09 березня 2023 року Справа № 280/6169/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (вул. Олександрівська, 62, м. Запоріжжя, 69002, код ЄДРПОУ 20001556),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, 158-б, м.Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - третя особа), в якій позивач просить суд:
визнати відмову Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з включенням до неї окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 29 вересня 2022 року - протиправною;
зобов'язати Управління Служби безпеки України в Запорізькій виготовити та видати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 29 вересня 2022 року за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що із засобів масової інформації позивачу достовірно стало відомо, що у лютому 2022 року військовослужбовцям СБУ було підвищено грошове забезпечення, а саме підвищені додаткові види грошового забезпечення - надбавки, доплати та премії. Посилається на те, що 29 вересня 2022 року позивач звернувся до УСБУ в Запорізькій області з проханням надати йому довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 29 вересня 2022 року за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби. Проте, листом від 11 жовтня 2022 року № 59/В-505 УСБУ в Запорізькій області повідомило, що посадові оклади та інші складові додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців СБУ не переглядалися та після 01.01.2018 року урядом не затверджувалися, у зв'язку з чим обчислення розміру посадового окладу не вбачається за можливе. Вважає дії відповідача щодо відмови у видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 29 вересня 2022 року за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, протиправними та такими, що порушують його право на отримання пенсії у розмірі, передбаченому законом. Крім того, вважає, що незалежно від того чи є підстави, чи вони відсутні для перерахунку пенсії, він, як військовослужбовець-пенсіонер, має повне право знати свій розмір грошового забезпечення на будь-який час. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач позовну заяву не визнав, у відзиві вх. № 47213 від 12.12.2022 вказує, що уповноважені органи вправі складати довідки про розмір грошового забезпечення лише після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за Формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45. Посилається на те, що у період з 01.03.2018 по теперішній час розміри посадових окладів та окладів за військових званням для діючих військовослужбовців Служби безпеки України у тому числі УСБУ в Запорізькій області не змінювалися, у зв'язку з цим підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-Х11 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та видачі для цього відповідної довідки - відсутні. Вважає, що обставини та доводи, які виклав у своїй позовній заяві позивач, є необґрунтованими та безпідставними, а дії УСБУ є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства. Просить відмовити у позові.
Від третьої особи надійшли пояснення вх. № 43699 від 15.11.2022, в яких вказано, що перерахунок пенсії здійснюється у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб. Зазначає, що з 05.03.2019 не відбулося жодного підвищення грошового забезпечення відповідних категорії осіб. Крім того, вважає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 призвели до відсутності взагалі підстав для перерахунку пенсії з 05.03.2019. Просить у позові відмовити.
Ухвалою суду від 01.11.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/6169/22 без виклику сторін.
Ухвалою суду від 23.12.2022 витребувано від Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (вул. Олександрівська, 62, м. Запоріжжя, 69002) інформацію, підтверджену письмовими доказами щодо того, чи відбулось у лютому 2022 року підвищення додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України (зокрема і шляхом введення нових).
Ухвалою суду від 23.01.2023 витребувано у ЦУ СБУ (м. Київ, вул. Володимирська,33) інформацію, підтверджену письмовими доказами щодо того, чи відбулось у лютому 2022 року підвищення додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України (зокрема і шляхом введення нових).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 23.04.2014 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
29 вересня 2022 року позивач звернувся до УСБУ в Запорізькій області з проханням надати йому довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 29 вересня 2022 року за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби.
Листом від 11 жовтня 2022 року № 59/В-505 УСБУ в Запорізькій області повідомило, що посадові оклади та інші складові додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців СБУ не переглядалися та після 01.01.2018 року урядом не затверджувалися, у зв'язку з чим обчислення розміру посадового окладу не вбачається за можливе.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача та з вимогою вчинити певні дії, звернувся до суду із вказаним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі -Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
За змістом наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
При цьому пунктами 2 та 3 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Так, позивач посилається на те, що у лютому 2022 року військовослужбовцям СБУ було підвищено грошове забезпечення, а саме підвищені додаткові види грошового забезпечення - надбавки, доплати та премії.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, Центральним управлінням Служби безпеки України винесено наказ № 45/ДСК від 21.01.2022 «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України», яким встановлено додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців СБ України за штатними посадами відповідно до Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям СБУ, затвердженої наказом ЦУ СБ України від 10.04.2018 № 515/ДСК в граничних розмірах в залежності від тарифного розряду та напряму діяльності відповідного підрозділу системи СБ України.
Аналізуючи зазначене стосовно перерахунку пенсій відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням вищезазначених додаткових видів грошового забезпечення, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII, грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (із змінами і доповненнями) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що надбавки, встановлені наказом № 45/ДСК від 21.01.2022 «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України», мають тимчасовий характер. Виплата таких додакових видів грошоавого забезепчення дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків відповідного фонду грошового забезпечення, затвердженого у кошторисах органів та установ Служби Безпеки України. При цьому розмір таких надбавок для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від напряму та виду діяльності, про що зазначено у наказі.
Аналогічна правова позиція викладена ВП ВС у постанові від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а, ВС у постанові від 02.02.2023 у справі № 400/2930/18 тощо.
Наведене свідчить, що наказ Центрального управління Служби безпеки України №45/ДСК від 21.01.2022 «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України», є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеним наказом додаткові види грошового забезпечення не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.
Крім того, інших доказів того, що станом на 29 вересня 2022 року, тобто на дату, яку зазначає позивач, відбулися зміни у грошовому забезпеченні, військовослужбовців Служби безпеки України, що є підставою для перерахунку пенсії до матеріалів справи не надано, а судом не встановлено. Відповідач також у листі позивачу від 11.10.2022 вказав, що посадові оклади та інші складові додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України не переглядалися.
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами відповідача про те, що відсутні підстави для видачі ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 29 вересня 2022 року.
Водночас суд зауважує, що позивач дійсно має право на звернення до відповідача та отримання інформації про розмір його грошового забезпечення у порядку Закону України «Про зверненя громадян», проте це не є підставою для видачі йому саме довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат на підставі ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (вул. Олександрівська, 62, м. Запоріжжя, 69002, код ЄДРПОУ 20001556), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, 158-б, м.Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 09.03.2023.
Суддя Л.Я. Максименко