, а не ГУ ПФУ, згідно п.15 Порядку №1596 зарахування сум пенсій та грошової допомоги уповноваженими банками на поточні рахунки одержувачів проводиться не пізніше наступного операційного дня після надходження відповідних сум від Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення( в редакції, яка діє з 01.04.2021 року).
Тобто, виплати пенсій здійснюються Пенсійним фондом України У виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, інші фінансові можливості, крім зазначених, для здійснення виплат, не передбачено.
Відповідно до ч.1,2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
За змістом п. 20, 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без відповідних бюджетних асигнувань чи з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджет-ного законодавства.
Викладене свідчить, що нараховані позивачеві суми пенсійних виплат мають бути виплачені за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що на-дійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
КМ України прийнято постанову № 649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду ( далі Порядок №649), отже положення цього Порядку підлягають застосуванню до спірних відносин.
Відповідно до п.1 Порядку №649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із п. 3-5 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Для підтвердження суми, що підлягає ви-платі, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату над-ходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з п. 6 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу викладеного ГУ ПФУ в Запорізькій області при виконанні рішення суду, як орган державної влади, зобов'язане діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку №649.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011 передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересам всього суспільства.
Враховуючи рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011, та правову позицію Верховного Суду, викладену у справах №405/3663/13-а від 24.01.2018 року, № 281/1820/14-а від 30.01.2018 року, №490/9519/16-а від 10.07. 2018 року, №817/628/15 від 11.11.2020 року, суд апеляційної інстанції вважає, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, при цьому свідоме невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача не встановлено.
З огляду на наведене, встановлені обставини не дають підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення по справі № 280/10958/21, що відповідно до ст. 378 КАС України, було би підставою для зміни способу і порядку його виконання, оскільки виплата нарахованих сум буде здійснена після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Для відновлення права ОСОБА_1 щодо перерахунку відповідачем пенсії на підставі оновленої Довідки ДУ "ТМО МВС України по Запорізький області" про розмір грошового забезпечення №33/28-1939 від 29.07.2021 року, виданої станом на 19.11.2019 року , судом першої інстанції прийнято рішення, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , що відповідало заявленим позовним вимогам, а тому при зміні способу виконання такого рішення із зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на стягнення коштів у розмірі 177 738,05 грн. буде змінено рішення суду по суті, з виходом при цьому за межі позовних вимог та вирішенням питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Враховуючи сукупність встановлених обставин та приписи чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення, а тому підстави для скасування ухвали суду відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325, 378 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року по адміністративній справі № 280/10958/21 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати прийняття, та оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно приписів п.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя О.О. Круговий
суддя А.В. Шлай