Рішення від 20.03.2023 по справі 320/12007/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2023 року № 320/12007/22

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі по тексту також позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту також відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві, ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), в якому просить суд: визнати незаконними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо призначення пенсії з 19 жовтня 2022 року; зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві проводити ОСОБА_1 виплату пенсії з дати первинного звернення, а саме 19 травня 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідачем протиправно призначено їй пенсію не з дати первинного звернення, а з дати усунення недоліків у поданих документах, оскільки положеннями законодавства передбачено обов'язок відповідача повідомити заявника про необхідність подачі додаткових документів та, у випадку їх подачі у тримісячний строк, пенсія призначається з дати первинного звернення. Водночас, позивачка зазначає, що у зв'язку з необхідністю звернення до суду за встановленням юридичних фактів з метою усунення недоліків при подачі документів для призначення пенсії у неї була відсутня можливість усунення недоліків протягом законодавчо встановленого тримісячного строку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору за звернення до суду з даним позовом; відкрито провадження у справі №320/12007/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження); запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та роз'яснено наслідки неподання відзиву; зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи позивачки.

На виконання ухвали Київського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року відповідачем подано до суду належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи позивачки.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення на електронну адресу копії ухвали про відкриття провадження у цій справі, підписану кваліфікованим електронним підписом головуючого судді, що підтверджується звітом про доставку від 04 січня 2023 року.

Відтак останнім днем на подання відзиву на позовну заяву було 19 січня 2023 року.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .

Заявою від 19 травня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві про призначення пенсії за віком.

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 31 травня 2022 року №2600-0206-8/57975 на заяву про призначення пенсії позивачці повідомлено, що відповідно до наданих документів про стаж: трудова книжка, диплом про освіту, свідоцтво про народження дитини та ідентифікаційний номер, загальний страховий стаж складає 19 років 08 місяців 23 дні (враховано згідно даних персоніфікованого обліку, диплома та свідоцтва про народження дитини), що є недостатнім для призначення пенсії за віком. Додатково повідомлено, що до загального страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_3 , оскільки не підтверджено зміну прізвища « ОСОБА_2 » - « ОСОБА_3 » - « ОСОБА_2 ». Запропоновано надати уточнюючі довідки за періоди роботи, видані підприємством на підставі первинних документів за час виконання роботи та довідки про зміну назви підприємства. Оскільки відсутній необхідний страховий стаж (29 років), у призначенні пенсії за віком згідно заяви від 19 травня 2022 року №6899 відмовлено та повідомлено, що у разі набуття необхідного страхового стажу, передбаченого законодавством на відповідний вік, позивачка має право повторно звернутись до управління з заявою та документами щодо призначення пенсії та роз'яснено про перерахунок пенсії за строків, передбачених статтею 45 Закону у випадку надходження додаткових документів не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність їх подання.

23 червня 2022 року позивачка повторно звернулася із заявою про призначення пенсії у порядку усунення недоліків.

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 04 липня 2022 року №2600-0206-8/76262 позивачці за наслідками розгляду заяви від 23 червня 2022 року щодо призначення пенсії повідомлено, що відповідно до наданих документів про стаж (трудова книжка, диплом про освіту, свідоцтво про народження дитини та ідентифікаційний номер) загальний страховий стаж складає 19 років 08 місяців 29 днів (враховано згідно даних персоніфікованого обліку, диплома та свідоцтва про народження дитини), що є недостатнім для призначення пенсії за віком. Додатково повідомлено, що до загального страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_3 , оскільки не підтверджено зміну прізвища « ОСОБА_2 » - « ОСОБА_3 » - « ОСОБА_2 ». Для зарахування необхідно надати уточнюючі довідки про періоди роботи, видані підприємством на підставі первинних документів за час виконання роботи та довідки про зміну назви підприємства. Також вказано, що у наданому витязі про дошлюбне прізвище після шлюбу ОСОБА_2 стала ОСОБА_3 (без літери А).

Також відповідач вказав, що скільки відсутній необхідний страховий стаж (29 років), у призначенні пенсії за віком згідно заяви від 23 червня 2022 року відмовлено та повідомлено, що у разі набуття необхідного страхового стажу, передбаченого законодавством на відповідний вік, позивачка має право повторно звернутись до управління з заявою та документами щодо призначення пенсії та роз'яснено про перерахунок пенсії за строків, передбачених статтею 45 Закону у випадку надходження додаткових документів не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність їх подання.

Рішенням Таращанського районного суду Київської області від 12 вересня 2022 року з урахуванням ухвали від 07 жовтня 2022 року про виправлення описок встановлено факт належності ОСОБА_1 трудової книжки НОМЕР_3 , виданої 23 вересня 1980 року на ім'я ОСОБА_1 .

На підставі заяви від 19 жовтня 2022 року позивачці призначено пенсію за віком з 19 жовтня 2022 року.

Вважаючи дії відповідача щодо призначення пенсії не з дати первинного подання заяви протиправними, позивачка звернулася до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV).

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IVвстановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно частини першої статті 44 Закону №1058-IVпризначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону №1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі по тексту - Порядок №22-1).

Відповідно до пунктів 1.8, 1.9 Порядку №22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3до Положення.

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3,4до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам;

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи;

6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.6 розділу І цього Порядку).

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (пункту 4.3 Порядку №22-1).

Абзацом 8 частини другої статті 5 Закону №1058-ІVвизначено, що виключно цим Законом визначаються: пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.

У силу вимог частини першої статті 26 Закону №1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Згідно з частиною першою статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Судом встановлено, що на дату первинного звернення із заявою про призначення пенсії (19 травня 2022 року) ОСОБА_1 досягла 60-річного віку, її страховий стаж відповідно до записів у трудовій книжці становить не менше 29 років, що дає право на призначення пенсії за віком.

При цьому, відповідач двічі відмовив позивачці у призначенні пенсій з підстав відсутності у неї достатнього загального страхового стажу для призначення пенсії за віком, вказавши, що до загального страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_3 , оскільки не підтверджено зміну прізвища « ОСОБА_2 » - « ОСОБА_3 » - « ОСОБА_2 », наслідком чого слугувала необхідність звернення позивачки до районного суду із заявою про встановлення факту належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , трудової книжки серії НОМЕР_3 , виданої на ім'я ОСОБА_1 .

Спір між позивачем і відповідачем у цій справі виник у зв'язку з тим, що орган Пенсійного фонду України вважає днем звернення за призначенням пенсії повторне (третє) звернення ОСОБА_1 після отримання нею судового рішення за наслідками розгляду звернення до Таращанського районного суду Київської області із заявою про встановлення факту належності документів (трудової книжки).

Суд зазначає, що право ОСОБА_1 на призначення пенсії з 19 травня 2022 року в межах спірних відносин не може ставитися в залежність від факту подання відповідачу додаткових документів і підлягає поновленню з моменту виникнення такого права, тобто з дня первинного звернення до пенсійного органу, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 1статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Згідно зі статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі по тексту - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 2.11 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України за №58 від 29 липня 1993 року, передбачено, що відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження.

Відповідно до пункту 2.13 зазначеної Інструкції зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів.

Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів.

Судом встановлено, що вперше позивачка звернулася із заявою про призначення пенсії 19 травня 2022 року подавши вказану заяву, вона заявила про своє волевиявлення щодо отримання пенсії.

Відповідно до копії трудової книжки Серія НОМЕР_3 у неї вносилися записи про зміну прізвища « ОСОБА_2 » - « ОСОБА_4 » - « ОСОБА_5 », при цьому, зміни внесені на першій сторінці трудової книжки із закресленням колишнього прізвища позивачки з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завірені підписом керівника підприємства та печаткою відділу кадрів.

Відповідач, відмовляючи у призначенні пенсії, зазначив, що до загального страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_3 , оскільки не підтверджено зміну прізвища « ОСОБА_2 » - « ОСОБА_3 » - « ОСОБА_2 »; у наданому витязі про дошлюбне прізвище після шлюбу ОСОБА_2 стала ОСОБА_3 (без літери А).

При цьому, розбіжності у правовстановлюючих документах, які підтверджують страховий стаж позивачки виникли не з вини останньої та не залежали від її волі, а рішенням Таращанського районного суду Київської області від 12 вересня 2022 року у справі №379/752/22 лише встановлено факт належності їй документів, які були додані нею до заяви від 19 травня 2022 року.

Відтак суд вважає, що працівник не може відповідати за неправильність і неналежний порядок ведення (заповнення) трудової книжки та іншої документації, якщо це сталось не з його вини, а тому це не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань призначення пенсії за віком.

Щодо пропуску позивачкою тримісячного строку з дня її повідомлення про необхідність подання додаткових документів, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується наявність об'єктивних непереборних обставин, які вплинули на своєчасність її звернення до органу Пенсійного фонду, на які позивачка не могла вплинути (необхідність звернення до суду із заявою про встановлення факту належності їй трудової книжки), а тому її вина у пропуску тримісячного строку подання заяви до управління Пенсійного фонду відсутня.

При цьому, на даний час існує прогалина у законодавстві, оскільки не передбачені норми, які дозволяють органу Пенсійного фонду поновити особі строк звернення за призначенням пенсії у випадках, коли своєчасному зверненню перешкоджала наявність дійсно непереборних та об'єктивних обставин, на які особа не могла впливати і які не залежали від її волі.

Водночас, право особи на гарантоване Конституцією і законами України пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від дотримання відповідальною особою правильності заповнення трудової книжки, оскільки трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудових книжок, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку їх заповнення.

Висновок відповідача про неможливість зарахування позивачу частини стажу ґрунтується лише у неможливості встановлення відповідно до записів у трудовій книжці зміну прізвища « ОСОБА_2 » - « ОСОБА_3 »; щодо інших записів тієї ж трудової книжки позивачки про періоди роботи, відповідач не ставив їх під сумнів, а в листах, якими їй відмовлено у призначенні пенсії не зазначаються будь-які обґрунтовані мотиви неврахування відповідного стажу.

Крім того суд зазначає, що при прийманні документів про призначення пенсії на відповідача положеннями пункту 4.2 Порядку №22-1 покладено обов'язок, зокрема і щодо перевірки змісту і належного оформлення наданих документів, відповідності викладених у них відомостей про особу даним паспорта, повідомлення про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Водночас, жодних доказів перевірки при прийманні від ОСОБА_1 відповідачем змісту і належного оформлення наданих документів, відповідності викладених у них відомостей про особу даним паспорта матеріали справи не містять, що, в свою чергу, свідчить про порушення відповідачем вимог пункту 4.2 Порядку №22-1, що у подальшому призвело до надання позивачкою документів у строк понад три місяці з дня подання заяви про призначення пенсії.

З урахуванням викладеного, оскільки судом встановлено та матеріалами справи підтверджено звернення ОСОБА_1 із заявою від 19 травня 2022 року про призначення пенсії за віком за наявності необхідного страхового стажу та досягнення пенсійного віку, скориставшись таким чином гарантованим Конституцією і законами України правом на пенсійне забезпечення, яке не може ставитись в залежність від дотримання відповідальною особою правильності заповнення трудової книжки, у зв'язку із встановленням судовим рішенням факту належності позивачці трудової книжки, якою підтверджується спірний страховий стаж та відсутністю жодних інших доводів, підтверджених належними та допустимими доказами, щодо наявності підстав для відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про те, що позивачка не може бути позбавлена гарантованого Державою пенсійного забезпечення та, як наслідок, про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії з 19 травня 2022 року та зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію з дати первинного звернення, а саме 19 травня 2022 року.

На переконання суду, за наявності формальної підстави для відмови позивачці в призначенні пенсії за віком, позбавлення позивачки права на призначення достроково пенсії за віком, за встановлених судом вище обставин, буде не пропорційним втручанням в його право на отримання відповідних пенсійних виплат, гарантоване статтею 1 протоколу 1 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження існування законних підстав для відмови у призначенні пенсії позивачці з 19 травня 2022 року, що, на думку суду, є підставою для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору за звернення до суду із даним адміністративним позовом ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року, доказів понесення учасниками справи інших судових витрат матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії з 19 травня 2022 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) пенсію з дати первинного звернення, а саме 19 травня 2022 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 20.03.2023

Суддя Панченко Н.Д.