Категорія №6.6.4
Іменем України
17 серпня 2010 року Справа № 2а-3414/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Борзаниці С.В.
при секретарі Лемба А.В.
за участю
представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Бойко С.В., довіреність № 14-63 д від 14 лютого 2008 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення суми податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19 листопада 2009 року по 19 лютого 2010 року в розмірі 328 574,03 грн. шляхом звернення стягнення на його активи, -
29 квітня 2010 року державна податкова інспекція в м. Свердловську Луганської області звернулася до суду з позовом до державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення суми податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19 листопада 2009 року по 19 лютого 2010 року в розмірі 328 574,03 грн. шляхом звернення стягнення на його активи.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що за період з 19 листопада 2009 року по 19 лютого 2010 року відповідачем самостійно нараховано зобов'язань по збору за забрудненням навколишнього природного середовища Комсомольська сільська рада у загальному порядку 328 574,03 грн., у тому числі: згідно податкового розрахунку № 27941 від 06.11.2009 року з граничним терміном сплати 19.11.2009 року на суму 162 894,63 грн.; згідно податкового розрахунку № 35309 від 02.02.2010 року з граничним терміном сплати 19.02.2010 року на суму 165 679,40 грн..
В судове засідання не з'явився представник позивача, який був повідомлений про слухання справи, від нього надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю та задоволення позовних вимог в повному обсязі .
В судове засідання з'явився представник відповідача, який просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державне підприємство „Свердловантрацит” засновано на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 07.03.2003 року № 117. Статут ДП „Свердловантрацит” затверджено наказом Міністра вугільної промисловості України № 42 від 24.10.2006 року (а. с. 10) та зареєстровано виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 24.04.2003 року за № 1 391 120 0000 000003 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України (а.с.7).
Відповідач є платником податків та зборів і перебуває на податковому обліку в державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області.
За розрахунком № 27941 від 06.11.2009 року державне підприємство «Свердловантрацит» самостійно нарахувало зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року в розмірі 162 894,63 грн. (а.с.12).
За розрахунком № 35309 від 02.02.2010 року державне підприємство «Свердловантрацит» самостійно нарахувало зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік у розмірі 165 679,40 грн. (а.с.11).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби виконують функцію щодо подання до судів позови про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст.9 Закону України „Про систему оподаткування ” платників податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів у встановленому законом строки.
Згідно п. 5.3.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідно граничного строку.
Пунктом 2.3.1 ст. 2 Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашеннням податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
В силу на п. 1.6 ст.1 Законку України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - судовий порядок звернення стягнення на активи платника поширюється лише на випадки, коли сума податкового боргу попередньо не узгоджена з платником. А згідно п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. 3 цього Закону - активи платника податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Нормою п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, - податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Саме цим Законом і запроваджене поняття податкового зобов'язання, податкового боргу, як податкового зобов'язання узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
ДП «Свердловантрацит» самостійно визначило та надало до податкового органу податкові розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища (а. с. 11-12) , що свідчить про неможливість застосування примусового стягнення шляхом звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу відповідно до п. 1.6 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Підпунктом 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України „Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п.6.2.2 п.6.2 ст. 6 Закону України „Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Згідно з п.п.6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону України „Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п. п. 6.3.1 п.6.3 ст. 6 Закону України „Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове повідомлення виставляється за кожним окремим податком, збором (обов'язковим платежем).
ДПІ у м. Свердловську до адміністративного позову додані податкові вимоги (а. с. 13), які не відповідають вимогам п.п.6.2.2 п.6.2 ст. 6 Закону України „Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та не містять в собі посилання на підстави їх виставлення, суд не приймає їх як належні докази щодо наявності заборгованості по сплаті зобов'язання за забруднення навколишнього природного середовища за ДП „Свердловантрацит”. Позивачем не були направлені податкові вимоги відповідно до п.п.6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону України „Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а тому ДПІ у м. Свердловську було порушено порядок процедури примусового стягнення податкового боргу.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивач відповідно до вимог п. 1.6 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не мав передбачених законодавством підстав для звернення до суду з питанням про стягнення податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19 листопада 2009 року по 19 лютого 2010 року в розмірі 328 574,03 грн. шляхом звернення стягнення на його активи відповідача.
Також судом встановлено, що позивачем не дотримано процедуру встановлену законодавством, а саме п. п. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України „Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, якою передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні», ст.9 Закону України „Про систему оподаткування ”, ст. ст. 1, 2, 5, 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позовних вимог державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення суми податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19 листопада 2009 року по 19 лютого 2010 року в розмірі 328 574,03 грн. шляхом звернення стягнення на його активи відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 21 серпня 2010 року.
Суддя Борзаниця С.В.