14 жовтня 2022 року Справа № 160/11966/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
09.08.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій позивач просить:
- визнати протиправною відмову Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оформлену листом вих. №3948 від 12.07.2022 р. у задоволенні заяви щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати Саксаганський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити в порядку, передбаченому чинним законодавством, відстрочку від призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на військову службу під час мобілізації на особливий період, відобразивши прийняте рішення у військово-обліковій документації, та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі для виїзду за кордон.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у Саксаганському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що підтверджується посвідченням про приписку до призовної дільниці Саксаганського району м. Кривого Рогу № 12/504-Б-00/44, разом з цим, відповідно до довідки про прийняття іноземця на навчання від 30.05.2022р., виданої Академією управління та адміністрації в Ополе, позивача було зараховано на навчання на 2022-2023 академічний рік, включаючи обов'язковий підготовчий курс польської мови з 06.06.2022р., у зв'язку із чим 13.06.2022 року та 07.07.2022 року позивач подав до відповідача відповідні заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі та про надання довідки для виїзду у зв'язку із цим за кордон, однак, відповідач листом від 12.07.2022 року вих. №3948 безпідставно та необґрунтовано відмовив у наданні відстрочки від призову та вищевказаної довідки, посилаючись на те, що позивач є призовником, тому рішення про надання йому відстрочки від призову на строкову військову службу має прийматися виключно призовною комісією у визначений період її роботи на підставі ч.9 ст.17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», водночас, дія Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі та довідки для виїзду у зв'язку із цим за кордон розповсюджується лише на військовозобов'язаних і резервістів, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а не на призовників. Вказану відмову ОСОБА_1 вважає незаконною та зазначає, що в ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» законодавець чітко розмежував підстави для отримання відстрочки за мобілізацією військовозобов'язаними та іншими категоріями громадян. Неправомірність відмови Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у надані позивачу дозволу на перетин кордону позивач обґрунтовує тим, що у квітні-червні 2022 року не існувало призову на строкову військову службу громадян України, а тому і положення ч.9 ст.17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», яка регламентує надання відстрочки від призову на строкову військову службу для здобуття освіти у закладах освіти інших держав застосовувати неможливо, у зв'язку із чим звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 року позовна заява ОСОБА_1 була прийнята до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/11966/22 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) з 15.09.2022 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
12.10.2022 року до суду надійшов відзив Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач вказану позовну заяву не визнав, заперечував проти її задоволення і просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває в статусі призовника - особи, приписаної до призовної дільниці, при цьому, порядок надання відстрочки від призову на строкову військову службу передбачений лише Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», частиною першою статті 17 якого встановлено надання відстрочки для здобуття освіти виключно за рішенням районної (міської) призовної комісії, а не за одноосібним рішенням начальника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Так, за твердженням відповідача, право позивача на відстрочку від призову для здобуття освіти в рамках міжнародних договорів України не розглянуто районною призовною комісією Саксаганського району міста Кривий Ріг. Районна призовна комісія Саксаганського району міста Кривий Ріг проводила засідання в період з 01 по 11 квітня 2022 року, разом з тим, позивач в період з 01 по 11 квітня 2022 року не з'явився на районну призовну комісію Саксаганського району м. Кривий Ріг. Таким чином, порушення ОСОБА_1 , який приписаний до призовної дільниці, правил військового обліку, що виразилося у неповідомленні ним Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про вступ до університету та ненадання довідки про навчання, як це передбачено ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Також, відповідачем зазначено, що призов громадян під час загальної мобілізації стосується лише військовозобов'язаних та резервістів і ніякого відношення до призовників не має. Відтак, у даному випадку положення ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» застосовані не можуть бути, оскільки цією нормою не передбачено надання відстрочки громадянам призовного віку (18-27 років), які не є військовозобов'язаними та резервістами. Крім, цього відповідач у відзиві вказав, що призовна комісія Саксаганського району міста Кривий Ріг з 11 квітня 2022 року призупинила свою роботу, відстрочки від призову, в тому числі і для здобуття освіти не надаються. Відповідно до розпорядження Міністерства оборони України, керівникам РТЦК та СП, зокрема, начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 були надані повноваження надавати дозвіл (довідку) для виїзду за кордон призовникам, які в рамках договорів України навчаються у закладах освіти інших держав і яким була надана відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на підставі частини 9 статті 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в період з 01 по 11 квітня 2022 року. Враховуючи вищезазначене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 , як відповідач на теперішній час не має законних повноважень надати позивачу, як призовнику, відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти, зробивши відповідний запис у військово-обліковому документі (посвідченні про приписку до призовної дільниці) та видати відповідний дозвіл (довідку) для виїзду за кордон для навчання, так як позивачу, як призовнику, призовною комісією Саксаганського району міста Кривий Ріг не надавалась відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти в рамках міжнародних договорів України. Отже, у зв'язку із вищевикладеним, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та з 05.02.2019р. взятий на військовий облік Саксаганським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м. Кривого Рогу як призовник, що підтверджується посвідченням про приписку до призовної дільниці Саксаганського району м. Кривого Рогу № 12/504-Б-00/44.
Згідно з довідкою про прийняття іноземця на навчання від 30.05.2022 року №1290/UKR/2022, виданою Відділом зі справ іноземців Академії управління та адміністрації в Ополе, переклад якої засвідчено нотаріально, ОСОБА_1 прийнятий на навчання до Академії управління та адміністрації в Ополе на 2022/2023 академічний рік, включаючи обов'язковий підготовчий курс польської мови з 06.06.2022р. за стаціонарною (денною) формою навчання, спеціальність - менеджмент, факультет - економічно-педагогічний. Також у довідці зазначено, що студент навчатиметься на контрактній основі.
Також на підтвердження факту вступу на навчання до Академії управління та адміністрації в Ополе позивачем надано копії договору про навчання та умови оплати за навчання в Академії управління та адміністрації в Ополе від 30.05.2022р., підтвердження про надання житла при навчальному закладі від 30.05.2022р., угоди про оплату мовних курсів в Вищій школі управління та адміністрування в Ополе, переклад яких також завірено нотаріально.
13.06.2022 року та 07.07.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявами, в яких просив надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, відобразивши прийняте рішення у його військово-обліковій документації, а також видати довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі для виїзду за кордон, посилаючись на положення ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як військовозобов'язаному, який здобуває вищу освіту за денною формою освіти.
Листом від 12.07.2022р. за вих.№3948 Саксаганський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та видачі довідки для виїзду за кордон як здобувача фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку призовників, водночас, питання щодо отримання довідки для виїзду за кордон здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, які є призовниками, а не військовозобов'язаними чи резервістами, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (із змінами) не регламентується, бо цей закон стосується лише та виключно військовозобов'язаних громадян. Оскільки ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку призовників, то питання щодо отримання такої довідки визначається частиною 9 статті 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2233-ХІІ (зі змінами) і згідно з абз.1 ч.1 ст.17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії. Районна призовна комісія Саксаганського району міста Кривий Ріг проводила засідання в період з 01 по 11 квітня 2022 року, однак, в період з 01 по 11 квітня 2022 року позивач не з'явився на районну призовну комісію Саксаганського району м. Кривий Ріг та не надав відповідних документів про здобуття ним освіти, що унеможливило розгляд призовною комісією питання про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на строкову військову службу. При цьому, рішення про надання відстрочки від призову на строкову військову службу приймається виключно призовними комісіями у визначений період їх роботи.
Незгода позивача з вищевказаною відмовою Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі для виїзду за кордон, стала підставою для його звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини 1, частини 3 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частина 5 статті 1 Закону №2232-XII передбачає, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно із частиною 9 статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно із частиною 1 статті 15 Закону №2232-XII на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).
Відстрочка від призову на строкову військову службу визначена положеннями статті 17 Закону №2232-XII, відповідно до частини 1 якої відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.
Приписами частини 8 статті 17 Закону №2232-XII передбачено, що відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:
у закладах загальної середньої освіти ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;
у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;
у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти;
у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання;
в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.
Відстрочка від призову на строкову військову службу також надається громадянам України, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу при вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти. Така відстрочка надається на весь період проведення військової підготовки та на строк, що триває від завершення такої підготовки до присвоєння громадянину України первинного військового звання офіцерського складу, але не довше ніж до кінця поточного року після завершення підготовки.
Відповідно до частини 9 статті 17 Закону №2232-XII право на відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти також мають громадяни України, які в рамках міжнародних договорів України навчаються у закладах освіти інших держав.
Указом Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022р. №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022р. строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022р. №69/2022 «Про загальну мобілізацію» (затвердженим Законом України від 03.03.2022р. №2105-ІХ) постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, та від 18 квітня 2022 року №259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №2212-IX та Указом від 17 травня 2022 року №341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року №2263-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Таким чином, станом на час розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено і він триває, як і триває мобілізація.
Відповідно до визначень основних термінів, наведених у статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993р. №3543-XII (далі - Закон №3543-XII ):
мобілізаційна підготовка - комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових та інших заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України, інші військові формування), сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Частиною першою статті 23 Закону №3543-ХІІ визначено категорії військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до положень частини 2 статті 23 Закону № 3543-XII особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Водночас абзацом 2 частини 3 статті 23 Закону №3543-ХІІ встановлено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
При цьому частина 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає випадки, за яких не підлягають призову на військову службу під час мобілізації не лише військовозобов'язані, а й взагалі всі громадяни, в той час, як частиною першою статті 23 Закону №3543-ХІІ визначено лише категорії військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Суд також зауважує, що ч.3 ст.23 Закону №3543-ХІІ не містить вказівки про поширення її дії виключно на військовозобов'язаних осіб чи осіб, які перебувають в резерві ЗСУ.
Відтак положення частини 3 статті 23 Закону №3543-ХІІ поширюють свою дію і на призовників, про що також свідчать і положення частини 3 статті 3 Закону №3543-ХІІ, згідно з якою зміст мобілізаційної підготовки становить, серед іншого, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.
До того ж відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на військову службу за призовом під час мобілізації приймаються громадяни віком від 18 років та громадяни, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, тобто до 60 років (передбачено статтями 20,22 цього Закону).
Таким чином, студенти, які навчаються на очній формі у передвищому або професійно-технічному або вищому навчальному закладі за кордоном, мають право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією при наявності відповідного документального підтвердження цієї підстави.
Як встановлено судом, на час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 виповнився 21 рік, з 05.02.2019р. він взятий на військовий облік Саксаганським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м. Кривого Рогу як призовник, а, отже, він перебуває в статусі призовника, тому, на підставі вказаних норм, він може бути прийнятий на військову службу під час мобілізації, а тому, відповідно, на нього розповсюджуються вимоги Закону №3543-XII, в тому числі і положення частини 3 статті 23 цього Закону.
Так, відповідач у відзиві на позовну заяву стверджував, що ОСОБА_1 має право лише на відстрочку від призову на строкову військову службу на підставі статті 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за рішенням районної (міської) призовної комісії, одночасно зазначаючи, що районні призовні комісії головою районної державної адміністрації виконавчого органу міської ради не утворювалися у зв'язку з скасуванням Указом Президента України від 11.04.2022р. №230/2022 «Про внесення змін до Указу Президента України від 29 грудня 2021 року №687/2021» призовів на строкову військову службу у 2022 році.
Зазначене дає підстави для висновку, що, за наведених обставин, під час дії мобілізації вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу покладено саме на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі -Положення №154), відповідно до п.1 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 8 Положення №154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016р. №921 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі -Порядок №921).
Відповідно до пункту 2 Порядку №921 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов'язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, а також здійснення контролю за дотриманням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.
Згідно із пунктом 16 Порядку №921 військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів:
для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
Відтак, з метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації для здобуття освіти особа повинна надати відповідний доказ з приводу того, що вона є здобувачем професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються саме за денною або дуальною формами здобуття освіти, за наслідками якого відповідними військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність у особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації для здобуття освіти, про що вчиняється ними відповідний запис у військово-облікових документах - посвідченні про приписку до призовної дільниці чи відмітка у військовому квитку.
Як слідує з матеріалів справи, відповідач відмовив позивачеві у наданні відстрочки від призову за мобілізацією на підставі Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з огляду на те, що позивач не є військовозобов'язаним і резервістом, а перебуває на даний час в статусі призовника, а тому, на переконання відповідача, оформлення відстрочки від призову за мобілізацією на підставі Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є безпідставним.
При цьому, як було встановлено судом, позивач має право на відстрочку від призову за мобілізацією на підставі абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону №3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особа, яка здобуває фахову вищу освіту за денною формою освіти, і факт здобуття позивачем фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі відповідачем не заперечується та не спростовується.
Водночас суд не надає правову оцінку посиланням відповідача на порушення ОСОБА_1 , який приписаний до призовної дільниці, правил військового обліку, що виразилося у неповідомленні ним Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про здобуття освіти в рамках міжнародних договорів України, оскільки вказана обставина виходить за межі предмету цього спору, позаяк при вирішенні цього спору встановленню, передусім, підлягає факт наявності у позивача права на отримання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі абз.2 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За наведених обставин, відмова Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлена листом від 12.07.2022р. вих. №3948, є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині, відповідно, - задоволенню.
Крім того, з метою ефективного поновлення порушеного протиправною відмовою відповідача права позивача на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, задоволенню підлягає і похідна позовна вимога ОСОБА_1 щодо зобов'язання Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформити ОСОБА_1 у встановленому чинним законодавством порядку відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі, вчинивши відповідний запис у його військово-облікових документах.
Разом тим, задоволенню не підлягають позовні вимоги ОСОБА_1 в частині щодо зобов'язання відповідача видати позивачеві довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі для виїзду за кордон, з огляду на таке.
Відповідно до частини 6 статті 22 Закону України №3543-ХІІ громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третій цієї статті.
Приписами частини 4 статті 37 Закону №2232-XII також встановлено, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).
Згідно з абзацами 1 та 4 пункту 1 Додатку 1 до Порядку №921 призовники і військовозобов'язані повинні не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, а у воєнний час не виїжджати з місця проживання без дозволу керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідних керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки.
Разом з тим, відповідно до пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.1995 року №57 (в редакції, чинній як станом на час звернення позивача до відповідача з заявою про видачу довідки для виїзду за кордон для здобуття освіти в іншій державі, так і станом на час розгляду справи судом), у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Як встановлено судом, у даному випадку позивач має право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією саме на підставі абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особа, яка здобуває фахову вищу освіту за денною формою освіти, відтак, з урахуванням вищенаведених приписів пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.1995 року №57, позивач не відноситься до осіб, які мають право на перетин державного кордону у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану.
Зважаючи на те, що п.2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.1995 року №57, як в редакції, чинній станом на час звернення позивача до відповідача з заявою про видачу довідки для виїзду за кордон для здобуття освіти в іншій державі, так і в редакції чинній станом на час розгляду справи судом, встановлена пряма заборона позивачу, як особі, визначеній абзацом 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», перетинати державний кордон України, суд доходить висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача видати позивачеві довідку для виїзду за кордон для здобуття освіти в іншій державі, внаслідок чого позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Згідно з абз.1 ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 992,40грн., тому, зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, стягненню на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягають судові витрати зі сплати судового збору пропорційно частині задоволених позовних вимог у розмірі 661,60грн.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 09788716, місцезнаходження: вул. Технічна, 36, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50069) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлену листом від 12.07.2022р. вих. №3948.
Зобов'язати Саксаганський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 09788716, місцезнаходження: вул. Технічна, 36, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50069) оформити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у встановленому чинним законодавством порядку відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі, вчинивши відповідний запис у його військово-облікових документах.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 09788716, місцезнаходження: вул. Технічна, 36, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50069) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору пропорційно до частини задоволених позовних вимог у сумі 661,60грн. (шістсот шістдесят одна гривня 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: О.М. Турова