про повернення позовної заяви
14 березня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/598/23
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (вул. Центральна, 59, с. Велика Виска, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 26241; код в ЄДРПОУ 04364673) про скасування пункту рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Загороднього І.В., звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:
- скасувати пункт 1 рішення Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області від 23 грудня 2021 року № 440 "Про відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок";
- зобов'язати Мар'янівську сільську раду Новоукраїнського району Кіровоградської області після скасування (припинення) воєнного стану повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність від 01 жовтня 2021 року (вхідний № 173 від 01 жовтня 2021 року);
- зобов'язати Мар'янівську сільську раду Новоукраїнського району Кіровоградської області після скасування (припинення) воєнного стану надати дозвіл ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 2,0000 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3523181200:02:000:9503, розташованої на території Мар'янівської територіальної громади (колишньої Великовисківської сільської ради Маловисківського району) Кіровоградської області, відповідно до поданого ОСОБА_1 клопотання від 01 жовтня 2021 року (вхідний № 173 від 01 жовтня 2021 року).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
06.03.2023 року до суду надійшла заява адвоката Загороднього І.В. про поновлення строку. Заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду мотивована тим, що про результати розгляду клопотання від 01.10.2021 року Мар'янівська сільська рада ОСОБА_1 не повідомляла, про що, на думку представника позивача, свідчать листи сільської ради від 29.11.2022 року та 25.01.2023 року. Відтак, про спірне рішення позивачу стало відомо 30.01.2023 року із листа Мар'янівської сільської ради від 25.01.2023 року. Також представник позивача зазначив, що спірне рішення від 23.12.2021 року №440 "Про відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" прийняте відповідачем з порушенням місячного строку за результатом розгляду клопотання ОСОБА_1 від 01.10.2021 року, поданого не особисто ОСОБА_1 , а його представником за довіреністю Кінша М.А., який не інформував ОСОБА_1 про дату подання вказаного клопотання, стан виконання доручення та в подальшому припинив будь-які контакти із ОСОБА_1 .
Дослідивши вказану заяву, суддя зазначає наступне.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але таке право не є абсолютним та обмежується на законодавчому рівні, зокрема строками звернення до суду.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
При визначенні початку перебігу строку звернення до адміністративного суду та, відповідно, вирішенні питання про дотримання, чи порушення позивачем цього строку, суду, насамперед, слід з'ясувати, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено суддею спірне рішення винесено відповідачем 23.12.2021 року за результатом розгляду заяви від 01.10.2021 року, поданої представником позивача за довіреністю - Кінша М.А. Твердження адвоката Загороднього І.В. про те, що вказаний представник ОСОБА_2 не інформував ОСОБА_1 про дату подання вказаного клопотання, стан виконання доручення та в подальшому припинив будь-які контакти із ОСОБА_1 , не є беззаперечним аргументом, що свідчив би про поважність причин пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом. Адже за позивачем, впродовж всього часу, залишалось право на звернення до Мар'янівської сільської ради із письмовими запитами з метою дізнатись про подану заяву та про результат її розгляду. Вказаних доказів суду не надано.
01 жовтня 2021 року від імені позивача подана до Мар'яніської сільської ради заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Приписами частини 7 статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, вказана заява мала бути розглянута до 01 листопада 2021 року.
Оскаржуване рішення сільська рада прийнято 23 грудня 2021 року, прийнявши рішення №440, яке було оприлюднено на офіційному сайті органу місцевого самоврядування. Отже, строк звернення до суду розпочав відлік з 24 грудня 2021 року, який сплинув 24 червня 2022 року. Отже, протягом семи місяців позивач не вживав жодних активних дій щодо отримання інформації про прийняте рішення.
ОСОБА_1 уклав договір з адвокатом Загороднім І.В. про надання останнім правової допомоги 28.10.2022 року, вже поза межами шестимісячного строку звернення до суду. Тобто, звернення позивача до професійного адвоката та відповідно листування останнього з сільською радою не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в цьому випадку, оскільки такі дії позивач почав вчиняти через майже рік від тоді, коли на його думку мав місце факт порушення прав.
Одним із визначальних критеріїв для прийняття судом рішення про поновлення чи непоновлення строку є досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, з обов'язковим врахуванням того, що одним з основних елементів принципу верховенства права є принцип правової визначеності. Позивач не обмежений правом звернутись іще раз до сільської ради із заявою про отримання дозволу на розробку проектної документації для відведення земельної ділянки.
Вказані вище обставини свідчать суду про відсутність підстав визнавати поважними причини пропуску згаданого строку.
Суддя також зауважує на ненаведенні позивачем обставин, які би давали підстави для висновку про наявність об'єктивних, тобто таких, що не залежали від волі позивача, обставин, які би зумовили поважність пропуску встановленого процесуальним законом строку звернення до суду, та ненадання ним відповідних доказів.
Слід зауважити на тому, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
При цьому законодавець визнав строк в шість місяць достатнім для того, щоб у справах цієї категорії особа визначилась, чи реалізуватиме своє право на звернення до суду.
Представник позивача не вказав жодної причини, яка б об'єктивно перешкоджала позивачу протягом шести місяців звернутись до суду.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до пункту 9 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях наполягає на тому, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковим для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (справа "Перез де Рада Каванілес протии Іспанії"). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
У рішенні по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" Європейський суд з прав людини наголосив, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватись при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової впевненості. Сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними.
Відповідно до частини 1 статті 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Суддя зауважує, що ОСОБА_1 не позбавлений права повторного звернення до суду із даним позовом при наявності інших поважних підстав пропуску строку.
Положення частини 2 статті 123 КАС України кореспондують приписам пункту 9 частини 4 статті 169 КАС України, якими передбачено, що позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Відтак, суддя дійшла висновку, що оскільки позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду з цим позовом, а доводи, наведені представником позивача у заяві про поновлення строку не є поважними, а тому позовну заяву слід повернути.
Керуючись статтями 122, 123, 169, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя -
Повернути ОСОБА_1 позовну заяву.
Копію ухвали судді невідкладно надіслати особі, що подала позовну заяву разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами. Копія позовної заяви залишається в суді.
Ухвала судді набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного у строк, передбачений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук