Рішення від 20.03.2023 по справі 200/137/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2023 року Справа№200/137/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Череповського Є.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13.01.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного правління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшені мені - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , при перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.12.2019 року, основного розміру пенсії до 70 відсотків;

зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити мені - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , перерахунок пенсії за вислугу року з 01 грудня 2019 року, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі рішення Донецького окружного суду від 26 листопада 2021 року у справі №200/14294/21, застосувати основний розмір пенсії 90 відсотків від грошового забезпечення, який мені встановлено по життєво при виході на пенсію, та виплатити різницю недоотриманої мною пенсії починаючи з 01.12.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримую пен сію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.11.2021 року по справі №200/14294/21, було зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, з урахуванням довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” № 33/25-998 від 26.05.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року. Листом від 215.09.2022 відповідач повідомив що Рішення су ду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства, а саме: визначено новий розмір пенсійної виплати, проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 по 31.07.2022. Проте при здійсненні перерахунку пенсії Відповідачем розмір пенсії з 90% грошового забезпечення був замінений на 70 %. Позивач не погоджуючись с діями Відповідача щодо зменшенні розміру пен сії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення і вважаючи дії відповідача протиправними та та кими, що на його думку, не відповідають вимогам закону і порушують його конституційне право на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного за безпечення, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Ухвалою від 18.01.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, відповідно до якого він просив відмовити у задоволенні позовних вимог обґрунтовуючи підстави відмови наступним.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI, який набув чинності 01 жовтня 2011 року, було внесено зміни до низки актів, в тому числі статті 13 Закону № 2262 про розмір пенсії за вислугу років у відсотках. Враховуючи зміни до статті 13 Закону № 2262, внесені Законом України «Щодо внесення змін в деякі закони України по питання пенсійного забезпечення і соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV, максимальний розмір пенсії , що призначаються за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону № 2262, згідно яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в статті 63 Закону № 2262.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року по справі №200/14294/21 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії Позивачу з 01 грудня 2019 року на підставі довідки № 33/25-998 від 26 травня 2021 року.

Слід зазначити, що резолютивна частина означеного рішення не містить зобов'язання Головного управління під час розрахунку пенсійних виплат встановлення певного відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення.

У Рішенні від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013 Конституційний Суд України зазначив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист (абзац 5 підпункту 2.1 пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5- рп/2013); набрання судовим рішенням законної сили є юридичною подією, з настанням якої виникають, змінюються чи припиняються певні правовідносини, а таке рішення набуває нових властивостей; основною з цих властивостей є обов'язковість - сутнісна ознака судового рішення як акта правосуддя (підпункт 2.4 мотивувальної частини Рішення від 23 листопада 2018 року № 10- р/2018).

Представником Позивача було надано відповідь на відзив в якому останній заперечував проти доводів відповідача викладених у відзиві та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі на підставах викладених в позові.

Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .

Позивач є пенсіонером за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пенсійним посвідченням серія НОМЕР_3 видане 09.09.2011 року.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 32667 (МВС) від 18.09.2017 року встановлено, що грошове забезпечення для обчислення пенсії складалась з: посадового окладу 950 грн., оклад за військове звання 125 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 430 грн., надбавка за особливо важкі завдання 43% - 647,15 грн., адбавка за оперативно-розшукову діяльність 9% - 85,50 грн., премія 15% - 335,65 грн., всього - 2573,30 грн., основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі: 2315,97 грн., Вид підвищення або надбавка до пенсії: Підвищення за пост. КМУ 2012 р. № 355 (35% від 2315,97 = 810,59, макс. розмір = 622,25) - 622,25 грн. Призначено згідно Закону № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі з 11.07.2006 року довічно 2938,22 грн.

Рішенням суду від 26.11.2021 року по справі №200/14294/21 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 13 від 11.06.2021 року “Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ”, яким відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” № 33/25-998 від 26.05.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, згідно КМУ № 988 від 11.11.2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських НП”. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, з урахуванням довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” № 33/25-998 від 26.05.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року.

Листом від 15.09.2022 року Позивачу було повідомлено що рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/14294/21 Відповідачем виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. За Рішенням проведено перерахунок пенсії згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з 01.12.2019. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати Позивача складає 12690,32 грн. Доплата до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.07.2022 у загальній сумі 153196,55 грн. Будь яких зобов'язань щодо перерахунку пенсії Позивача з урахуванням 90% грошового забезпечення у Рішенні не зазначено. На виконання вимог пункту 5 розділу І Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, надсилає виписку з протоколу від 14.09.2022.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 32667 (МВС) від 14.09.2022 року встановлено, що грошове забезпечення для обчислення пенсії складалась з: посадового окладу 2500 грн., оклад за військове звання 2000 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 2250 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, - 9 152,65 грн., всього - 15902,65 грн., основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) 11131,86 грн., з урахуванням індексації: 12690,32 грн. Призначено згідно Закону № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі з 11.07.2006 року довічно 12690,32 грн.

Фактичні обставини справи сторонами не заперечуються. Предметом спору є зменшення під час проведення перерахунку пенсії за вислугу років розміру грошового забезпечення позивача з 90 % до 70%.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процент.

Позивачу, як було встановлено судом та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, пенсія призначена виходячи із 90% сум грошового забезпечення.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Тобто, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Суд звертає увагу на те, що процедури призначення пенсії та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17) та від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 (К/9901/1786/18).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Окремо суд акцентує увагу відповідача на тому, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами та встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Відтак, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Така правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 лютого 2019 року, ухваленому за результатами розгляду справи № 240/5401/18, яке було залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу з 11.07.2006 року пенсія призначена виходячи із 90% сум грошового забезпечення, отже при перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року відповідач зобов'язаний був провести розрахунок пенсії виходячи з 90% сум грошового забезпечення, а не з 70% як це зробив відповідач.

З огляду на зазначене, суд приходить висновку, що відповідач протиправно вчинив дії щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 90% суми грошового забезпечення до 70% суми грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, на підставі рішення Донецького окружного суду від 26 листопада 2021 року у справі №200/14294/21.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, суд приходить висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшені ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , при перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.12.2019 року, основного розміру пенсії до 70%.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), перерахунок пенсії за вислугу року з 01 грудня 2019 року, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі рішення Донецького окружного суду від 26 листопада 2021 року у справі №200/14294/21, застосувавши основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення, який встановлено ОСОБА_1 по життєво при виході на пенсію, та виплатити різницю недоотриманої мною пенсії починаючи з 01.12.2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.В. Череповський