Рішення від 21.03.2023 по справі 520/4798/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 березня 2023 року Справа № 520/4798/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАБРИКА МОРОЗИВА ХЛАДОПРОМ" (вул. Хабарова, буд. 1, м. Харків, 61046, до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, зареєстроване 30.12.2021 р. № 00319840718 щодо донарахування ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФАБРИКА МОРОЗИВА ХЛАДОПРОМ» 8 684.43 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосування штрафної санкції у сумі 3 735 304.45 грн. в частині застосування штрафної санкції у розмірі 3 730 962.23 грн. - визнати протиправним та скасувати.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем відбулось проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків за 2021 рік та направлення на проведення перевірки від 21.10.2021 № 14394, 14395, 14392, 14393, 14396, 14398, від 17.11.2021 № 15990, «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФМ Хладопром» (код ЄДРПОУ 39106394)». Проведено документальну планову виїзну перевірку Підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2018 по 30.06.2021, валютного законодавства за період з 01.10.2018 по 30.06.2021, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2018 по 30.06.2021, іншого законодавства за період з 01.10.2018 по 30.06.2021, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (додаток 1 до акту) перевірки, який є його невід'ємною частиною.

За результатами перевірки складено акт від 07.12.2021 № 23031/20-40-07-02- 08/39106394. На підставі акту перевірки, відповідачем було винесено рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким позивачу було донараховано 8 684.43 грн. єдиного соціального внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування та на підставі п.З ч.І 1 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» застосовано до товариства штрафну санкцію у розмірі 3 735 304.45 грн.

Позивач вважає дії суб'єкта владних повноважень протиправними. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача вважає правову позицію позивача їх безпідставною, а позов таким, що не підлягає задоволенню

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, проведено документальну планову виїзну перевірку Підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства , та з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено акт від 07.12.2021 № 23031/20-40-07-02- 08/39106394.

Перевіркою встановлено наступні порушення:

- ч.1.1 ст.7 та ч.5 ст.8 розділу ІІІ Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»: занижено загальну суму додаткової бази єдиного внеску за рахунок не донарахування до мінімальної суми заробітної плати (допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами) на 39 474,65 грн., у тому числі на 1 997,32 грн. за квітень 2019 року, на 2 793,58 грн., за травень 2019 року, на 548,94 грн. за серпень 2019 року, на 1 650,03 грн. за вересень 2019 року, на 934,95 грн. за січень 2020 року, на 2 276,65 грн. за лютий 2020 року, на 1 778,32 грн. за березень 2020 року, на 1 940,05 грн. за квітень 2020 року, на 2 693,72 грн. за липень 2020 року, на 2 002,90 грн. за вересень 2020 року, на 2 037,24 грн. за листопад 2020 року, на 4 437,20 грн. за грудень 2020 року, на 2 623,20 грн. за січень 2021 року, на 5 434,53 грн. за березень 2021 року, на 6 326,02 грн. за квітень 2021 року.

- п.2.1 ст.6 розділу ІІ, п.п.1.1 п.1 ст.7 та ч.5 ст.8 розділу ІІІ Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язковедержавне соціальне страхування»: занижено загальну суму єдиного внеску (22%) за рахунок недонарахування різниці до мінімальної суми заробітної плати та фактично нарахованої заробітної плати (допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами) в розмірі 8 684,43 грн., у тому числі на 439,41 грн. за квітень 2019 року, на 614,59 грн. за травень 2019 року, на 120,77 грн. за серпень 2019 року, на 363,01 за вересень 2019 року, на 205,69 грн. за січень 2020 року, на 500,86 грн. за лютий 2020 року, на 391,23 грн. за березень 2020 року, на 426,81 грн. за квітень 2020 року, на 592,62 грн. за липень 2020 року, на 440,64 грн. за вересень 2020 року, на 448,19 грн. за листопад 2020 року, на 976,18 грн. за грудень 2020 року, на 577,10 грн. за січень 2021 року, на 1 195,60 грн. за березень 2021 року, на 1 391,73 грн. за квітень 2021 року.

- неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, що призвело до нарахувань єдиного внеску.

- пункту 1 частини другої статті 6, пункту 1 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язковедержавне соціальне страхування»: донараховання платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, у зв'язку з виправленням помилок, допущених в попередніх періодах, за І квартал 2021, відповідно до наданих 28.07.2021 року, 02.09.2021 року, 08.09.2021 року уточнюючих розрахунків на суму 7 461 924,46грн. (в т.ч. за січень 2021 року - 2025190,37 грн., за лютий 2021 року - 2627604,94 грн., за березень 2021 року - 2809129,15 грн.).

Документальною плановою виїзною перевіркою ТОВ «ФМ ХЛАДОПРОМ» при проведенні аналізу рахунків бухгалтерського обліку № 65 «Розрахунки за страхуванням», № 66 «Розрахунки за виплатами працівникам» та відомостей про нарахування заробітної плати встановлено порушення ч.1.1 ст.7 та ч.5 ст.8 розділу ІІІ Закону № 2464I, а саме: підприємством занижено загальну суму додаткової бази єдиного внеску за рахунок не донарахування до мінімальної суми заробітної плати при нарахуванні допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами на 39474,65 грн., що призвело до заниження суми єдиного внеску в розмірі 8684,43 гривень декільком працівникам.

Сума 8684,43 гривень сторонами не заперечується, та сплачена позивачем.

ТОВ «ФМ ХЛАДОПРОМ» було застосовано процедуру адміністративного оскарження рішення контролюючого органу. Рішенням від 11.05.2022 р. № 4157/6/99-00-06-02-01-06, відповідач залишив скаргу товариства без задоволення, а рішення ГУ ДПС v Харківській області від 30.12.2021 р. №00319840718 без змін.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, вказав на неправомірність дій відповідача та просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, підтримав аргументи викладені у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі

Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Пунктами 1 та 4 частини другої статті 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) встановлено, що платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ), перелік яких визначений частиною першою статті 4 Закону № 2464, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати ЄВ, подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування ЄВ в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника ЄВ у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.

Відповідно пункту 4 статті 8 Закону № 2464 порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається Законом № 2464, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно- правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 54.1. статті 54 Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Законами України від 19 вересня 2019 року № 115 «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податку на доходи фізичних осіб» (далі - Закон № 115) та № 116-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» (далі - Закон № 116) змінено порядок подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), зокрема передбачено щоквартальне подання звітності про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом.

Пунктами 1 та 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 визначено, що з 01 січня 2021 року звітні відомості з нарахування єдиного внеску повинні становити невід'ємну частину відповідної податкової звітності. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом України та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до вимог законів № 115 та № 116 наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» затверджено форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Порядок).

Відповідно до підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 Кодексу особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску, зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу,

Розрахунок (з розбивкою по місяцях звітного кварталу) до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду.

При цьому термін подання податкової декларації із базовим (податковим) періодом календарний квартал визначено пунктом 49.18 статті 49 Кодексу, зокрема згідно з підпунктом 49.18.2 така декларація подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Пунктом 48.3 статті 48 Кодексу визначено перелік основних обов'язкових реквізитів, які повинна містити податкова декларація.

У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити обов'язкові реквізити з переліку наведених у пункті 48.4 статті 48 Кодексу.

Враховуючи вимоги Кодексу та Порядку, особливості адміністрування податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску, до основних реквізитів обов'язкових до заповнення для всіх типів Розрахунку, віднесено інформацію, що міститься в рядках з 01 по 05 (крім рядків 033 - 035, які заповнюються виключно у випадках, визначених пунктом 1 розділу III Порядку), а також інформацію про додатки та їх кількість, що визначені в рядку 06 цього Розрахунку, а також на останній сторінці проставляється дата подання Розрахунку платником єдиного внеску, підписи посадових осіб платника єдиного внеску, дані про підписантів та печатка (за наявності). Відповідні обов'язкові реквізити є також обов'язковими до заповнення за їх наявності у додатках до Розрахунку.

Підпунктом "б" пункту 176.2 статті 176 Кодексу та відповідно абзацом другим пункту 3 розділу II Порядку визначено, що у разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Розрахунок містить зокрема, але не виключно:

- рядок 032 - в якому зазначається код Кодифікатора за місцезнаходженням платника або його відокремленого підрозділу, якщо Розрахунок подається податковим агентом за його відокремлений підрозділ.

Саме заповнення чи не заповнення цього рядка стало підставою виникнення спірних правовідносин, оскільки податковий орган не приймав ані в електронному вигляді, ані в паперовому вигляді звітність позивача, наприкінці зазначивши в акті, що звітність була подана не своєчасно.

Підпунктом "б" пункту 176.2 статті 176 Кодексу та відповідно абзацом другим пункту 3 розділу II Порядку визначено, що у разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Розрахунок містить зокрема, але не виключно:

- рядок 033 - зазначаються дані про відокремлений підрозділ юридичної особи (повне найменування відокремленого підрозділу), якщо Розрахунок подається податковим агентом за відокремлений підрозділ.

Цей рядок заповнюється виключно податковими агентами при поданні Розрахунку за відокремлений підрозділ.

Додатки до Розрахунку, що містять відомості про суми нарахованого єдиного внеску, не містять рядків, де зазначається код Кодифікатора за місцезнаходженням платника або його відокремленого підрозділу, якщо Розрахунок подається податковим агентом за його відокремлений підрозділ.

При поданні платником Розрахунку головним підприємством такий Розрахунок містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску по застрахованих особах головного підприємства і всіх його структурних підрозділах.

Розрахунки та додатки до них, що містять виключно відомості щодо сум нарахованого єдиного внеску по застрахованих особах відокремлених структурних підрозділів, не подаються головним підприємством.

Судом встановлено, що 07.05.2021 року позивачем подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за Полтавську філію, який прийнято та оброблено. 11.05.2021 року, також, подало податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І квартал 2021 року за головне підприємство. У зв'язку з помилками в раніше наданих звітах, а саме - в поданих звітах в рядку « 033» не зазначено повного найменування відокремленого підрозділу. Тобто розрахунок з єдиного внеску за І квартал 2021 року за головне підприємство, на думку податкового органу, вважається не поданим.

Позивач зазначає, що з даного приводу неодноразово зверталося на гарячу лінію ДПС України, де було отримано відповідь, що «чекаємо роз'яснень, питання в ДПС сформовано, але відповіді наданий момент не має.»

Крім того, доказом наявності некоректної роботи програмного забезпечення ДПС України товариство вважає лист Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України від 09.07.2021 р. № 04-32/12-2021/225975, яким підтверджено факт некоректної роботи програмного забезпечення податкового органу, що призвело до неможливості подання податкового розрахунку та отримання другої квитанції багатьма платниками податків в Україні.

Оскільки, товариство не мало можливості направити Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року за основним місцем знаходження товариства засобами електронного зв'язку, відповідно до ч.5 п.З Розділу II Порядку, розрахунок був поданий платником на паперовому носії разом з електронною формою на електронному носії інформації. 03.06.2021 року ТОВ «ФМ ХЛАДОПРОМ» було надано до Головного управління ДПС у Харківській області вказаний вище Розрахунок на паперовому носії разом з електронною формою на електронному носії інформації, про що свідчить проставлення відповідної печатки контролюючого органу, дати отримання та вхідний номер - 20791. Однак, і отриманий контролюючим органом Розрахунок не був завантажений.

Матеріали справи містять числені відомості, що позивач багато разів намагався подати розрахунок, але кожного разу, окрім останнього, не міг цього зробити. Наприклад -том 2 а.с. 226.

Позивач надав до суду належні докази сплати єдиного внеску, а саме платіж №7071010000 00 та докази наявності некоректної роботи програмного забезпечення ДПС України. Товариство вважає лист Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України від 09.07.2021 р. № 04-32/12-2021/225975, яким підтверджено факт некоректної роботи програмного забезпечення податкового органу, що призвело до неможливості подання податкового розрахунку та отримання другої квитанції багатьма платниками податків в Україні. Товариство не мало можливості направити Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року за основним місцем знаходження товариства засобами електронного зв'язку.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності суд зазначає, що субєкт владних повноважень у спірних правовідносинах під час розгляду і вирішення по суті не повно з'ясував обставини та не надав оцінку усім юридично значимим факторам, унаслідок чого вчинене управлінське волевиявлення неузгоджуються із нормативним регламентуванням.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст. 139 КАС України та Закону України Про судовий збір.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАБРИКА МОРОЗИВА ХЛАДОПРОМ" (вул. Хабарова, буд. 1,м. Харків,61046, до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, зареєстроване 30.12.2021 р. № 00319840718 щодо донарахування ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФАБРИКА МОРОЗИВА ХЛАДОПРОМ» 8 684.43 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у частині застосування штрафної санкції у сумі 3 735 304.45 грн. в частині застосування штрафної санкції у розмірі 3 730 962.23 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21 березня 2023 року.

Суддя Сагайдак В.В.