Справа № 560/2851/23
іменем України
21 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 27.01.2023 №2649203489 про відмову у переведенні її на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ. Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати їй до стажу державної служби періоди роботи з 13.09.1993 по 01.12.2015 у системі НБУ та з 09.12.2019 по 23.01.2023 - в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області. Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести її з 24.01.2023 року на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної у довідках від 24.01.2023 №56-Ф, №62-Ф з врахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась до відповідача із заявою про переведення її з пенсії по інвалідності як інваліда 2-ї групи, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця у відповідності до вимог п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та вимог ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області рішенням №2221/03-16 від 02.04.2021 року відмовило позивачу у переведенні з одного виду пенсії на інший, оскільки зазначеним законом не передбачено призначення даного виду пенсії.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому відповідач вказує на те, що оскільки підстави для переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" №889 відсутні тому просить відмовити в задоволені позовних вимог позивача.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
Позивач відповідно до довідки МСЕК серія 12ААВ №534491 є інвалідом ІІ групи й отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону № 1058-IV.
Згідно записів трудової книжки серія НОМЕР_1 №13.09.1993 встановлено, що позивачка в період з 13.09.1993 по 01.12.2015 працювала на різних посадах у системі Національного Банку України, а також з 09.12.2019 по 23.01.2023 в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області.
24.01.2023 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності як інваліда ІІ групи, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності державного службовця згідно із Законом № 3723-XII.
Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області рішенням від 27.01.2023 №2649203489 відмовило позивачу у переході з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу", оскільки нормами Закону України "Про державну службу" не передбачено призначення даного виду пенсії. Також зазначено, що позивачка на момент звернення до суду не досягла відповідного віку 60 років, а також станом на 10.05.2016 не працювала на посаді державної служби.
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Частиною 9 статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону № 3723-XII).
Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв'язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (ч. 12 ст. 37 Закону № 3723-XII).
Суд встановив, що згідно записів трудової книжки серія НОМЕР_1 №13.09.1993 позивачка в період з 13.09.1993 по 01.12.2015 працювала на різних посадах у системі Національного Банку України та з 09.12.2019 по 23.01.2023 в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області.
Згідно статті 2 Закону України "Про Національний банк України" від 20.05.1999 № 679-XIV, Національний банк України є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Період роботи позивачки з 13.09.1993 по 01.12.2015 у системі Національного Банку України необхідно зарахувати до стажу державної служби, оскільки посади, які вона обіймала були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців згідно з постановою Правління Національного банку України від 30.06.1999 №317 "Про класифікацію посад та ранги державних службовців Національного банку України", зареєстрована в Міністерстві юстиції України за №455/3748 від 09.07.1999. Стаж державної служби ОСОБА_1 на посадах Національного банку України обчислювався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 "Про порядок обчислення державної служби" та додатку до нього ( зі змінами), що діяв на той час і станом на 01.12.2015 року (день звільнення) становив 22 роки 02 місяців 18 днів.
Також, позивачка в період з 09.12.2019 по 23.01.2023 працювала в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області на посадах, які віднесені до посад державної служби, а тому такий період підлягає зарахуванню до стажу державної служби позивачки.
Таким чином, оскільки позивачка є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби більше 20 років та перед зверненням за призначенням такої пенсії вона працювала на зазначених посадах, суд дійшов висновку, що позивачка має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому, відповідно, наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.
Суд звертає увагу, Закон не пов'язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку, а тому твердження відповідача з цих підстав безпідставні.
Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 від 13 лютого 2019 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки про визнання протиправним та скасування рішення від 27.01.2023 №2649203489 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Крім того, для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача перевести з 24.01.2023 року ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності 2-ї групи, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV, із змінами та доповненнями, на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітку, з врахуванням довідок про заробітну плату від 24.01.2023 №56-Ф та №62-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Оскільки позивачка була звільнена від сплати судового збору як інвалід ІІ групи, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання відмови протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 27.01.2023 №2649203489 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи: з 13.09.1993 по 01.12.2015 у системі Національного банку України та з 09.12.2019 по 23.01.2023 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 24.01.2023 року на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідках від 24.01.2023 №56-Ф та №62-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, з врахуванням виплачених сум.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66,Полтава,Полтавська область,36014 , код ЄДРПОУ - 13967927) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук