Рішення від 15.03.2023 по справі 480/969/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2023 року Справа № 480/969/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/969/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській обл.), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку з 01.12.2019 та виплати пенсії на підставі довідки №272/33/01-2022 від 20 грудня 2022 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої довідки Головним управлінням Національної поліції в Сумській області від 20.12.22 №272/33/01-2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він, як колишній працівник Національної поліції України, є пенсіонером органів внутрішніх справ України, та має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №988 і відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2022 у справі № 480/12970/21 Головним управлінням Національної поліції в Сумській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області направлено довідку від 20.12.2022 № 272/33/01-2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, проте, ГУ ПФУ в Сумській області листом від 27.01.2023 відмовило у проведенні перерахунку пенсії, з 01.12.2019, на підставі оновленої довідки.

На переконання ОСОБА_1 , дії відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії є протиправними, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого перерахунку. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 09.02.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №480/969/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції на підставі наказу від 31.05.2018 307 о/с, є пенсіонером Національної поліції України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та з червня 2018 отримує пенсію, передбачену Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб".

З копії протоколу за пенсійною справою - 1813008888 (НПУ) від 02.06.2018 встановлено, що для обчислення пенсійної виплати позивача враховано 67% грошового забезпечення за посадою старшого сержанта поліції поліцейський взводу №2 роти патрульної поліції служби поліції особливого призначення "Суми" ГУ Національної поліції в Сумській області, що включає: посадовий оклад 2470,00 грн.; оклад за військове звання 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% 1561,50 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, 4027,23 грн. у т.ч. премія 91, 7%.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2022 у справі № 480/12970/21 зобов'язано Головне управління Національної поліції в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 у відповідності до статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" із врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

На виконання рішення суду Головним управлінням Національної поліції в Сумській області на ім'я позивача видано довідку від 20.12.2022 №272/33/01-2022 про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для перерахунку пенсії, в якій вказано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби у розмірі 45 %, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 39,99 %, премія у розмірі 125,22% (а.с.9, звор.).

Листом ГУ ПФУ в Сумській області від 27.01.2023 №531-471/У-02/8-1800/23 повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно з довідкою від 20.12.2022 №272/33/01-2022, оскільки після призначення пенсії позивачу не приймалося нормативно-правового акта про підвищення розміру грошового забезпечення поліцейським, зокрема і з 19.11.2019. Також в листі відповідач зазначає, що пенсії осіб, які проходили службу у Національній поліції України не підлягають перерахунку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (а.с.10).

Вважаючи, такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.02.2015 №580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частин першої та другої статті 1 Закону №2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом, ГУ ПФУ в Сумській області 02.06.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", обчислену з розміру грошового забезпечення, враховуючи посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби у розмірі 45 % та премію.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтями 51 та 63 Закону №2262-XII.

Так, згідно з частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання вказаних норм Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Також Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Згідно з пунктом 3 Постанови № 103 перерахунку підлягають з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Отже, постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не передбачала перерахунок пенсії поліцейським, а тому норми цієї постанови щодо перерахунку пенсії не поширюються на позивача, якого звільнено з посади поліцейського.

З огляду на викладене, суд вважає, що прийняття у подальшому рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", не створює для відповідача обов'язку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, оскільки положення Постанови №103 не підлягають застосуванню до позивача.

Після призначення пенсії позивачу, Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення про перерахунок пенсій поліцейським.

Також суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, зокрема установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Зміни до схем посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10, якими б змінювався розмір посадового окладу, не вносилися.

Пунктом 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати:

посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10;

надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Отже, Постановою № 988 надано право керівнику органу установлювати, зокрема надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції.

Тому надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції не є для позивача нововведеним видом надбавки.

Вказану надбавку перед звільненням зі служби в поліції позивач не отримував.

Проте, надана Головним управлінням Національної поліції в Сумській області довідка від 20.12.2022 № 272/33/01-2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, містить таку надбавку в розмірі 39,99 % і саме за рахунок цієї надбавки, розмір грошового забезпечення позивача, що зазначений в довідці є більшим ніж той, з якого пенсійним органом обчислено пенсію позивачу.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-ХІІ) визначені органи, які призначають пенсію, та строки розгляду документів про її призначення.

Відповідно до ст. 46 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Також згідно з пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином Закон № 2262-ХІІ та вказаний Порядок визначають єдиний орган - Пенсійний фонд України, який приймає рішення про призначення та перерахунок пенсій.

Тобто, до виключних повноважень Пенсійного фонду України відноситься призначення та перерахунок пенсій.

Посилання позивача на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2022 у справі № 480/12970/21, як на безумовну підставу перерахунку його пенсії є необґрунтованим, оскільки у вказаному рішенні суд не зобов'язував орган Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивачу.

Варто зауважити, що отримання довідки про розмір грошового забезпечення не встановлює органам Пенсійного фонду України обов'язку перерахунку пенсії, якщо підстави для такого перерахунку відсутні.

Суд зазначає, що підвищення грошового забезпечення поліцейських в листопаді 2019 року, на умовах та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України не здійснювалося, тому відповідно до положень статті 63 Закону №2262-ХІІ відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2019.

Враховуючи викладене, у суду відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик