14 березня 2023 року м. Дніпросправа № 280/3078/22
Суддя І інстанції - Сіпака А.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Мельника В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:
- визнати дії Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо не виготовлення ОСОБА_1 , нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року за посадою поліцейського начальника сектору Бердянського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.10.2019 року (першого числа місця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) протиправними;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.10.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) нову довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 , що фактично було виплачено у вересні 2019 року за посадою поліцейського начальника сектору Бердянського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 60%), розміру пенсії та індексації, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та надати завірену копію такої довідки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2022 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить його скасувати та винести нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована наявністю права у позивача на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на вересень 2019 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2019 року.
В письмовому відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Національної поліції в Запорізькій області просило відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом ГУНП в Запорізькій області від 31.08.2017 № 428о/с підполковника поліції ОСОБА_2 звільнено зі служби в поліції на підставі п. 2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” як колишній працівник органів внутрішніх справ.
Із заявою від 20.01.2021 позивач звернувся до відповідача, в якій просив скласти та направити до ГУ ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на вересень 2019 року для перерахунку пенсії з 01.10.2019.
У відповідь листом від 28.01.2022 № 3-3/04/29-2022 відповідач повідомив про те, що на даний час до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області списки осіб, з числа поліцейських, які отримали право на перерахунок пенсії, від Головного управління ПФУ в Запорізькій області не надходили. Ураховуючи викладене, для виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії та направлення її до ГУ ПФУ в Запорізькій області законних підстав немає.
Не погоджуючись із діями суб'єкта владних повноважень при перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженого рішення, виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII) передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, чинне законодавство право на перерахунок пенсії пов'язує з настанням певних обставин, а саме у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (поліцейських).
Розміри грошового забезпечення працівникам поліції встановлені постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, і у вересні 2021 року вони не підвищувались.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби, визначений листом Національної поліції України від 26.07.2019 року №8714/09/29-2319 «Про грошове забезпечення», в якому лише рекомендовано начальникам Головних управлінь в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 року установлювати таку надбавку. Таким чином, надбавка за специфічні умови проходження служби не є обов'язковою для нарахування та виплати поліцейському, застосування та виплата такої надбавки не є підставою для перерахунку пенсії поліцейським.
У зв'язку з відсутністю у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01.09.2019 року у відповідача не виникло обов'язку сформувати та видати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2022 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повне судове рішення складено 14 березня 2023 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя В.В. Мельник