Справа № 214/1170/23
2-о/214/93/23
Іменем України
10 березня 2023 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Попова В.В.,
при секретарі - Собченко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, у місті Кривому Розі, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Саксаганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), -
Заявник звернувся до суду із зазначеною заявою, в якій просить суд встановити факт смерті його батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Спірне Донецької області, у віці 48 років. В обґрунтування заяви заявник зазначив, що він є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, громадянина України. У зв'язку з введенням з 24 лютого 2022 року в Україні воєнного стану, його батько був мобілізований до ЗСУ. Згідно Акту про настання смерті від 01.02.2023 року, головний сержант-командир І відділення протитанкових керованих ракет взводу протитанкових керованих ракет І стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , приблизно о 06 год. 40 хв., загинув виконуючи бойове завдання по відсічі і стримуванню збройної агресії з боку Збройних Сил Російської Федерації східніше селища Спірне Донецької області, в результаті стрілецького бою, отримавши кульові поранення, несумісні з життям. У зв'язку зі шквальним вогнем зі сторони противника та проведенням тактичного маневру підрозділами І стрілецького батальйону, тіло ОСОБА_2 з поля бою евакуювати не вдалось, воно залишилось на позиціях, захоплених збройними силами Російської Федерації без ознак життя. Так, отримати свідоцтво про смерть батька у відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявник не має можливості, позаяк факт смерті відбувся на території ведення бойових дій, де неможливо отримати медичний документ, що може бути підставою для здійснення реєстрації смерті, у зв'язку з чим заявник вимушений був звернутись до суду з даною заявою.
Заявник у судове засідання надав письмову заяву, в якій заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд розглянути справу за його відсутності.
Представник заінтересованої особи про час і місце розгляду справи повідомлявся, однак у судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , заявник у цій справі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є сином ОСОБА_2 (а.с.11).
Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи за вих. №01.16-13/3/ від 19.08.2019 року, ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6).
Як убачається з витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №129 від 09.05.2022 року, сержант ОСОБА_2 , призначений наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 05.05.2022 року №55-РС на посаду головного сержанта-командира 1 відділення протитанкових керованих ракет взводу протитанкових керованих ракет 1 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , ВОС - 139975/182, який прибув із Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Дніпропетровської області, з 09 травня 2022 року зарахований до списків особового складу, на всі види забезпечення, а на продовольче забезпечення з 10 травня 2022 року та вважається таким, що з 09 травня 2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків (а.с.17).
Згідно акту про настання смерті від 01.02.2023 року, головний сержант-командир І відділення протитанкових керованих ракет взводу протитанкових керованих ракет І стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , приблизно о 06 год. 40 хв., загинув виконуючи бойове завдання по відсічі і стримуванню збройної агресії з боку Збройних Сил Російської Федерації східніше селища Спірне Донецької області, в результаті стрілецького бою, отримавши кульові поранення, несумісні з життям. У зв'язку зі шквальним вогнем зі сторони противника та проведенням тактичного маневру підрозділами І стрілецького батальйону, тіло ОСОБА_2 з поля бою евакуювати не вдалось, воно залишилось на позиціях, захоплених збройними силами Російської Федерації без ознак життя (а.с.21).
Як убачається з матеріалів службового розслідування, що проводилась по факту загибелі ОСОБА_2 , було вирішено вважати загибель сержанта ОСОБА_2 такою, що настала під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку Збройних Сил Російської Федерації на території Донецької області (а.с.12-16,18-20,22-45).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим щодо реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина збройної (військової) агресії Російської Федерації відносно України, окупації частини території України.
Разом з тим, згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року №75, із внесеними змінами, затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), до якого віднесено, зокрема, Соледарську міську територіальну громаду, до складу якої входить селище Спірне, де загинув ОСОБА_2 .
Разом з тим, суд також враховує, що оскільки територія, де загинув батько заявника є тимчасово окупованою територією, де ведуться активні бойові дії та де державні органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, відтак заявник немає можливості отримати медичний документ про смерть батька або свідоцтво про його смерть у відповідності до вимог діючого на території України законодавства, а також підтвердити відповідний факт в позасудовому порядку.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Таким чином, зважаючи на вище викладене, враховуючи той факт, що заявник не має можливості в іншому, ніж у судовому порядку, одержати виданий компетентним органом виконавчої влади України документ встановленого державного зразка, який посвідчує факт смерті ОСОБА_2 , суд приходить до висновку про обґрунтованість даної заяви та наявність підстав для її задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 10, 13, 77, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Спірне Донецької області, у віці 48 років.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Попов.