06 березня 2023 року м. Ужгород№ 260/3496/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Грин-Лумей В.Г.
за участю: позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Спільне Українсько-Німецько-Швейцарське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Д'юті Фрі Трейдінг" - представник адвокат Лещинець Л.В.
відповідача: Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків - представник Несторак Х.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне Українсько-Німецько-Швейцарське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Д'юті Фрі Трейдінг" (вул. Польова, б/н,с. Минай, Ужгородський район, Закарпатська область,89423) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, буд. 35,м. Львів,79026 про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Спільне Українсько-Німецько-Швейцарське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Д'юті Фрі Трейдінг" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 07 червня 2022 року по 25 липня 2022 управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СПІЛЬНЕ УКРАІНСЬКО- НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2022 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 17.02.2022 № 9034264482 від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі, заявленого до відшкодування з бюджету з урахуванням періодів декларування від'ємного значення.
За результатами перевірки відповідачем було складено Акт № 109//33-00-07-01/14285992 від 29.072022 р. , на підставі якого в подальшому були прийняті, зокрема оскаржені податкові повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 31.08.2022 року № 204/33-00-07-02 та № 205/33-00-07-02. Позивач вважає вказані податкові повідомлення-рішення (далі - ППР) такими, що прийняті всупереч вимогам податкового та митного законодавства, а у діях Позивача відсутні будь-які правопорушення, у звязку з чим наявні підстави для скасування оскаржуваних ППР у судовому порядку.
18 жовтня 2022 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов , відповідно до якого Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП, вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Так, зазначено, що під час перевірки СП у формі ТОВ «Д'юті Фрі Трейдінг» встановлено факти реалізації товарів, через магазини безмитної торгівлі, з порушенням чинного законодавства, внаслідок чого не можливо підтвердити факт реалізації товарів на суму 2 234 499,9 гри. в режимі безмитної торгівлі та застосування нульової ставки з податку на додану вартість. Враховуючи вищенаведене, СП у формі ТОВ «Д'юті Фрі Трейдінг» не сформовані податкові зобов'язання за січень 2022року в сумі ПДВ 446 900 грн. по реалізації товарів через магазини безмитної торгівлі, не складено та не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на реалізацію товарів та відповідно не відображено в Декларації з податку на додану вартість за січень 2022року.
На порушення вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України СП у формі ТОВ «Д'ютіФріТрейдінг» не складено та не зареєстровано в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, що призвело до застосування штрафних санкцій відповідно до п.120-1 .2 ст. 120-1 Податкового кодексу України від 02.12.10р. №2755-УІ (із змінами та доповненнями), а саме: податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, зазначає, що в порушення п.185.1, п.187.1, ст.187, п.200.1, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України СП у формі ТОВ «Д'ютіФріТрейдінг» занижено податкові зобов'язання на суму ПДВ 446 900 грн., що призвело до завищення показника у рядку 19 «Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9 декларації) (позитивне значення), та як наслідок вплинуло на завищення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2022 року (показник рядка 20.2 Декларації) на суму 436 873,00 гривень та відповідно завищення у рядку 21 «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового періоду)» податкової декларації з ПДВ за період січень 2022 року на суму 10 027 грн.
Враховуюче усе вищенаведене, беручи у сукупності факти встановлених порушень встановлені під час проведення перевірки контролюючим органом та документів, на думку Західного МУ ДПС по роботі з ВПП, винесені податкові повідомлення-рішення від 31.08.2022 №204/33-00-07-02, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за січень 2022 року на суму 436 873. 00 грн. та застосовано штраф у розмірі 25% на суму 109 218.00 грн. та від 31.08.2022 №205/33-00-07-02, яким зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ за січень на суму 10 027, 00 грн. є повністю правомірними та такими, які винесені з дотриманням усіх норм чинного законодавства .
01 листопада 2022 року позивачем надано Відповідь на відзив, в якому викладено заперечення на позицію відповідача, надану у Відзиві, зокрема, позивач зазначив, що поданий Відповідачем відзив не містить жодного заперечення аргументів, наведених позивачем у позовній заяві. Зазначено, що у своєму Відзиві Відповідач також фактично підтверджує, що ним залишено поза увагою автентичні копії фіскальних чеків з РРО безпосередньо у місці продажу, надані Позивачем не лише на запит Відповідача під час перевірки, але і як документальне підтвердження у додатках до заперечень на Акт перевірки. Мотивів відхилення таких документів відзив не містить.
Крім того, позивач звертає увагу суду, що Відповідач посилається на неактуальну редакцію статей Податкового кодексу (зокрема, процитований Відповідачем п.201.4 ПК України не враховує зміни, внесені згідно із Законом №129-ІХ від 20.09.2019 р). Відповідач посилається на «Порядок № 957» , який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної». Просить задовольнити позов .
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з мотивів наведених у позові та інших заявах.
Представник відповідач заперечив проти позовних вимог з мотивів наведених ним у відзиві та заявах по суті позову.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Спільне Українсько-Німецько-Швейцарське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Д'юті Фрі Трейдінг" ( код ЄДРПОУ 14285992) станом на 01.01.2022 року міститься в Реєстрі підприємств, яким надано дозвіл на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі.
В період з 07 червня 2022 року по 25 липня 2022 р. управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі наказу від 01.06.2022 № 37, виданого Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків та направлень від 07.06.2022 р. № 59/33-00-07-02, № 60/33-00-07-01, виданих Західним міжрегіональним управління ДПС по роботі з великими платниками податків, відповідно до п.п. 19 .6 ст. 19 . п п. 20.1.4 ст. 20, п.п. 75.1.2 ст. 75, п.п. 78.1.8. ст. 78, п. 82.2 ст. 82, п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (зі змінами і доповненнями, далі - ПКУ), було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне Українсько-Німецько-Швейцарське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Д'юті Фрі Трейдінг" (далі - Позивач, СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ») з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2022 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 17.02.2022 № 9034264482 (далі - Декларація) від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі, заявленого до відшкодування з бюджету з урахуванням періодів декларування від'ємного значення.
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки складено акт № 109//33-00-07-01/14285992 від 29.072022 р. про результати документальної позапланової виїзної перевірки СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРПОУ 14285992) з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2022 року від'ємного значення податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету (далі - Акт перевірки).
За результатами проведеної перевірки встановлені порушення позивачем зокрема:
- п. 185 1 ст. 185, пп. 187.1 ст. 187, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 ПКУ, оскільки СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» занижено податкові зобов'язання на суму ПДВ 446900 грн., що призвело до завищення показника у рядку 19 «Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» та як наслідок, вплинуло на завищення бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2022 року (показник рядка 20.2 Декларації) на суму 436 873 гривень;
- п. 185. 1 ст. 185, пп. 187.1 ст. 187, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 ПКУ, оскількиСП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» занижено податкові зобов'язання на суму ПДВ 446900 грн., що призвело до завищення показника у рядку 19 «Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» та відповідно завищення показника у рядку 21 «Сума від'ємного значення, що податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) переноситься до рядка 16.1 декларації наступного (звітного) податкового податкової декларації з ПДВ за період січень 2022 року на суму 10027 гривень.
- п. 201. 10 ст. 201 ПКУ, оскільки СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом граничного строку передбаченого статтею 201 цього Кодексу за січень 2022 на загальну суму ПДВ 446900 грн.
Заперечення Позивача на акт Відповідачем залишено без задоволення, а висновки перевірки залишено без змін.
На підставі вищезазначеного акту, Відповідачем прийнято такі податкові повідомлення-рішення:
- податкове повідомлення-рішення від 31.08.2022 №204/33-00-07-02, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ, задекларовану на рахунок платника у банку за січень 2022 року згідно з Декларацією від 17.02.2022 року на суму 436873,00 грн. на підставі п.123.2 ст.123 ПКУ до Позивача застосовано штраф у розмірі 25% як за діяння, вчинене умисно, на суму 109 218 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 31.08.2022 №205/33-00-07-02, яким зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за січень 2022 року, задекларовану згідно з Декларацією від 17.02.2022 року, на суму 10 027 грн.
Так згідно з інформацією, наведеною в Акті перевірки (стор. 9 Акту перевірки), висновки про відсутність у фіскальних чеках «обов'язкового» реквізиту документа, якій посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю, зроблено Відповідачем на підставі інформації з Системи зберігання і збору даних РРО масивів інформації по чеках РРО за період з 01.01.2022 р. по 31.01.2022 р., що була надана на запит Відповідача листом ДПС України від 20.07.2022 р. № 7605/7/99-00-07-04-03-07.
Однак, судом встановлено, що в процесі перевірки СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» отримало від Відповідача запит №1285/6/33-00-07-01 від 17. 06. 2022 р. щодо надання документального підтвердження, в тому числі касових чеків за січень 2022 року, які підтверджують факт продажу товарів.
ПП «РЕКТА» відповідно до договору на введення в експлуатацію, технічне обслуговування, гарантійний (післягарантійний) ремонт реєстраторів розрахункових операцій від 01.02.2019 року № 880 надано Позивачу послуги з технічного обслуговування РРО.
Згідно з довідкою, виданою ПП«РЕКТА» від 09.08.2022р. № 47, використовувана версія програмного забезпечення допускає можливість збою системних параметрів налаштувань РРО, яка могла призвести до того, що під час проведення розрахункових операцій не зберігалися додаткові дані (додаткові реквізити) при перенесенні інформації до носія КСЕФ РРО, а саме номер паспорту у рядку «Паспорт», та відповідно не відбулася передача вказаних додаткових даних до електронної копії розрахункового документа і фіскальних звітних чеках РРО, дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби.
Як вбачається із довідки ПП«РЕКТА», програмне забезпечення допускає можливість збою системних параметрів налаштувань РРО. Такий збій міг призвести до відсутності збереження в пам'яті касового апарату додаткового реквізиту «Паспорт». Оригінали касових чеків видавалися покупцям з усіма реквізитами, в т.ч. і додатковими (паспортні данні покупців), а електронні копії чеків могли передаватись відповідними каналами зв'язку до органів державної податкової служби без додаткового реквізиту «Паспорт» через технічний збій, як про це засвідчує ПП «Ректа».
Окрім того, судом встановлено, що факт вивезення за межі митної території України товарів, що були поміщені у митний режим безмитної торгівлі, підтверджується митними деклараціями типу ЕК-11.
В січні 2022 року вивіз усіх товарів, що були реалізовані МБТ СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» (в тому числі тих, щодо яких були оформлені розрахункові документи, зазначені у Додатках № 1 та № 2 до Акту перевірки) були підтверджені митними деклараціями.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Як зазначено в акті перевірки, на думку Відповідача, неможливим є підтвердження факту реалізації товарів в режимі безмитної торгівлі у зв'язку з відсутністю в частині виданих Позивачем фіскальних чеків обов'язкового реквізиту документа, якій посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю.
Відповідно до ст.420 Митного кодексу України (далі - МКУ) магазин безмитної торгівлі - це спеціалізований торговельний заклад, розташований у пункті пропуску через державний кордон України, відкритому для міжнародного сполучення, а також на повітряному або водному транспортному засобі комерційного призначення, що виконує міжнародні рейси, та призначений для реалізації товарів, поміщених у митний режим безмитної торгівлі.
Магазини безмитної торгівлі в установленому порядку здійснюють торгівлю всіма видами продовольчих і непродовольчих товарів, крім товарів, які відповідно до закону заборонені до ввезення в Україну, вивезення з України та транзиту через територію України, та товарів за товарними позиціями 2701-2716 згідно з УКТ ЗЕД. Правила продажу товарів магазинами безмитної торгівлі громадянам затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Правила продажу товарів магазинами безмитної торгівлі затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1089 (далі - Правила продажу № 1089).
Магазин безмитної торгівлі відкривається на підставі дозволу, який видається відповідно до пунктів 3 - 8 цього Порядку суб'єктові підприємницької діяльності - власникові чи орендареві призначеного для магазину приміщення або суб'єктові, що має намір спорудити відповідне приміщення у пункті пропуску на митному кордоні України, в інших зонах митного контролю, визначених митними органами (далі - суб'єкт підприємницької діяльності).( п.2)
Відповідно до п. 6 Правил продажу № 1089 факт продажу товару підтверджується касовим або товарним чеком з послідовною нумерацією (у двох примірниках), у якому повинні зазначатися номер рейсу або реквізити документа, який посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю, ідентифікаційний код товару і його вартість. Оригінал чека видається пасажирові, який придбав товар, а копія зберігається у магазині безмитної торгівлі протягом не менш як трьох років.
Відповідно до абз. 19 ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР) касовий та товарний чеки відносяться до розрахункових документів, що мають встановлену форму та зміст і зареєстровані у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.
Правила продажу № 1089 передбачають зазначення реквізитів документа, який посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю, саме у розрахунковому документі, у випадку продажу товарів СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» ним є фіскальний касовий чек на товари (послуги) (форма № ФКЧ-1, наведена у додатку 1 до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. № 13, далі - Положення № 13).
Відповідно до п. 2 розділу II Положення № 13 реквізити документа, який посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю, відсутні у переліку обов'язкових реквізитів розрахункового документу - фіскального чеку.
Розрахункові документи, що створюються реєстраторами розрахункових операцій або програмними реєстраторами розрахункових операцій в паперовій та/або електронній формі, можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суму здачі та інші дані, зокрема інформацію, яка визначена технічними вимогами до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій (п.5 Розділу І Положення № 13).
Таким чином, законодавством, що регулює правові засади використання РРО, формування такого обов'язкового реквізиту розрахункового документа РРО, як «документ, який посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю» не передбачено.
Крім того, Відповідачем у даному випадку надано перевагу власним базам даних, адміністратором яких є ДПС України, а не документам, наданим Позивачем під час перевірки, а саме - фіскальним чекам (які е розрахунковими документами), сформованим РРО Позивача при продажу товарів, безпосередньо в місці продажу.
Так згідно з інформацією, наведеною в Акті перевірки (стор. 9 Акту перевірки), висновки про відсутність у фіскальних чеках «обов'язкового» реквізиту документа, якій посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю, зроблено Відповідачем виключно на підставі інформації з Системи зберігання і збору даних РРО масивів інформації по чеках РРО за період з 01.01.2022 р. по 31.01.2022 р., що була надана на запит Відповідача листом ДПС України від 20.07.2022 р. № 7605/7/99-00-07-04-03-07.
Однак, як встановлено судом, в Акті належним чином не відображено що в процесі перевірки СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» отримало від Відповідача запит № 1285/6/33-00-07-01 від 17.06. 2022 р. щодо надання документального підтвердження, в тому числі касових чеків за січень 2022 року, які підтверджують факт продажу товарів, які були надані Відповідачу.
Як встановлено судом під час проведення перевірки Відповідачу були надані копії чеків, і у кожному фіскальному чеку (оригіналах та копіях) наявна інформація щодо реквізитів документа, що посвідчує особу (номер паспорта)., а акт перевірки не містить відомостей про те, що хоча б в одному з наданих позивачем фіскальних чеків, сформованих РРО Позивача при продажу товарів безпосередньо в місці продажу, було виявлено відсутність даних про документ що посвідчує особу.
Однак Відповідачем не надано оцінку первинним документам - касовим чекам позивача та надано перевагу даним електронного реєстру касових чеків, отриманим від Державної податкової служби України.
Відповідно до абз. 2 п. 7 ст. З Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі), повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
Порядок передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Державної податкової служби України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 № 1057, передбачає, що Передача даних РРО до серверу обробки інформації виконується згідно з регламентом, заданим у конфігурації РРО у форматі ХМL- документів, визначеному у протоколі передачі інформації. При цьому для РРО з КСЕФ порядок передачі даних встановлений таким, який передбачає, що процесор РРО вибирає з носія КСЕФ ті ПД РРО, які підлягають передачі (п. 9.1, п. 9.2 розділ IX цього Порядку).
Таким чином, контролюючий орган в Акті перевірки навів помилкові дані щодо відсутності в частині фіскальних чеків реквізиту документа, якій посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю з причини, що дані в СЗЗД РРО містять інформацію про розрахунковий документ, що спеціально сформована для такого зберігання відповідно до встановлено регламенту - електронна копія розрахункового документа, яка не є фотографічною копією фіскального чеку, що при технічному збої робить можливим у деяких випадках незабезпечення передання додаткових даних розрахункового документу (реквізит «паспорт») до СЗЗД РРО.
Суд зазначає, що ані Законом №265/95-ВР, ані Положенням № 13 недолік реквізиту розрахункового документа не прирівняний до відсутності розрахункового документа як такого чи, тим більше, то відсутності операції з продажу товарів взагалі.
Як зазначалося судом вище, висновки відповідача грунтуються виключно на листі ДПС України від 20.07.2022 року №7605/7/99-00- 07-04-03-07, яким надано інформацію з Системи зберігання і збору даних РРО масивів інформації по чеках РРО в розрізі номенклатури та ціни товару СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» за період з 01.01.2022 по 31.01.2022 (файли в електронному вигляді), тоді як надані СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» докази щодо наявності у всіх чеках за січень 2022 року даних додаткового реквізиту «Паспорт» - Відповідачем до уваги не взяті.
Суд зазначає, що обставини продажу товарів в магазині безмитної торгівлі підтверджується касовими чеками, а не інформацією з електронного реєстру розрахункових документів (чеків). Вказане прямо підтверджується пунктом 6 Постанови № 1089, яким також встановлено, що факт продажу товару підтверджується касовим або товарним чеком, а не будь-якими іншими документами чи інформацією.
Як наслідок, висновки відповідача щодо непідтвердження фактів продажу товарів на підставі електронного реєстру розрахункових документів (чеків), а не на підставі касових чеків, які були надані позивачем до перевірки, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України.
Позивач застосовує нульову ставку ПДВ при продажу товарів в МБТ на підставі п.п. 195.1.2 «ґ» ст. 195 ПКУ, відповідно до якого за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання товарів магазинами безмитної торгівлі відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Підпункту "ґ" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 ПКУ постачання товарів магазинами безмитної торгівлі може здійснюватися виключно: фізичним особам, які виїжджають за межі митної території України; фізичним особам, які в'їжджають на митну територію України в пунктах пропуску через державний кордон України, відкритих для міжнародного повітряного сполучення; фізичним особам, які переміщуються транспортними засобами, що належать резидентам та знаходяться за межами митного кордону України,
Порушення норм цього підпункту тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Порядок контролю за дотриманням норм цього підпункту встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Ч. 2 ст. 420 МКУ та п. З Правил продажу № 1089 передбачено, що продаж товарів магазинами безмитної торгівлі здійснюється громадянам, які виїжджають за межі митної території України, а також пасажирам міжнародних рейсів, які виконуються повітряними та водними транспортними засобами комерційного призначення, що експлуатуються резидентами.
Відповідно до ст. 140 Митного кодексу України «Безмитна торгівля - це митний режим, відповідно до якого товари, не призначені для вільного обігу на митній території України, знаходяться та реалізуються для вивезення за межі митної території України під митним контролем у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України, відкритих для міжнародного сполучення, та на повітряних, водних або залізничних транспортних засобах комерційного призначення, що виконують міжнародні рейси, з умовним звільненням від оподаткування митними платежами, установленими на імпорт та експорт таких товарів, та без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, а також без проведення заходів офіційного контролю.»
Слід зазначити, що у пунктах пропуску та пунктах контролю в установленому порядку організується і здійснюється прикордонний та митний контроль осіб, транспортних засобів і вантажів, що перетинають державний кордон. Облаштування пунктів пропуску, пунктів контролю здійснюється з дотриманням загальних вимог до облаштування пунктів пропуску через державний кордон, затверджених постановою КМУ від 17.08.2002 р. № 1142 ( п. 7, п. 27 «Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю», затвердженого Постановою КМУ від 18.08.2010 № 751).
Відповідно до п. 5 Правил продажу № 1089 магазинами безмитної торгівлі реалізуються товари у пунктах пропуску на митному кордоні України або на транспортних засобах, що виконують міжнародні рейси, фізичним особам, які відїжджають за кордон, за умови пред'явлення ними документа, який посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю або належного їм проїзного документа на транспортний засіб, який прямує за межі України.
Отже, магазин безмитної торгівлі розташований у пункті пропуску через державний кордон України, діяльність якого регулюється законом та перебуває у сфері контролю державної прикордонної служби.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про прикордонний контроль», з метою здійснення прикордонного контролю з одночасним забезпеченням безпеки та безперервності дорожнього руху всі переміщення осіб та транспортних засобів у межах території пункту пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення регулюються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України.
ПОРЯДОК дій посадових осіб органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України щодо установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон, здійснення контролю за його додержанням, а також організацій і забезпечення взаємодії та координації контрольних органів і служб, що здійснюють різні види контролю або беруть участь у забезпеченні режиму в пунктах пропуску через державний кордон затверджений наказом АДПС України 29.08.2011 № 627, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.09.2011 № 1117/19855 (далі - Порядок № 627)..
Особам, які мають намір перетнути державний кордон заборонено без дозволу представників підрозділу охорони державного кордону залишати зону прикордонного контролю і територію пункті пропуску, порушувати рядність руху, змінювати напрям руху в'їзд/виїзд , перебування у пункті пропуску через державний кордон без документів тощо.
Матеріали справи не містять доказів того, що особами, яким було реалізовано товар у МБТ за операціями, відомості про які вказані у Додатку 1 до Акту перевірки, було порушено правила перебування у пункті пропуску через державний кордон, а саме: змінено напрям руху в'зд на виїзд без фактичного виїзду за межі митної території України чи здійснено в'їзд на пункт пропуску поза паспортним контролем без документа, що посвідчує особу тощо, і що таких осіб було притягнуто до відповідальності органами Державної прикордонної служби.
Матеріали справи не містять доказів встановлення Державною митною службою порушення правил експлуатації МБТ, а також порушення правил режиму безмитної торгівлі у період січня 2022 року. До видів діяльності, контроль за провадженням яких здійснюється митними органами, належать: відкриття та експлуатація магазину безмитної торгівлі (п.2 ст.404 МКУ).
Розташування магазинів безмитної торгівлі та умови реалізації в них товарів повинні виключати можливість безпосереднього ввезення цих товарів для споживання на митній території України (ч.2 статті 421 МКУ). У приміщенні магазину безмитної торгівлі створюється зона митного контролю.
Отже, магазини безмитної торгівлі розташовані таким чином, що громадяни потрапляють до них вже після проходження митного та прикордонного контролів.
Відповідно до СТ.343 МКУ огляд територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, магазинів безмитної торгівлі, територій вільних митних зон та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи (крім житла громадян), може здійснюватися посадовими особами митного органу за письмовим рішенням керівника цього органу або особи, яка виконує його обов'язки з метою зокрема 2) перевірки дотримання встановлених цим Кодексом та іншими законами України правил провадження діяльності, контроль за якою покладено на митні органи.
Отже, до повноважень Відповідача не належить встановлення фактів порушення правил реалізації товарів у режимі безмитної торгівлі, оскільки це є частиною правил провадження діяльності МБТ, контроль за якими покладено на митні органи.
Зазначені факти ДОТРИМАННЯ Позивачем режиму безмитної торгівлі та підтвердження митними деклараціями факту вивезення товарів, реалізованих в січні 2022 р. фізичним особам в МБТ СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ», за межі митної території України, в Акті перевірки не викладені, жодних належних доказів порушення правил торгівлі МБТ матеріали справи не містять.
Отже, Відповідачем зроблено висновки про те, що реалізовані товари імовірно не перетинали митний кордон України і що вони можливо призначені для вільного обігу на території України (стор. 8, 9 Акту перевірки) не тільки на підставі власних припущень щодо інтерпретації інформації, отриманої з СЗЗД РРО, але і ігноруючи документальне підтвердження їх вивезення, а саме - митні декларації, що підтверджують вивезення такого товару за межі митної території України, а також без наведення фактів, що при реалізації товарів в МБТ СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» порушені умови реалізації товарів, встановлені МКУ.
Оскільки СП у формі ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» в січні 2022 року виконало всі умови щодо застосування нульової ставки ПДВ відносно всіх операцій, зазначених в рядку 2.1 Декларації з ПДВ за січень 2022 року, висновки про те, що товариству треба було скласти зведену податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН на суму ПДВ 446900 грн. із застосуванням ставки 20% не відповідають чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
Як зазначено в Акті перевірки, , неодноразова реалізація товарів протягом доби на реквізити одного і того ж самого документа особи робить неможливим підтвердження факту реалізації товарів в режимі безмитної торгівлі та застосування нульової ставки з ПДВ у зв'язку з фізичною неможливістю багаторазового перетину митного кордону протягом доби (стор. 9 Акту перевірки).
Суд зазначає, що під час перебування у пункті пропуску через державний кордон України (саме там розміщуються МБТ відповідно до ст 420 МКУ) громадянин має можливість відвідати МБТ нічим не необмежену, крім власне часу перебування у такому пункті пропуску, кількість разів і зробити відповідну кількість покупок. Кількість розрахункових операцій, які можна здійснити фізичною особою за одне відвідування МБТ, також не обмежується жодним нормативно - правовим актом.
Акт перевірки не містить доказів того, що номерів документів осіб, яким була здійснена реалізація товарів у січні 2022 року, не існує, а відтак така інформація в касових чеках не є свідченням порушення режиму безмитної торгівлі чи підставою для позбавлення Позивача права на застосування нульової ставки ПДВ.
Таким чином, висновки Відповідача про неможливість підтвердження здійснення продажу товарів в МБТ із застосуванням режиму безмитної торгівлі і нульової ставки ПДВ на тій підставі, що одній особі на добу було реалізовано товарів із здійсненням кількох розрахункових операцій, або з причини недостовірних даних документа, що посвідчує особу, не є обґрунтованими нормативно і не мають підтвердження фактичних обставин, що не відповідає визначеним п.п. 21.1.1 ст. 21 ПКУ обов'язкам посадових та службових осіб контролюючих органів дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з ПКУ та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Щодо доводів відповідача про наявність в діях позивача порушень у звязку з відсутністю у 38 чеках паспортних реквізитів на суму 46 532,00 грн., то це не спростовує наявність обовязкових реквізитів в інших фіскальних чеках серед 3000 за спірний період на суму 2 234 499,90 грн., а отже факт завищення позивачем відшкодування ПДВ на суму 446 900 грн. є необгрунтованим.
Відповідачем не доведено правомірності оскаржених податкових повідомлень-рішень,, які не відповідають критеріям зазначеним у ч. 2 ст. 2 КАСУ, водночас мотиви та обґрунтування , наведені в позовній заяві відповідають вимогам законодавства та встановленим в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами та, за наведених обставин, позов слід задовольнити в повному обсязі.
Керуючись статтями 262-265 КАС України, суд
1. Позов позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне Українсько-Німецько-Швейцарське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Д'юті Фрі Трейдінг" (вул. Польова, б/н,с. Минай, Ужгородський район, Закарпатська область,89423, Код ЄДРПОУ: 14285992 ) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44045187 , вул. Стрийська, буд. 35,м. Львів,79026) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 31.08.2022 року № 204/33-00-07-02 та № 205/33-00-07-02.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного текст у судового рішення.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст рішення виготовлено та підписано 20 березня 2023 року.